Peki gerçekten çevresel faydamız var mı? Gerçeğe bir bakış. view_in_browser
facebook twitter youtube instagram
ABS Kör Kalıplar'ın çevresel faydaları nelerdir?

Değerli takipçilerimiz,

Sizlere bu hafta #EvdeKal bültenimizin 6. ve sonuncusunu çözümlerimizin çevresel faydaları üzerine hazırladık.

#EvdeKal özel bülten serimizin sonuncusu, çünkü önümüzdeki haftadan itibaren kademeli olarak ofisimize döneceğiz ve kaldığımız yerden projelerimize devam edeceğiz. Bu haftaki konumuz çevresel faydalarımız, çünkü bu pandeminin hepimize çok önemli bir ders verdiğini düşünüyoruz; hepimiz daha az ve daha akıllı tüketerek de var olabiliyoruz.

100% GERİ DÖNÜŞÜMLÜ HAMMADDE KULLANIMININ ÇEVRESEL FAYDASI

ABS kör kalıp ürünlerini kullanarak LEED sertifikası alma sürecinde puanlar kazanılabileceğinden hep bahsettik. LEED Puan Cetvelimizi bu bağlantıdan indirebilirsiniz. İmalatta kullandığımız hammaddenin %100'ü geri dönüşümlü Polipropilen ve PVC. Kullanıp attığımız plastikler toprağın altına gömülüp çöpte duracağına veya fabrikalarda yakılacağına bu şekilde değerlendirilerek direkt bir çevresel fayda sağlıyoruz.

Ama bizce kör kalıp kullanmanın LEED puanı almanın çok ötesinde çevresel faydaları var, belki bunları sayısal olarak ispatlayamayız ama biz çok ciddi faydalar sağladığımızı iddia ediyoruz.

LOJİSTİK TASARRUFUN ÇEVRESEL FAYDASI

En önemli faydamız çoğunlukla dolgu amaçlı kullanılmamıza rağmen aslında bunun tam tersi olarak sistemin içinin %95 boş olması! 100 cm yüksekliğinde bir kör kalıp sisteminin sadece %5'i, yani m²'de iki ayak ve kubbe formunun oluşturduğu hacim dolu. Bizim yerimize alternatif ne malzeme kullanılırsa kullanılsın doldurulacak hacmin birebir şantiye sahasına getirilmesi, saha içinde yatay ve dikey olarak taşınması lazım. Örneğin; 1.000 m²'lik bir alanda 80 cm yüksekliğinde bir kırma taş dolgusu üzerine 20 cm beton atılacağını varsayalım (bitmiş kesit 100 cm). Toplam doldurulacak hacim maksimum 21 ton veya 25 m³ alabilecek bir kamyonla tam 47 kamyonluk bir operasyon. Oysa aynı hacim için 1 kamyon kör kalıp yeterli! Kamyonların harcadığı yakıt, araçların aşınma payı, saha içindeki operasyon yoğunluğu, dolgu malzemesinin sahada yatay ve/veya dikey taşıma işleri… tüm bunlar dikkate alındığında gerek enerji gerekse de karbon emisyonu olarak çok ciddi bir çevresel fayda sağladığımız tartışma götürmez.

47 Kamyon = 1 Kamyon

BETON TASARRUFUNUN ÇEVRESEL FAYDASI 

Bir diğer önemli husus, alternatif tasarımlara kıyasla daha az beton tüketilmesini sağlıyoruz. Biliyorsunuz, çimento üretimi muazzam enerji gerektiriyor ve üretim süreci boyunca karbondioksit salınımı oldukça yüksek. BBC Türkçenin 17 Aralık 2018 tarihli bu haberi durumun vahametini gözler önüne seriyor. Dolayısı ile ABS kör kalıpları kullanılarak beton tüketimini azaltmanın direkt çevresel bir faydası var. Peki nasıl oluyor da beton tasarrufu sağlıyoruz? Bunu detaylı olarak ilk #1-EvdeKal bültenimizde (bağlantı) açıklamıştık; kör kalıpların kemerler üzerinde yükselen kubbe yapısı döşemeye gelen yüklerin çok verimli bir şekilde koloncuklara aktarılmasını sağladığı için normalde 20 cm'lik döşeme yerine çoğu zaman 8 cm, ayaklara gelen betonla birlikte toplam 10 cm beton yeterli oluyor.

Dediğimiz gibi, biz sadece geri dönüşümlü hammaddeyi ekonomiye kazandırmakla kalmıyoruz, kör kalıp kullanımı ile gerek lojistik gerekse de beton tasarrufu sağlayarak geri dönüşümlü malzeme kullanmanın çok üzerinde çevresel faydalar sağlıyoruz.

Umarız bu haftaki bültenimiz de hoşunuza gitmiştir. #EvdeKal serimizin sonuna geldik, ancak videolu sunumlarımızın sizlerde uyandırdığı merak ve ilgi bize pek çok yeni fikir verdi. Bir sonraki projemiz tüm 'sıkça sorulan sorular'a verdiğimiz cevapları daha profesyonel bir ortamda çekilmiş video sunumlu bir arşive dönüştürmek. Ve, tabi ki yeni referans bültenlerimiz ile sizleri bilgilendirmeye de devam edeceğiz.

Tüm sorularınız veya merak ettikleriniz için www.abskorkalip.com.tr web sitemizden tüm bilgi, şartname, saha fotoğrafı ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki linklerden önceki bültenlerimizi inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileklerimizle,

ABS Ekibi

facebook twitter youtube
ABS Yapı Elemanları San. Tic. Ltd. Şti.

Centrum Plaza, Aydınevler Mh., Sanayi Cd., No:3/Z03 Maltepe 34854, Istanbul
Turkey

Bu maili sayfamıza giriş yaptığınız için ya da bizden alışveriş yaptığınız için aldınız.

E-posta listesinden çık