#EvdeKal Video Bülteni: Peyzaj Dolguları Tarayıcıda görüntüle
abs kör kalıp logo

ABS #Evdekal Bülteni - 3

Değerli takipçilerimiz,

Öncelikle, hepinize sağlıklı günler dileriz. Bu haftaki bültenimizi sizlere farklı bir formatta, video bülten olarak sunuyoruz .

Hatırlarsanız, son iki haftadır normal aylık referans bültenlerimizden farklı olarak bilgilendirici bültenler hazırlıyoruz. İlk bültenimizde kör kalıp sisteminin yüksek taşıma kapasitesinin detaylarını vermiştik. İkinci bültenimiz de ise iç mekan dolgularına kıyasla kör kalıpların avantajlarından bahsetmiştik. Aşağıdaki linklerden bu bültenlerimize de yeniden göz atabilirsiniz.

ABS #Evdekal Bülteni - 1 : Bu sistem, bu kadar az betonla, bu kadar çok yükü taşır mı?

ABS #Evdekal Bülteni - 2 : En iyi yol her zaman bilinen yol mudur?

Bu hafta da, yine çok sık karşılaştığımız bir uygulamayı, peyzaj dolgularını, sizlere anlatmak istiyoruz.

gizem sahin bulten gorseli

Video bülteni izlemek için tıklayınız.

Bildiğiniz gibi günümüzde pek çok konut projesi yaşamsal alanlar ve onlara bitişik sosyal alanlarla birlikte tasarlanıyor. Sosyal alanların en başında ise peyzaj alanları geliyor. Yani, herhangi bir konut projesinin olmazsa olmazı yeşil alanlar. Tabi eğer bu projeler büyük şehirlerdeyse genellikle doğal yeşil alana çok az yer kaldığı için suni yeşil alanların yapılması neredeyse bir zorunluluk. Bu tip yeşil alanlar ise ancak yapıların teraslarında, otoparkların üzerinde veya bloklar arasındaki podyum alanlarında oluşturulabiliyor.

gercek proje gorseli 1
gercek proje gorseli 2
gercek proje gorseli 3
gercek proje gorseli 4

Peyzaj tasarımında kullanılacak bitki türlerine göre gerekli olan toprak miktarı da farklılık gösteriyor. Örneğin; 20 cm toprak ile çim, 40 cm ile pek çok çalı türü, 80 cm ile ise farklı ağaç türleri yetiştirilebiliyor. Bizim şantiyelerde gördüğümüz ise 40-60 cm arasında toprak dolgu rahatlıkla pek çok projede kullanılıyor.

ornek kesit 1

Peki kör kalıpların bu tür alanlardaki avantajları neler? Kör kalıplar bu tür peyzaj alanlarında sert peyzaj diye tabir edilen beton yüzeylerin oluşturulmasında alternatiflerine kıyasla çok avantaj sağlıyorlar.

gercek proje gorseli 5

Örneğin, iki blok arasında altta otopark alanı olan bir podyum alanında tüm yeşil alanlara ilaveten yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, oturma alanları için beton yüzeylere de ihtiyaç olacaktır. İşte tüm bu beton yüzeyler ABS kör kalıpları kullanılarak oluşturulabilir. Kör kalıplarla oluşturulan betonarme yükseltilmiş döşemenin içi boş olacağı için öncelikle çok ciddi bir ağırlık tasarrufu sağlanır. Ayrıca, bu boşluklar sulama tesisatı veya çevre aydınlatma kablolarının geçişleri için de kullanılabilir. ABS ile yapılan betonarme bir yükseltilmiş döşeme ile; önceki bültenlerimizde bahsettiğiniz gibi hem yük taşıma kapasitesi çok yüksek olacak, hem de yapısal olarak çatlama riski de minimuma indirgenmiş olacaktır.

gercek proje gorseli 6

Tüm bu avantajlara ilaveten peyzaj alanlarında kör kalıp kullanımının belki de en önemli özelliği kör kalıpla oluşturulan betonarme yapının suyun akış yönünü engellemeyecek olmasıdır. Şöyle ki; teknik olarak böyle bir podyum alanında yağmur suyu akış yönünün ve giderlerinin çok iyi planlanması gerekir. İdeal olanı, alan üzerine gelecek yapılardan bağımsız olarak tüm eğimlerin ana mimari yapıya en uygun şekilde tasarlanmasıdır. Bizim sahalarda karşımıza çıkan en standart katmanları şöyle sıralayabiliriz; önce komple yapısal döşeme üzerine eğim betonu, eğim betonu üzerine su izolasyonu, onun üzerine ayrıcı keçe ve ısı izolasyonu, son olarak da en az 5 cm koruma betonu.

ornek kesit 2

Tabi, bu bizim en sık karşılaştığımız kesit. Bazı projelerde ısı izolasyonunun yapısal döşeme üzerine düz bir şekilde konulduğunu da görüyoruz. Ya da hiç ısı izolasyonu olmadan, su izolasyonu üzerine koruma betonu yerine, delinmez geotekstil keçe de tercih edilebiliyor. Her halükarda en son katmanın üzerine drenaj örtüsü veya levhası onun üzerine de toprak dolgu geliyor. Biz de aynı drenaj örtüsü gibi, son katmanın üzerine konuluyoruz. Bu alanın içi tamamen boş dolduğu için kör kalıplar da aslında dev bir drenaj kanalı görevi yapmış oluyor. Bu aşamadaki püf noktası kör kalıpların yanını kapatacak parapetin yapılması. Şöyle ki; parapet son katman üzerine inşa edilirken parapet içine su geçişi için 30-40 cm'de bir delikler bırakılmalı.

gercek proje gorseli 7

Bu bültende size peyzaj dolgularında kör kalıpların kullanımından bahsettik. Umarım bu bilgiler sizler için faydalı olur.

Sorularınız için bize her zaman info@absyapi.com.tr'den yazabilirsiniz, abskorkalip.com.tr web sitemizden tüm teknik verilere ve referanslarımıza ulaşabilirsiniz.

Haftaya yeni bültenimiz ile görüşmek üzere, sağlıkla kalın !

facebook youtube instagram
ABS Yapı Elemanları San. Tic. Ltd. Şti.

Centrum Plaza, Aydınevler Mh., Sanayi Cd., No:3/Z03 Maltepe 34854, Istanbul - Turkey

+90 216 518 02 55
info@absyapi.com.tr

Bu maili sayfamıza giriş yaptığınız için ya da bizden alışveriş yaptığınız için aldınız.

E-posta listesinden çık