RitimBlog Koşu Postası #17
Merhaba

Her hafta dünyanın dört bir yanında büyüklü küçüklü yüzlerce yarış koşuluyor. Tümüne değinmek imkansız ama en önemlilerine, en ilgi çekicilerine, en olaylılarına ya da en azından bir hikayesi olanlara kısaca da olsa değinmeye çalıştığım Koşu Postası 17. kez eposta kutunuzda. Keyifli okumalar. 

Postanın önceki sayılarını kaçırdıysanız posta arşivine göz atabilirsiniz. Bu yayının hoşuna gideceğini düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa en alttaki bağlantıları kullanarak ya da bu epostayı yönlendirerek onları da postadan haberdar edebilirsiniz. Posta ile ilgili olarak bana posta@ritimblog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

2 Ağustos 2018

Badwater 135 Koşuldu

Dünyanın en zor yarışlarından biri olarak bilinen Badwater Ultramaratonu geçen hafta koşuldu. Siz geçen haftaki postayı okurken Badwater 135 yavaş yavaş bitiyordu. Hızlı koşanlar bitişe ulaşmış, daha yavaş ilerleyenlerse çok yakındı. Amerika'daki ünlü Death Valley'den geçip Whitney Dağı'nda tamamlanan 135 millik (217 km) yarışın en bilinen özelliği olan sıcaklık, bu sene kendini biraz daha fazla gösterdi. Sıcaklığın 50 santigrad derecenin üzerine çıktığı yarış gününde son zamanların en yüksek DNF sayısı oluşmuş olabilir. Toplamda 99 kişinin başladığı yarışı 69 kişi tamamladı. Bitiren sayıları erkeklerde 47/67, kadınlarda ise 22/32 oldu. 

Geçen hafta erkeklerde önemli isimleri saymıştım, ama bu isimlerin hiçbiri kürsüde yer alamadı. O isimlerden Oswaldo Lopez dördüncü olmayı başarırken, Zach Gingerich ve Pete Kostelnick DNF olanlar arasında yer aldı. Erkeklerde ilk üç şu şekilde oluştu:

1. Michele Graglia -  24:51:47 
2. Jared Fetterolf - 25:33:42 
3. Don Reichelt - 27:08:30 

Kadınlarda ise durum şöyle:

1. Brenda Guajardo - 28:23:10
2. Pam Smith - 28:47:53
3. Micah Morgan - 30:09:59

2015 ve 2016 edisyonlarının kazananı, 21:56:32 ile parkur rekorunun sahibi Pete Kostelnick bu sene 125. km civarında kramplar nedeniyle yarışı bırakmak durumunda kaldı. Aslında Kostelnick demişken onunla ilgili birkaç cümle etmek isterim. Kendisi Amerika'yı boydan boya koşma rekorunun da sahibi. Bu rekoru, 2016 yılında San Francisco'dan New York'a 4938 km'yi  42 gün, 6 saat, 30 dakikada koşarak kırmıştı. Şimdi de 2018 Badwater'ı bırakmasının üzerinden daha bir hafta geçmeden çok daha uzun bir Amerika'yı boydan boya geçme rekoruna başladı. Bu sefer Alaska'nın kıyı kenti Kenai'den Florida'nın kıyısındaki Key West'e 8000 km'den fazla koşmaya çalışacak. Hem de destek almadan, ihtiyaçlarını bir el arabasında iterek. Kendisini Strava'da takip edebilir, bu denemesindeki koşularını hayretle izleyebilirsiniz. 11,5 saatte 98 km koştuğu ilk gününü şurada görebilirsiniz.  

Skyrace Comapedrosa'da Rekorlar

Skyrunner World Series kapsamındaki Skyrace Comapedrosa küçük ülke Andorra'nın yüksekliklerinde geçtiğimiz hafta koşuldu. Yarış 21 kilometre olan, ama bu kısa mesafede 2.280 metre yükseklik kazanan bir parkura sahip. Hızlıca hesap yaparsanız parkurun ortalama eğiminin 11% gibi bir değerde olduğunu görüyorsunuz. Tabii bunun ortalama bir değer olduğunu, bazı bölümlerde çok çok dik tırmanışlar olduğunu da söylemek gerek. 

Her hafta adını anmadan postayı kapatamadığımız Killian Jornet bu yarışın kazananı oldu. Yetmedi, bir de parkur rekoru kırdı. O 2:33'lük derecesiyle birinci olurken, Pascal Egli (İsviçre) and Petter Engdahl (İsveç) 2:36 ve 2:39 sürelerle ikinci ve üçüncü oldular. 

Tamam belki Jornet'in kazanması veya parkur rekoru kırması sizi şaşırtmamış olabilir. O zaman şunu dinleyin :): Kadınlarda yarışın ilk beşi eski parkur rekorundan daha iyi sürelerde bitirdi. İlk üç isim olan Lina El Kott (isveç) 3:03.04, Laura Orgué (İspanya) 3:06.54 ve Senna El Kott (İsveç -birincinin ikiz kardeşi) 3:11.53 ile, ilk üçün yanı sıra Sheila Avilés (İspanya) 3:11.55 ve Holly Page (İngiltere) 3:16.19 ile eski rekoru geçen isimler oldu. 

Bu arada Skyrunner World Series'in bir sonraki ayağı bu hafta sonu Norveç'te koşulacak efsanevi yarış Tromsø Skyrace. O yarışın detaylarından gelecek haftaki postada söz edeceğim.

Fotoğraf: Ian Corless (skyrunnerworldseries.com)

Diamond League 2018'den Görüntüler

Biliyorum tümüyle koşu ile ilgili değil belki, ama biz koşuseverler genelde atletizmin diğer dallarına da ilgi duyarız (yanılmıyorumdur umarım; en azından ben öyleyim). Bu nedenle ara ara Diamond League'den haberler de verdiğim oluyor. Bu hafta güzel bir derlemeden söz edeceğim. IAAF'nin bir sitesi olan Spikes geçtiğimiz hafta 2018 Diamond League'in her ayağının her gününü 3 dakikalık videolar şeklinde toparlamış. Etkinlikleri kaçıranlar ya da kaçırmasa bile hızlıca özetini izlemek isteyenler için nefis bir hizmet olmuş. Uygun bir zamanda göz atmanızı öneririm. 

Runfire Salt Lake Ultra Koşuldu

Geçtiğimiz hafta sonu Tuz Gölü üzerinde Runfire Salt Lake Ultra koşuldu. Son anda Ankara Valiliği tarafından Tuz Gölü ve çevresinin yarış tarihinde füze atış bölgesi olarak kullanılacağı ve giriş yasağı uygulanacağı açıklandığından organizasyon hızla parkuru değiştirmek zorunda kalmış. Yeni parkurun daha önce belirlenene göre daha zorlayıcı olduğu söyleniyor.

Hem sıcaklığın hem de zeminin değişen sertliğinin koşucuları epey zorladığı yarışta 10, 21, 42, 80 ve 160 kilometre olmak üzere 5 parkur vardı. Tümünün ilk üçünü tek tek yazmak zor, okumak sıkıcı olacağından sadece en uzun iki parkur olan 80 ve 160'tan söz etmek istiyorum. 160 km'de genel sıralamada ilk üç şu isimlerden oluştu:  Mahmut Yavuz (18:11:40), Uğur Vahtettin Aydın (21:11:32) ve aynı zamanda kadınlar birincisi olan Vesile Yılmaz Anatca (25:03:57). Hatta dördüncü isim de kadınlar arasından çıktı: Sevil Toker 25:45:29. 80 km parkurunda ise erkeklerde ilk üç Murat Kaya (06:43:41), Can Ayaz (8:54:33) ve Bahadır Ozan Singer (9:06:52) olurken, kadınlarda kürsüde şu isimler vardı: Özden Sertkaya (10:35:45), Cécile Lavigne (11:00:26), Lucienne Desira (12:42:01). [Tüm sonuçlar]

Fotoğraf: Goshots - Organizasyon web sitesi

İHİÖ'den Testeron Limiti Tepkisi

IAAF'nin yeni hiperandrojenizm kurallarından postanın 4. haftasında detaylı bir şekilde bahsetmiştim. Bu kurallar daha sonra 11. haftada da Semenya'nın itirazı ile ilgili olarak postada haber olmuştu. Aynı konuda yine bir gelişme var. İnsan Hakları İzleme Örgütü kadın atletler için testosteron limiti uygulanmasının ayrımcılık olduğunu belirterek Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’ni (IAAF) kuralı iptal etmeye çağırdı. Örgütün kadın hakları direktörü Liesl Gerntholtz IAAF'ye yazdığı açık mektupta kadın atletlerin gereksiz yere ilaç kullanmaya zorlanamayacağının altını çizdi. 

Aladağlar Sky Trail Yaklaşıyor

Evet, 3700 metrenin üzerinde koşmamıza olanak veren sky trail yarışı Aladağlar'ın 4. edisyonu çok yaklaştı. 11 Ağustos'ta koşulacak yarışın ana parkuru 46 km ve bu parkur yarış boyunca üç defa 3500 metrenin üzerine çıkıyor. Bu ana parkurun bir de Jr. isimli kardeşi var, 15 km. Ama bu hafta yarışın detaylarına çok girmeyeceğim. Bu işi haftaya bırakıyorum. Sabredemeyenler ritimblog'da bu yarışla ve yarışın parkuruyla ilgili yazdığım yazılarla, geçen üç yılın raporlarına göz atabilir.

Şimdilik bu kadar. Öneri ve görüşlerinizi lütfen paylaşın. İlgileneceğini düşündüğünüz kişileri aşağıdaki bağlantıları kullanarak bu postadan haberdar ederseniz sevinirim. 

Bir sonraki postada görüşmek dileğiyle.

Bu postayı aldınız çünkü Ritim Koşu Postası abonesisiniz. Artık bu yayınları almak istemiyorsanız en alttaki "Listeden Çık" bağlantısını kullanabilirsiniz

 

Koşu Postasına Üye Ol
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Epostayı Yönlendir
RitimBlog

Bu eposta Mert Derman tarafından periyodik olarak hazırlanıp üyelere gönderilmektedir. 

MailerLite