RitimBlog Koşu Postası #11
11. Sayıdan Selamlar

Merhaba, koşu Postası 11. haftasında. Daha önceki sayılarını kaçırdıysanız posta arşivine göz atabilirsiniz. Bu yayının hoşuna gideceğini düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa en alttaki bağlantıları kullanarak ya da bu epostayı yönlendirerek onları da postadan haberdar edebilirsiniz. Geri bildirim görmek, okumak her zaman motive edicidir, görüşlerinizi bekliyorum. (posta@ritimblog.com)

21 Haziran 2018

Western States Geldi Çattı

Haftanın bence en büyük olayı (bu konuda biraz taraflı olabilirim :o) ) yaklaşan Western States 100 mil yarışı. Yarışa WS100 ya da WSER de deniliyor. Bu yarış uzun yıllardır Amerika'nın en önde gelen ultra maratonlarından biri. Hem eski hem de ilginç bir tarihi var. Kaliforniya'da 1955'ten beri düzenlenen The Western States Trail Ride isimli bir at yarışı var. Bu yarışa katıldığı önceki iki yıl yarışı atıyla tamamlayan Gordy Ainsleigh 1973'te atının 29. milde sakatlanmasının ardından yarışı yaya olarak tamamlar. Bunun üstüne 1974'te yarışın tamamını atsız olarak koşar ve bu rotayı 24 saatin altında koşan ilk isim olur. 1975 ve 1976 yıllarında ise birer ismin atsız şekilde koştuğu yarışa 1977 yılında 16 koşucu kaydolur. Bunlardan 13'ü yarışı bırakırken sadece biri atlar için geçerli olan 24 saat limitinden önce bitişi geçebilir. Böylece koşu yarışı ayrı bir yarışa dönüşür. İkinci organizasyon hızla büyüyünce 1981'de katılım için çekiliş yapılmaya başlanır. 1984 yılında rotanın bir kısmı korunan vahşi alanlar içinde kalır. Bir süre devam eden davalar 1988'de tamamlanır ve doğanın korunması adına yarışın 1984'teki katılımcı sayısı ile sınırlı kalacak şekilde devam etmesi kararı çıkar.

Son yıllarda katılmak isteyenlerin sayısının 3-4 bini bulduğu yarış Squaw Vadisi kayak tesislerinden başlayıp Auburn kasabasında bitiyor ve tamamıyla Sierra Nevada dağlarında koşuluyor. Yarışın 30 saat limiti var. Bundan hızlı bitirebilen herkes bronz bir kemer tokası kazanıyor. Gümüş kemer tokası hak etmek için ise 24 saatten önce bitirmek gerek.

Yarışın en önemli özellikleri; zaten sıcak ve boğucu olan havanın derin vadilere inilen yerlerde iyice basıklaşması ve toplamda büyük bir negatif eğime sahip olması. 

2010 yılında Geoff Rose ve Anton Krupicka'nın inanılmaz mücadelesine sahne olan yarışta her iki koşucu da rekor kırmış, ancak 1. olan Rose'un 15:07:04'lük süresi rekor olmuştu. 2012 yılında yarışın geçerli parkur rekorunu Timothy Olson 14:46:44 ile kırmıştı. 2014 ve 2015 yıllarında Rob Krar bu rekoru epey zorlasa da birkaç dakika ile kaçırmıştı. 2016 yılında Jim Walmsley 93. milde yolunu kaybettiğinde rekorun çok önündeydi. 2017'de yeniden rekor için gelen Walmsley bu sefer de çok hızlı başladığı yarışı bırakmak zorunda kalmıştı. Kadınlar geçerli rekoru da yine 2012'de kırılmıştı; Ellie Greenwood yarışı 16:47:19 sürede bitirmişti.

Bu yıl ultra patikanın son dönem yıldızı olan François D’haene ve Jim Walmsley yine oradalar. Her ikisi de daha önce de parkurda koştular ama zaferleri yok. Jared Hazen (Bugün sakatlık nedeniyle koşmayacağı açıklandı.), Tim Feriks, Mario Mendoza ve Didrik Hermansen iddialı isimlerden birkaçı. Çok sayıda iyi koşucu olduğundan tümünü saymak gerçekten zor. Kadınlarda geçen yılın kazananı Cat Bradley son anda yarıştan çekildi. Camille Herron Comrades'dan sonra WS100'de de koşamayacağını açıkladı. Ama yarışın eski kazananlarından Kaci Lickteig (Bu sene büyük bir sakatlıktan döndü, bakalım neler yapabilecek?) ve Stephanie Violett parkurda olacak. 

Fotoğraf: 2012 Tim Olson'un rekor bitirişi - irunfar.

Laverado Ultra Trail Bu Hafta Sonu

Bu hafta sonu koşulacak diğer önemli bir yarış da Laverado Ultra Trail. Ultra-Trail World Tour kapsamındaki yarışta ana parkur olan Laverado Ultra Trail (120 km 5.800 m+) dışında, Cortina Trail (48 km 2.600 m+) ve Cortina Skyrace (20 km 1.000 m+) parkurları da var. Dolomitler'in muhteşem doğasında koşulan yarış bu yıl 12. defa koşuluyor. Pau Capell, Tim Tollefson ve Aurélien Collet gibi önemli isimler erkekler arenasında; Núria Picas, Kelly Wolf ve Darcy Piceu gibi önemli diğer bazı isimler de kadınlar arenasında kapışacak. (İddialı tüm isimleri katılımcı listesinin ilk 100'ü arasında görebilirsiniz.)

Mozart 100 Koşuldu

Avusturya'nın Salzburg kentinde düzenlenen Mozart 100 etkinliğine gösterilen ilgi her geçen yıl artıyor. Bu ilginin bir sonucu olarak yarış Ultra-Trail World Tour kapsamına girmeyi başardı. Tur kapsamındaki diğer yarışlara nazaran daha kolay bir parkura sahip ve belki daha az katılımcısı var, ama gerçekten bu yarışa ilgi sürekli artıyor. Ben de 2015 ylında uzun parkurunda koşmuş ve parkurunu çok beğeniştim. 

Evsahibi Florian Grasel 10:26 ile bu yılın kazananı oldu. Hemen 3 dakika arkasından İngiliz Damian Hall ikinci olurken geçen yılın kazananı İtalyan Alexander Rabensteiner 10:32 ile üçüncü olabildi. Rekabet epey zorlu olsa gerek, çünkü ilk beş kişi 13 dakika içinde bitirmiş. Kadınlarda da yine evsahibi bir isim, Martina Trimmel 11:57 ile birinci oldu. İngiltere'den Sarah Morwood ve Avusturyalı Veronika Limberger aralarında bir dakika ile iki ve üçüncü oldular. Diğer tüm sonuçlara şuradan ulaşabilirsiniz.)

103 kilometrelik uzun parkuru dışında 61, 42, 31, 21 ve 13 kilometrelik 5 parkura daha sahip olan yarışta bu yıl Türkiye'den de hatrı sayılır miktarda katılımcı vardı.

Aykut Kanada'da 100 km'de Birinci

Geçtiğimiz hafta sonu 26. kez düzenlenen Kanada'nın köklü yarışlarından Niagara Ultramaratonu koşuldu. 10 km, yarı maraton, maraton ve 50 km mesafelerindeki yarışların yanı sıra ACU (Association of Canadian Ultrarunners) tarafindan Kanada Ulusal 100K Şampiyonası olarak düzenlenen 100 km yarışı da koşuldu. Yarışta Ultra Kitap'ın yazarı Aykut Çelikbaş da vardı. 52 koşucunun başlayıp (40 erkek, 12 kadın) 24'ünün tamamladığı (16 erkek, 8 kadın) Aykut 8:57:34 süre ile en yakın rakibinden 71 dakika önce yarışı birinci olarak bitirdi. Bu şahane sonuç için Aykut'u kutlarım.

Garmin Fenix 5 Plus Modellerini Duyurdu

Fenix 5 modellerine göre değişen / geliştirilen özellkler özetle şöyle:

• Artık her versiyon Topo Haritaya sahip, daha önce bu Fenix 5x’te sunuluyordu.
• Pil ömrü aktivite kaydında geliştirilmiş. 32 saate yakın aktivite kaydı yapabiliyor.
• Altimetrenin kalibre edilebilmesi için lokasyon (üzerinde bulunan haritadan alarak) yükseklik bilgisini kullanabiliyor. Daha önce yüksekliği kullanıcının bilip ona göre kalibre etmesi gerekiyordu. 
• Tüm versiyonlar müzik çalabiliyor, bluetooth kulaklığa bağlanabiliyor ve iheard Radio ve Deezer offline olarak kullanılabiliyor.
• Kulaklık bağlantısı FR645 Music versiyonuna göre geliştirilmiş.
• NFC kullanabiliyor.
• Galileo GPS desteği eklenmiş ve chipset değiştirilmiş.
• GPS Algoritması yeni donanım ile güncellenmiş, anten bağlantısı geliştirilmiş.
• Climb Pro adında yeni bir özellik eklenmiş. Özetle rotada kayıtlı tırmanışları ayrı bölümler halinde gösterebiliyor, yani çıkış başladığında sadece o çıkışı izleyebileceğiniz bir ekran getirilmiş. Bu tırmanışın uzunluğu, o anki yükseklik, ortalama eğim, dikey hız, tırmanış süresi, tırmanış numarası bilgilerinin alınabileceği bu bölüm kendine ait bir elevation pilot ekranına da sahip.
• Yeni 5x’e PulseOx eklenmiş. Bunun için arkasında yeni bir sensör var.
• Fiyatları çok yüksek.

Not: Bu haberin içeriği KoşuForum kullanıcısı Erol Dinneden'in forumdaki paylaşımından alınmıştır. 

WMRA Uzun Mesafe Şampiyonası Koşulacak

Dünya Dağ Koşusu Birliği'nden (World Mountain Running Association-WMRA9. postada söz etmiştim. Bu hafta sonu Polonya'nın Karpacz kasabasında birliğin düzenlediği Uzun Mesafe Şampiyonası var. 15.si düzenlenen şampiyonanın parkuru 36 km ve 2100 metre kazanımı olan kayalık bir zemine sahip. Erkeklerde 76, kadınlarda ise 58 koşucu yarışacak. Ayrıca takım sıralamasının da yapılacağı yarışın parkuru, atmosferi ve üzerinde koşulacağı zirve olan Sniezka hakkında bilgi sahibi olmak için şu videolara göz atabilirsiniz: 1 - 2 - 3

Caster Semenya'dan İtiraz

Postanın 4. haftasında IAAF'nin yeni hiperandrojenizm kurallarını duyurmuştum. Bu kuralların bir numaralı hedefi olan Caster Semenya geçtiğimiz hafta, CAS'ta resmi itirazda bulunduğunu avukatları aracılığıyla duyurdu. Avukatı, Semenya'nın da diğer tüm atletler gibi doğduğu şekilde, vücudunu ilaçlarla değiştirmeye zorlanmadan koşmaya hakkı olduğunu söyledi. CAS, salı günü (19 Haziran 2018'de) bu şekilde resmi bir itiraz başvurusu aldığını doğruladı. Bakalım bu konu nasıl ilerleyecek.

Bir düzeltme

Geçen sayıda Comrades Maratonu erkekler kazananı ve ikincisinin bitirme sürelerini hatalı yazmışım. Birinci olan Bongmusa Mthembu'nun süresi 5:26:34, ikinci olan Joseph Mphuthi'nin ise 5:35:09 olmalıydı. (Sonuçların tümüne şuradan ulaşabilirsiniz.) Bu önemli hata için sizlerden özür dilerim.

Şimdilik bu kadar. Öneri ve görüşlerinizi lütfen paylaşın. İlgileneceğini düşündüğünüz kişileri aşağıdaki bağlantıları kullanarak bu postadan haberdar ederseniz sevinirim. 

Bir sonraki postada görüşmek dileğiyle.

Bu postayı aldınız çünkü Ritim Koşu Postası abonesisiniz. Artık bu yayınları almak istemiyorsanız en alttaki "Listeden Çık" bağlantısını kullanabilirsiniz

 

Koşu Postasına Üye Ol
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Epostayı Yönlendir
RitimBlog

Bu eposta Mert Derman tarafından periyodik olarak hazırlanıp üyelere gönderilmektedir. 

MailerLite