Proč by nás situace v Maďarsku měla zajímat? Vývoj na maďarské politické scéně nabírá na obrátkách. Po zahájení ruské invaze v Ukrajině se ze strany kyjevské vlády objevily informace, že Maďarsko bylo v případě ruského úspěchu připravené vstoupit se svojí armádou na část ukrajinského území.
Maďarská vláda rovněž odmítala tranzit západních zbraní na pomoc Ukrajině. Maďaři se, na rozdíl od drtivé většiny členských států EU, snažili udržovat víceméně dobré vztahy s Putinovým režimem. Jako hlavní argument přitom sloužila ochrana vlastní ekonomiky.
Na ekonomickou notu následně hrál Orbán poté, co kritizoval západní sankce vůči Rusku, které údajně poškozují více Evropu než Rusy. Před několika dny se na cestu do Moskvy vydal maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó s cílem vyjednat navýšení dodávek plynu do země, a to nehledě na fakt, že Rusko snižuje objem plynu do jiných unijních států.
Pomyslným vrcholem nynější inklinace maďarské cesty za autoritářstvím jsou výroky Viktora Orbána, který prohlásil, že by se Maďaři neměli míchat s jinými rasami. Tento v podstatě rasistický výrok je něčím, co by nemělo mít prostor v rámci svobodné a demokratické společnosti, kterou představuje společenství Evropské unie.
Co by vláda České republiky měla udělat? Je na čase, aby demokratické vlády Visegrádské skupiny (V4) veřejně uznaly, že Maďarsko pod vládou Orbána je autoritářský, nepřátelský stát, který ohrožuje naši společnou bezpečnost.
Česká republika by se měla distancovat od nedávných výroků Viktora Orbána a tyto výroky odsoudit. V rámci V4 by měly Česko, Slovensko a Polsko také prohlásit, že Orbánovo směřování k Rusku a Číně je zcela proti jejich sdíleným bezpečnostním zájmům, a je tedy neakceptovatelné. Jedno z témat, ve kterých by se tyto tři země mohly sjednotit, je neomluvitelná podpora, kterou Budapešť vyjadřuje Putinovým snahám o sabotování stability a nezávislosti Ukrajiny. Dále by bylo vhodné, aby tyto demokratické země sdílely informace o čínských a ruských vlivových operacích prováděných z maďarského území, a když nějaké identifikují, měly by konfrontovat vládu strany Fidesz. Demokratické vlády by také měly zvážit co nejmenší účast na setkáních V4 na ministerské nebo podobně vysoké úrovni a místo toho by měly upřednostňovat schůzky V4 na pracovní úrovni.
Více kontextu a další doporučení najdete v našem reportu Orbánovo Maďarsko – Spojenec Číny a Ruska, který je ke stažení zde.
|