Zobrazit v prohlížeči

Vláda by měla odmítnout nebezpečné snahy prezidenta Zemana o destabilizaci západobalkánského regionu

  • Prezident Zeman při návštěvě Srbska prohlásil, že by Česká republika měla přehodnotit své rozhodnutí z roku 2008 a zrušit uznání Kosova jako státu. V českém ústavním systému rozhodnutí o uznání států činí vláda vykonávající zahraniční politiku, přičemž v tomto případě se prezident Zeman snaží vydíráním vyvinout nátlak na Babišův kabinet.
  • Vláda by měla tyto prezidentovy snahy jednoznačně odmítnout, protože slouží pouze zájmům Srbska a Ruska v západobalkánském regionu. Zemanova snaha o oduznání Kosova působí destabilizačně v křehkém regionu, kde se ČR systematicky snaží snahy Kosova i Srbska o budoucí integraci do EU podporovat. Česká republika v tomto regionu kvůli Zemanovým výrokům ztrácí kredibilitu menších západobalkánských států, jako je Černá Hora, Severní Makedonie či Bosna a Hercegorina, když se její prezident snaží hodit jeden z místních křehkých států přes palubu, aby se zavděčil imperiálním ambicím Ruska a jeho de facto satelitu Srbska.
  • Nejde o to, že by stávající uspořádání na Západním Balkáně bylo ideální, ale za stávajících podmínek je dané uspořádání jediné udržitelné. Oduznání Kosova Českou republikou by nepodpořilo žádný český zájem a nepomohlo vyřešit žádný z problémů, se kterým se Kosovo, Srbsko a celý region potýká. Podpořilo by to jen ruské snahy o destabilizaci regionu, což je v přímém rozporu se zájmy České republiky.
Potřebujete vědět
  • „Maltský plán“ na systematické vyloďování a relokaci migrantů ze Středomoří, za kterým stojí Německo, Francie, Itálie a Malta, nezískal na Radě EU ministrů vnitra dostatečnou podporu. Pouze tři další státy se jednoznačně připojily – Lucembursko, Irsko, Portugalsko, dalších zhruba sedm je návrhu nakloněno. Zatímco počty migrantů směřujících do Itálie jsou momentálně relativně nízké, situace ve východním Středomoří se citelně zhoršuje.

  • Turecká invaze do severní Sýrie proti Kurdům, kteří se poslední dva roky mimo jiné starají o zadržování zajatých bojovníků Islámského států, by mohla umožnit přeskupení militantních islamistů a obnovení jejich bojeschopnosti. Podle Bílého domu je Turecko připraveno převzít kontrolu nad 10 tisíci islamistickými zajatci, ale Kurdové jich v regionu dnes zadržují přes 60 tisíc. Téměř 20 tisíc bojovníků IS nadále volně operuje v Sýrii a Iráku.
  • „Musíme se víc zaměřit na technologické společnosti a na to, jak se dezinformace prostřednictvím nich šíří. Není to o omezování svobody projevu, musíme se ale soustředit na to, jaké informace se objevují ve vyhledávání jako první – na Googlu, ale i na sociálních sítích jako Twitter a Facebook,“ říká švédský novinář Patrik Oksanen v rozhovoru pro iRozhlas.

  • Česká republika není jedinou zemí, kterou se samozvaná „Doněcká lidová republika“ ovládaná Ruskem podporovaným separatisty pokusila zneužít pro svou legitimizaci. Kromě tzv. „konzulátu“ v Ostravě v roce 2016 DLR otevřela dalších šest tzv. „zastupitelských center“ v pěti evropských zemích.

Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Karel Gott byl adorován pro své konspiračně-teoretické vize, odsuzováni naopak byli jeho kritici
  • Pokračovaly útoky na Českou televizi
  • Pozornosti dezinformátorů neunikla ani aktuální kauza Donalda Trumpa „Ukrainegate“
  • Problematika sochy maršála Koněva se stále nepřestala řešit
  • Velký prostor byl tradičně věnován migraci, například v souvislosti s útokem v Paříži
Česká dezinformační kauza týdne

Odkaz Karla Gotta budí vášně

Smrt Karla Gotta zasáhla celou Českou republiku, dezinformátory nevyjímaje. Články, které se na českých dezinformačních serverech zpěvákově smrti věnovaly, lze v zásadě rozdělit do dvou kategorií.

Do první kategorie spadají články oslavující Karla Gotta, nikoliv však pouze pro jeho božský tenor, ale možná i především pro jeho zálibu v konspiračních teoriích. Mnohonásobný Zlatý slavík doopravdy přívržencem mnoha konspiračních teorií byl, dokonce si u českých dezinformátorů vybudoval pověst váženého vizionáře, jenž „varoval před totalitní světovládou zednářů a iluminátů“.

Druhá kategorie poté zahrnuje útoky na osoby a subjekty, které se vůči Gottovi vyjádřily jakkoliv negativně. Tvrdé kritice tak byl podroben například Jan Hřebejk, jenž na Twitteru napsal, že Gott „nebyl hrdina a věřil kdejaké konspiraci“. Dále bylo vyčiněno kromě jednotlivých novinářů například všem „Bakalovým médiím“ či „pražské kavárně“.

Útoky na Českou televizi nekončí

Dezinformátoři pokračují ve svém úsilí o diskreditaci České televize. Minulý týden se zaměřili především na podporu moderátora Luboše Xavera Veselého, který nedávno zahájil proti České televizi tažení. České televizi bylo rovněž vyčítáno údajně neobjektivní informování o hnutí Trikolóra Václava Klause ml., jenž mimochodem již dříve přislíbil podporu Xaverovi Veselému při jeho kandidatuře do Rady ČT. Opakovaně se také objevovaly články volající po zrušení koncesionářských poplatků, například v rozhovoru pro Parlamentní listy se tak vyjádřil člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Daniel Novák, kterého do Rady nominovala KSČM. Pod palbou se stále nachází i pořad o fake news „To se ví“, který to tentokrát schytal za boj proti konspiračním teoriím o očkování, jimž čeští dezinformátoři často věří.

Zahraniční dezinformační kauza týdne

Mezi nejdiskutovanější kauzy na české dezinformační scéně se poprvé probojovalo americké téma

Navzdory tomu, že Spojené státy americké patří mezi běžné terče kritiky ze strany tuzemských dezinformačních webů, témata týkající se této země se mezi ostatními zahraničními kauzami obvykle ztratí. Tentokrát však americká demokratická strana rozezlila české dezinformátory natolik, že byl zaoceánský pokus o sesazení prezidenta (tzv. impeachment) hojně diskutován. Demokratická strana přistoupila k tomuto kroku po tom, co vyšlo najevo, že americký prezident Donald Trump využil svého postavení k vlastnímu prospěchu a vydíral ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Požadoval, aby Kyjev vyšetřoval jeho politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera, který působil v ukrajinské petrochemické společnosti Burisma Holding, výměnou za to, že následně uvolní 400 milionů dolarů na pomoc Ukrajině, které bezprostředně před tím zablokoval. Sledované dezinformační weby tomuto tématu v uplynulém týdnu věnovaly 73 článků.

Pro českého dezinformátora, který slouží ruským zájmům, je kauza důležitá, protože Trump je pro ně výhodný prezident, kterému se daří rozdělovat americkou společnost. Jeho případné odvolání jim tak vůbec nehraje do karet. Sputnik proto přispěchal prezidentu Trumpovi na pomoc, když převzal článek o tom, že on přece se Zelenským ani mluvit nechtěl a všechno je to chyba amerického ministra energetiky Ricka Perryho. Na webu zvedavec.org vyšel konspirační článek o tom, že demokratická strana účelově vytvořila „Ukrainegate“, aby zastřela jinou kauzu, kterou způsobil právě Biden. Na Vlasteneckých novinách situaci v USA dokonce nazývají „barevnou revolucí“ a považují vyvolaný proces o odvolání prezidenta za nezákonný.

Tragéd týdne – Tomio Okamura

Předseda hnutí SPD se lží a manipulací neštítí. Jak ostatně sám na videu ze svého japonského obchodu říká: „Já jsem schopnej lidem nakecat všechno skoro.“ Minulý týden se tak na svém facebookovém profilu například pustil do nesmyslného přirovnání Evropské unie k nacistické říši.

facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se