RUDZIK Czy może być naszym symbolem Bożego Narodzenia?
Rudzik stał się symbolem angielskiego Bożego Narodzenia w XIX wieku, w czasach wiktoriańskiej Anglii.
A były to czasy, kiedy poczta wiktoriańska działała prawie tak sprawnie jak współczesny internet, bo proszę sobie wyobrazić, że nawet do najbardziej odludnych zakątków docierała cztery razy dziennie.
Listonosze zakładali wtedy takie mocne pocztowe [chodzi o intensywność koloru] surduty – „mundury”, których góra była tak czerwonopomarańczowa, jak pierś Rudzika. Z jednej strony mieliśmy więc listonoszy, z drugiej czas Bożego Narodzenia oraz ważną dla Anglików, żywą do dziś tradycję. Mimo że mamy internet i mimo że tyle rzeczy się zmieniło, oni wciąż piszą do siebie kartki na Boże Narodzenie.
Mają też taki zwyczaj, że tymi karkami dekorują cały dom. Jeśli jest ich dużo, to wieszane są nawet na sznurkach, przeciąganych np. w salonie czy w kuchni. Są więc święta, listonosze, którzy przynoszą coraz więcej bożonarodzeniowych życzeń i coraz częściej na tych kartkach pojawiał się Rudzik. I tak niepostrzeżenie sam stał się symbolem angielskiego Bożego Narodzenia.
Nawet doszło do tego, że listonoszy zaczęto określać mianem Robin, co oznacza właśnie „Rudzika”.
Ale Rudzik to ptak z ogromnie silną tradycją mitologiczna, folklorystyczną, w całej Europie – nie tylko u Anglosasów, ale i u Wikingów, Germanów. Tam wszędzie Rudzik był bardzo ważnym symbolem.
Co z legendą o pomarańczowym brzuszku Rudzika?
|