view_in_browser

Cześć ,

część pierwsza subiektywnego poradnika (nie tylko) dla introwertyków "Przygotowanie do wystąpień publicznych" spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, za które dziękuję! 😃 

Dziś wracam do Ciebie z drugą jego częścią, a także odcinkiem podcastu o feedbackach w zespole, świąteczno-noworocznym rozkładem jazdy, czyli informacją, kiedy otrzymasz newsletter i jaki świąteczny prezent na Ciebie czeka, a także cotygodniową garścią newsów z branży SEO/SEM, w tym między innymi: optymalizacja PDF pod kątem SEO, badanie statystyk indeksowania, nowa funkcja w Ahrefs i zmiany w regulaminie YouTube.

    Nalej sobie herbaty lub kawy i zaczynamy! ☕️

    ProTIP na dziś: Subiektywny poradnik (nie tylko) dla introwertyków ;)
    Przygotowanie do wystąpień publicznych cz.2: PREZENTACJA

    Pierwsza część poradnika już za nami. Tydzień temu opowiadałam Ci, skąd pomysł na dość osobisty tym razem ProTIP, będący podsumowaniem mojej drogi do przełamania się w zakresie wystąpień publicznych. Przedstawiłam pierwsze trzy elementy przygotowania do wystąpienia: określenie grupy docelowej i celu prezentacji, opracowanie ramowego planu oraz warstwy wizualnej. 

    Jeśli jeszcze nie miałeś / miałaś możliwości zapoznawania się z częścią pierwszą poradnika, znajdziesz ją TU

    Teraz przejdźmy do punktów 4-6, czyli drugiej z trzech części ProTIPa. 😃

    4. Przygotuj bonus dla uczestników.

    Gdy ustalisz cel swojej prezentacji (o tym, jak to zrobić w punkcie 1 z zeszłego tygodnia), pomóż słuchaczom w jego realizacji poprzez przygotowanie dodatkowych materiałów lub udostępnienie im powiązanych treści, które opracowałeś / opracowałaś wcześniej.

    To dobry punkt wyjścia do budowy relacji (w końcu być może nawet Ty jesteś w naszej społeczności dzięki pobraniu materiałów po prezentacji), ponieważ Twoje zaangażowanie wprost pokazuje, że zależy Ci na słuchaczach. To oczywiście nie jest Twój obowiązek jako prelegenta, a dobra praktyka.

    Wśród materiałów, które przygotowywałam dla uczestników znalazły się na przykład Checklista SEO dla e-commerce, ebook o App Store Optimization, rabat na Sprytny Kurs SEO (w atrakcyjnym cenowo pakiecie z SEMSTORMem znajdziesz nasz kurs jeszcze przez 3 dni TU), subiektywna lista pytań "Czy potrzebujesz coachingu?" (bonus dla słuchaczy i członków klubu Małej Wielkiej Firmy), proces SEO dla podcastów i kilka innych.  To właśnie one były powodem największych interakcji, a dzięki temu nawiązywania kontaktów po wystąpieniu, zwłaszcza dobie pandemii, gdy podejście do prelegenta po konferencji nie jest możliwe.

    5. Nie zapomnij o próbie generalnej.

    Gdy prezentacja już gotowa, to próba generalna, najlepiej kilka dni przed wystąpieniem przed wystąpieniem to u mnie podstawa

    W jej trakcie:

    • Uporządkujesz plan prezentacji i wychwycisz błędy.
      Nawet najlepszy plan może okazać się nie do końca trafionym, a pewne elementy niewystarczająco ze sobą powiązane. W trakcie pierwszego „powiedzenia” prezentacji, odnotowuję wszystkie rzeczy wymagające poprawy i jeszcze na chwilę siadam do slajdów, dopisuję, skreślam lub nanoszę poprawki. Gdy mam już pewność, że dopracowałam materiały, powtarzam sobie wystąpienie raz jeszcze, tym razem mierząc czas.
    • Zbadasz czas wystąpienia.
      Jeśli przygotowujesz prelekcję to organizator wydarzenia z całą pewnością zastrzeże sobie oczekiwany czas prelekcji i ewentualny margines błędu (warto o to dopytać, jeśli jesteś gadułą). 
      Z doświadczenia eventów branży SEO/SEM, zazwyczaj jest to 18-25 minut z marginesem błędu 1-2 minuty.
      Ile to slajdów?
      To zależy. 😉
      Moja średnia jest dość wysoka, ponieważ wykorzystuję 2-3 slajdy na minutę. Wynika to z trzech rzeczy:
      • z natury dość szybko i dynamicznie mówię,
      • moje slajdy, zgodnie z punktem trzecim listy, są zazwyczaj krótkim podsumowaniem treści wystąpienia, a czasem jedynie jego tłem, pod wpływem adrenaliny jeszcze przyspieszam i skracam oczekiwany czas prezentacji o ok. 15-20% w stosunku do próby generalnej.

    Uwzględniam to wszystko podczas przygotowania do prezentacji. Warto porównywać czas próby generalnej do czasu wystąpienia i utworzyć własne statystyki. To usprawnia również pracę nad kolejnymi wystąpieniami. 

    Gdy nie jesteś w stanie oszacować czasu wynikającego z planu prezentacji, może zdarzyć się, że po próbie generalnej, będziesz musiał / musiała nanieść dodatkowe poprawki, by osiągnąć oczekiwany czas. Po nich, na wszelki wypadek, powtórz prezentację jeszcze raz.

    Nie przesadź jednak z próbami. W moim przypadku 2-3 powtórzenia zdecydowanie wystarczą, a każde kolejne oznacza nadciągające kłopoty i stres. 

    Nauczenie się wystąpienia na pamięć i próba powtarzania konkretnych fragmentów wypowiedzi już na prezentacji, zamiast skupienia się na przekazaniu sensu i wiedzy (czyli realizacji celu prezentacji), generują u mnie wyłącznie dodatkowe nerwy i pozbawiają mnie spontanicznych reakcji na trudności (które również są bardzo potrzebne).
    Sprawdź oczywiście, jak będzie w Twoim przypadku.

    6. Niech nie zaskoczy Cię trema.

    Skoro mówimy o stresie: wystąpienia publiczne nie są łatwe i mogą być źródłem niemałych nerwów i napięć. To, co mogę Ci obiecać na bazie mojego przypadku to to, że najgorzej jest za pierwszym razem. 😉 Z każdym kolejnym wystąpieniem sprawujesz większą kontrolę nad tremą. Nie umiem powiedzieć, czy trema przed wystąpieniem kiedykolwiek zniknie, jednak na bazie rozmów z bardziej doświadczonymi prelegentami uważam, że nie. Z czasem nie tyle przechodzi całkowicie, co po prostu jej efekty mniej Ci doskwierają. Dlatego warto się do napięcia przed prezentacją przygotować. 

    Każdy z nas może mieć inne objawy, ale w wielu przypadkach rozwiązanie będzie podobne: 

    • Wyciszenie psychiczne.
      Jeśli wystąpienie jest z samego rana, wyciszanie zaczynam już na wieczór przed, by zadbać o dobry sen i regenerację. Pomaga na przykład joga, czy dobra książka oraz odstawienie "ekranów". 
      Nie planuję również pilnych zadań czy trudnych rozmów tuż przed wystąpieniem.
      Właściwie na około godzinę przed wystąpieniem, przestaję z kimkolwiek rozmawiać (a przynajmniej się staram) i skupiam się na sobie. To pozwala mi lepiej zapanować nad fizycznymi objawami stresu.
    • Praca z objawami. 
      Powolny, głęboki, powtarzany oddech, naprawdę pomaga opanować fizyczne symptomy napięcia, zwłaszcza tuż przez rozpoczęciem prezentacji.
      Obserwuj, jak objawia się u Ciebie i reaguj. Jeśli tak jak ja miewasz problemy żołądkowe w sytuacjach stresowych to  nie dokładaj sobie problemów - za środek pobudzający, zamiast kawy, wystarczy Ci adrenalina, a obfity posiłek zdążysz zjeść już po prezentacji. Pij chłodną wodę, wyciszaj się i głęboko oddychaj. 
    • Skupienie jedynie na elementach, na które masz wpływ. 
      Gdy Organizatorzy otrzymali już Twoją prezentację, pozostaje Ci wyjść na scenę i przekazać to, co planowałeś / planowałaś. Pomaga skupienie na celu prezentacji, zamiast na wyuczonych formułkach i kontroli wszystkiego, co dzieje się wokół. Dzięki temu nie wyprowadzą Cię z równowagi nagłe komplikacje, jak na przykład: całkowicie wysypane fonty w prezentacji, brak dostępu do internetu na konferencji, gdy w zanadrzu masz film do odtworzenia z YouTube’a, problemy techniczne z podłączeniem w przypadku wystąpień online, pytanie, na które nie znasz jednoznacznej odpowiedzi, pomylenie miliarda z milionem czy potknięcie się na scenie. Każda z tych mniejszych i większych rzeczy wydarzyła się podczas moich wystąpień, a często mimo to były dobrze oceniane. Jak sobie radzić z tego rodzaju komplikacjami opowiem Ci w trzeciej, ostatniej części poradnika.

    Zbliżając się ku końcowi (na dziś), mam wrażenie, że gdybym miała podać jedną, jedyną receptę na wystąpienia publiczne to powiedziałabym, że bycie ludzkim i nastawienie na przekazywanie wiedzy, nawet z tymi małymi potknięciami, to dobry start. Jeśli pozwolisz sobie na błędy to i trema okaże się trochę mniejsza.

    Trzecia część poradnika już za tydzień, a w nim: relacja ze słuchaczami podczas wystąpienia, przygotowanie do oceny, która na pewno się wydarzy, wyciąganie wniosków i nauka na sukcesach, ale i błędach.

    Sztuka komunikacji w zespole.
    O spotkaniach feedbackowych cz.2

    Nie raz wspominałam Ci, że wprowadzenie kultury feedbacku w Fox Strategy stało się motorem napędowym naszego rozwoju. Opowiadałam o tym również w siódmym odcinku Dziennika Budowy Firmy

    Perspektywa przedsiębiorcy jest jednak w dużym stopniu różna od punktu widzenia członków zespołu. Dlatego niezwykle cieszę się, że powstał ten kolejny odcinek z cyklu "Sztuka komunikacji w zespole", opracowany przez naszego Project Managera, Oktawiana Kitalę. Przesłuchałam z ogromnym zainteresowaniem i gorąco polecam :)

    Oktawian Kitala

    DBF #30 [BIZNES]

    W drugiej części serii dotyczącej komunikacji w zespole, Oktawian przybliża, czym jest spotkanie feedbackowe okiem członka zespołu. Wskazuje przyczyny, dla których warto rozważyć wprowadzenie feedbacków, a także potencjalne skutki wprowadzenia ich do swojej firmy.

    Posłuchaj odcinka na stronie podcastu
    Świąteczno-noworoczny rozkład jazdy 🎄🗓

    Co roku okres świąteczno-noworoczny zostawiam na podsumowanie, planowanie, ale również regenerację. Po 2020 odpoczynek może być szczególnie potrzebny, więc i Tobie polecam znalezienie czasu na...chwilę oddechu, refleksji i nabranie perspektywy. Jak to zrobić? Na przykład poświęcając czas urlopu na rozwijanie (lub poszukanie) swojej pasji i odrywając się od codziennych, biznesowych trosk.

    Podczas jednej z takich "przerw" zaczęłam pracować nad koncepcją swojego bloga kulinarnego. Parę lat później, do 31 grudnia oddaję do wydawnictwa książkę o moim hobby. Jako, że nic nie motywuje mnie tak jak zbliżający się deadline, już od 18-go muszę zniknąć z internetowych radarów i częściowo również newslettera. Także nigdy nie wiesz, jak zaprocentuje ta chwila odpoczynku na koniec roku 😉

    Obiecałam Ci, że newsletter będziesz otrzymywać bezpośrednio ode mnie, w związku z tym moja dłuższa nieobecność oznacza, że wiadomości na Twojej skrzynce e-mail spodziewać się możesz jeszcze:

    • 9 grudnia,
    • 16 grudnia,
    • 23 grudnia w mocno skróconej formie. Spodziewaj się jednak prezentu 🎁 na Święta - obszernego e-booka o tym, jak rozpocząć pracę z contentem!)

    a następnie dopiero 13 stycznia 2021 - w tym newsletterze podsumuję dla Ciebie ciekawostki z całego okresu świąteczno-noworocznego. Może nawet zdążymy się stęsknić? 😉

    Co ciekawego w branży SEO/SEM?

    I na koniec jak zwykle, PLOTECZKI. 😃

    Tylko do piątku trwa nasza promocja na "pakiet startowy SEO". Sprytny kurs SEO w zestawie z SEMSTORMem (na 6 lub 12 miesięcy) możesz kupić 50% taniej. Ceny zaczynają się od 490,59 zł netto. 

    Więcej informacji: https://blackfriday.foxstrategy.pl

    W Google Search Console pojawił się nowy raport. Od tej pory możesz analizować żądania Googlebota oraz dokładne statystyki indeksowania (czy robot google pierwszy raz dotarł do danego urla czy ponownie zaindeksował, czas reakcji, czas indeksowania, ogólny rozmiar pobieranych plików) i to z podziałem na kody odpowiedzi, typu plików, rodzaj Googlebota (mobile, desktop, grafika itd.), błędy związane z hostem itp. 

    Jak ocenił Dawid Pietkiewicz na naszym firmowym Slacku: 

    "Jeszcze mocniej nie zdążyłem się wgryźć, ale IMO wygląda to mega ciekawie. Na pierwszy rzut oka, może zastąpić to w pewnym stopniu analizę logów serwera."

    Więcej informacji:

    Do funkcji można dostać się z poziomu ustawień GSC lub bezpośrednio przez link https://search.google.com/search-console/settings/crawl-stats/.

    W Ahrefs pojawiły się podpowiedzi dotyczące linkowania wewnętrznego. Aby je otrzymać należy: wykonać audyt strony, a następnie wejść do zakładki "Link Opportunities". Więcej opisuje Paweł Gontarek na swoim fanpage'u "Blog Zgreda o pozycjonowaniu".

    Google migruje Disavow Tool do nowej wersji Search Console. Zważywszy na to, że nową Search Console mamy odczynienia od ponad roku to co tu dużo mówić... czas najwyższy.

    Więcej informacji: https://searchengineland.com/

    Czy optymalizować PDFy na serwerze pod kątem SEO? Zdecydowanie! Jak to zrobić? O tym obszernie opowiada Łukasz Suchy na blogu Majestica.

    Google testuje linki kontekstowe w Rich Snippets. Oznacza to, że w pierwszym, rozszerzonym wyniku Twojej strony (na przykład w Direct Answer) może pojawić się linkowanie do stron źródłowych, na przykład konkurencji. Ciekawie...

    Więcej informacji: https://searchengineland.com/

    Co Google sądzi o dłuższych anchorach, składających się nawet z 8 słów? John Mueller wyjaśnia podczas English Google SEO office-hours, że są one równie wartościowe, jak krótkie, a czasem nawet dostarczają robotom wyszukiwarki więcej informacji. 

    Ważne zmiany regulaminie Youtube'a. Sprowadzają się do pozwolenia serwisowi do zarabiania na Twoim contencie, poprzez reklamy czy płatny dostęp do treści. Monetyzacja ponad wszystko.

    Zmiany wdrożone na razie tylko w USA, ale należy spodziewać się ich również w Europie.  

    Więcej informacji i komentarzy: https://support.google.com/youtube

    Wiadomości, które otrzymujesz pojawiły się na liście "8 newsletterów, które warto czytać" w towarzystwie między innymi Małej Wielkiej Firmy, Pawła Tkaczyka, Jacka Kłosińskiego, Karola Dziedzica czy Maćka Lewińskiego. Wow, dzięki GoFlow! 😊 

    Na dziś to tyle! Dobrego dnia :)
    Ewelina Podrez
    P.S. W razie jakichkolwiek pytań, śmiało kontaktuj się z nami, odpowiadając na tą wiadomość.
    Fox Strategy sp. z o.o.

    ul. Piłsudskiego 23,
    50-044 Wrocław
    NIP: 8971837880
    https://foxstrategy.pl

    🎧   Czy słuchasz już podcastu Dziennik Budowy Firmy według Fox Strategy?

    🦊   Śledź nas również w Social Media!

    facebook linkedin instagram youtube spotify

    Otrzymujesz wiadomości od nas, ponieważ Twój adres e-mail został podany podczas zapisu do naszego newslettera, pobierania materiałów dydaktycznych lub zakupu.
    Będzie nam niezmiernie przykro stracić takiego subskrybenta jak Ty, ale jeśli nie chcesz otrzymywać wiadomości to:

    Wypisz się