Zobrazit v prohlížeči

Evropská unie by měla na Blízkém východě převzít iniciativu

  • Turecký vpád do severní Sýrie a následné diplomatické zásahy USA a Ruska, které přispěly k přerušení bojů, znovu připomněl pasivitu a neakceschopnost Evropské unie v regionu. Přitom právě země EU, na rozdíl od USA a Ruska, ponesou největší následky eskalace konfliktů na Blízkém východě v podobě migračních vln a radikalizace muslimské populace. Stabilita na Blízkém východě, prevence velkých migračních toků a potírání militantních islamistů by měly patřit mezi absolutní priority zahraniční a bezpečnostní politiky EU.
  • Vzhledem k tomu, že USA se rozhodly k redukci a přeskupení své vojenské přítomnosti v regionu, kde narůstá riziko konfliktů mezi jednotlivými aktéry a zejména znovuobnovení bojeschopnosti a vojenských akcí Islámského státu v Sýrii a Iráku, Evropská unie se nemůže vyhýbat vlastnímu vojenskému angažmá. EU má k dispozici v rámci své bezpečnostní a obranné politiky nástroje pro takovéto situace, mnohdy jí ale chybí politická vůle je využít.
  • Pokud státy EU nechtějí za doprovodu nedostatečně účinných diplomatických a sankčních opatření pouze pasivně přihlížet eskalaci na Blízkém východě, měly by v úzké koordinaci s USA a mezinárodní koalicí proti IS vyslat konkrétně do Iráku vojenskou misi s odpovídajícím mandátem. Česká republika by takovou misi měla podpořit a aktivně se do ní zapojit. O bezpečnost v ulicích Evropy se dnes bojuje právě v Levantě.

Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Zcela dominujícím tématem byla turecká invaze do Sýrie
  • Boj proti chybně interpretované novele azylového zákona dotáhli dezinformátoři až do Sněmovny
  • Sněmovna byla v hledáčků i kvůli poslanecké debatě o České televizi
  • Velké množství článků tradičně varovalo před migrací a islámem
Česká dezinformační kauza týdne

Boj proti novele azylového zákona se z dezinformačních serverů přesouvá do Sněmovny

Stejně jako předminulý týden, i v tom uplynulém dezinformační servery brojily proti novele azylového zákona a takzvanému institutu strpění. Jak jsme psali již minule, základem pro tuto hysterii byla zavádějící interpretace novely v článku na serveru ceska-justice.cz. Odtud byla dále šířena většinou dezinformačních serverů a následně přebrána především hnutím SPD a Trikolórou, jejíž dvě hlavní tváře Václav Klaus ml. a Zuzana Majerová Zahradníková nyní proti novele aktivně bojují, za což se jim na dezinformačních webech dostává značné pozornosti. Zahradníková se například neúspěšně snažila zařadit bod o institutu strpění na schůzi Sněmovny. Za zmínku stojí, že na chybnou interpretaci serveru ceska-justice.cz se minulý týden odvolávala na svém webu například i TV Barrandov.  

Dezinformátoři pokračují s pomocí řady poslanců v útocích na Českou televizi

Zdá se, že v boji proti České televizi dezinformátorům stále nedocházejí síly, ba právě naopak. Minulý týden velice pečlivě sledovali především jednání o České televizi v Poslanecké sněmovně, které okořeňovali útoky na generálního ředitele Petra Dvořáka či Radu ČT, kritikou hospodaření stanice a jejím obviňováním z šíření propagandy. Objevily se originální výpady od samotných dezinformátorů, výrazná postava dezinformační scény Ondřej Höppner přišel se „čtyřmi jednoduchými kroky, jak vysušit bažinu v ČT“, většina prostoru však byla věnována názorům těch poslanců, kteří jsou k České televizi kritičtí.  

Zahraniční dezinformační kauza týdne

Tureckou invazi do Sýrie zamířenou proti Kurdům vysvětlují čeští dezinformátoři v podivných (ne)souvislostech 

V uplynulém týdnu čeští dezinformátoři rozhodně nezaháleli a mezi 14. a 20. říjnem publikovali na svých stránkách 498 článků o turecké invazi do Sýrie namířené proti Kurdům, což je suverénně nejvíce ze všech zahraničních dezinformačních kauz, o kterých jsme kdy psali. Nejaktivnější byl jako obvykle web pravdive.eu, který přebírá články i od ostatních dezinformačních serverů. Za zmínku stojí také množství článků (77) vydaných na Parlamentních listech, které články zpravidla odnikud nekopírují. Ve srovnání s jinými zahraničními dezinformačními kauzami vyšlo jenom na Parlamentních listech tolik článků, kolik obvykle průměrně vychází na všech webech dohromady. Rozložení článků mezi weby ukazuje následující graf.

Pokud jde o postoj k Turecku a jeho počínání, panuje mezi tuzemskými dezinformátory shoda a svorně jej odsuzují. Souvislosti, do kterých však celou situaci dávají, jsou v mnoha případech přinejmenším podivné. Server infokuryr.cz srovnává „násilnou invazi Turecka do Sýrie“ s „nenásilnou anexí Krymu Ruskem“ a spílá USA i EU za jejich reakci na obojí. Parlamentní listy přinášejí mimo jiné pohled Václava Klause ml., který tvrdí, že situace v Sýrii se zas tak moc nezměnila, protože se tam přece masově vraždí posledních deset let. Poslankyně za SPD Jana Levová se rozohnila na Vlasteneckých novinách o programu Erasmus+, do něhož je zapojeno také Turecko. Czechfreepress.cz si vybírá tři konfliktní vztahy naprosto odlišného charakteru (Čína a Hongkong, Turecko a Sýrie/Kurdové, Katalánci a Španělsko) a nechápe, jak je možné, že EU se ke každému z nich staví jinak.

Tragéd týdne – Jiří Fencl

Analytik Jiří Fencl, který pracuje jako poradce ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala, se účastnil Debatního klubu na YouTube se Stanislavem Neumannem z Ústavu nezávislé žurnalistiky. Během půlhodinové „diskuze“ mimo jiné řekl, že v České republice vládnou novináři, naším největším nepřítelem je Německo, protože jsme na něm kardinálně závislí, Rusko je jediná země, která demokratizaci ustála, rozhodně u nás neprobíhají žádné ruské vlivové operace a Česká televize není nezávislá a slouží k manipulaci a indoktrinaci občanů. Ke konci nezapomněl pana Neumanna urazit a nazvat ho rasistou, xenofobem a antisemitou.

facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se