Zobrazit v prohlížeči

Zdravím,

kde jste ještě nebyli na Vysočině? Pojeďte s námi! Utvořte si sami trasu s hrady a zámky při cestě.

   

ZÁMEK KAMENICE NAD LIPOU

- původní hrad z 13. století s anglickým parkem s prastarou lípou. Do současné podoby byl zámek přestavěn v 19. stol. Dále prošel zámek v průběhu 90. let minulého století rozsáhlou rekonstrukcí pod taktovkou Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, který ho získalo od Ministerstva kultury ČR za účelem vybudování úložných prostor pro své sbírky. Dnes studijní depozitáře. Vstupné 100/50 Kč.

   

ZÁMEK SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU

- základem dnešního zámku byla tvrz, kterou v roce 1567 nechali Trčkové z Lípy renesančně upravit na lovecký zámek. V roce 1722 se majitelem stal František Antonín Černín, který jej nechal upravit v duchu baroka. Objekt byl obohacen o arkády, sochařskou výzdobu a úpravou prošel i přilehlý park. Expozice historického skla. Vstupné 130/75 Kč.

   

ZÁMEK ŽIROVNICE

- gotický hrad, v 16 století přestavěn na renezanční zámek, později barokně upraven. Dnes můžete obdivovat unikátní soubor nástěnných maleb a fresek. Za pozornost také stojí pavlač s dřevěnými sloupy a ochozy, která se vine kolem nádvoří. Vstupné 70/45 Kč.

   

ZÁMEK VELKÉ MEZIŘÍČÍ

- renesanční zámek vznikl přestavbou gotického hradu ze 13. století. Jeho minulost připomíná zachovalé gotické opevnění. V 18. století byl zámek rozšířen o barokní křídlo podle návrhu Jana Blažeje Santini. Poslední zásadní úpravy proběhly na přelomu 19. a 20. století ve stylu novogotiky. Dnes zámek vlastní rod Podstatzký-Lichtenstein, kteří zámek průběžně rekonstruují. Prostory jsou využívány Muzeem Velkého Meziříčí. Vstupné 100/70 Kč.

   

ZÁMEK ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

- po zániku cisterciáckého kláštera v roce 1784 byl areál přeměněn na zámek s hospodářským zázemím. Areál je původně gotický, barokně upravený za přispění Jana Santiniho. V současnosti je zde několik muzeálních a výstavných expozic - expozice věnované J. Santinimu, žďárskému baroku, rodu Kinských atd. Vstupné 160/110 Kč.

   

ZÁMEK ČERVENÁ ŘEČICE

- někdejší tvrz z 2. poloviny 13. století byla přestavěna na hrad a posléze na renesanční zámek. Má půdorys šestibokého úhelníku. Z původního hradu se dodnes částečně zachovali vodní příkop a opevnění se dvěma baštami. Fasády zámku jsou zdobeny figurálními sgrafity. V současné době pro veřejnost uzavřen.

   

ZÁMEK PŘIBYSLAV

- na místě zpustlého hradu byl Zachariášem z Hradce v roce 1560 postaven renesační zámek. V průběhu 18. století byl barokně rozšířen a po požáru roku 1847 získal klasicistní podobu. Celý zámecký komplex se rozkládá kolem dvou nádvoří, z nichž jižní lemují arkády. Západní strana zámku je zdobena sgrafity.Dnes i muzeum hasičů. Vstupné 70/40 Kč.

   

ZÁMEK TŘEBÍČ

- představuje spojení bývalého benediktinského kláštera s renesančním zámkem. Klášter byl založen roku 1101, jeho zánik nastal po roce 1525. Byl přestavěn na renesanční zámek s pozdějšími barokními úpravami. Cennou románsko-gotickou památkou je trojlodní bazilika sv. Prokopa z poloviny 13. století. V zámku jsou k vidění neobvyklé sbírky dýmek, vltavínů, betlémů a interaktivní expozice. Nenechte si ujít pozorování města prostřednictvím dalekohledu. Vstupné 150/100 Kč.

   

ZÁMEK MORAVSKÉ BUDĚJOVICE

- je patrová budova s mohutnou mansardovou střechou, která je, stejně jako hospodářské objekty na nádvoří, v jádru renesančního původu. Pozorovat můžete zbytky sgrafitové výzdoby pod novější omítkou a figurální i ornamentální malby v interiérech. Dnes muzeum řemesel. Vstupné 60/30 Kč.

    

ZÁMEK CHOTĚBOŘ

- barokní zámek stojí na místě původní gotické tvrze. Jde o čtyřkřídlý patrový objekt s mansardovou střechou. Před jižním průčelím je schodiště s balustrádou na masivních toskánských sloupech. Najdete zde barokní kaple Nejsvětější Trojice s portálem, freskami a štukovou výzdobou. Dnes muzeum vlastivědné, nepřístupné.

   

ZÁMEK PELHŘIMOV

- renesanční zámek byl postaven Adamem z Říčan v roce 1550 na základech stávající tvrze. Dodnes se v přízemí zámku dochovaly její pozůstatky v tzv. Gotické síni. V roce 1766 zámek zachvátil požár, v rámci oprav byl přestavěn v pozdně barokním duchu a sloužil jako radnice. V této podobě se prakticky dochoval dodnes. V polovině 19. století prostory využíval okresní soud, od roku 1908 zde sídlí muzeum. Vstupné 20 Kč.

   

ZÁMEK BRTNICE

- zámek vznikl přestavbou hradu započatou Zdeňkem z Valdštejna. Rekonstrukce byla dokončena až jeho synem Hynkem roku 1593. V té době vznikly renesanční arkády, které jsou dílem italského architekta Baltazara Maggi de Ronio. Hynek také nechal vystavět zámecký kostel s rodinnou hrobkou. Po porážce stavovského povstání byl synovci Hynka majetek zkonfiskován a získal ho císařský plukovník Rombaldo hrabě Collalto. V následujících letech prošel objekt několika úpravami. Vstupné 150/100 Kč.

   

ZÁMEK DUKOVANY

- památkově chráněný zámecký areál, který byl zbudován v roce 1790 na přání hraběnky Marie Brigity Malabaile - Canalové. Komplex sestává z klasicistního zámku s dvorem a správními staveními, které jsou doplněny rozlehlou zámeckou zahradou. Vstupné 100/50 Kč.

   

ZÁMEK PŘÍSEKA

- původní renesanční tvrz byla na přelomu 17. a 18. století upravena na nevelký barokní zámek, který sloužil pouze hospodářským potřebám. V letech 2014-15 prošel zámek kompletní rekonstrukcí, kdy získal i novou věž. V opraveném zámku nalezlo zázemí nové muzeum modelů aut od české modelářské firmy Abrex. Vstupné 150/80 Kč.

     

ZÁMEK POLICE

- zámek vznikl renesanční přestavbou původní tvrze koncem 16. století, v letech 1720-30 byl upraven barokně. Po 2. světové válce chátral, od roku 1989 je rekonstruován. Dnes tento čtyřkřídlý objekt s dominantní hranolovou věží obklopuje park. V interiérech se dochovala bohatá štuková výzdoba, nástěnné malby a kaple z 18. století. Dnes muzeum motocyklů. Vstupné 70 Kč. Muzeum Valdemara Matušky, vstupné 50 Kč.

 

ZÁMEK BUDIŠOV

- zámek byl postaven v 16. století na místě gotické vodní tvrze v duchu renesance. V 18. století byl barokně upraven. Jeho čtyřkřídlá dvoupatrová budova obklopuje nádvoří nepravidelného tvaru. Před vstupem do zámku spatříte kamennou nádrž a balustrádu.

Nejcennější částí areálu je sala terrena. Můžete si prohlédnout také část depozitáře Moravského zemského muzea s muzejní zoologickou sbírkou našich i exotických obratlovců, krabů a bezobratlých živočichů. Zámek obklopuje zámecký park s rybníčky a sochami z 18. století. Vstupné 70/35 Kč.

   

ZÁMEK JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU

- barokní zámek s dominantní kupolí farního kostela sv. Markéty se řadí k nejrozsáhlejším k Evropě. Dobové interiéry a malby ilustrují vrcholné období baroka. O rozkvět zámku se postaral Jan Adam Questenberk, který nechal z dřívější renesanční budovy vystavět velkolepé sídlo. Také díky jeho osobě a hudebním zájmum se v Jaroměřicích konala četná divadelní a operní představení. Vstupné 150/110 Kč. KLÍČ.

   

ZÁMEK NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU

- na místě původního gotického hradu nechali Žerotínové vystavět renesanční zámek podle italských vzorů. V 18. století prošel barokními úpravami a bouráním již nepotřebných hradeb a bašt. V roce 1945 se stal reprezentačním sídlem Edvarda Beneše. Jeho pracovna je součástí prohlídky interiérů stejně jako expozice vzácných gobelínů ze 16. až 19. století a bohatá knihovna. Zámecký park vyniká nejen řadou vzácných dřevin, ale také duby starými přes tři sta let - králem mezi nimi je tisíciletý Žižkův dub. Vstupné 130/90 Kč. KLÍČ.

   

HRAD POLNÁ

- základem renesančního zámku ze 16. století byl původní gotický hrad. Poté, co zámek na konci 18. století vyhořel, byl jen provizorně opraven a z větší části zbořen. Teprve ve 20. letech 20. století byl někdejší palác zrekonstruován pro potřeby muzea, opravy dalších částí byly dokončeny v roce 2004. Dnes muzeum hodinářství. Vstupné 80/60 Kč.

   

HRAD LEDEČ NAD SÁZAVOU

- ledečský hrad se řadí mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách a je jediným dochovaným hradem středního Posázaví. Tento složitý komplex hradu se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou, kde vévodí krajině a městu Ledči nad Sázavou. Místo častého natáčení pohádek i filmů. Vstupné 150/100 Kč.

   

HRAD ROŠTEJN

- gotický hrad s dominantní sedmibokou věží, ukrytý v lesích, má svůj počátek v 1. polovině 14. století. Později se rozrostl o předhradí, které však bylo zničeno husity. Vlastní hrad se dobyvatelům ubránil. V období renesance, ve 2. polovině 16. století, byl přeměněn v lovecké sídlo a okolní les v oboru. Obytnou funkci hrad ztratil na počátku 19. století, obora byla zrušena o sto let později. Dřívější goticko-renesanční podobu zchátralému sídlu vrátila rekonstrukce ve 2. polovině 20. století. Muzeum Vysočiny. Vstupné 20 Kč.

    

HRAD KÁMEN

- letech 1356-66 jej nechal Jindřich z Ziegelheinu, mistr královské kuchyně, přestavět na hradní palác. V letech 1640-77 za Malovců proběhla další přestavba, tentokrát na barokní zámek. Současná podoba sídla je však výsledkem pseudogotických úprav z let 1860-70, které provedl Václav Enis z Atteru. Dnes muzeum motocyklů. Vstupné 20 Kč.

   

HRAD LIPNICE

- nejstarší hradní budovy pocházejí z roku 1310, kdy hrad založili páni z Lichtenburka. Navzdory renesančním úpravám si celkově zachoval gotický ráz. Roku 1869 byl zničen požárem, naštestí jeho úplnému zchátrání zabránil Klub českých turistů, který jej odkoupil roku 1924. Na konci 20. století prošel hrad velkou rekonstrukcí. Vstupné 120/80 Kč. KLÍČ.

   

KLÁŠTER ŽELIV

- klášter premonstrátů, založený již ve 12. století. Poutní místo. Na vzhledu kláštera se podílel i známý český architekt italského původu Jan Blažej Santini-Aichel, díky němuž tak stavba patří mezi nejvýznamnější architektonické památky v regionu. Vstupné dobrovolné.

   

KLÁŠTER NOVÁ ŘÍŠE

- původně ženský klášter založil vojenský velitel Markvard z Hrádku roku 1211. Během husitských válek byl zpustošen a i přes snahy o zachování řádu, v roce 1597 komunita vymřela. O rok později do kláštera přišli dva mniši premonstráti a v následujících letech začala přestavba kláštera a jeho kulturní vzestup. Rozvoj ukončil rozsáhlý požár v roce 1813. V roce 1942 zde vzniklo sídlo Hitlerjugend a od roku 1950 vojenské skladiště. Dnes je opět plně v rukou premonstrátů a pro návštěvu si můžete vybrat z několika prohlídkových okruhů. Vstupné 60/40 Kč.

   

jardapilnaj@email.cz
601 590 318

Jarda Pilnaj

Pod nádražím 281,
411 72, Hoštka


facebook

Tento email jste dostal/a, protože jste potvrdil/a jeho odebírání na webu "jarda-pilnaj.cz"

Dle zákona je tento email obchodním sdělením.
Odesílatelem je Jarda Pilnaj, jardapilnaj@email.cz

Nechcete již nadále odebírat tyto e-maily?
To nás mrzí.

Odhlásit se můžete zde