view_in_browser
AktualnościFarmacjaSamorządPrawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Nierówna walka sieci z aptekami indywidualnymi

www.nia.org.pl

Nierówna walka aptek prywatnych z sieciowymi trwa od dawna. Niezgodne z prawem praktyki dużych sieci, doprowadzając do upadłości indywidualne apteki prowadzone przez farmaceutów często od wielu pokoleń. Agresywna polityka sprzedażowa narzucająca farmaceutom określony „standard” obsługi, sprzedaż poniżej cen zakupu oraz uchylanie się od zapłaty wielomilionowych podatków w Polsce to tylko niektóre z praktyk aptek sieciowych szczegółowo przedstawionych w reportażu „Magazynu śledczego Anity Gargas” wyemitowanym w TVP1 23 kwietnia br.

Apteki to przede wszystkim placówki ochrony zdrowia

Marcin Wiśniewski reprezentujący Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA) jako przyczynę rynkowej patologii wskazuje zmiany legislacyjne jakie zaszły na rynku aptecznym w 2002 r., kiedy to zliberalizowano prawo, umożliwiając posiadanie apteki wszystkim, a więc również osobom bez wykształcenia farmaceutycznego. Rozwijająca się w od tego czasu ekspansja dużych aptecznych graczy znacząco zmieniła obraz rynku w Polsce. Zysk finansowy stał się głównym miernikiem decydującym o zasadach funkcjonowania aptek sieciowych.

– Od dostępności apteki, od tego co się w niej dzieje, od tego kto nią zarządza, zależy tak naprawdę co nam zostanie polecone. Rolą aptek nie jest szukanie sposobu na to, by wymusić na pacjencie poczucie potrzeby zakupu. Farmaceuci dostają od swoich przełożonych, od menedżerów listy leków często z ilościami, które powinni sprzedać w danym tygodniu. Są z tego rozliczanikomentuje wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Michał Byliniak.

Czytaj więcej i oglądaj materiał tutaj.

Europejska Kampania na Rzecz Szczepień

Europejski Tydzień Szczepień 

20-26 kwietnia br.

Koalicja na Rzecz Szczepień

Jedną ze wspólnych inicjatyw Unii Europejskiej jest utworzona w 2019 r. Koalicja na Rzecz Szczepień, która łączy europejskie stowarzyszenia pracowników ochrony zdrowia oraz stowarzyszenia studenckie sektora medycznego. Koalicji współprzewodniczą Grupa Farmaceutyczna Unii Europejskiej (PGEU), Stały Komitet Lekarzy Europejskich (CPME) oraz Europejska Federacja Stowarzyszeń Pielęgniarek (EFN).
Głównym celem inicjatywy jest aktywne wsparcie pracowników ochrony zdrowia w dostarczaniu społeczeństwu rzetelnych informacji na temat szczepień, które umożliwiają obalenie wielu krążących mitów na temat szczepionek oraz promowanie wymiany najlepszych praktyk w tym obszarze.
Na potrzeby zainicjowanej przez koalicję Europejskiej Kampanii na Rzecz Szczepień, PGEU nakręciło trzy główne filmy i 10 krótkich filmików, które publikuje w mediach społecznościowych przez aktualnie trwający Europejski Tydzień Szczepień. Filmy mają na celu zwiększanie świadomości farmaceutów i innych pracowników służby zdrowia na temat zwalczania chorób zakaźnych, mitów dotyczących szczepionek, a także roli w utrzymaniu zdrowia społeczności dla której pracują.

Farmaceuci w Europie promują ideę szczepień

Na potrzeby kampanii w filmach promujących ideę szczepień, PGEU zaangażowała farmaceutów z kilku europejskich krajów m.in.: Hiszpanii i Belgii, którzy przypominają o potrzebie podejmowania niezbędnych działań edukacyjnych skierowanych do pacjentów, podkreślając tym samym istotę przekazywanej wiedzy opartej na faktach. Polskę w filmie „Twoja inicjatywa ma znaczenie! reprezentowała mgr farm. Maria Żelazna pracującą w jednej z warszawskich aptek.

Twoje zaangażowanie ma znacznie
Farmaceuta z Hiszpanii
Farmaceuta z Belgii
Farmaceutka z Polski

Szczepienia to przykład realizacji założeń opieki farmaceutycznej

– Poprzez zaangażowanie w akcję chcemy przekazać, że polscy farmaceuci mocno wspierają ideę szczepień. Ustawa o zawodzie farmaceuty z pewnością będzie bardzo ważnym krokiem pozwalającym na realizację tej aktywności w ramach usług opieki farmaceutycznej. Istotą kampanii jest przecież ugruntowanie poprzez realizację szczepień naturalnej pozycji farmaceutów w procesie zachowania dobrej kondycji zdrowotnej społeczeństwa powiedział Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Europejski portal informacji o szczepieniach

W ramach współpracy dotyczącej promocji szczepień i propagacji rzetelnych informacji opartych na faktach w społeczeństwie, Komisja Europejska, Europejska Agencja Leków i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) uruchomiły również europejski portal informacji o szczepieniach: https://vaccination-info.eu
Portal zapewnia wiarygodne informacje na temat szczepionek i szczepień w tym krajowe harmonogramy szczepień i jest dostępny we wszystkich językach UE.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią i oczywiście zachęcamy do czynnego włączenia się w Europejską Akcję na Rzecz Szczepień! Jej działania wpiera także Naczelna Izba Aptekarska.

Film promujący nr 1
Film promujący nr 2
Film promujący nr 3

Akcja zakończy się 26 kwietnia br.

Szczegóły:
Facebook:https://www.facebook.com/PGEU-Pharmaceutical-Group-of-the-European-Union190325604391273/
Twitter: https://twitter.com/PGEU

Czytaj więcej tutaj.

Walka z koronawirusem
Kalwiatura na któej jest narysowany zakupowy koszyk
www.nia.org.pl

Formularz zamówienia do aptek bezpłatnych środków ochronnych

Dzięki współpracy Ministerstwa Zdrowia, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz firmy Microsoft istnieje możliwość zamówienia bezpłatnych środków ochrony osobistej dla pracowników aptek poprzez internetowy formularz.

Po zalogowaniu dla pracowników apteki można zamówić:
1. Maseczki ochronne
‌2. Rękawiczki ochronne
‌3. Płyn do dezynfekcji

Formularz zamówienia dostępny jest pod adresem: https://soi.mz.gov.pl/

Tomasz Leleno Tomasz Leleno
@TLeleno
View on Twitter

Przypominamy💡Strona https://t.co/gzYONuMUM6 już działa! #Apteki mogą za jej pośrednictwem zamawiać dla swoich praco… https://t.co/CadsjiNTxO

8 See TLeleno's other Tweets
Maska chirurgiczna
www.aptekarski.com

W ciągu pierwszego dnia apteki złożyły 4,5 tys. zamówień na bezpłatne środki ochrony

Tylko w ciągu pierwszego dnia apteki złożyły ponad 4,5 tys. zamówień na bezpłatne rękawiczki, maseczki, płyny dezynfekujące. „Pierwsza setka spakowana i w drodze do adresatów” – poinformował na swoim Twitterze wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

Janusz Cieszyński 🇵🇱💯 Janusz Cieszyński 🇵🇱💯
@jciesz
View on Twitter

4579 zamówień dla aptek już w systemie, pierwsza setka spakowana i w drodze do adresatów🌝 Dzięki za pomoc, ⁦… https://t.co/o8HKaxwcbP

115 See jciesz's other Tweets

O tym, że trwają prace nad portalem do zamawiania środków ochrony osobistej do aptek informowała niedawno Naczelna Izba Aptekarska (aplikacja to wspólny projekt MZ i NIA). Farmaceuci bardzo czekali na takie narzędzie.

Marek Tomków Marek Tomków
@MarekTomkow
View on Twitter

Dzięki współpracy @MZ_GOV_PL, @Microsoft i NIA powstała aplikacja do zamawiania bezpłatnych środków ochrony osobist… https://t.co/OVBbrCsSty

81 See MarekTomkow's other Tweets

W razie kłopotów ze złożeniem zamówienia, wsparcia udziela farmaceutom infolinia Ministerstwa Zdrowia pod numerem 19 457. Podstawą do wyliczenia pakietu dla apteki jest liczba zatrudnionych w niej pracowników w przeliczeniu na etat (liczą się też cząstki etatu). Na jaką konkretnie ilość środków ochrony osobistej od rządu liczyć może farmaceuta wyjaśnia rzecznik NIA, Tomasz Leleno.

Czytaj więcej tutaj.

Farmaceuta udzielający porad starszej pani
www.nia.org.pl

Farmaceuci objęci krótszym okresem kwarantanny

Grupa zawodowa farmaceutów została dopisana do wykazu osób istotnych dla funkcjonowania państwa, w celu wcześniejszego powrotu do pracy - poinformował Główny Inspektor Sanitarny.

Czytaj tutaj.

Ręka zakreślająca pytania na teście
www.nia.org.pl

Minister Zdrowia odwołał Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Farmaceutów (PESF) we wszystkich dziedzinach w sesji wiosennej 2020. Wydłużeniu ulega czas trwania wiosennej sesji egzaminacyjnej 2020 r. do dnia 30 listopada 2020 r. 

O nowym terminie farmaceuci zostaną poinformowani na co najmniej 2 tygodnie przed datą egzaminu.

Czytaj tutaj.

Kapsułki, tabletki na szarym tle
www.nia.org.pl

Nowa lista antywywozowa zawiera 312 pozycji

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano nowe obwieszczenie z dnia 16 kwietnia 2020 r., w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe obwieszczenie zawiera 312 pozycji.

Więcej informacji: http://dziennikmz.mz.gov.pl/

Przyłbica
wwww.biznes.interia.pl

Aflofarm pomaga farmaceutom

W ciągu najbliższych dni aż 6000 aptek w Polsce zostanie wyposażonych w przyłbice medyczne, żele antybakteryjne, plakaty informacyjne dla Pacjentów, a także kuracje dla zniszczonych dłoni i słodycze. Właśnie rusza akcja #aflofarmpostroniefarmaceuty.

Od samego początku pandemii intensywnie pracujemy na rzecz poprawy komfortu zdrowotnego wielu milionów Polaków, dlatego każda forma pomocy, która trafia do aptek i chroni farmaceutów przed zakażeniem zasługuje na docenienie. To ważny gest solidarności, dziękujemy za wsparcie - komentuje ­prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Czytaj więcej tutaj.

Od 16.04 RZĄD WPROWADZIŁ OBOWIĄZEK ZASŁANIANIA UST I NOSA 

W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ !

Kto musi zasłaniać nos i usta
Kto nie musi zasłaniać nosa i ust


OBOWIĄZUJĄ NOWE ZASADY W  ŻYCIU CODZIENNYM

Etapy odmrażania gospodarki
Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
NIA

Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite