Eesti Kunstiakadeemia nädalakiri #102

UUDISED

ERKI Moeshow 2018 finalistid on selgunud!

ERKI Moeshow 2018 kollektsioonid valis välja rahvusvaheline žürii: Laura Nestor, Ester Kannelmäe, Aljona Eesmaa, Katrin Kuldma, Laivi Suurväli, Kaie-Kaas Ojavere, Ketlin Bachmann ja Giovanni Ottonello.

ERKI Moeshow’le, mis toimub tänavu juba 31. korda, laekus sel aastal 43 kollektsiooni viiest riigist. Žürii valis nende seast välja 20 silmapaistvamat kollektsiooni, mis pääsevad 26. mail toimuvale lõppetendusele. Nende seas on 14 kollektsiooni Eestist, kolm Lätist, üks Leedust, üks Soomest ja üks Venemaalt.

Vaata, kes pääses ERKI Moeshow-le

Ootame avaldusi animatsiooni, urbanistika ja interaktsioonidisaini rahvusvahelistele MA õppekavadele kuni 3. maini!

Hüppa sisse – ootame sind sügisest EKA uues majas!

Animatsiooni magistriõppekavas koolitatakse animafilmide režissööre. Neid, kes annavad filmile selle lõpliku olemuse, stiili, rütmi, hingamise ja heal juhul ka selle raskesti kirjeldatava kihistuse, mis teeb filmist hea filmi. Vahel ka väga hea filmi.

Urbanistika on rahvusvaheline ingliskeelne õppekava,  mis tegeleb uurimustööga. Uuritakse moodsa linna toimimist selle erinevate kasutajate, oluliste osalejate, otsustusprotsesside suunajate ja kavandajate perspektiivist, luuakse strateegiaid tulevikuks ning otsitakse võimalusi nende rakendamiseks.

Interaktsioonidisaini õppekava on tõukunud nutitehnoloogia arengust, mis on tekitanud kasvava nõudluse hästi disainitud intuitiivsete kasutajakogemuste järele. Mobiiliäpp, kodumasina juhtpaneel, veebiteenus või digitaalset ja füüsilist kogemust hõlmav kompleksne terviksüsteem – interaktsioonidisain on nende lahutamatu koostisosa. Interaktsioonidisaineri eesmärgiks on muuta kasutaja kokkupuude tehismaailmaga võimalikult lihtsaks ning meeldivaks. Kasutajauuringud, -analüüs ja -testimine moodustavad õppetöö vundamendi.

Kogu info rahvuvahelisele MA õppekavale sisseastujale

EKAlased tutvustasid Pärnus meie erialasid

Möödunud nädalal külastasid EKAlased Pärnut. Päeva alustati Pärnu Ühisgümnaasiumis, kus arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala III kursuse tudengid viisid läbi töötoa "Viipan ruumi". Töötuba tutvustas tänapäevaseid võimalusi, kuidas vormida ruumi. Arduino ja sensorite abil ühendati tehnoloogiaga ka inimkeha, mida kasutati seeläbi vormi loomiseks. Töötoas osalesid Ühisgümnaasiumi 11. klassi arhitektuuri mooduli õpilased. 

Pärastlõunal osaleti Pärnumaa noorte infomessil Suunaja, kus tutvustati EKA õppimisvõimalusi ning jagati huvilistele infot erialade ja sisseastumistingimuste kohta. Huvilistel oli võimalik tutvuda ka väljapanekuga disainiteaduskonna tudengite töödest.

Soovid samuti meid oma kooli külla? Võta palun ühendust Maarjaga!

EKA liitus Digitaalehituse klastriga

EKA arhitekuuriteaduskonna doktorantide Sille Pihlaku ja Siim Tuksami (PART) parameetrilist tehnikat kasutades konstrueeritud puitinstallatsioon Into the Valley muusikafestivalile Rummus. 2017.​ Foto: Tõnu Tunnel

Digitaalehituse klastri eesmärk on viia ehitussektoris läbi paradigma muutus, kus olulisel kohal on äritavade ja -mudelite muutmine. Klaster soovib luua ehituskeskkonna, kus kesksel kohal on koostöö erinevate osapoolte vahel ning ehitist vaadeldakse kogu elukaare jooksul – idee sünnist utiliseerimiseni.

Arhitektuuriteaduskonna dekaani Andres Ojari sõnul oli teaduskonna jaoks Digitaalehituse klastriga liitumine väga loomulik samm. “Oleme tänaseks oma teaduskonna 3DLaboris pea 13 aastat jalutanud digitaalmaailma äärealadel, kompinud selle valdkonna võimalusi ja võlusid ning katsetanud nende rakendusi nii hoonete disainiprotsessis kui ka linnaplaneerimises [...]”

Loe veel

AVATUD LOENGUD

EKA õppejõudude konkursi venia legendi avatud loengud

EKA uus maja ootab ka uusi õppejõude

Disainiteaduskonnas (Estonia pst 7)

Neljapäeval, 19. aprillil, ruumis 440:

kell 10.30 disainiteaduskonna moedisaini osakonna dotsendi (eksperimentaalne mood) kandidaadi Laivi Suurväli loeng “Eksperimentaalsed praktikad moedisainis”;

kell 13.00 disainiteaduskonna moedisaini osakonna dotsendi (eksperimentaalne mood) kandidaadi Julia Valle Noronha loeng “What (experimental) clothes can do” (loeng on inglise keeles)

Vabade kunstide teaduskonnas (Lembitu 12)

Kolmapäeval, 11. aprillil, ruumis 5:

kell 13.30 vabade kunstide teaduskonna joonistamise õppetooli dotsendi kandidaadi Mari Prekupi loeng „Ühendavad jooned“;

kell 14.30 vabade kunstide teaduskonna joonistamise õppetooli dotsendi kandidaadi Feliks Sarve loeng “KUJUTAMISE KUNST ja kõik on võimalik”;

kell 17.00 vabade kunstide teaduskonna joonistamise õppetooli dotsendi kandidaadi Toomas Tõnissoo loeng ” Figuraalne kompositsioon”

Rahvusvaheline laeng #7: Andrew Berardini

Avatud loengute sarja "Rahvusvaheline laeng" järgmiseks külaliseks on Andrew Berardini, vabakutseline kunstikriitik ja kuraator Los Angelesest. Ta töötab olulises kunstikriitika portaalis Momus toimetajana ning kirjutab regulaarselt paljudele väljaannetele, nende seas Artsland, Mousse, Art Review, LA Weekly, Artforum.

12.04 kell 18 loeng Teaduste Akadeemia saalis (Kohtu 6)
13.04 kell 10.15 seminar KVIs (Suur-Kloostri 11)

Sarjaga tähistatakse kuraatori õppesuuna avamist KVI magistrantuuris.

Loe veel

Ühisseminar “XX sajandi arhitektuur” Loksal

Noorte suvepäevad, Loksa bussijaam, Lahemaa rahvuspark 1971. Tiiu Viljasaare fotokogu

Keskkonnaamet, Muinsuskaitseamet, Eesti Kunstiakadeemia ja ICOMOS Eesti kutsuvad 19. aprillil toimuvale ühisseminarile “XX sajandi arhitektuur”. Seminar toimub Loksa laevatehase punases saalis ja linnas. Selle sündmusega tähistatakse Euroopa kultuuripärandi aastat, muinsuskaitsekuu algust ja sajandit Eesti arhitektuuris.

Esinevad EKAlased:

  • rektor, prof Mart Kalm
  • doktorant, Muinsuskaitseameti juhataja Siim Raie
  • ICOMOS juhatuse liige, dots Riin Alatalu
  • lektor, nooremteadur Oliver Orro
Loe veel

Prof Hilkka Hiiop ERMi 58. aastakonverentsil "Näitused versus teadus? Dilemmad, otsingud ja lahendused"

Hilkka Hiiop. Ekraanitõmmis Vikerraadio lehelt.

ERMi aastakonverentsil, 11. aprillil Eesti Rahva Muuseumis arutletakse, kuidas on omavahel seotud näitused ja teadustöö ning mil moel kõige tõhusamalt vahendada muuseumide uurimistegevust avalikkusele. 

Ettekande „Näituse piiritus. Tee näitus(t)eni" teevad prof Hilkka Hiiop (EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakond) ja dr Tiina-Mall Kreem (Eesti Kunstimuuseum). Keskmes on kunstiteadust konserveerimisteadusega lõimivad näitused „Rode altar lähivaates“ (2013–2017) ja „Christian Ackermann – Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas“ (2016–2020). Esile tõstetud näitused ületavad laia kaarega igasuguseid institutsionaalseid piire, näidates, kuivõrd mõttetu on rääkida „muuseumiteadusest“ kui „päris“ teaduse alamliigist.

Loe veel

Järgmised hea õpetamise seminarid EKAlastele

Kuidas rakendada grupitööd?

Üliõpilased pingutamas ühise eesmärgi nimel, kirglikud (aga konstruktiivsed!) arutelud, õhk on sünergiast paks, silmad säravad, õppejõud naeratavad õnnelikult …

Kuidas selle ilupildini jõuda?

Oma kogemust, kuidas ehitada ülemajalisi massiloenguid üles grupitöö erinevaid lähenemisi kasutades, jagab kunstiteaduse ja visuaalkultuuri osakonna lektor, filosoof Eik Hermann. Teadmisi jagab Tartu Ülikooli õpetamisoskuste arendamise konsultant Anu Sarv (semiootika ja kultuuriteooria PhD).

Osalemiseks palume registreeruda 20. aprilliks.

Loe veel

Kuidas tulla toime pingeliste situatsioonidega õppes?

Kõigil õppejõududel on tulnud ette, et õppes kujuneb pingeline olukord – arvamuste erinevus õppetööd või selle tulemuste hindamist puudutavates küsimustes, mis võib minna teravaks ning mida on keeruline omapead lahendada.

Seminaril analüüsitaksegi juhtumeid EKA õppejõudude praktikast ja seda, kuidas keegi on olukorraga toime tulnud.

Seminari juhivad täiskasvanute koolitaja ja suhtlemistreener Kadri Kõiv (MBA) ning EKA psühholoog Kaia-Leena Pino.

Osalemiseks palume registreeruda 26. aprilliks.

Loe veel

EKA doktorikooli konverents

Tänavune Eesti Kunstiakadeemia doktorikooli konverents toimub 11. aprillil algusega kell 10.00 Õpetajate Majas. Registreeru SIIN.

Meie doktorantide ettekanded:

  • Andres Uueni: Kaasaegsete dokumenteerimislahenduste rakendamine kultuuripärandi uurimisel. (Diskussant: Kaarel Truu)
  • Miina Leesment: Kestlikkus ja tervislikkus magamiskeskkonna tekstiiltoodetes. (Diskussant: Sofja Hallik)
  • Sofja Hallik: Hand vs. Machine. (Diskussant: Miina Leesment)
  • Liis Kibuspuu: Muusiku koostöö kunstnikuga 1980ndate Eesti performance’is: Ariel Lagle / Siim-Tanel Annus. (Diskussant: Anders Härm)
  • Elise Eimre: Ajaloo visuaalne representatsioon kaasaegsetes Eesti mängufilmides. (Diskussant: Andrus Laansalu)
  • Anders Härm: “Ajaloo vabriku” kontseptualiseerimine “ajaloolaste vabariigis”. (Diskussant: Liis Kibuspuu)
  • Andrus Laansalu: Kunstiobjektide materjal. Materjalitaju kihid ja muutused. (Diskussant: Elise Eimre)
Loe veel

NÄITUSED

Katrin Kabuni näitus “ARHAILISELT HIGH-TECH” HOP galeriis

Näituse eesmärgiks ongi tähelepanu juhtimine alakasutuses olevale, samas eriliste omadustega taastuvale ressursile – lambavillale.

Katrin Kabun on Eesti Kunstiakadeemia doktorant, kes oma disainiuurimuses tegeleb lambavilla kui väärtusliku taastuva ressursi rakendusküsimustega. Ta on kaitsnud EKAs magistritöö jääkvilla teemal, kus keskmes taastuvatel ressurssidel põhineva biolaguneva komposiitmaterjali loomine. Magistritöö eest pälvis ta ka EKA Noore Tarbekunstniku preemia.

Loe veel

EKA moedisain Pärnu Muuseumi näitusel “Eesti oma sinine”

Disain: Andreas Kübar, foto: Virge Viertek

Pärnu Muuseumis avati EV100 kunstiprogrammi kuuluv Eesti Kunstiakadeemia moeosakonna näitus “Eesti oma sinine”, mis toob kokku moe, looduse ja pärandkultuuri. „Sinine värv kirjeldab meie rahvust, väärtusi ja kultuurilugu harukordselt hästi – natukene külm ja põhjamaine, natukene sügav ja vaikiv, esmapilgul kättesaamatu ja kauge,“ ütles Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonna juhataja Piret Puppart. Näitus põhineb Eesti rahvarõivaste traditsioonilistel motiividel, kuid teosed peegeldavad loojate tõlgendust eestlusest, Eesti moekultuuri arengust ja seostest loodusega.

Näitus on avatud 26. maini.

Kunstnikud: Edvard Hiietam, Külli-Triin Laanet, Karita Kärmet, Hannes Rüütel, Kreet Kärner, Nele Kurvits, Andreas Kübar, Eliise Saar (BA II kursus) ja Kadi Adrikorn (MA II kursus)

Loe veel

Leonhard Lapini isikunäitus „Tühjus ja ruum“ Kumu kunstimuuseumis

Leonhard Lapin. Kalevi kojutulek. 1987. Õli. Eesti Kunstimuuseum

Kumu kunstimuuseumis on avatud EKA emeriitprofessor Leonhard Lapini isiknäitus „Tühjus ja ruum“. Näitus jätkab Kumu klassikutesarja, mille raames on varem toimunud Tõnis Vindi, Raul Meele, Jüri Okase ja Andres Toltsi näitused.

Näitus on avatud 13. maini.

Loe veel

Anna Slama ja Marek Delongi näitus “Kleepuv hetk” EKA Galeriis

EKA Galeriis on avatud Tšehhi kunstnikeduo Anna Slama ja Marek Delongi näitus “Kleepuv hetk / Sticky moment”.

“Kogu see materjalimassiiv on ajas muutuv, iga uue hetkega on minus uus kujutis – mu olemise erinevad rütmid, erinev hing samas peegelduses [...]“

Näitus on avatud 14. aprillini.

Loe veel

EKA MAAILMAS

Mihkel Ilus jätkab monokroomsete maaliotsingutega Bergeni Hordaland Kunstsenteris

Detail näituselt „Pista see omale seina“ Hobusepea galeriis, 2017. Foto: Johannes Säre

Alates 13. aprillist on Bergenis Hordaland Kunstsenteris (Norra) avatud EKA maaliosakonna meistri, kunstnik Mihkel Ilusa isikunäitus „Kuidas saaksingi teisiti“. Tallinna Kunstihoone ja Hordaland Kunstsenteri koostöös valminud näitusel otsib Ilus uusi viise lõuendist, õlivärvist ja puidust maalide loomiseks. Näituse kuraator on Siim Preiman.

Näitus on avatud 3. juunini.

Loe veel

EKA maaliosakonna professor Jaan Toomiku videoteos Hollandi Stedelijk muuseumis

Stillkaader Jaan Toomiku videteosest "Isa ja poeg"

Hollandis Stedelijk’i muuseumis saab näha EKA maaliosakonna juhataja, prof Jaan Toomiku videoteost “Isa ja poeg” näitusel "Freedom is Recognized Necessity", kus on eksponeeritud teosed endistest Nõukogude Liidu riikidest.

Näitus on avatud 12. augustini 2018.

EKA animatsiooniosakond festivalil Animakom 2018

Kaader filmist "Eluvaim", autor Anne Mirjam Kraav

Animakom animatsioonfilmide festival toimub Bilbaos, Hispaanias 11.- 15. aprillini. Tudengifilmide võistlusprogrammi valiti Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni osakonnast võistlema 4 filmi:

Anne Mirjam Kraavi film “Eluvaim” (2017, BA) 

Äggie Pak Yee Lee film “Muteum” (2017, MA)

Teele Straussi film “Ükskord igavuse väljadel” (2017, MA)

Evgeniia Golikova film “Don’t Wake” (2017, MA)

EKA nahakunsti osakond Londoni raamatumessil

Raamat "Nimed, sõnad nõiamärgid. 4x(4+4)x4 = noor eesti luule. Names, Words, Witch's symbols. 4x(4+4)x4 = Young Estonian Poetry"

Eesti köitekunstnikud osalevad Londoni raamatumessil (10-12.04.2018). Nende hulgas on ka 12 Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti osakonna tudengit - Greta Haak, Iirys Kalde, Maarika Karm, Eliis Kosseson, Rainer Kütt, Helen Moon, Marlen Peets, Kreete Pillenberg, Indrek Pitk, Sirle Rohusaar, Adelina Saar, Helen Teigar.

Loe veel

KUTSE

Prishtina arhitektuuri- ja kunstifestival PAAF

PRISHTINA arhitektuuri- ja kunstifestival (PAAF) sloganiga “The sound of space” eesmärk on ühendada arhitektuur teiste kunsti meediumitega. Toimuvad konverentsid, näitused, kontserdid, seminarid, töötoad, vaadata saab filme jpm. EKAlased oodatud!

Festival toimub 3.-5. mail Prishtina linnas, Kosovos.

Loe veel

EKAlased

EKA moedisaini tudeng Katrin Aasmaa intervjuus ajakirjale Mood: “Saan inspiratsiooni nolkide seiklustest Lasnamäel”

Katrin Aasmaa on noor Eesti moekunstnik, kes keskendub meestemoele. Ta on selle aasta üks Hõbenõela nominentidest.

Loe intervjuud

EKA teadurite infoseminar

Teadurite infoseminar toimub kolmapäeval, 18. aprillil kell 14.00-15.30 ruumis E-440A (Estonia pst 7). Seminarile on oodatud kogu teadus- ja arendustegevusega seotud personal, ka dekaanid/osakonnajuhatajad, õppejõud, teadussekretärid/projektikoordinaatorid. 

Kavas:

Nädalakirja koostab
Solveig Jahnke Kommunikatsioonijuht
solveig.jahnke@artun.ee
+372 5626 4949
Nädalakirja koostab
Mart Vainre Kommunikatsioonispetsialist
mart.vainre@artun.ee
+372 6267 111

Eesti Kunstiakadeemia

 

kunstiakadeemia@artun.ee

+372 6267 111 / +372 5626 4949

www.artun.ee

Facebook Instagram