آیا تصاویر را نمی بینید؟ اگر قادر به دیدن تصاویرخبرنامه در سیستم خود نیستید، لطفاَ در اینجا مشاهده فرمایید.

شماره هفتاد و چهارم - بهمن ماه 1401

اخبار

بیانیه انجمن در سال 1401: در لزوم توجه به منابع انسانی در ارتقای آموزش مهندسی

انجمن آموزش مهندسی ایران، به عنوان انجمنی علمی که دغدغه بهبود کیفیت آموزش مهندسی در کشور را دارد، گزارش عملکرد خود را هر ساله در مجمع عمومی به اطلاع حاضرین می رساند و متعاقبا آن را در اختیار اعضای انجمن قرار می دهد. علاوه بر آن، انجمن در انتهای هر سال، توجه اعضا و مخاطبین خود و مسئولان و سیاستگذاران ذیربط را به یک یا چند موضوع مرتبط و دارای اهمیت جلب می نماید. بیانیه امسال، به دلیل مشکلات و دغدغه هایی که در حفظ و جذب نیروی انسانی متخصص، به خصوص در حوزه آموزش مهندسی، وجود دارد به این موضوع اختصاص یافته است.
به عنوان مقدمه، یادآوری می شود، در سال 1401، که به پایان آن نزدیک می شویم، آموزش حضوری در دانشگاه ها پس از یک وقفه به نسبت طولانی به صورتی جدی تر از سر گرفته شد. به همین دلیل، انجمن در بیانیه سال 1400 خود و در استقبال از این رویداد، به موضوع بازتعریف آموزش مهندسی در دوران پس از پاندمی کرونا و لزوم توجه به آموزش ترکیبی پرداخته و در سال جاری نیز با تشکیل کارگروهی با همین عنوان، به تدوین و مستندسازی مطالبی در این زمینه مبادرت نمود. اگر چه بسیاری از مراکز آموزش عالی در سطح جهان، برنامه های آموزشی خود را به دلیل مزایای آموزش ترکیبی بر همین اساس بازنگری کرده اند اما، تعطیلی مکرر دانشگاه های کشور، به دلیل آلودگی هوا و دلایل دیگر، در سال جاری نشان داد که استفاده از دستاوردها و تجربیات آموزش غیر حضوری، و به کارگیری مناسب و موثر آنها در قالب آموزش ترکیبی، ضرورتی اجتناب ناپذیر است و ناگزیر می باید به طور جدی در دستور کار دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مهندسی کشور باشد.
در سال جاری، با بازگشت دانشجویان به دانشگاه ها، آموزش مهندسی در فضایی متأثر از برخی مشکلات مزمن و شدت یافته فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، با چالش های بزرگ دیگری مواجه شده است که حل آنها مستلزم ژرف اندیشی و همکاری همه ذینفعان است. چالش های مذکور عمدتا ریشه در کاهش سرمایه های انسانی در دانشگاه ها و از منظری وسیع تر کاهش سرمایه اجتماعی، دارند. روشن است که شرط اولیه و لازم برای هر تحولی در آموزش مهندسی، در اختیار داشتن منابع انسانی مناسب است و طراحی و اجرای روش های موثر آموزش، مستلزم مشارکت همۀ دست اندرکاران امور دانشگاه، به ویژه استادان و دانشجویان است.

متن فوق، بخشی از بیانیه انجمن درسال 1401 است، متن کامل آن، از اینجا قابل دریافت است. 

برگزاری وبینار «جایگاه سنجش کیفیت تدریس توسط دانشجویان در بهبود کیفیت تدریس- یادگیری»

 انجمن، وبینار «جایگاه سنجش کیفیت تدریس توسط دانشجویان در بهبود کیفیت تدریس- یادگیری» را با سخنرانی دکتر عباس بازرگان، استاد دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و عضو هیأت مدیره انجمن، در روز یک شنبه 7 اسفند ماه 1401 از ساعت 14 الی 16 برگزار می کند.

                 لینک محیط وبینار           

 شرکت در سخنرانی برای عموم علاقه مندان آزاد است.

وبینار «سواد آبی و تغییر رفتار مصرف آب: چگونه؟»

کارگروه ارتقای سواد آبی انجمن آموزش مهندسی ایران، وبینار «سواد آبی و تغییر رفتار مصرف آب: چگونه؟» را با سخنرانی دکتر محمد فاضلی در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ همراه با پرسش و پاسخ برگزار کرد. در پایان، لوح تقدیر و کارت عضویت در انجمن، توسط دکتر علی اشرفی زاده، رئیس هیأت مدیره انجمن به ایشان تقدیم شد.

فیلم سخنرانی

وبینار «قلدری آکادمیک»

انجمن آموزش مهندسی ایران، وبینار «قلدری آکادمیک» را با سخنرانی دکتر زهرا رشیدی در تاریخ ۹ بهمن ۱۴۰۱ همراه با پرسش و پاسخ برگزار کرد. در پایان، لوح تقدیر توسط دکتر علی اشرفی زاده، رئیس هیأت مدیره انجمن به ایشان تقدیم شد.

فایل پاورپوینت                           فیلم سخنرانی

انتخاب دکتر محمدحسن سعیدی و دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی به عنوان استادان برجسته مهندسی

فرهنگستان علوم، آیین گرامیداشت روز مهندسی و تجلیل از برگزیدگان مهندسی کشور را 4 اسفندماه برگزار خواهد کرد. دکتر محمدحسن سعیدی رئیس شاخه انجمن در دانشگاه صنعتی شریف و دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی رئیس کمیته جوایز انجمن نیز از استادان منتخب برجسته مهندسی توسط فرهنگستان هستند.

انجمن، این انتخاب بسیار شایسته را به دکتر محمدحسن سعیدی و دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی تبریک می گوید و برای ایشان سلامت و توفیقات روزافزون آرزومند است.

یادگیری پایدار برای مهندسان فردا

مهندس حسین ساسانی رئیس کمیته برنامه ریزی و پایش دستاوردهای انجمن، در یادداشتی در روزنامه شرق مورخ 17 بهمن ماه، به مدل «یادگیری پایدار برای مهندسان فردا» پرداخته است. در این یادداشت آمده است:

محیط رقابت جهانی در کسب‌وکارها به‌ویژه فعالیت‌های مهندسی‌محور، شتاب بیشتری به خود گرفته است و کسب‌و‌کارها و مهندسان را واداشته تا عناصر اساسی لازم برای رشد پایدار و درازمدت را پیگیری کنند. در این راستا، به‌هم‌وابستگی کسب‌و‌کار‌ها، مؤسسات آکادمیک و دانشگاهی با بازارهای جهانی، آنها را وادار کرده به دنبال راه‌های تازه و فرصت‌های نو در فعالیت‌های خود باشند. پیامد این الزام سبب شده تا کسب‌وکارها و دانشگا‌ه‌ها نیازمند سیستم‌ها و ساختارهایی باشند که دیدگاه به‌هم‌پیوستگی آنها را تقویت و چشم‌اندازهای جدیدی را دنبال کنند. ادامه

موجودی صندوق حمایت های مالی از انجمن در سال 1401

 موجودی صندوق در این ماه (737,500,000 ریال) در نشانگر قابل مشاهده است.  

صندوق حمایت های مالی، با هدف ایجاد منابع مالی پایدار برای انجمن تشکیل شده است و منابع آن عمدتاً صرف سرمایه گذاری های بلند مدت و ماندگار برای انجمن می شود. حامیان انجمن که در این امر خیر مشارکت می کنند تأثیری ماندگار بر ارتقای کیفیت آموزش مهندسی کشور و اعتلای ایران عزیز داشته و حسنه ای پایدار را در امری زیر بنایی در کارنامه خود ثبت خواهند کرد. 

علاقه مندان به حمایت مالی، می توانند کمک های خود را با یکی از دو روش زیر واریز نمایند:

شماره حساب بانک پارسیان: 20100228039601

درگاه پرداخت 

لطفاً فیش واریزی، به رایانامه انجمن (isee@isee.ir) ارسال شود.

یادداشت «پیوند مَثَل در آموزش مهندسی»

رقیه گوگ ساز قوچانی

دانشگاه شهید بهشتی

در جهان کنونی، یکی از دیدگاه‌های مهم مهندسی، ایجاد پیوند بین رشته‌های متفاوت است. بشر دریافته است که با برقراری ارتباط در زمینه‌های گوناگون می‌توان به موفقیت‌های عالی رسید. نمونه‌ای از این دستاوردها، ایجاد رشته‌های جدید است که نیاز به تلفیق حداقل دو رشته با سابقه بالا را دارد. در این میان، به‌عنوان نمونه، رشته مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر که از دو تخصص برق و مکانیک بهره می‌گیرد؛ در سال‌های اخیر مورد اهمیت بسیاری قرار گرفته است. 

شناخت هر چه بهتر این انرژی‌ها و درک مفاهیم مربوط به آن می‌تواند کشور ما را سریع تر با سیاست‌های جهانی پیوند دهد. آموزش جذاب مفاهیم علمی می‌تواند از جمله این راه‌کارها، برای علاقه‌مند ‌کردن فراگیران به‌شمار آید. چگونگی بازخورد گرفتن و بازخورد دادن برای تشخیص سطح یادگیری نیز، ظرافت‌های خود را دارد. در این‌جا سعی بر این است راه‌کاری برای این هدف نشان داده شود. این راه‌کار علاوه بر ماندگار کردن مطالب علمی و سنجش سطح فهم یادگیرنده، می‌تواند پیوندی را با فرهنگ کشورها برقرار سازد. در این مسیر پیشنهادی، از فرهنگ غنی کشورمان در زمینه ضرب‌المثل‌ها بهره گرفته‌ شده است. در حقیقت، به‌مانند رشته مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر که تلفیق چند رشته تخصصی است، در این روش نیز چند مهارت و توانمندی دانشجویان برای فهم بهتر و ماندگار به‌کار گرفته شده است.

برقراری ارتباط بین مفاهیم علمی و ضرب‌المثل‌ها، پایه ایده پیشنهادی است. به‌کارگیری ضرب‌المثل می‌تواند یک هم‌افزایی را برای رسیدن به هدف داشته باشد. از یک سوی، به‌دلیل نهادینه‌ بودن ضرب‌المثل‌ها در زندگی روزمره، می ‎توان با ایجاد ارتباطی منطقی برای درک بهتر مفاهیم تخصصی در ذهن فراگیر بهره برد. از سوی دیگر، فراگیر برای برقراری ارتباط، تشویق به پیداکردن ضرب‌المثل‌های بیشتر و یا جستجو برای فهم معانی دقیق آن‌ها می‌شود. ادامه

معرفی فناوری های نوین در آموزش مهندسی

مریم قصاب‌زاده سریزدی، محمدنعیم مرادی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

اهمیت نقش فناوری­ های نوین در آموزش مهندسی با شیوع بیماری کرونا به خوبی نمایان شد و سریع تر از آنچه تصور می‌شد، این فناوری­ ها در آموزش به کار گرفته شدند. تصمیم داریم در «خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران» سلسله مباحثی را به معرفی فناوری ­های مورد استفاده در آموزش مهندسی اختصاص دهیم و نقاط قوت و ضعف آن ها را بررسی نماییم. اولین موضوعی که به این منظور انتخاب شده است، آزمایشگاه ­های مجازی است که بخش دوم آن در این شماره خبرنامه ارائه می‌شود.

آزمایشگاه­ های مجازی در آموزش مهندسی (بخش دوم)

- جنبه‌های یاددهی: تدریس یک فرآیند پیچیده است، زیرا جنبه‌های زیادی در آن وجود دارد که باهم ترکیب می‌شوند تا یادگیری را تحقق بخشند. پارامترهایی مانند محتوا، کیفیت آموزش، جو تدریس، مدیریت کلاس، بازخورد دانشجویان، مشارکت دانش‌جو، استفاده بهینه از زمان تدریس، منابع درسی مناسب و فضای کلاس بر فرآیند یاددهی-یادگیری موثر هستند. مدرس می‌تواند با پرسشگری مؤثر، استفاده از ارزشیابی، مرور یادگیری قبلی و دادن تمرین، کیفیت آموزش را بهبود بخشد. برای یادگیری عمیق، لازم است مطالب آموزشی از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت منتقل شود. بنابراین دانشجو در فواصل زمانی باید تلاش کند آموخته‌های خود را به خاطر آورد. این امر مستلزم این است که ابزارهای یادگیری متنوعی در دسترس دانشجویان باشد و یادگیری تنها به کلاس محدود نشود. یکی از این ابزارها، آزمایشگاه‌های مجازی هستند که می‌توانند به فعالیت بازیابی محتوا در کنار آزمون‌ها و ارائه‌های دانشجویان کمک کنند. ادامه

معرفی مقاله

MIDFIELD: A Resource for Longitudinal
Student Record Research

این مقاله درسال 2022 در مجله آموزش IEEE چاپ شده است و مروری بر پایگاه داده چند مؤسسه ای برای تحقیق پیشرفت تحصیلی است (MIDFIELD). این پایگاه داده در سال 2021، بیست و پنجمین سالگرد خود را جشن گرفت. MIDFIELD منبعی برای تحقیق در مورد مسیرهای تحصیلی دانشجویان مقطع کارشناسی است که شامل داده‌های جمعیتی طولی و غیرقابل شناسایی برای چندین مؤسسه در سراسر ایالات متحده است.

مجموعه داده به اندازه کافی بزرگ است تا امکان تفکیک چندگانه ویژگی­ هایی مانند نژاد/قومیت، جنسیت و رشته را همزمان فراهم کند. این امر محققین را قادر می سازد تا ویژگی های (نژاد/قومیت، جنس، و دستاوردهای قبلی) و مسیرهای درسی (شامل درس و رشته) توسط مؤسسه و در طول زمان، دانشجو را مورد بررسی قرار دهند. ادامه

 از اعضای محترم انجمن درخواست می شود، چنانچه مقاله چاپ شده در مجلات آموزش مهندسی دارند، اصل مقاله و معرفی آن را برای درج در خبرنامه، به ایمیل انجمن (isee@isee.ir) ارسال نمایند.

مسئول تدوین بخش معرفی مقاله، دکتر شروان عطایی، عضو هیأت تحریریه خبرنامه انجمن

پرسش های متداول

سوال 50- دستاوردهای یک برنامه آموزش مهندسی چیست؟

شورای اعتبارسنجی مهندسی و فناوری آمریکا (Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET)) برای برنامه های آموزش مهندسی یازده دستاورد مهم را برشمرده است که البته دستاوردهای یک برنامه آموزش مهندسی لزوماً در محدوده همین یازده دستاورد قرار نمی گیرد و می تواند دستاوردهای دیگری را شامل شود.

 • توانایی به­ کارگیری دانش های ریاضی، علوم و مهندسی
 • توانایی طراحی و اجرای آزمایش ها و تحلیل و تفسیر داده ها
 • توانایی طراحی یک سیستم، وسیله یا فرآیند برای رفع نیازها با در نظر گرفتن واقع بینانه محدودیت های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی، سلامت و ایمنی
 • توانایی کارکردن در گروه هایی با عملکردهای چندگانه
 • توانایی شناسایی، ساماندهی و حل مشکلات مهندسی
 • توانایی درک مسئولیت های حرفه ای و اخلاقی
 • توانایی برقراری ارتباط مؤثر
 • کسب آموزش های لازم برای درک تأثیر راه حل های مهندسی در قالب جهانی، اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی
 • درک ضرورت کسب مداوم آموزش در جریان کار حرفه ای
 • آگاهی از مسائل روز و جدید
 •  توانایی استفاده از فناوری ها، مهارت ها و ابزارهای مدرن و ضروری برای فعالیت های مهندسی منبع

 علاقه مندان می توانند به دو صورت زیر در بخش پرسش های متداول تدریس مشارکت داشته باشند:
1- ارسال پرسش های خود از طریق ایمیل (isee@isee.ir) به منظور پاسخگویی توسط متخصصین
2- ارسال مطالب مفید از منابع معتبر داخلی و خارجی به صورت پرسش و پاسخ برای درج در خبرنامه

مسئول تدوین بخش سوالات: دکتر هدی رودکی، نایب رئیس کمیته ارزشیابی آموزش مهندسی

اخبار شاخه های انجمن

شاخه دانشگاه تهران (کرسی یونسکو در آموزش مهندسی)

جلسه شورای راهبردی کرسی یونسکو در آموزش مهندسی

 جلسه شورای راهبردی کرسی یونسکو در 26 بهمن ماه با دستور جلسه زیر تشکیل شد:

1. پیگیری مصوبات جلسه قبل و اطلاع رسانی

2. بازنگری و به روزرسانی وبگاه کرسی یونسکو در آموزش مهندسی

3. ضبط و انتشار درسنامه‌های «یاددهی و یادگیری» ادامه

وبینار «چگونه کیفیت برنامه های آموزش مهندسی ایران را ارتقا دهیم؟»

وبینار در 26 بهمن ماه بعد از جلسه شورای راهبردی کرسی، با سخنرانی دکتر حسین معماریان، رئیس کرسی، برگزار شد. فیلم سخنرانی از اینجا قایل دریافت است.

شاخه دانشگاه صنعتی امیرکبیر

شورای شاخه انجمن در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بهمن ماه سال جاری نیز جلسات هفتگی خود را ادامه داد. همچنین دومین نشست شورای شاخه و نمایندگان دانشکده ها در شاخه در تاریخ 1401/11/5 با حضور اعضای دوره سوم شورای شاخه، نمایندگان 15 دانشکده دانشگاه در شاخه بصورت ترکیبی (مجازی و حضوری) تشکیل شد. در ابتدای جلسه، رئیس شورای شاخه با ارائه پاور پوینتی از اهم نکات مطرح شده در اولین نشست نمایندگان دانشکده ها با شورای شاخه که شامل وظایف نمایندگان دانشکده ها در شاخه، سوالات مهم مطرح شده در اولین نشست مانند وجود اهرم اجرایی در تصمیمات شاخه، میزان توانایی شاخه، تحقق اهداف شاخه و ... پرداختند. سپس تعدادی از نمایندگان صحبت کردند و مواردی مانند همکاری با معاونت فعلی آموزشی دانشگاه، لزوم آموزش اعضای هیأت علمی جدید الاستخدام از لحاظ روانشناسی، روش تدریس، تغییر ذهنیت های منفی اثرگذار، اصلاح آیین نامه های ارزیابی دانشجویان، نظر خواهی از استادان، گرفتن حمایت مالی و ... پرداختند. بعد از نظرات نمایندگان، رئیس شورای شاخه، پیشنهاد تشکیل هفت کارگروه با موضوع های ذیل را از طرف شورای شاخه به نمایندگان اعلام کردند:

1- مدیریت و برنامه ریزی

2- استفاده از تجربیات دوران کرونا در دوران پسا کرونا

3- ارزیابی

4- به روزرسانی برنامه های آموزشی دانشگاه

5- اصلاح آیین نامه تدریس یاری در دانشگاه

6- افزایش مهارت های مهندسی فارغ التحصیلان دانشگاه

7- اصلاح ساختار فیزیکی و امکانات آموزشی کلاس های دانشگاه

مقرر شد که نمایندگان دانشکده ها خودشان و یا اعضای هیأت علمی علاقه مند را برای عضویت در کارگروه های فوق، معرفی نمایند.

شاخه دانشگاه صنعتی شریف

گزارش برگزاری سومین کارگاه آموزش دستیاران آموزشی در دانشگاه صنعتی شریف

به کوشش شاخه انجمن آموزش مهندسی ایران و حمایت معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف، سومین کارگاه آموزش دستیاران آموزشی روز چهارشنبه 19 بهمن‌ماه از ساعت 8:30 الی 12 با حضور بیش از 400 دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه و در دو جلسه موازی برگزار شد. 8 نفر از استادان منتخب دانشگاه با سوابق برجسته آموزشی و پژوهشی، مسئولیت برگزاری این کارگاه را بر عهده داشتند. فراخوان این دوره از طریق الکترونیکی و ارسال پوستر در دی ماه به اطلاع کلیه دانشجویان تحصیلات تکمیلی رسید و دانشجویان فرصت داشتند از 1 تا 10 بهمن ماه از طریق سامانه آموزش ثبت نام نمایند.

برای هماهنگی های لازم قبل از برگزاری کارگاه و بحث در مورد شیوه برگزاری و ارائه کارگاه و کلیات مطالبی که در کارگاه ارائه می شود، روز سه‌شنبه 4 بهمن‌ماه، استادان دوره و اعضای شورای شاخه انجمن در ساختمان آموزش دانشگاه، گردهم آمدند.

اسامی استادان برگزار کننده دوره: دکتر محمدرضا آراستی، دکتر محمد علی بیجارچی، دکتر مهرداد تقی‌زاده منظری، دکتر محمد دورعلی، دکتر علی فتوت، دکتر فرزام فرهمند، دکتر شهره کسائی و دکتر محمدرضا هرمزی‌نژاد

دکتر جلیلی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف و دکتر سعادت، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، دقایقی را در کلاس‌های دوره شرکت و با استادان و دانشجویان شرکت کننده به بحث و گفتگو پرداختند. در پایان برگزاری کارگاه، رئیس دانشگاه، دکتر رفیعی مدیر مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه، استادان دوره و اعضای شورای شاخه انجمن آموزش مهندسی ایران در دانشگاه، با حضور در یک جلسه هم اندیشی و جمع بندی، در مورد کیفیت کارگاه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در انتهای جلسه، دکتر جلیلی، رئیس دانشگاه ضمن تشکر و قدردانی از برگزاری مطلوب و درخور تحسین کارگاه، لوح تقدیری به استادان و برگزار کنندگان دوره اهدا نمود. از برگزاری دوره، بطور کامل فیلم برداری شده است که بعد از ویرایش و تنظیم، در اختیار علاقه ­مندان قرار می­ گیرد. همچنین به کلیه شرکت کنندگان در دوره، گواهی نامه شرکت در دوره اعطا می شود.

شاخه دانشگاه علم و صنعت ایران

گزارش اقدامات انجام شده توسط شاخه برای برگزاری هشتمین کنفرانس آموزش مهندسی ایران

 هشتمین کنفرانس بین المللی آموزش مهندسی ایران در آبان ماه سال 1402 در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار خواهد شد. در راستای برنامه ریزی برای امور کنفرانس، تاکنون چندین جلسه توسط شاخه انجمن در دانشگاه علم و صنعت با حضور اعضای کمیته اجرایی کنفرانس برگزار شده است که طی آن دکتر جبارعلی ذاکری به عنوان رئیس کنفرانس، دکتر حمیدرضا حیدری نوقابی به عنوان مدیر اجرایی و دکتر مجید طیرانی به عنوان دبیرعلمی کنفرانس مشخص و سایر اعضای شاخه به عنوان اعضای کمیته اجرایی کنفرانس تعیین شدند. همچنین اولین جلسه کمیته راهبردی کنفرانس، با حضور اعضای کمیته درتاریخ 1401/10/17 به صورت برخط برگزار و نظرات متخصصین و صاحب نظران، برای برگزاری هرچه بهتر کنفرانس جمع آوری شد. 

 این کنفرانس سعی خواهد داشت تا با بررسی «اهداف، نیازها و اولویت ها در آموزش مهندسی» ضمن رصد وضعیت کنونی، راهکارهای عملی برای رشد کیفی آموزش مهندسی در کشورمان را پیشنهاد نماید. بنابراین از اندیشمندان و پژوهشگران حوزه آموزش مهندسی دعوت می شود تا با شرکت در این رویداد مهم و بررسی تجربیات گذشته، «اهداف، نیازها و اولویت ها» را در نیل به آینده ای روشن در آموزش مهندسی ترسیم نمایند. امیدواریم با همکاری و هم‌دلی دلسوزان حوزه آموزش مهندسی، این رویداد نقطه عطفی در آموزش مهندسی ایجاد کرده و گام بلندی در نیل به هدف محوری انجمن در گذر از کمیت به کیفیت در آموزش مهندسی باشد.

گزارش وبینار «پیاده سازی یادگیری مبتنی بر فناوری برای دانشجویان علوم و مهندسی»

وبینار در 19 دی ماه به صورت حضوری و غیرحضوری با شرکت حدود 45 عضو هیأت علمی از سراسر کشور توسط آقای دکتر علی اکبر صفوی و دکتر قاسم سلیمی، استادان دانشگاه شیراز برگزار شد. سخنرانان در راستای پیاده سازی یادگیری مبتنی بر فناوری، تجربیات خود را که حاصل همکاری مشترک دانشگاه شیراز و چند دانشگاه داخلی بوده به اشتراک گذاشتند. ادامه 

گزارش این وبینار توسط دکتر شروان عطایی، عضو شاخه انجمن در دانشگاه علم و صنعت ایران، تهیه شده است.

خلاصه موضوعات طرح شده در جلسه های هیأت مدیره و کمیته های انجمن در بهمن

هیأت مدیره - 1401/11/10

- بررسی پیش نویس بیانیه انجمن

- بررسی پیشنهاد برگزاری وبینارهای مخاطب محور

- تبادل نظر در خصوص موضوع انتخاب استاد برجسته

- بررسی پیشنهاد تشکیل کارگروه ارتقای سواد مدیریت آلودگی هوای کلان شهرها

- بحث و تبادل نظر در خصوص ضرورت اندیشیدن درباره ارتقای مهارت های نوشتاری دانشجویان مهندسی

کمیته برنامه ریزی و پایش دستاوردهای انجمن - 1401/11/05

- ارائه اقدامات اجرایی انجام شده در سال 1401 کمیته های فعالیت های آموزشی و تخصصی، مشاوران صنعتی و دانشجویی توسط رئیسان این کمیته ها و ارائه نظرات و پیشنهادات از سوی اعضای کمیته

کمیته ارتباطات و انتشارات - 1401/11/01

- تصمیم گیری در مورد لزوم یا عدم لزوم اهدای فیزیکی کارت دوزبانه جدید انجمن به اعضا با توجه به هزینه آن

- بررسی نسخه مقدماتی پاورپوینت تهیه شده برای معرفی انجمن
- ارائه گزارشی از توافقات انجام شده برای روند تهیه پادکست در جلسه کمیته دانشجویی 

کمیته مشاوران صنعتی انجمن - 1401/11/08

- گزارش رئیس کمیته از حضور در جلسه کمیته برنامه ریزی و پایش دستاورد های انجمن

- حضور نماینده شرکت فولاد مبارکه در جلسه به منظور تبادل نظر در خصوص همکاری مشترک

کمیته توسعه عضویت و شاخه های انجمن - 1401/11/05

- بررسی مجدد آیین نامه عضو افتخاری

- بررسی پیشنهاد دکتر جعفرپور مبنی بر ملزم کردن همه مهندسان برای عضویت در انجمن

- پیگیری موضوع «پیاده سازی و اجرای آیین نامه شاخه برگزیده»  

کمیته جوایز - 1401/11/11

- بحث و تبادل نظر در خصوص چگونگی اعلام فراخوان برای انتخاب پژوهشگر برتر آموزش مهندسی همزمان با فراخوان کنفرانس

- بررسی چگونگی مکاتبه با دانشگاه ها برای معرفی نامزد استاد برجسته آموزش مهندسی

- بررسی آیین نامه انتخاب مقاله و پایان نامه/ رساله برتر به منظور اعلام فراخوان

کمیته ارزشیابی آموزش مهندسی - 1401/11/08

- بررسی پیشنهاد اولیه آیین نامه انتخاب استاد سرآمد آموزشی جوان پیشنهاد شده توسط کمیته دانشجویی

- بحث و بررسی پیرامون سازوکار ارتقای کیفت آموزش مهندسی، کارهای صورت گرفته و مسائل و مشکلات موجود

 

کمیته دانشجویی - 1401/11/18

- گزارش کارگروه پادکست

- بررسی مفصل تر آیین نامه تقدیر از استادان کم سابقه و مدعو با توجه به مصوبه کمیته ارزشیابی

- ارائه گزارش از جوایز بررسی شده در انجمن های دیگر

 

کمیته فعالیت های آموزشی و تخصصی - 1401/11/12

- بحث و تبادل نظر در خصوص هشتمین کنفرانس آموزش مهندسی با حضور دکتر جبارعلی ذاکری دبیر کنفرانس

- ارائه دکتر مسعودی در مورد فرآیند بازنگری در برنامه درسی گرایش سازه رشته مهندسی عمران در دانشگاه فردوسی مشهد

https://www.classmarker.com/

کمیته همکاری های بین الملل - 1401/11/19

- ادامه بحث طوفان فکری با ارائه دکتر زانیار میرزایی

- بررسی روند فعالیت های حرفه ای انجام شده توسط زیرکمیته ها

- ارائه دکتر عرفان گوهریان، استادیار دانشگاه کارولینای جنوبی در خصوص چشم انداز آموزش مهندسی

مجله پژوهش در آموزش مهندسی

https://www.classmarker.com/

دعوت به ارسال مقاله برای انتشار در مجله Engineering Education Research (EER)

  مجله EER  انجمن آموزش مهندسی ایران بصورت آنلاین در بخش  Topical Collections مجله SN Applied Sciences (SNAS) پذیرش مقاله می نماید. EER در گروه Topical Collections-Interdisciplinary مجله SNAS قرار دارد و مختص موضوع بین رشته ای «آموزش مهندسی» است. ادامه

برنامۀ سخنرانان برجسته

https://www.classmarker.com/

بر اساس اهداف و چشم ‏اندازهای انجمن آموزش مهندسی ایران، به منظور گسترش و ارتقای کیفی آموزش مهندسی و افزایش نیروهای متخصص در این زمینه و رشته ‏های مرتبط در سطح ایران و منطقه، انجمن افتخار دارد برنامۀ سخنرانان برجسته را به آگاهی عموم برساند.

انجمن همه ساله شرح حال و چکیدۀ سخنرانی‏ های قابل ارائۀ متخصصان برجسته در رشتۀ آموزش مهندسی را در وب‏گاه انجمن اعلام می ‏نماید.

علاقه مندان و برگزارکنندگان همایش ‏های ملی و بین‏ المللیِ معتبر می‏ توانند «فرم انتخاب سخنران برجسته» موجود در وب گاه انجمن را تکمیل و از طریق ایمیل ارسال نمایند.

انجمن با بررسی درخواست‏ های رسیده و اولویت‏ های در نظر گرفته شده، در حد امکانات، نسبت به برنامه ‏ریزی برای اعزام سخنران برجسته مورد نظر اقدام می‏ کند.

                                                دبیر برنامۀ سخنرانان برجسته انجمن           

اطلاع رسانی

کنفرانس و نمایشگاه سالانه انجمن آموزش مهندسی آمریکا

انجمن آموزش مهندسی آمریکا با نزدیک شدن به 130 سالگی خود، کنفرانس و نمایشگاه آموزش مهندسی را در تاریخ 25-28 ژوئن، برگزار می نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه نمایید.

برنامه زمان بندی کنفرانس و نمایشگاه                                     

اعضای هیأت مدیره، بازرسان و مشاوران انجمن

اعضای هیأت مدیره: علی اشرفی زاده (رئیس)، عباس بازرگان، جعفر توفیقی، ملودی خادم ثامنی، رامتین خسروی، سعید سهراب پور، محمد شکرچی زاده، امیرنادر عسکرپور و حسین معماریان (خزانه دار) 

مشاوران عالی: پرویز جبه دار مارالانی و رضا فرجی دانا

بازرسان: محمود کمره ای، محمود موسوی مشهدی و مسعود یحیایی (بازرس علی البدل) 

اعضای کمیته ها، کارگروه، مدیران و دبیران

کمیته ارتباطات و انتشاراتمحمود اژدری، مجید بازارگان (نایب رئیس)، صادق جلالی (دبیر)، علیرضا دولت آبادی، مریم قصاب زاده، نصرت ا... گرانپایه (رئیس)، مجتبی محمدی، حمید مهدیقلی، سارا نظیف

کمیته ارزشیابی آموزش مهندسی: عباس بازرگان، اکرم حسینیان، حمیدرضا حیدری، محمد دادرس (رئیس)، هدی رودکی (نایب رئیس)، علی شفاعت (دبیر)، شهره فاطمی، حسین معماریان، محمود موسوی مشهدی، مرتضی یوسف صنعتی

کمیته ارکان و منابع انسانی: علی اشرفی زاده، محمدحسن پنجه شاهی، پرویز جبه دار مارالانی (نایب رئیس)، محمدحسن سعیدی (دبیر)، سعید سهراب پور، حسن طاهری، رضا فرجی دانا (رئیس)، محمود کمره ای، کیوان نارویی، محمود یعقوبی

کمیته برنامه ریزی و پایش دستاوردها: حمیدرضا احدی (نایب رئیس)، محمود احمدیان، مریم بیطرف، حسینعلی پاکروان، جعفر توفیقی داریان، مسعود حجت، محمد امین حجتی کرمانی، حسین ساسانی (رئیس)، ناصر صادقیان (دبیر)، جلال نظر زاده

کمیته توسعه عضویت و شاخه های انجمن: عباس ابراهیمی (رئیس)، غلامرضا پازوکی، خسرو جعفرپور، امین جعفری رامیانی، فهیمه حوری آباد صبور (دبیر)، محسن صنیعی، هادی علی اکبریان، افسانه مجری، آدرینه ملک خاچاطوریان (نایب رئیس)، بهرام ودودی مفید 

کمیته جوایز: سید نظام الدین اشرفی زاده (نایب رئیس)، محمد علی رستم پور، امیرنادر عسکرپور، یونس فرزین فرد، علیرضا قلی پور، سینا کشاورز کاظمیان، طه گودرزی، محمد ملک پور (دبیر)، معصومه نصیری کناری، ابراهیم واشقانی فراهانی (رئیس)

کمیته دانشجویی: محمدرضا بشارتی، سمیرا جعفرزاده، مرضیه خواجه علی،  نیلوفر دینی، عرفان رئوفی (نایب رئیس)، محمد فراهانی (دبیر)، جمال کزازی (رئیس)، محمد مهدی محب علی، علی مه آبادی

کمیته فعالیت های آموزشی و تخصصی: جلال اکبری، فرشاد ترابی، مهرداد تقی زاده منظری (دبیر)، زهرا رشیدی، بابک سیف (نایب رئیس)، محمدجواد عابدینی (رئیس)، سونا قلی زاده، امیررضا مسعودی، اسماعیل مسگرپور، زهرا نصراللهی

کمیته مشاوران صنعتی انجمن: مهدی اسکروچی، روزبه باقری، جبار علی ذاکری، آرین زرگامی، حسین ساسانی، رحمت ستوده قره باغ، محسن سلطانپور (رئیس)، هدایت عزیزپور (دبیر)، جلال کاوندی (نایب رئیس)، مسعود یحیایی

 کمیته همکاری های بین الملل: فیروز بختیاری نژاد، محمودرضا دلاور، مسعود دهقانی، رضا حسینی ابرده، سید محسن حائری، علیرضا شیرازی نژاد (دبیر)، محمد کارآموز (رئیس)، افسانه سادات لاریمی، زانیار میرزایی، معصومه نصیری کناری (نایب رئیس)

کارگروه ارتقای سواد آبی: بابک اکبری، جلال اکبری، محمد جواد امامی اسکاردی، سپیده امجد ایرانق، فائزه بابائی، مسعود بهبودیان، عباس جعفرپور، مرتضی حیدری مظفر، حمیدرضا حیدری نوقابی، محمد دادرس، محمودرضا دلاور، حاتم رامش، بنفشه زهرایی (رئیس)، محمد رحمانی، محمد سرائی، امید سقاپور، ابراهیم صالحی، سهراب صالحی، محمدجواد عابدینی، باقر عبدالملکی، علی عجمی، ابراهیم گشتاسبی راد، امیررضا محرابی، مجتبی محمدی، اسماعیل مسگرپور، ابراهیم مقیمی، سینا معتمدنیا، سمیه ملایی، حمید مهدیقلی، زهرا نصراللهی، رحیم نقی زاده، مجید نیک نژادی، محمد هاشم زاده، مریم برادران، امین حق نگهدار

مدیر اجرایی: لیلا شیربان

مدیر ارتباط با صنعتجلال کاوندی

مدیر امور بین الملل: مسعود دهقانی

مدیر امور شاخه های انجمن: افسانه مجری

سر دبیر مجله بین المللی پژوهش در آموزش مهندسی علی مقداری

دبیر برنامه منتوری: رامتین خسروی

دبیر سخنرانان برجسته:  نصرت ا... گرانپایه

دبیر نشان استاد برجسته: ابراهیم واشقانی فراهانی

دبیر برنامه رصد آموزش مهندسی:  امیرفرهاد نجفی

شورای شاخه ها

دانشگاه بوعلی سینا: جلال اکبری (رئیس)، عباس رمضانی (خزانه دار)، مهدی سخایی نیا (نایب رئیس) و  هاشم مظاهری (دبیر)

دانشگاه تربیت مدرس:  ابراهیم واشقانی فراهانی (مسئول راه اندازی)

دانشگاه تهران: آرش بهرامی (دبیر)، رامتین خسروی (نایب رئیس)، بنفشه زهرایی (رئیس) و حسین معماریان (خزانه دار)

دانشگاه شهید بهشتی: سید ابراهیم افجه ای (رئیس)، عباس پیرهادی (نایب رئیس)، علیرضا قلی پور (دبیر) و شکرا... کریمیان (خزانه دار)

دانشگاه شهید چمران اهواز: اسماعیل حجازی (خزانه دار)، کورش حیدری شیرازی (نایب رئیس)، محسن صنیعی (رئیس) و شهرزاد عجبی (دبیر)

دانشگاه شیراز: سید احمد انوار (نایب رئیس دوم)، دکتر علیرضا خیاطیان (دبیر)، محمود کریمی (خزانه دار)، مجتبی محزون (نایب رئیس اول) و محمود یعقوبی (رئیس)

دانشگاه صنعتی اصفهان: غلامعلی رئیسی اردلی (نایب رئیس)، حمیدرضا صفوی (رئیس)، سید مهران نحوی (خزانه دار) و امیر هاشمی (دبیر)

دانشگاه صنعتی امیرکبیر: دکتر بابک بنکدارپور (رئیس)، دکتر سید هادی طبائیان (نایب رئیس)، دکتر منصوره سلیمانی (خزانه دار) و مهندس ناهید شیخان (دبیر)   

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی: حمید خالوزاده (دبیر)، محمد راوندی (رئیس)، حسام زندی (نایب رئیس) و  سید محمدحسین سیادتی (خزانه دار)

دانشگاه صنعتی شریفمحمد ایزدی (نایب رئیس اول)، محمدعلی بیجارچی (دبیر)، مهرداد تقی زاده منظری (نایب رئیس دوم)، علیرضا جهان تیغ (خزانه دار) و محمدحسن سعیدی (رئیس) 

دانشگاه علم و صنعت ایران: جبارعلی ذاکری (رئیس)، مجید طیرانی (نایب رئیس)، هاجر قنبری (دبیر) و فاطمه مهدیزاده (خزانه دار)

دانشگاه فردوسی مشهد: مهدی پناهی (دبیر)، حبیب رجبی مشهدی (رئیس)، مجید علومی (خزانه دار) و عابدین واحدیان مظلوم (نایب رئیس)

دانشگاه فنی و حرفه ای: علیرضا معلم زاده (مسئول راه اندازی)

شناسه خبرنامه

مدیر مسئول: علی اشرفی زاده

هیأت تحریریه: سمیه چمانی، لیلا شیربان (سردبیر)، شروان عطایی و نصرت ا... گرانپایه

همکاران: سوگند محمدجعفری و فاطمه مهدیقلی

  * مسئولیت محتوای یادداشت ها بر عهده نویسندگان است.

تمدید عضویت

از اعضای محترمی که مدت عضویت ایشان در انجمن آموزش مهندسی ایران به پایان رسیده است درخواست می شود نسبت به تمدید عضویت خود از سایت انجمن اقدام فرمایند.

انجمن آموزش مهندسی ایران از تمامی استادان و پژوهشگران عضو انجمن دعوت می نماید برای غنی تر شدن محتوای علمی و تخصصی خبرنامه، تألیفات و ترجمه های مفید و ارزشمند در زمینه آموزش مهندسی را در قالب مقاله، یادداشت، پیشنهاد آموزشی و ... در اختیار انجمن قرار دهند، تا پس از بررسی توسط هیأت تحریریه، هم در وبگاه و هم در شماره های آتی خبرنامه درج شود.

 تهران، خیابان طالقانی (بین وصال و قدس)، شماره 429، طبقه اول، واحد 1؛         کدپستی: 1417713763؛ تلفن: 88992215؛ نمابر: 88953188؛ رایانامه: isee@isee.ir؛           وبگاه: www.isee.ir.  تلگرام: https://t.me/anjomanisee   لینکدین: https://www.linkedin.com/in/isee-iran-515ba9188

                        اینستاگرام: https://www.instagram.com/isee.ir

درصورتی که مایل به دریافت خبرنامه نیستید، لطفا از طریق ایمیل اطلاع دهید.

.

MailerLite