view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
E-recepta

Konferencja prasowa w  Ministerstwie Zdrowia 08|01|2020

E-recepta w polskich aptekach pojawiła się 1 stycznia 2019 r. Od tego momentu można ją było zrealizować w każdej aptece w Polsce. 8 stycznia 2020 r. wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się  konferencja prasowa wiceministra Janusza Cieszyńskiego  z udziałem wiceprezesa NRA Marka Tomkowa.

www.prawo.pl

Wiceminister: E-recepta kolejnym etapem informatyzacji służby zdrowia

3 stycznia więcej elektronicznych recept niż papierowych.
Z danych resortu wynika, że najstarszy pacjent, któremu wydano e-receptę ma 107 lat, a najmłodszy 2 miesiące. - 3 stycznia 2020 roku w aptekach zrealizowani więcej recept elektronicznych nich papierowych – podał Cieszyński. – Z dnia na dzień wzrasta liczba wystawianych e-recept - dodał.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podkreślał, że apteki zostały podłączone do systemu P1 rok temu, 1 stycznia 2019 roku. – 13 lat trwało wprowadzenie e-recepty w Hiszpanii, w Stanach Zjednoczonych po 8 lat osiągnięto poziom 70 proc. wystawianych recept w formie elektronicznej - podał Tomków. – W naszym kraju apteki zrobiły to w 12 tygodni, a lekarze w 12 miesięcy

Pacjenci mogą wykupić leki partiami 

Tomków podał, że rocznie wystawianych jest ok. 20 mln e-zwolnień, a recept jest ok. 750 mln. – To ogromne wyzwanie przed lekarzami i farmaceutami –dodał Tomków. – Pacjenci dobrze reagują na e-receptę. Cenią sobie zwłaszcza to, że mogą wykupić leki na raty, nie muszą jednorazowo wykupić wszystkich leków.
Wiceprezes podkreślał, że pacjent wcale nie musi mieć ze sobą telefonu komórkowego, by móc zrealizować e-receptę. – Wystarczy czterocyfrowy kod, który podaje lekarz oraz numer PESEL, by zrealizować receptę elektroniczną – mówi Tomków i dodał, że liczy na to, że system będzie lepiej działał i będzie usprawniany.

Czytaj więcej.

www.money.pl

E-recepty obowiązkowe. Aptekarze: "Dramatu nie ma"

- E-recepty realizowane są przez apteki już od ponad roku. Apteki są dobrze przygotowane do tego procesu, ze względu na wysoki stopień informatyzacji. Wielu farmaceutów przeszło też specjalistyczne szkolenia. - mówi money.pl Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

O to, jak wygląda to w praktyce zapytaliśmy w paru aptekach w Polsce. Tam również usłyszeliśmy, że środa wbrew obawom nie stała się czarnym dniem dla aptekarzy i pacjentów.

- Dziś 3 na 4 recepty, które realizowaliśmy miały formę elektroniczną. W większości przypadków realizacja e-recept idzie sprawnie. Głównie pojawiają się problemy z przepustowością systemu, czy wieszaniem się połączania – zapewnia w rozmowie z money.pl mgr Michał Polakowski, farmaceuta pracujący we wrocławskiej aptece sieci Lekosfera przy ul. Świeradowskiej.

Jak dodał również błędy związane z ich wypełnieniem praktycznie się nie pojawiają. – Dramatu nie ma – uspokaja.

Czytaj dalej tutaj.

Komisja Zdrowia

www.sejm.gov.pl

Transmisja online posiedzenia Komisji Zdrowia z dnia 08.01.2020 na której plany Ministerstwa Zdrowia na lata 2020-2023 przedstawił Łukasz Szumowski.

Naczelną Izbę Aptelarską reprezentowały Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska oraz wiceprezes NRA Małgorzata Pietrzak.

 W planach Ministerstwa Zdrowia na rok 2020 Ustawa o zawodzie farmaceuty. 

Podczas obrad komisji Małgorzata Pietrzak zwróciła  uwagę na potrzebę wzmocnienia nadzoru nad rynkiem aptecznym m.in poprzez skuteczniejszą egzekucję przepisów antykoncentracyjnych jak również rozwiązanie problemu nierównego dostępu do leków dla części aptek. Kolejnym ważnym obszarem wymagającym rozwiązania jest także kwestia nocnych dyżurów aptek.

Farmacja szpitalna

www.nia.org.pl

Podsumowanie trzeciej edycji międzynarodowego programu Staże dla Farmaceutów w Hiszpanii, opinie uczestników projektu 2019 r., interesująca dyskusja o przyszłości farmaceuty szpitalnego w Polsce oraz program opieki farmaceutycznej nad pacjentem onkologicznym realizowany w Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku.
To główne zagadnienia, jakie pojawiły się podczas grudniowej konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia.

Informacje
www.nia.org.pl

Zalecenia dotyczące unikania błędów medycznych w dawkowaniu metoreksatu w chorobach zapalnych.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych w dniu 11.12.2019r. zatwierdził komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia w sprawie bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych w kontekście błędnego dawkowania metotreksatu w chorobach zapalnych. 

Komunikat dostępny tutaj.

www.aptekarzpolski.pl

Z przyjemnością zawiadamiamy, iż ukazał się kolejny 160/138e numer “Aptekarza Polskiego", a w nim m.in:

📍Kliniczne badania porównawcze leków „head to head”
📍Czopki jako alternatywna forma podania leków
📍Aerozoloterapia
📍Skuteczna terapia łysienia u kobiet i mężczyzn
📍Nowe rejestracje
📍Obszerny dział dedykowany farmacji szpitalnej

Zapraszamy do lektury. Najnowsze wydanie dostępne jest tutaj.


Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
NIA

Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite