Jaký je současný stav? Ukrajina podala dne 28. února 2022 žádost o členství v Evropské unii. Tuto žádost již podpořil Evropský parlament, a v dubnu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během své návštěvy Kyjeva předala ukrajinskému prezidentovi Zelenskému dotazník, který Ukrajina již vyplnila a v rekordním čase odevzdala zpět Evropské komisi. Ta na základě tohoto dotazníku sepíše své stanovisko, které předá Evropské radě.
V čem spočívá kandidátský status? Jako kandidátská země by Ukrajina zahájila jednání o sladění svých zákonů s právním rámcem Evropské unie. Kyjev by musel dosáhnout velice přísných standardů v oblasti demokratického vládnutí, právního státu nebo boje proti korupci. Získání kandidátského statusu by tedy znamenalo pouhý začátek dlouhého a náročného procesu, než by Ukrajina mohla být přijata za členský stát Evropské unie.
Co se bude dít nyní? Ukrajina doufá, že na evropské úrovni by mohlo o udělení kandidátského statusu rozhodnuto v červnu tohoto roku, během nadcházejícího summitu Evropské rady. Během něj by ovšem muselo hlasovat pro všech 27 členských států. Ukrajinští představitelé nyní intenzivně pracují na tom, aby své protějšky přesvědčili.
Co by kandidátský status Ukrajiny znamenal pro Evropu? Podle předsedkyně Evropské komise von der Leyen by byl kandidátský status pro Ukrajinu úzce spjat s poválečnou obnovou Ukrajiny. Důležitost tohoto kroku je však nejen ekonomická, ale také bezpečnostní a symbolická. Odmítnutí kandidátského statusu pro Ukrajinu by bylo obrovskou ránou pro morálku ukrajinských občanů, kteří nasazují vlastní životy v boji proti ruské agresi, a brání tak nejen svou, ale také celoevropskou bezpečnost a suverenitu. Hrozí také, že podobně jako v případě odmítnutí vstupu do NATO by mohla výrazně klesnout ukrajinská podpora vstupu do EU.
Jak může pomoci Česká republika? Přestože čeští představitelé, spolu s řadou svých protějšků ze střední a východní Evropy, jednoznačně cestu Ukrajiny do EU podporují, není tomu tak všude. Pochybnosti vyjádřilo například Německo, Nizozemsko, Rakousko nebo Francie. Česká republika by se měla v následujících týdnech aktivně připojit k ukrajinské snaze vyjednávat se svými partnery v Evropské unii a využít svých politických a diplomatických nástrojů pro podporu udělení kandidátského statusu pro Ukrajinu.
Více kontextu:
- Více informací o tom, jak mohou nové státy přistoupit k EU, co vše obnáší kandidátský status či jaká jsou kritéria pro členství, se dočtete například zde.
- Sociologická data ukazující podporu Ukrajinců a Ukrajinek pro členství v EU a NATO shrnuje Reuters.
|