view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie

Naczelna Izba Aptekarska we współpracy z  Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym przygotowała pakiet informacyjny na temat koronawirusa dla farmaceutów i pracowników aptek.

Jednocześnie NFZ rozpoczął dystrybucję plakatów zawierających szczegółowe informacje dla pacjentów. W skład materiałów wchodzą:

 • Zalecenia GIS dla farmaceutów
 • Najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami przygotowane na podstawie zaleceń WHO, ECDC oraz FIP
 • Listę oddziałów zakaźnych z podziałem na województwa
 • Projekt plakatów w wersji do wydruku kolorowego i czarno-białego.

Materiały dostępne są tutaj.

Link do materiałów rządowych : www.gov.pl/web/koronawirus

tvn24

-Apeluję do pacjentów aby nie zażywali leków profilaktycznie, mówi w programie Wstajesz i Wiesz, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. 

Materiał dostępny jest tutaj.

Kancelaria Premiera Kancelaria Premiera
@PremierRP
View on Twitter

📢 Co musisz wiedzieć o #koronawirus? 📢 Jak zapobiegać zakażeniu? 📢 Co zrobić po powrocie z regionu zagrożonego koro… https://t.co/RgByJ0wjXS

118 See PremierRP's other Tweets
Kancelaria Premiera Kancelaria Premiera
@PremierRP
View on Twitter

⚕ Jak zapobiegać zakażeniu #koronawirus?

16 See PremierRP's other Tweets
Marek Tomków Marek Tomków
@MarekTomkow
View on Twitter

Drodzy Farmaceuci. Nasi Pacjenci, zupełnie niepotrzebnie, robią duże zapasy leków. Pomóżmy im zrozumieć różnicę pom… https://t.co/VltYVrW9vS

337 See MarekTomkow's other Tweets
Tomasz Leleno Tomasz Leleno
@TLeleno
View on Twitter

Do #pacjenci odwiedzających #apteki apelujemy o zachowanie spokoju: 1️⃣Nie kupuj na zapas 💊 2️⃣Nie zażywaj profilak… https://t.co/MXPtWvUIJB

20 See TLeleno's other Tweets
Adam Niedzielski Adam Niedzielski
@a_niedzielski
View on Twitter

Walka z #koronawirus to wspólny wysiłek lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, farmaceutów, diagnostów labor… https://t.co/m1Lrq3i4eZ

68 See a_niedzielski's other Tweets
www.gis.gov.pl

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego dla profesjonalistów medycznych – koronawirus

Mając na uwadze kluczową rolę profesjonalistów medycznych w prewencji szerzenia się zakażeń, rekomenduję odwołanie wszystkich konferencji i wydarzeń branżowych z udziałem osób wykonujących zawody medyczne.

www.medexpess.pl

Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe nie działają przeciwwirusowo

Martyna Chmielewska: Czy pacjenci w panice przed koronawirusem kupują leki na zapas? O jakie leki najczęściej pytają?

Tomasz Leleno: Pacjenci przede wszystkim zadają mnóstwo pytań w kwestii stosowania leków. Zadaniem farmaceutów jest przekazywanie rzetelnych informacji pacjentom. Farmaceuci tłumaczą, że nie należy robić zapasów leków, szczególnie przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Dlatego, że nie działają one na wirusy. Nasze działania skupiamy na profilaktyce, edukacji i tonowaniu emocji pacjentów.

M.Ch.: Jakiego rodzaju produkty cieszą się obecnie największym zainteresowaniem?

T.L.: Żele antybakteryjne, środki do dezynfekcji, maseczki ochronne cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. W przypadku tych ostatnich farmaceuci tłumaczą, że należy stosować je wyłącznie w przypadku występowania objawów.

M.Ch.: Jakie mogą być konsekwencje kupowania leków na zapas?

T.L.: Przede wszystkim marnotrawstwo. Często bywa tak, że pacjenci podejmują decyzję o zakupie pod wpływem emocji, a te jak wiemy nigdy nie są dobrym doradcą. Dopiero w trakcie rozmowy z farmaceutą okazuje się, że kupowanie danego leku mija się z celem. Ten przykład pokazuje, że pacjenci potrzebują profesjonalnego doradztwa.

M.Ch.: Czy NIA wraz z MZ planuje przeprowadzić kampanię informacyjną, aby poinformować pacjentów, jak postępować w przypadku możliwości zetknięcia się z koronawirusem?

T.L.: Tak. W tym celu przygotowaliśmy pakiety informacyjne, zarówno dla pacjentów, jak i farmaceutów odnośnie tego, jak postępować w przypadku możliwości zetknięcia się z koronawirusem. Informacje dostępne są również na stronie NIA i w naszych kanałach social media. Mamy w Polsce blisko 14 tys. aptek i punktów aptecznych, 30 tys. farmaceutów, którzy dziennie udzielają dwa miliony porad. To ogromy potencjał do wykorzystania w profilaktyce i działaniach edukacyjnych.

www.rynekaptek.pl

Marek Tomków: pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do aptek

Chorzy na COVID-19 w pierwszej kolejności nie spotkają się z lekarzem czy urzędnikiem, lecz właśnie z farmaceutą - mówi Marek Tomków, wiceprezes NRA. Jego zdaniem, odpowiednie wykorzystanie farmaceutów w kryzysowej sytuacji jest nieuniknione.

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Marek Tomków ocenił, że rządzący zaczynają właściwie wykorzystywać potencjał aptek i farmaceutów w przygotowaniach do epidemii koronawirusa.

Jednak jak zaznaczył, "jeszcze wiele nam brakuje do sytuacji we Włoszech czy Wielkiej Brytanii, ale należy docenić to, że w ostatnich dniach przedstawiciele władzy dostrzegli, iż niezagospodarowany potencjał farmaceutów należy zagospodarować. Nie ma zresztą innego wyboru. Pacjenci w pierwszym rzędzie trafiają do aptek, z faktami się nie dyskutuje. Zresztą z korzyścią dla wszystkich."

- Gdy mówiłem szefowi, że umawiam się z panem na wywiad, to się zaczął zastanawiać, co chcecie „wylobbować na koronawirusie - powiedział wiceprezesowi dziennikarz "DGP". - Tu nie ma umowy handlowej. Nie ma także żadnych sporów wewnątrz-branżowych. Zabrzmi patetycznie, ale po prostu wiemy, że odpowiednie wykorzystanie farmaceutów w kryzysowej sytuacji jest nieuniknione i może być korzystne dla pacjentów - odpowiedział Marek Tomków. Czytaj więcej tutaj.

Marek Tomków Marek Tomków
@MarekTomkow
View on Twitter

Drodzy Farmaceuci, przypominamy o codziennym raportowaniu do ZSMOPL. Aktualne dane dotyczące sprzedaży i dostępnośc… https://t.co/LZRe3YSq2G

4 See MarekTomkow's other Tweets
www.rynekaptek.pl

NIA: wystąpimy do MZ o nieodpłatne przekazanie środków ochronnych dla farmaceutów

Jak zauważają sami farmaceuci, to oni też są narażeni na bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi.

Zapytaliśmy NIA, czy zostaną podjęte dodatkowe działania związane z zabezpieczeniem farmaceutów i innych pracowników aptek?

- Do tej pory nie było takiej konieczności, z uwagi na brak potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – w aptekach wystarczyły zwykłe działania profilaktyczne oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny, takich jak częste mycie rąk, regularne czyszczenie środkami antybakteryjnymi powierzchni blatów, klamek oraz innych powierzchni, z którymi pacjenci mają bezpośrednią styczność - mówi nam Tomasz Leleno, rzecznik NIA.

- Komunikat Ministra Zdrowia dotyczący zdiagnozowania pierwszego w naszym kraju pacjenta z koronawirusem powoduje, że należy z uwagą śledzić nowe doniesienia, szczególnie w kontekście ewentualnego wykrycia kolejnych przypadków zachorowań - dodaje.

- W związku z częstszymi niż zwykle wizytami pacjentów w aptekach widzimy konieczność zabezpieczenia i wyposażenia farmaceutów w dodatkowe środki ochronne. W najbliższym czasie skierujemy do resortu zdrowia wniosek o nieodpłatne przekazanie takich środków, do wykorzystania na użytek własny dalej placówki. Niezależnie od wszystkiego stosowanie przyjętych zasad profilaktyki nadal pozostaje aktualne - podsumowuje rzecznik Izby.

Cały materiał dostępny jest tutaj.

www.rynekaptek.pl

NIA: obecnie apteki nie odczuwają braku leków w związku COVID-19

W przypadku takich zdarzeń jak epidemia koronawirusa, nie można wykluczyć czasowego zawieszenia czy ograniczenia dostaw. Na ten moment jednak apteki nie odczuwają braku leków w związku z COVID-19 - przekonuje Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Z powodu trwającej od kilkunastu tygodni w Chinach epidemii koronawirusa, zamykane są tam kolejne fabryki - m.in. produkujące leki w prowincji Hubei. Ta sytuacja może mieć bezpośrednie przełożenie na problemy z dostępnością do leków w Europie.

Obawę, że zabraknie leków (np. antybiotyków) wyraził m.in. niemiecki minister zdrowia Jens Spahn przed spotkaniem ministrów zdrowia krajów UE w Brukseli. Czy przez koronawirusa może zabraknąć leków w polskich aptekach?

- W związku z bardzo dynamiczną sytuacją spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa, trudno na tym etapie odpowiedzieć na pytanie dotyczące ryzyka braku poszczególnych leków lub grup leków, zwłaszcza tych do których półprodukty lub substancja czynna jest produkowana w Chinach - powiedział polsatnews.pl rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak wskazał z kolei rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno, w przypadku takich zdarzeń jak epidemia koronawirusa, nie można wykluczyć czasowego zawieszenia czy ograniczenia dostaw, co może z kolei wpłynąć na dostępność niektórych leków. Zaznaczył jednocześnie, że na ten moment apteki nie odczuwają braku leków w związku z koronawirusem.

W podobnym tonie wypowiada się dyrektor Narodowego Instytutu Leków dr Anna Kowalczuk. - Nie mamy danych dotyczących tego, jakie półprodukty oraz substancje czynne wytwarzane są w zamykanych fabrykach, jak duże zapotrzebowanie rynku na te substancje występuje u wytwórców produktów leczniczych zarówno w Chinach jak i w innych krajach oraz w jaki sposób prowadzona jest polityka zachowania ciągłości produkcyjnej, tj. tworzenia zapasów, tworzenia list różnych dostawców kwalifikowanych dla tej samej substancji.

Zaznaczyła, że bez analizy powyższych danych, nie jest możliwe prognozowanie zagrożenia dostępności leków dla pacjentów.


www.politykazdrowotna.com

Zawody medyczne: jesteśmy przygotowani na koronawirusa

W środę resort zdrowia poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem u polskiego pacjenta. Zapytaliśmy przedstawicieli Izb zawodów medycznych stojących na pierwszej linii frontu z pacjentami czy pracownicy ochrony zdrowia są przygotowani na pojawienie się wszystkich przypadków.

Wszyscy zapytani przez nas przedstawiciele izb stwierdzili, że w ciągu ostatnich dni do pracowników skierowane zostały specjalne komunikaty z zalecaną ścieżką postępowania, a obecne działania bardziej skupiają na przekazywaniu tych informacji i uspokajaniu pacjentów.

- Lekarze wiedzą co mają robić, bo muszą opiekować się pacjentem w stanie choroby. Nie ma nadzwyczajnych zaleceń i prosimy o rozwagę i zachowanie spokoju. Panika nikomu nie służy - mówi Rafał Hołubicki, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.

Lekarze swoje działania skupiają na pacjentach oraz samorządowcach. -Wciąż zwracamy się o to, by ludzie którzy podejrzewają wystąpienie infekcji zawsze najpierw zwracali się do oddziałów zakaźnych i informowali inspekcję sanitarną - mówi. Podkreśla, że prezes Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje także o ograniczenie organizowania imprez masowych na czas ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Zapewnia także, że do Izby nie został zgłoszony żaden przypadek ograniczonej dostępności lekarzy do środków ochrony osobistej jak maseczki, żele antybakteryjne czy kombinezony. -Gdy takie zgłoszenie się pojawi, będziemy reagować - zapewnił.

Swoje przygotowanie deklarują także diagności laboratoryjni. - Jeszcze przed potwierdzeniem pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem wystąpiłam do Konsultantów Krajowych w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej oraz mikrobiologii lekarskiej o wytyczne dotyczące sposobów postępowania w przypadku wykonywania badań laboratoryjnych u pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. 3 marca przekazaliśmy je diagnostom laboratoryjnym - informuje Alicja Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Swoją gotowość deklarują także farmaceuci. Jak zapewnia nas Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, rozdystrybuowane zostały do wszystkich farmaceutów pakiety informacyjne odnośnie obecnej sytuacji. - Farmaceuci mają dostęp do pełnej informacji, uspokajamy i informujemy pacjentów - zapewnia.


Polipragmazja. Kampania edukacyjna NIA, NFZ i NIL

ww.nia.org.pl

Aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską rozpoczynają akcję edukacyjną, która zwróci uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków i zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie.

Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia. Eksperci podkreślają – starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

– Niestety, wielu pacjentów nie jest świadomych zagrożenia jakie niesie ze sobą tzw. wielolekowość. Zagrożenie jest tym większe, że często o zakupie danego medykamentu decyduje reklama czy porada osoby nam bliskiej, która nie ma specjalistycznej wiedzy. Pamiętajmy, że każdy z nas ma indywidualne potrzeby zdrowotne. Preparat, który pomógł znajomemu nie zawsze będzie odpowiedni również dla nas. Pacjent powinien być szczególnie czujny, jeśli oprócz preparatów leczniczych przepisanych przez lekarza, zażywa te bez recepty – zauważa Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny raport o polipragmazji, który szczegółowo opisuje to zjawisko z polskiej perspektywy. Fundusz przywołuje dane z 2018 roku mówiące o liczbie wykupionych substancji czynnych. Według wyliczeń NFZ ponad 2 mln Polaków wykupiło w ciągu miesiąca więcej niż 5 substancji czynnych. Im większa liczba substancji wykupionych w krótkim czasie, tym wyższe ryzyko istnienia nieprawidłowej polipragmazji. Najbardziej zagrożone niepożądanymi reakcjami są osoby, które w ciągu miesiąca od zrealizowania pierwszej recepty w 2018 roku wykupiły ponad 20 substancji czynnych. Takich pacjentów było 321!

Czytaj więcej tutaj.

Narodowy Fundusz Zdrowia, Naczelna Izba Aptekarska i Naczelna Izba Lekarska opracowały materiał edukacyjny dla pacjentów z którego dowiedza się jak bezpiecznie stosować leki. 

Szczepienia przeciw grypie w aptece

Wspólna praca OPZG i NIA

5 marca br. w Warszawie odbyły się warsztaty "Jak ułatwić dostęp do szczepień przeciw grypie? – szczepienia dorosłych w aptekach". Inicjatywa została zrealizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Celem spotkania była analiza sytuacji społecznej, ekonomicznej i prawnej w Polsce w kontekscie rosnącego zapotrzebowania na usługi medyczne oraz możliwości przeprowadzania szczepien przeciwko grypie dorosłych w aptekach.

W spotkaniu wzięli udział:

prof. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej OPZG, mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, mgr farm. Michał Byliniak, Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, prof. Marcin Czech, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego; Instytut Matki i Dziecka, dr Marcin Balcerzak, Medink.eu, dr n. farm Piotr Merks, Przewodniczący Związków Zawodowych Pracowników Farmacji, dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Dostępnośc leków
www.pap.pl

Powstał parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa lekowego i rynku aptecznego

Zespół zajmować się będzie mechanizmami gwarantującymi dostęp do leków, ale też systemem monitorowania obrotu produktami leczniczymi. Powstanie zespołu zainicjował Poseł Paweł Rychlik  - farmaceuta.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

Lista Stu

www.pulsmedycyny.pl

Znamy wyniki plebiscytu LISTA STU 2019. Prof. Mirosław Ząbek oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski zajęli pierwsze miejsca na liście najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w 2019 r.

Jury oceniało kandydatów w trzech kategoriach: osiągnięcia i dokonania w 2019 roku, reputacja zawodowa i wpływy w środowisku oraz siła publicznego oddziaływania. Każdy juror mógł przyznać kandydatom od 0 do 10 punktów w wymienionych wyżej kategoriach. Jeżeli juror znalazł się na liście kandydatów, nie mógł przyznawać punktów samemu sobie. O miejscu w rankingu decydowała łączna liczba punktów przyznanych we wszystkich kategoriach.

Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się 27 lutego w hotelu Westin w Warszawie. Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Wiceprezes NRA Michał Byliniak oraz Wiceprezes NRA Marek Tomków zajęli odpowiednio 49, 34 i 76 miejsce w rankingu.

Czytaj więcej tutaj.

Kiedy farmaceuta może odmówić wydania leku

www.audycje.tokfm.pl

O przypadkach, kiedy aptekarz może odmówić wydania leku - mówi w audycji Tok FM Marek Tomków- wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Nocne dyżury aptek

Gościem Ireneusza Prochery był Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Gość Radia Opole zapewniał, że problemy z dostępem do aptek czynnych w dni świąteczne i w nocy trzeba rozwiązywać w sposób racjonalny. Wskazywał, że każdy taki dyżur to duże obciążenie finansowe dla właściciela, stąd potrzeba wsparcia ze strony samorządu, albo szukania kompromisu w postaci choćby dyżurów trwających do godziny 22.00 bądź 23.00.

Słupowanie
www.rynekaptek.pl

Krzysztof Baka o uchwale antysłupowej i franczyzie

Celem uchwały antysłupowej nie było podważanie legalności umowy franczyzowej czy partnerskiej, a zapobieganie narastającemu, po wejściu w życie tzw. „Apteki dla Aptekarza”, zjawisku kreowania stosunków prawnych w taki sposób, aby przedsiębiorca nieuprawniony do prowadzenia apteki na gruncie obowiązujących przepisów mógł prowadzić tę działalność za pomocą innego podmiotu uprawnionego - ocenia koordynator Biura Prawnego Naczelnej Izby Aptekarskiej, radca prawny Krzysztof Baka.

W ostatnim czasie szeroko komentowana jest uchwała nr VIII/27/2020 VIII Krajowego Zjazdu Aptekarzy z dnia 26 stycznia 2020 r. w sprawie rękojmi należytego prowadzenia apteki ogólnodostępnej w przypadku, gdy podmiotem prowadzącym jest farmaceuta lub spółka farmaceutów, zwana dalej „uchwałą” lub „uchwałą antysłupową”.

Jeden z komentatorów - dr hab. Konrad Kohutek, profesor Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego, na łamach portalu rynekaptek.pl, w dniu 14 lutego br., w artykule pt. „KZA kreuje antykonkurencyjną przesłankę prowadzenia apteki ogólnodostępnej”, wyraził opinię, że uchwała antysłupowa, ograniczając konkurencję, jest sprzeczna z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, Konstytucją RP, regulacjami europejskimi oraz interesem pacjentów i samych farmaceutów.

Uprzedzając szczegółowe rozważania podkreślić należy, że komentator koncentruje się wyłącznie na wybranych fragmentach uchwały. Z wywiedzionych wniosków wynika, że autor całkowicie pominął lub niedokładnie przeanalizował pozostałe jej postanowienia. W konsekwencji błędnie ustalony została zarówno cel, jak i treść uchwały. Czytaj więcej tutaj.

  Informacje
  www.aptekarzpolski.pl

  Najnowszy numer Aptekarza Polskiego już dostępny!

  W bieżącym numerze

  -Ludzkie koronawirusy. Co o nich wiemy?

  -Terapia zmian skórnych w cukrzycy

  -HPV - szczepienia

  -Prozdrowotne drożdze

  -Postacie leków pozajelitowychm Staże dla Farmaceutów. Relacja z pobytu w Elche
  i wiele więcej...

  Zapraszamy do lektury tutaj.

  www.nia.org.pl

  Zmana kategorii dostępności z Rp na OTC dla produktu leczniczego Maxon forte

  Prezes URPL 28 lutego 2020 roku wydał decyzję dotyczącą zmiany kategorii dostępności z Rp na OTC dla produktu leczniczego Maxon forte, Sildenafilum, tabletki powlekane, 50 mg, nr pozwolenia 17888 . Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A. Decyzja Prezesa Urzędu w sprawie niniejszej zmiany kategorii dostępności weszła w życie z dniem 28 lutego 2020 roku. Komunikat dostępny tutaj.

  Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
  NIA

  Długa 16, Warsaw
  Poland

  tel. 226350670
  nia@nia.org.pl
  Anulowanie subskrypcji
  MailerLite