Dezinformátoři zneužili výročí nacistické okupace k opětovným útokům na ČT a EU
Minulý týden uplynulo 82 let od počátku nacistické okupace Československa a ustanovení protektorátu Čechy a Morava. První část říšských vojsk na území pomnichovské republiky vstoupila už 14. března, následující den potom proběhlo obsazení větších měst. Hned 16. března byl vyhlášen protektorát Čechy a Morava a Slovensko vyhlásilo samostatnost.
Dezinformátoři toto výročí zneužili k opakovaným útokům na Evropskou unii a na Českou televizi, která podle nich o tématu informovala málo. Ve skutečnosti se ale Česká televize tématu věnovala hned 15. března v Událostech, kde moderátorka zmínila samotné výročí okupace, po čemž následovala reportáž o tehdejším prezidentovi Emilovi Háchovi, který podepsal souhlas pro ustanovení protektorátu.
Dále dezinformátoři spekulovali o údajném přepisování historie. Postoje dezinformační scény dobře vystihuje článek na webu Nová republika, ve kterém se mimo jiné píše: „Je na místě narovnání vztahů s Německem – třeba tím, že Němci jako viníci druhé světové války oficiálně přijmou svou vinu, zaplatí válečné reparace a nebudou zpochybňovat závěry a výsledky Postupimské konference. Německá politika je dlouhodobě protičeská. A bohužel jí i u nás „přitakává“ pátá kolona. Mezi politiky, umělci, vedoucími pracovníky některých institucí.“
Československo mělo v dobové měně nárok na více než 300 miliard Kčs, Německo ČSR vyplatilo asi 230 milionů. České ministerstvo zahraničí k záležitosti dodává: „[...] považuje česká strana tuto otázku za uzavřenou a vyřešenou. [...] Objektivní mezinárodněpolitické skutečnosti po 2. světové válce zabránily realizaci dalších plateb, mj. proto, že ČSR a SRN spolu do r. 1973 neudržovaly diplomatické styky. V průběhu 90. let se pak ČR a SRN dohodly, že křivdy spáchané v minulosti na obou stranách náleží minulosti a že nebudou zatěžovat své do budoucna orientované vztahy politickými ani právními otázkami společné minulosti.“
Jeden článek, který byl na různých dezinformačních webech převzatý dokonce dvanáctkrát (např. na webech Nová republika, Českoaktuálně, Pravdive.eu nebo Parlamentní listy), sarkasticky komentoval reportáž České televize o tomto výročí. Autor bez jakýchkoli důkazů tvrdil, že záběry a informace byly záměrně vybrané tak, aby na Německo nevrhaly špatné světlo.
|