Eesti Kunstiakadeemia nädalakiri #106

UUDISED

Uus EKA Üliõpilasesindus hüppab ametisse!

Uus Üliõpilasesindus tõuseb õhku. Vasakul on näha nende uus kontor, mis asub EKA uue õppehoone tiputornis. Foto: Johan Hallimäe

Meil on hea meel teatada, et ametisse on asunud uus Üliõpilasesindus! Siinkohal avaldame nende tervituse kõigile EKAlastele:

"Siinpool Grete Nagel (keskkonnadisain, 1. kursus), Johanna Toom (muinsuskaitse ja konserveerimine, 2. kursus), Mariely González Barboza (animatsioon, MA 2. kursus), Stenly Poks (graafiline disain, 1. kursus), Minni Tang (muinsuskaitse ja konserveerimine, 1. kursus), Keidy Säinas (tootedisain, 2. kursus), Sidney Lepp (graafika, 2. kursus) ning tahame Sind uue Üliõpilasesinduse nimel tervitada!

Meil kõigil on hirmus hea meel, et aitasid meil kokku saada. Oleme küll enamjaolt kõik veel uues ametis värsked, kuid juba on küpsemas paar lahedat projekti, mille varsti ka Sinuni toome! Eesoleval aastal tahame pakkuda Sulle enneolematuid peokogemusi ja korraldada niisama muhedaid koosviibimisi, kuid eelkõige kuulata ära Sinu kooliga seotud rõõmud ja mured ning Sind nendega aidata.

Sellest, kes me täpsemalt oleme ja mida veel ära teha tahame, kuuled juba varsti! Seniks aga hoia meie tegemistel pilk peal EKA Üliõpilasesinduse Facebooki lehel ja Instagramis."

Välistudengite konkurss EKAsse on taas kasvanud

Yes! Välistudengite avaldusi laekus 39% enam kui möödunud aastal. Tõenäoliselt kuuleme EKA uues õppehoones hoopis enam inglise keelt.

Kunstiakadeemial on kümme inglisekeelset õppekava, millele lõppes välistudengite avalduste esitamine reedel. Kui möödunud aastal avaldas EKAs õppimise vastu soovi 182 välistudengit, siis meil on hea teatada, et sel aastal laekus tähtajaks lausa 253 avaldust 61st riigist üle maakera!

EKA sisearhitektuuri osakonna proovieksamid Tartus, Tallinnas ja Viljandis

Kõigile, kes tahavad end sisearhitektuuri bakalaureuseõppesse sisseastumiseks võimalikult hästi ette valmistada, pakume aprillis-mais võimalust proovida kätt proovieksamitel. Pärast ülesande lahendamist saab õppejõududelt kohapeal ka tagasisidet. 

Proovieksamite ajad:

  • Tartus on proovieksam juba toimunud. Vaata pilte siit!
  • R, 18.05.2018 kl 10.00-13.00 Tallinnas EKA sisearhitektuuri osakonnas (Nunne 16) - registreeru
  • L, 26.05.2018 kl 12.00-15.00 Viljandi Lennukitehases (Hariduse 12A, Viljandi) - registreeru
Lisainfo Facebookis

Hoiame EKAlastele Köler Prize-il pöialt!

Köler Prize 2018 nominentideks on EKA maaliosakonna külalisõppejõud Anna Škodenko, maaliosakonna meister Holger Loodus, installatsiooni- ja skulptuuriosakonna juhataja ja dotsent Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Varres. Välja antakse nii grand prix kui ka publikupreemia. Kohal on toiduauto!

Loe veel

ERKI Moeshow 2018 vahetab toimumiskohta

Noblessner Shipyard. Foto: Tõnu Tunnel

Mida eeldab ühe suurejoonelise sündmuse korraldamine? Eks ikka suuri samme ja julgeid otsuseid! Seetõttu on käesoleva aasta ERKI Moeshow korraldusmeeskond otsutanud legendaarse moeetenduse viia üle uude toimumispaika – Noblessner Shipyardi.

Ühe peakorraldaja Karin Kiigemägi sõnul on käesoleva aasta moeshow kontseptsiooni edasi arendatud, mis on tema sõnul muudatuse peamine põhjus. „Väga suur tähtsus on asukoha tingimustel, mis toetaks nii üliõpilaste ideid kui ka toetajate soove kõige paremini. Koostöö HALL-iga oli põnev, kuid nagu loova tööga ikka – uued ideed ja ootamatused on osa protsessist. Värsked lennukad mõtted nõudsid sel korral uusi ruume, mis lubaksid neid veelgi kõrgetasemelisemalt teostada,“ põhjendas Kiigemägi.

Loe veel
Pääsme ERKI Moeshow-le saad siit

Nädalavahetusel toimus meeleolukas ERKI Moeshow 2018 modellide casting

Foto: Kretel Kuusk

Laupäeval toimus Tallinnas Nautica keskuses ERKI Moeshow 2018 modellide casting. Kohale tulnud julgete seast valivad disainerid nüüd välja need, kes pääsevad sel aastal legendaarse moeshow lavale. Vaata galeriist, kes olid kohal ja mis castingul toimus!

Loe veel ja vaata pildigaleriid

Dokumentaalfilm Leonhard Lapinist on kinodes!

Tallinnas kinos Artis ja Tartu Elektriteatris saab näha Manfred Vainokivi dokumentaalfilmi EKA emeriitprofessorist ja legendaarsest kunstnikust Leonhard Lapinist Elagu skandaalid ja kollased sandaalid. Lapin on Eesti moodsa kunsti klassik, keda saadavad ka nüüd, 70. sünnipäeva tähistades skandaalsed lood.

Loe veel

AVATUD LOENG

Infotund: EKAs valminud teostega “kauplemine” turul

Infotundi korraldab EKA teadus- ja arendusosakond. Sissejuhatavad ettekanded teevad ettevõtluskoordinaator Ingela Heinaste ja jurist Anne-Riin Kütt.

15. mail kell 14 toimub Estonia pst 7 õppehoone ruumis 440 infotund, milles käsitletakse õppetöö käigus valminud tööde autorlusega esile kerkivaid küsimusi:

1) Kes on õppeprotsessis valminud teoste autoriteks EKAs ?
2) Missugused on autoriõigused?
3) Kuidas jaotuvad autorite varalised õigused tudengite, õppejõudude ja EKA vahel?
4) Missugused on võimalikud autoriõigustega seotud kokkulepped koostöölepingutes, et vältida hilisemaid vaidlusi ja varalisi kahjusid?

Loe veel

NÄITUSED

Kristi Kongi näitus dialoogis Kasper Bosmansiga KUMUs

Kristi Kongi. Näituseprojekti kavand. 2017.

Neljapäeval, 10. mail avatakse KUMU sisehoovis EKA maaliosakonna dotsendi Kristi Kongi näitus dialoogis Kasper Bosmansiga. Näituse aineseks on muuseumit ümbritsev keskkond. Ühelt poolt Kadrioru park ja selle barokkpärand, teiselt poolt Lasnamäe brutaalne paneelvöönd. Kunstnikud ei lähtu mitte ainult sellest, mis on olemas, vaid ka sellest, mis tinglikult võiks olla, kui tegevus toimuks Imedemaal mõnes Alice’i seikluses. Kuraator Kati Ilves.

Loe veel

Graafikatriennaali noortenäitus “Sfäärid” EKA galeriis

Foto: Kadi Reintamm

Neljapäeval, 10. mail kell 17.00 avatakse EKA galeriis Graafikatriennaali noortenäitus “Sfäärid”, mille on kureerinud EKA graafika osakonna dotsendid Eve Kask ja Oliver Laas ning kus teiste seas osalevad ka EKA vabade kunstide teaduskonna vilistlased ning praegused tudengid. Sfäärid on seaduste, kunsti, kultuuri, religiooni, tavade, tehnoloogia jt inimesele käepäraste vahenditega loodud hübriidsed ja sümboolsed tegelikkused. Need on kooseksisteerimise ruumid, mis võimaldavad inimestel inimestena eksisteerida, sest kogu elu leiab aset meile tähendust ja immuunsust pakkuvate, kaitsvate membraanide sees.

Uusmeedia osakonna magistrant Mari-Liis Rebase näitus “Kõrvaltkuulja” Hobusepea galeriis

Reedel, 4. mail kell 18 avab Hobusepea galeriis EKA uusmeedia osakonna magistrant Mari-Liis Rebane näituse "Kõrvaltkuulja", mis on helisalvestuste kogumise ja jälgimise projekt. Se käsitleb keskkonnaheli kui jälgimisalust materjali. Lisaks helimaterjalile on galeriiruumis igapäevaobjekte ja visuaalset materjali kui helil põhinevat uurimust toetavaid artefakte. Autor keskendub helimaterjalile kui võimalikule lootekke allikale, kus heli ise muutub uurimisobjektiks ja tõendusmaterjaliks.

Näitus on avatud 21. maini.

Loe veel

Tallinna Kunsttööstuskooli I lennu vilistlase Peeter Singi mälestusnäitus Tallinna Jaani kiriku galeriis

Peeter Sink oli maalikunstnik, luuletaja ja vaimulik. Ta lõpetas 1919. aastal Tallinna Kunsttööstuskooli dekoratiivmaali erialal Nikolai Triigi, Ants Laikmaa jt. juhendamisel. Tema arvukad maastikuvaated, nii vähesed suuremad õlikompositsioonid, kui enam viljeldud guašš- ja pastellmaalid on enamasti loodud vahetust looduselamusest lähtuvalt, ent ka nendes näiliselt pretensioonitutes töödes avaldub kunstniku tõsine vaimne seisukoht, tavatähendusest avaram maailmatunnetus ja kunstnikule nii sõnas kui visuaalses väljenduses omane poeesia.

Näitus on avatud 4. juunini.

Loe veel

Flo Kasearu isikunäitus “Aia auk” Temnikova & Kasela galeriis

Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna vilistlase Flo Kasearu isikunäitus “Aia auk” Temnikova & Kasela galeriis (Lastekodu tn. 1) koosneb kahest videost ja eksponaatide sarjast. Videod “De(fence)” (2014) ja “Korea aed” (2016/2018) dokumenteerivad kahte rahvusvahelist vahetusprojekti, mille Flo korraldas omanimelises majamuuseumis (Flo Kasearu Majamuuseum, asutatud 2013).

Näitus on avatud 20. maini.

Loe veel

EKA moedisain Pärnu Muuseumi näitusel “Eesti oma sinine”

Näitus toob kokku moe, looduse ja pärandkultuuri. See põhineb Eesti rahvarõivaste traditsioonilistel motiividel, kuid teosed peegeldavad loojate tõlgendust eestlusest, Eesti moekultuuri arengust ja seostest loodusega.

Kunstnikud: Edvard Hiietam, Külli-Triin Laanet, Karita Kärmet, Hannes Rüütel, Kreet Kärner, Nele Kurvits, Andreas Kübar, Eliise Saar ja Kadi Adrikorn

Näitus on avatud 26. maini.

Loe veel

EKA MAAILMAS

EKA fotograafia osakonna õppejõud Riia Fotokuul

Foto: Kasia Bielska

9. mail avatakse Riia Fotokuu põhinäitus “New Chic”, kus osalevad ka EKA fotoosakonna professor Marge Monko ja dotsent Laura Kuusk. Arnis Balčuse ja Alnis Stakle kureeritud näitus keskendub fotograafilisele keelele ja materiaalsusele tõejärgsel ajastul, vaadates fotograafiat kui kaasaegset, kriitilist, sotsiaalpoliitiliselt olulist ja pidevalt muutuvat meediumit. Näitusel osalevad kunstnikud kasutavad fotograafiat, et rääkida identiteedist, seksuaalsusest, elustiilist, esteetikast ning vaatamis- ja näitamiskultuurist nii avalikus kui isiklikus ruumis.

Näitus on avatud 3. juunini.

Loe veel

Jaan Toomiku video Oberhauseni lühifilmide festivalil

Kaader Jaan Toomiku videost "Kala"

EKA maaliosakonna professor Jaan Toomik esitles 5. mail Saksamaal Oberhauseni lühifilmide festivalil oma videoteost “Kala” (2018). Tegemist on ühe maailma vanima rahvusvahelise lühifilmide festivaliga. Toomiku teos linastus rahvusvahelises võistlusprogrammis, kuhu esitatud 6000st teosest vaid 53 pääses programmi, esindades 33 riiki.

EKA animatsiooniosakonna tudengid rahvusvahelistel filmifestivalidel

Supertoon

Animatsioonfilmide festival Supertoon toimub 22.-27. juulini Šibenikis Horvaatias. Sel aastal on tudengifilmide programmi valitud seitse Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni osakonnas valminud tudengifilmi.

Loe veel

Animator

Rahvusvaheline animatsioonfilmide festival Animator toimub Poolas, Poznanis 6. – 12. juulini. Sel aastal valiti lõppvõistlusele kaks Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni osakonna tudengifilmi.

Loe veel

Animex Awards

Animex toimub Suur Britannias Teesside ülikoolis 14.-18. maini. Selle aasta programmi valiti Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni osakonna vilistlase Teele Straussi magistri tööna valminud film “Ükskord igavuse väljadel”.

Loe veel
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

AVATUD AKADEEMIA

EKA eelakadeemia õppeaasta hakkab lõppema

EKAsse sisseastujatele on läbi õppeaasta toimunud eelakadeemia, mis hakkab vaikselt lõpusirgele jõudma. Eelakadeemia on eelõpe, et kogeda vahetult EKA õppekeskkonda ning valmistada end tulevasteks õpinguteks ette.

Äsja on lõppenud kolm eelakadeemia põhikursust: vabade kunstide, disaini ning (sise)arhitektuuri ja muinsuskaitse eelakadeemia. Mais ja juunis toimuvad veel lühemad intensiivkursused. Õppijate hulk on jõudsalt kasvanud – käesoleval õppeaastal osales EKA eelakadeemias 429 õppurit. Soovijaid oli aga rohkemgi.

Loe ka Lyza ja Tatjana kogemustest EKA eelakadeemias

Uued kursused EKA avatud akadeemias

Adobe Photoshop algajale 1.-13.06

Juhendab Eva Labotkin

Loe veel

T-särgi trükkimine 4.-9.06

Juhendab Marko Nautras

Loe veel

Raamatuillustratsioon 4.06-8.06

Juhendab Kertu Sillaste

Loe veel

Maalimine. Aken loodusesse Kõnnu viinaköögis 30.06-1.07

Juhendavad Katrin Valdre ja Sven Saag

Loe veel

EKAlased

Tootedisaini tudengite seiklus Tartu tudengipäevade paadirallil

EKAlased Kaspar Kuus, Merike Liiva ja Mihkel Arold Tartu paadirallil. Foto: Anni Õnneleid

29. aprillil osalesid EKA tootedisaini 1. kursuse tudengid Kaspar Kuus, Merike Liiva ja Mihkel Arold Tartu tudengipäevade raamespaadirallil. Osalemiseks ehitasid üliõpilased endale 4 päevaga paadi, kasutades klaasplasti ning polüuretaanvahtu.

Tudengite sõnul oli kõige suurem katsumus võidujooks ajaga ning unega võitlemine. Otsus paadirallile minna tuli vaid kaks nädalat enne sündmust ning idee teostamise ajakava langes kokku arvestuste nädalaga. Selle tõttu tuli viimased pintslitõmbed paadile teha Tallinna kesklinna parklas.

Loe veel

EKA vabade kunstide ja kuraatorõppe magistrantide koostööd

Eelmisel nädalal esitleti EKA vabade kunstide ja kuraatorõppe magistrantide koostööna valminud kuraatoriprojekte – “KRUIIS – ajutine aegruum”, „Nurga taha kaduv koer tegutseb nurgataguses edasi” ja “Performatiivne õhtusöök”. Projektide raames oli publikul võimalik osa saada audiosensoorsest rännakust, vaadata videolinastust ja osaleda performatiivse õhtusöögi järgsel toimuval arutelul.

Mõlema eriala tudengite koostööna toimub veel kunstnikuraamatu "Tihane ja lokaator" esitlus koos Eik Hermanniga raamatupoes Püant (september 2019). "Tihane ja lokaator" on raamat, mis on loodud viie kunstniku erakogude materjali omavahelisest tõlgendamisest, ühildamisest ja kokkusulatamisest. Tulemuseks on visuaalne terviklik teos, kus autorsus on hägunenud ning mis annab uue elu senistele sahtlisse jäänud visioonidele.

Raul Keller ja Hans-Gunter Lock residentuurides

Raul Keller Eesti Ringhäälingumuuseumis

EKA uusmeedia osakonna meister Hans–Gunter Lock viibis 19.–30. aprillil residentuuris Vilniuse Muusikaakadeemias NordPlus projekti raames, tegeledes ambisonic helisüsteemiga.

EKA uusmeedia osakonna professor Raul Keller viibis 23.04–02.05 residentuuris Eesti Ringhäälingumuuseumis projekti Kunstnikud Kogudes raames.

Koolitusvõimalus õppejõududele

Andragoogika koolitus on kutse- ja kõrgkoolide täienduskoolituste koolitajatele. Koolitus koosneb kolmest kahepäevasest õppemoodulist, mille läbimise tulemusena osaleja:

  • tunneb täiskasvanud õppija (sh vähese õpiharjumuse ja - motivatsiooniga) eripära ning oskab sellest lähtuvalt kavandada ja läbi viia täienduskoolitust;

  • valmistab ette konkreetse koolituse koolituskava, sh valib sisu ja sobivad koolitus- ja hindamismeetodid lähtudes püstitatud eesmärkidest ja õpiväljunditest;

  • esitleb käsitletavat teemat õppijaid kaasahaaraval viisil, kasutades esinemisoskusi ning illustreerides käsitletavat teemat õppijatele arusaadaval viisil;

  • tunneb õpiprotsessi ja grupiprotsesse koolitusel, oskab neid koolitajana märgata ning kohaselt reageerida;

  • kujundab õppimist toetavat õpikeskkonda ja tuleb toime keeruliste olukordadega koolitusel kasutades selleks tõhusaid suhtlemistehnikaid ja probleemilahendamisoskusi;

  • annab tagasisidet täiskasvanud õppija arengut toetaval viisil;

  • reflekteerib enda kui koolitaja tegevust ning planeerib professionaalset enesearengut.

Loe veel
Nädalakirja koostab
Mart Vainre Kommunikatsioonispetsialist
mart.vainre@artun.ee
+372 6267 111
Nädalakirja toimetab
Solveig Jahnke Kommunikatsioonijuht
solveig.jahnke@artun.ee
+372 5626 4949

Eesti Kunstiakadeemia

 

kunstiakadeemia@artun.ee

+372 6267 111 / +372 5626 4949

www.artun.ee

Facebook Instagram