Nowy minister zdrowia - nowe wyzwania

Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie rządu. Nowym ministrem zdrowia został prof. Łukasz Szumowski. Jak tę nominację oceniła prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska?

– Serdecznie gratuluję panu profesorowi Łukaszowi Szumowskiemu tej nominacji. Przed nowym ministrem zdrowia stoi trudne wyzwanie związane z wypracowaniem kompromisu kończącego wielomiesięczny spór w sektorze ochrony zdrowia, związany m.in. z wypowiadaniem przez lekarzy klauzul opt-out. Jednocześnie liczę na to, że nowy minister zdrowia nada odpowiedni priorytet rozpoczętym pracom zmierzającym do stworzenia stabilnego otoczenia prawnego dla farmaceutów, wypracowania rozwiązań dotyczących polityki lekowej Państwa, ustawy o zawodzie, czy opieki farmaceutycznej. Jestem przekonana, że dzięki odpowiedniej synergii działań resortu zdrowia ze środowiskiem farmaceutów wspólnie stworzymy rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na efektywność służby zdrowia oraz poprawią komfort i bezpieczeństwo pacjentów – oceniła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Jednocześnie prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej zaapelowała do nowego ministra zdrowia, aby uwzględnił potencjał blisko 30 tys. farmaceutów, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, mogą stać się pomocną grupą w rozwiązywaniu bieżących wyzwań stojących przed polskim systemem ochrony zdrowia.

Chcesz wiedzieć kim jest nowy minister zdrowia? kliknij

Priorytety 2018 w Ochronie Zdrowia

Konferencja, 11.01.2018r. Zamek Królewski w Warszawie

Opieka farmaceutyczna wśród priorytetów, tak podczas konferencji zorganizowanej przez wydawnictwo Termedia, mówił wiceminister Czech. O szczegółach przeczytasz tu.

W panelu poświęconym polityce lekowej udział wzięła prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Dyskutowano m.in. o tym, co nas czeka w 2018 roku w zakresie polityki lekowej, co należy zrobić, żeby 2018 rok był lepszy dla pacjentów, co się zmieni w polityce lekowej w 2018 roku, czy zwiększy się dostęp do nowoczesnych terapii, jak kształtować politykę lekową - spojrzenie lekarza, pacjenta i decydenta.

 

Współpraca z IQVIA

Rozpoczynamy nowy, kolejny cykl informacyjny dotyczący rynku farmaceutycznego w Polsce. Obok doskonale Państwu znanego Baromertu Pex PharmaSequence pojawią się raporty oraz materiały informacyjne IQVIA (dawny IMS). Więcej informacji oraz raport do pobrania tutaj

 

Farmacja na Uniwersytecie Opolskim?

W związku ze staraniami Uniwersytetu Opolskiego o utworzenie kierunku studiów farmacja na Wydziale Chemii, OIA w Opolu wystosowała prośbę o wsparcie uczelni. Wszystkie informacje oraz druki do pobrania na stronie opolskiej OIA

 

Problemy kadrowe w aptek

Artykuł w Dzienniku Gazeta Prawna pt. "Apteka bez Aptekarza". Autor Patryk Słowik opisuje problemy kadrowe w polskich aptekach. W niektórych województwach farmaceutów jest dwukrotnie mniej niż wynosi zapotrzebowanie. Nie jest to jednak jedyny problem. Czytaj cały artykuł

W Hiszpanii farmaceuta szpitalny jest bliżej pacjenta

Kolejna farmaceutka, która wróciła ze stażu w Hiszpanii  opowiada o różnicach i standardach panujących w hiszpańskich szpitalach. "W listopadzie 2017 roku zdobyłam niezwykłe doświadczenie zawodowe: wzięłam udział w miesięcznym stażu w aptece szpitalnej w Hiszpanii. Program staży zawodowych dla polskich farmaceutów został zorganizowany przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z hiszpańskim Stowarzyszeniem Farmaceutów Szpitalnych (SEFH)... " O tym, czym różni się polska farmacja szpitalna od tej hiszpańskiej, możecie przeczytać w Aptekarzu Polskim

Handel w niedzielę? Wiemy jak będzie.

W nocy z 10 na 11 stycznia 2018 r. Sejm po zaakceptowaniu poprawek Senatu przyjął ustawę ograniczającą handel w niedzielę.

Od 2020 roku, kiedy będą już obowiązywać finalne przepisy, będzie można handlować bez ograniczeń tylko w dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc oraz ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. 

Wśród 30 wyjątków, których te ograniczenia nie obowiązują, znajdują się apteki. 

Więcej o nowych przepisach kliknij tu

Zapraszamy serdecznie każdego zainteresowanego na konferencję „Farmacja szpitalna w praktyce” już 13.01.2018 r. (sobota) o godz. 11:00 na Wydziale Farmaceutycznym CMUJ (ul. Medyczna 9) w Auli A. WSTĘP BEZPŁATNY! Po szczegóły kliknij tu

Dr Jerzy Łazowski - Członek  Honorowy Litewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego uczestniczył w dniu 15 grudnia 2017 r., na zaproszenie organizatorów, w 8 Międzynarodowej Konferencji Nauki i Praktyki Farmaceutycznej w Kownie na Litwie. Organizatorami Konferencji byli: Wydział Farmaceutyczny Litewskiego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu w Kownie oraz Litewskie Towarzystwo Farmaceutyczne. Konferencja ta była zorganizowana z okazji 80 rocznicy utworzenia Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Kownie. W trakcie Konferencji dr Łazowski przedstawił zmiany, które nastąpiły  w polskim Prawie Farmaceutycznym w 2017 r. oraz pierwsze obserwacje  dotyczące skutków tych zmian na podstawie  poszerzonego materiału zawartego w artykule „100 Dni „Apteki dla  Aptekarza” – rewolucja czy stabilizacja rynku farmaceutycznego. 

Może Cię zainteresować...

65% Polaków źle ocenia publiczną opiekę zdrowotną
Zaproszenie na warsztaty Farmaceuta wobec wyzwań XXI wieku
Opakowania leków i pomyłki apteczne
Facebook Twitter

NIA

ul.Długa 16, 00-238 Warszawa

e- mail: nia@nia.org.pl

tel. (+48 22) 635 92 85; 635 06 70

http://www.nia.org.pl/

Masz uwagi, chcesz zgłosić temat?

iwona.klita@nia.org.pl

FORWARD
MailerLite