Dr Korn, pionier bada艅 nad bia艂kami cytoszkieletu, by艂 zwi膮zany w latach 1954-2023 z National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI) w National Institutes of Health (NIH) w Bethesda, USA, gdzie przez prawie pi臋膰 dekad kierowa艂 Laboratory of Cell Biology. W 1989-1999 pe艂ni艂 r贸wnie偶 funkcj臋 dyrektora naukowego w Division of Intramural Research w NHLBI.
W艣r贸d jego g艂贸wnych osi膮gni臋膰 by艂o odkrycie w 1973 r. jednog艂贸wkowej miozyny, niezdolnej do tworzenia filament贸w (pierwszej miozyny niekonwencjonalnej) oraz mechanizmu regulacji aktywno艣ci miozyn niemi臋艣niowych poprzez fosforylacj臋 艂a艅cucha ci臋偶kiego. Te prze艂omowe odkrycia, uwa偶ane przez Nature za kamienie milowe w badaniach nad cytoszkieletem, przynios艂y mu wiele nagr贸d i wyr贸偶nie艅, w tym wyb贸r do Narodowej Akademii Nauk w 1990 r. oraz NIH Merit Award w 2001 r. Uhonorowaniem jego dzia艂alno艣ci by艂o ustanowienie w 2018 r. stypendium jego imienia, kt贸rego celem jest wspieranie wybitnych stypendyst贸w NHLBI, kt贸rzy po uko艅czeniu studi贸w licencjackich podejmuj膮 studia doktoranckie w uczelni zwi膮zanej partnerstwem z NIH (w ramach programu NIH Graduate Partnership Program). By艂 On wsp贸艂autorem ponad 400 publikacji, kt贸re by艂y dotychczas cytowane blisko 23.000 razy; ostatnia z nich dotycz膮ca historii odkrycia pierwszej niekonwencjonalnej miozyny zosta艂a opublikowana w listopadzie 2023 r.
Zwi膮zki dr. Korna z Instytutem Nenckiego rozpocz臋艂y si臋 w 1981 r. i trwa艂y niemal nieprzerwanie do jego przej艣cia na emerytur臋 w 2019 r. W kierowanym przez niego laboratorium w ramach sta偶u podoktorskiego go艣ci艂o bowiem sze艣膰 os贸b, kt贸re uzyska艂o stopie艅 doktora. Byli to (w kolejno艣ci alfabetycznej): dr Hanna Brzeska (kt贸ra pracowa艂a w tam od 1985 r. do przej艣cia na emerytur臋 w 2019 r.), prof. Jacek Ku藕nicki (1981-1984), dr Dorota Kulesza-Lipka (1989-1993), dr Ma艂gorzata Mossakowska (1993-1995), prof. Maria Jolanta R臋dowicz (1992-1998) i prof. Joanna Szczepanowska (1995- 2000). Ponadto, w laboratorium dr. Korna w 1996 r. na sta偶u badawczym przebywa艂 r贸wnie偶 prof. Andrzej Sobota. W uznaniu zas艂ug dr. Korna dla rozwoju Instytutu Nenckiego, w tym za stworzenie powy偶szym badaczom platformy do rozwoju ich kariery naukowej, otrzyma艂 On w 2012 r. Nagrod臋 Nenckiego. Jego wizyta w Instytucie by艂a okazj膮 nie tylko do ponownego spotkania z by艂ymi wsp贸艂pracownikami, ale tak偶e do wys艂uchania znakomitego wyk艂adu laureata na temat Jego odkry膰. By艂 On bardzo dumny z otrzymania tej Nagrody. Wzmianka o jej otrzymaniu ta zosta艂a umieszczona w nekrologu przygotowanym przez NIH tu偶 obok informacji o jego cz艂onkostwie w Akademii Nauk.
Wed艂ug wsp贸艂pracownik贸w dr. Korna, by艂 On z pewno艣ci膮 jednym z gigant贸w biologii kom贸rki, doskona艂ym przyk艂adem biochemika, kt贸ry nie tylko potrafi艂 definiowa膰 problem biologiczny, ale tak偶e konsekwentnie pracowa艂 nad zrozumieniem mechanizm贸w jego dzia艂ania na poziomie pojedynczych cz膮steczek. Przez wielu uwa偶any by艂 za Ojca bada艅 nad cytoszkieletem. Jego odej艣cie niew膮tpliwie oznacza koniec pewnej ery.
|