V nejbližší době se v rámci EU očekává, že s ohledem na rostoucí počty naočkovaných a objednávání vakcín (schválených EMA) do zásoby dojde k situaci, kdy část těchto vakcín bude nadbytečná a jejich doba trvanlivosti vyprší.
Během posledního summitu G7 se jeho lídři dohodli na bezplatném poskytnutí 1 miliardy dóz vakcín chudším zemím světa. Podobným způsobem už také začaly některé země EU (Polsko, Rumunsko) v rámci své zahraniční humanitární politiky nabízet větší množství vakcín zemím Východního partnerství.
Nicméně, řádově horší pandemická krize je v Rusku, kde s ohledem na nedostatečnou infrastrukturu, nedostatečné objemy (v EU i tak neschválených) vakcín a nedůvěru obyvatel vůči očkování nyní opět narůstají denní počty nakažených. V Rusku je nyní naočkovaných jen 10% obyvatel, nárůst úmrtnosti se v celé zemi několikanásobně zvýšil (podle oficiálních údajů Rosstatu v Tatarstánu například 72x, V Petrohradě 47x), za dobu trvání pandemie Rusko ztratilo kvůli koronaviru odhadem 400 tisíc obyvatel.
Jednou z možností, jak pomoci řešit tuto demografickou a humanitární krizi v Ruské federaci, je okamžité nabídnutí části nadbytečných vakcín pro očkování ruských občanů. Ti totiž také více důvěřují západním léčivám.
Česká vláda by proto měla připravit buď nabídku vlastní, nebo nabídku na úrovni EU, jak pomoct řadovým občanům Ruské federace.
|