EKA nädalakiri 21. detsember, 2020

Pidulik tagasivaade 2020. aastale

Graafika: Erik Merisalu

Neljapäeval, 17. detsembril tunnustati EKA TV aastalõpusaate käigus EKAlasi loome-, teadus- ja kolleegipreemiatega. Lisaks kuulutati välja aasta tegu, mille pälvis kogu kunstiakadeemia kollektiiv tervikuna kriisiajal distantsõppe õnnestumise ja e-õppele ülemineku eest. 

EKA mahukas ülevaade ja väljahõikamised kõigele märkmisväärsele 2020. aastal virtuaalses pühadesaates "EKA JÕULUSAADE 2020

Lähemalt EKA uurimisgrantidest
Veel rohkem tunnustusi EKA JÕULUSAATES 2020

Teadustööd ja tunnustused

EKA jagas teadusgrante

Uurimisprojektide rahastamisega toetatakse akadeemiale oluliste uurimisteemade ja -rühmade loomist ja arendamist ning teadmussiirde suurendamist. 

EKA teadusgrandi pälvis EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi professor Krista
Kodrese juhitud uurimisrühm projektiga “Stiil ja tähendus. Eesti kunstiteaduse distsiplinaarsed teisenemised”; EKA arendusgrandi pälvis disainiteaduskonna teadur Ruth-Helene MelioranskiEKA loovuurimuslik grant otsustati jagada kahe uurimisrühma vahel - tekstiiliosakonna juhataja jadotsendi Kristi Kuuse loovuurimusliku projekti ja stsenograafia osakonna külalisteaduri Liina Keevalliku juhitud kujundliku mõtte labori loomise vahel. EKA jätkugrandid pälvisid kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi vanemteadurid Epp Lankots ja Katrin Kivimaa

Lähemalt EKA uurimisgrantidest

Madli Kaljuste on Eesti Arhitektide Liidu Tudengipreemia 2020 võitja

Fotol võidukas Madli Kaljuste

EKA arhitektuuritudeng Madli Kaljuste pälvis EAL Tudengipreemia 2020 EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise erialal kaitstud magistritöö “Projekteerijate maja” eest.

Tudengipreemia laureaat võlus žüriid õnnestunud teemavalikuga – Tallinna südalinna (Rävala 8) ühest kesksemast modernistlikust ehitisest on saanud justkui ühiskonna heidik. 

Lähemalt Madli Kaljuste võidust

EKA tudengid 2020. aasta üliõpilaste teadustööde riiklikul konkursil võidukad

15. detsembril määras haridus- ja teadusminister Jaak Aab riiklike teadustööde konkursil edukatele tunnustused ning võitjate seas on mitmed Eesti Kunstiakadeemia tudengid. 

Konkursi preemiad humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna MA astmes:  
2. preemia (1300 eurot) Mariin Petofferile konkursitöö „Käegakatsutav assistent ärevusega toimetulekuks, kasutades kehalisi sundkäitumisi kui meediumit emotsioonidest ja vaimsetest mustritest teadlikuks saamisel” eest; 3. preemia (700 eurot) Ann Kristiin Entsonile konkursitöö „Avaliku ruumi loome: osalusprojekt Valga keskväljaku näitel” eest; 

2020. a. üliõpilaste teadustööde riiklikul konkursil Muinsuskaitseameti kultuuripärandi valdkonna eripreemiad
MA üliõpilasele (550 eurot) Tea Šumanovile konkursitöö „Arhitektuurijooniste koopiatüüpide identifitseerimine ja säilitamine Eesti mäluasutustes Rahvusarhiivi, Tallinna Linnaarhiivi, Viljandi Muuseumi ja Virumaa Muuseumide näitel” eest; MA üliõpilasele (500 eurot) Helene Jõele konkursitöö „Pärandiga tegelevate seltside jätkusuutlikkus Rakvere, Haapsalu ja Paide näitel” eest; doktoriõppe üliõpilasele (650 eurot) Maris Mändelile konkursitöö „Tehiskivimaterjalid Eesti 20. sajandi arhitektuuris. Kasutuslugu ja väärtustamine” eest. 

Palju õnne!

Lähemalt EKA veebis

Näitused ja väljaanded

Ilmus raamat Christian Ackermanni loomingust

On ilmunud rikkalikult illustreeritud ja mahukas raamat barokiaegse skulptori Christian Ackermanni loomingust.

Christian Ackermann tegutses Tallinnas rohkem kui 30 aastat ning viis kohaliku puitskulptuuri kõrgbaroki tasemele.

Raamatust EKA veebis

Ehtekunstnikelt meedikutele

Ehtekunstnikud üle maailma on algatanud heategevusürituse __ valmistada tänumedalid meedikutele, kes maadlevad praegu ennastsalgavalt Covid-viirusega. Eestist osaleb viis kunstnikku: Ketli Tiitsar, Kaia Ansip, Taavi Teevet, Risto Tali ja Kadri Mälk (töörühma juht). 

Kokku võttis aktsioonist osa üle 3 tuhande ehtekunstniku üle maailma.

Käemedali projektist lähemalt

Konserveeritakse Marko Mäetamme "Näota mees"

EKA skulptuuri konserveerimise stuudios ootab oma näotuse taastamist “Näota mees”.

Tegemist on Marko Mäetamme poolt 1994. aasta kevadnäituseks loodud fassaadskulptuuri e. püstiseisva pildiga, mis valmis koostöös Hannes Starkopfiga

Lähemalt noore klassiku vanast tööst EKA veebis

Vaata intervjuud Marko Mäetammega

Sirja-Liisa Eelma videonäitus Hop galeriis

Alates 18. detsembris on Hop galeriis avatus EKA doktorandi Sirja Liisa Eelma näitus „Postkaart viies pildis”.

Tegemist on sissevaade kunstniku tööprotsessi raamistavatesse meeleoludesse ja tähelepanekutesse kunstiteose – maaliseeria „Kirjutada oma / sinu nime” – loomise inkubatsioonifaasis. 

Videopostkaartidele andis montaaži ja hääle EKA doktorant Tõnis Jürgens, kes hiljuti võitis Eesti Päevalehe arvamuskonkursi „Mis saab homme?"

Näitus jääb avatuks 12. jaanuarini. 

Hop galerii

EKA meedias

EKA tudengi Liisa Kanemägi sulav kampsun Ringvaates

Foto: Ringvaade, kuvatõmmis

14. detsembri Ringvaates (ERR, ETV) rääkisid EKA moeosakonna juht Piret Puppart ja moetudeng Liisa Kanemägi kampsunist, mis sulades teise kuju võtab.

Liisa Kanemägi sulav kampsun Ringvaates
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram