PASAULIO LIETUVIŲ BENDRUOMENĖS
VALDYBOS

Naujienlaiškis 2020/06

Pasaulio lietuviai rinkosi giedoti „Tautiškos giesmės“

Liepos 6 d., lygiai 21 val. Lietuvos laiku, jau 12-ąjį kartą visame pasaulyje vienu metu skambėjusi „Tautiška giesmė“ pirmą kartą lietuvių visame pasaulyje vieningai buvo sugiedota 2009 metais. Tąkart ji skambėjo Lietuvos vardo tūkstantmečio proga, kai mūsų šalies buriuotojai, su jachta „Ambersail“ apiplaukę pasaulį, pakvietė net 26 pasaulio lietuvių bendruomenes šią sukaktį švęsti drauge.

Per daugiau nei dešimtmetį lietuvių visame pasaulyje puoselėjama tradicija šiandien jau yra įgavusi ir oficialų statusą – liepos 6 d. švenčiama ne tik Valstybės ar Karaliaus Mindaugo karūnavimo, bet ir „Tautiškos giesmės“ diena.

Plačiau skaitykite čia:

Prezidentas pakvietė pasaulio lietuvius aktyviai dalyvauti būsimuose Seimo rinkimuose

Liepos 1 d. prasidėjo rinkėjų, gyvenančių užsienyje ir pageidaujančių balsuoti 2020 m. spalio 11 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose, registracija. Užsiregistruoti balsuoti rinkimuose galima per Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos elektroninę registracijos sistemą adresu: https://www.rinkejopuslapis.lt/rinkeju-balsuojanciu-uzsienyje-elektronine-registracija.

Registracija būtina, kad užsienyje nuolat gyvenantys ar laikinai išvykę rinkėjai būtų įtraukti į atitinkamos Lietuvos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos rinkėjų sąrašus ir galėtų balsuoti pirmą kartą istorijoje įsteigtoje Pasaulio lietuvių vienmandatėje rinkimų apygardoje.

Plačiau skaitykite čia:

Seimas per pandemiją užsienyje gyvenantiems piliečiams leido balsuoti elektroniniu būdu

Seimas priėmė Seimo rinkimų įstatymo pataisas, kuriomis siekiama tinkamai pasiruošti Seimo rinkimų organizavimo ir vykdymo galimybei ekstremaliosios situacijos arba įvykio sąlygomis. Už naujas nuostatas balsavo 71 Seimo narys, susilaikė 2 parlamentarai.

Priimtomis pataisomis nuspręsta esant specialiajai situacijai dviem dienomis prailginti balsavimo iš anksto laiką, įsteigti daugiau balsavimo vietų, užsienyje gyvenantiems piliečiams sudaryti sąlygas balsuoti elektroniniu būdu.

Įstatymo pataisas jau pasirašė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Balsavimui elektroniniu būdu pritarė ir Vyriausybė. Elektroninio balsavimo tvarką turės nustatyti Vyriausioji rinkimų komisija.

Apie internetinį balsavimą žiūrėkite LRT laidos „Savaitė“ įraše: 

Aptartos internetinio balsavimo galimybės

Jungtinė diasporos profesionalų tinklo „Global Lithuanian Leaders“ ir PLB Ekonominio bendradarbiavimo komisijos iniciatyvinė grupė „LtiVote“ birželio mėnesį surengė du tarptautinius renginius internetinio balsavimo ir rinkimų skaitmenizavimo tema.

Žiūrėkite renginių vaizdo įrašus: 

Pirmasis „Baltijos skaitmeninio burbulo“ ciklo renginys įvyko birželio 8 d. Diskusijoje apie rinkimų bei valstybės valdymo skaitmenizavimą pasaulyje po Covid-19 pandemijos dalyvavo rinkimus prižiūrintys pareigūnai iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos. Renginį moderavo Kanados Ontarijo valstijos skaitmeninio identiteto ekspertė Colleen Elliot.

Antrasis „Baltijos skaitmeninio burbulo“ ciklo renginys įvyko birželio 29 d. Renginyje apie Prancūzijos patirtį organizuojant internetinį balsavimą savo piliečiams užsienyje diskutavo Prancūzijos kibernetinio saugumo agentūros vadovas Guillaume'as Poupard'as, Prancūzijos ambasadorė Lietuvoje Claire Lignieres-Counathe ir Lietuvos Prezidento patarėjas Nerijus Kaučikas. Renginį moderavo Latvijos Prezidento patarėja skaitmenizavimo ir informacijos politikai Ieva Ilves.

Plačiau skaitykite čia:

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija: svarbu, kad pirmieji rinkimai Pasaulio lietuvių vienmandatėje apygardoje vyktų sklandžiai

Birželio 10 d. nuotoliniu būdu posėdžiavusi Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija priėmė rezoliuciją „Dėl balsavimo Pasaulio lietuvių vienmandatėje rinkimų apygardoje“.

Rezoliucijoje komisija priminė 2020 m. gegužės 13 d. posėdyje priimtą rezoliuciją „Dėl pasirengimo artėjantiems Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams“ ir paprašė Vyriausiosios rinkimų komisijos pradėti rinkėjų, ketinančių balsuoti Pasaulio lietuvių vienmandatėje rinkimų apygardoje, registraciją, taip pat plačią informavimo apie artėjančius Seimo rinkimus kampaniją pristatant išsamias dalyvavimo instrukcijas.

Kitas nuotolinis komisijos posėdis vyks 2020 m. rugsėjo 16 d. Jame bus apžvelgti komisijos nuveikti darbai.

Posėdžio vaizdo įrašas Seimo „YouTube“ paskyroje.

Rimvydas Baltaduonis

Posėdžio metu LR Seimo ir Pasaulio Lietuvių Bendruomenės komisijos kopirmininkas dr. Rimvydas Baltaduonis pristatė pagrindinį pranešimą. Jis akcentavo, kad jau ateinantiems Seimo rinkimams svarbu palengvinti registraciją užsienio rinkėjams, dalyvavusiems praėjusių metų rinkimuose, panaudojant jų anksčiau pateiktus duomenis automatiniam registracijos formos užpildymui; elektroniniu laišku juos informuoti apie registracijos dalyvauti rinkimuose pradžią, o artėjant rinkimams, pakartotinai priminti apie vykstančią rinkėjų registraciją. Kaip labai svarbų palengvinimą neįgaliesiems, užsienio rinkėjams, o pandemijos sąlygomis ir visiems Lietuvos piliečiams R. Baltaduonis išskyrė elektroninio balsavimo galimybę, pateikdamas geriausią kitų šalių praktiką. Jis palinkėjo tęsti modernios Lietuvos kūrimą atsižvelgiant į laikmečio galimybes ir grėsmes.

Plačiau skaitykite čia:

Posėdžiavo PLB valdyba

Birželio 13 d. vykusiame PLB valdybos posėdyje buvo pristatytos ir aptartos PLB komisijų metinės veiklos ataskaitos. Taip pat svarstytas Pietų Amerikos studentų kreipimasis dėl  Švietimo mainų paramos fondo neskirtos stipendijos Pietų Amerikos lietuvių jaunimui.   Nutarta tuo klausimu kreiptis į Švietimo mokslo ir sporto ministeriją. Posėdžio metu buvo aptarti rinkimų į  LR Seimą  registracijos pradžia ir PLB rengiamas informacinis videoklipas.  Taip pat buvo pritarta PLB akcijai raginti remti lietuvišką verslą.

Pirmieji lietuvių bendruomenės kūrimosi žingsniai Paragvajuje

PLB plėtros ir tvarumo komisija surengė nuotolinį susitikimą aptarti lietuvių bendruomenės įkūrimo Paragvajuje.   

Plačiau skaitykite čia:

Lietuvos pristatymo užsienyje strategija

Birželio 12 d. PLB pirmininkė Dalia Henke ir PLB atstovė Lietuvoje Vida Bandis dalyvavo nuotoliniame Lietuvos įvaizdžio strateginės tarybos posėdyje. Posėdyje buvo pristatyta  Lietuvos pristatymo užsienyje 2020–2030 m. strategijos parengimo analitinė dalis. Strategijos rengimo analitiniame etape buvo organizuotos konsultacijos su viešojo sektoriaus atstovais, 6 ekspertinės diskusijos, išstudijuoti ilgos ir vidutinės trukmės strateginiai planavimo dokumentai, atlikta Šiaurės ir Vidurio Europos prekės ženklų konkurencingumo, tarptautinių reitingų analizė, sudarytas institucijų vykdomos komunikacijos žemėlapis, pasiūlytas tikslinių užsienio šalių sąrašas, atlikta Lietuvos įvaizdžio formavimo SSGG analizė. Strategiją planuojama baigti rengti rugsėjo mėnesio pradžioje.  Iki to laiko numatoma parengti komunikacijos gaires, 3 metų taktinį strategijos įgyvendinimo veiksmų planą ir 10 metų strateginį planą. Strategiją LRVK užsakymu rengia ūkio subjektų grupė – UAB „New Agency“, UAB „Synthesis Consulting Group“, MB „Blue Oceans PR“ ir UAB „SuperYou“.

Plačiau skaitykite čia:

Virtualiame Olimpinės dienos bėgime dalyvavo lietuviai iš 32 pasaulio valstybių

Virtualus lietuviškos olimpinės mylios bėgimas suvienijo viso pasaulio lietuvius. Birželio 23 dieną, minint Tarptautinę olimpinę dieną, jame dalyvavo daugiau nei 3000 tautiečių iš 32 valstybių visuose pasaulio žemynuose.

Be gimtinės Lietuvos, dalyvavo Anglijos, Škotijos, Velso, Airijos, Norvegijos, Švedijos, Islandijos, Vokietijos, Danijos, Nyderlandų, Belgijos, Šveicarijos, Prancūzijos, Italijos, Ispanijos, Portugalijos, Turkijos, Kipro, Sakartvelo, Izraelio, Lenkijos, Latvijos, Estijos ir Baltarusijos miestuose gyvenantys lietuviai. Olimpinė mylia (1988 metrai ) buvo įveikta ir daugelyje JAV valstijų – štai Čikagoje lietuvių bėgimo klubas subūrė nuo 3 mėnesių iki 68 metų amžiaus dalyvius. Bėgdami Pasaulio lietuvių centrą Lemonte, Portlando ir Pietvakarių Vašingtono Lietuvių bendruomenei atstovavo 11 narių (tarp jų – 5 vaikai), dar bėgta Kanadoje, Brazilijoje, Kinijoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Sporto komisijos narys Jonas (Juan) I. Fourmentas Kalvelis, gyvenantis Argentinos Buenos Airės provincijoje, savo vardo dieną atšventė 6 km. bėgdamas ratuku namuose, nes dėl koronaviruso iki šiol argentiniečiai nuo kovo 20-osios negali laisvai sportuoti lauke.

Plačiau skaitykite čia:

Iš kairės: Gintaras Karosas ir Rolandas Žalnierius

Paroda „Vytis – Lietuvos ir lietuvių“

PLB Visuomeninių ir specialiųjų projektų reikalų komisija, kuriai vadovauja Rolandas Žalnierius, kuruoja ir padeda rengti projektą – parodą „Vytis – Lietuvos ir lietuvių“. Paroda supažindins su išeivijoje gimusiais Vyčiais, Geležiniais vilkais, Amerikos Lietuvių Bendruomenėje platintais plakatais, patriotinių organizacijų simbolika. Ši Lietuvos valstybingumą menanti simbolika jau 1988 metais pasiekė laisvėjantį kraštą, buvo naudojama daugiatūkstantiniuose mitinguose, tapo Lietuvos kasdienybės dalimi. Šios simbolikos sumanytojas, įkvėpėjas, kūrėjas – Bostono visuomenininkas, kompanijų „Baltic Enterprises“ ir „Baltic Associates“ vadovas Gintaras Karosas. Parodos tikslas – parodyti, kad tai tik menka dalis patriotinės veiklos, didelio informacinio darbo, kurį atliko visos lietuviškosios išeivijos kartos, padėdamos Lietuvai išsivaduoti, keldamos kovos už laisvę dvasią, paremdamos Lietuvos stojimą į NATO bei ES. Paroda jau ruošiama dviem egzemplioriais. Viena paroda keliaus po Europos lietuvių bendruomenes, ambasadas, kitas lietuvių organizacijas. Kita keliaus po JAV lietuvių organizacijas.

Parodą finansavo Lietuvių Fondas (JAV).

„Pasaulio lietuviai ir Lietuva“

Skaitykite naujus PLB atstovybės vykdomo projekto „Pasaulio lietuviai ir Lietuva“ straipsnius svetainėje www.pasauliolietuvis.lt

Claudio Kupstas: pamilti Lietuvą per maistą

Jonas Jakatanvisky ir „O Sajungietis“

Lietuvių kalbos dienos – prigludimas prie Lietuvos širdies

Daugiau skaitykite čia:

Projektą remia:

Kvietimas į stovyklą „Pasaulio Lietuva 2020“

PLB Švietimo komisiją kviečia registruotis vaikus į stovyklą „Pasaulio Lietuva 2020“ 

Žiūrėti video:

Facebook
PRENUMERUOTI

PLB valdyba

PLB pirmininkė Dalia Henke

El. paštas: Dalia.Henke@plb.lt

PLB atstovybė Lietuvoje: Gedimino pr.53, 

Seimo III rūmai, 212 k. Vilnius

El. paštas: plbav@lrs.lt

www.plb.lt

www.pasauliolietuvis.lt

SHARE FORWARD

Atsisakyti

MailerLite