Eesti Kunstiakadeemia nädalakiri #111

UUDISED

Algas vastuvõtt Eesti Kunstiakadeemiasse!

Sügiseks on EKA kollektiiv jällegi koos ühes sünergilises õppehoones. Foto ehitusest mais 2018, autor Tõnu Tunnel

Nüüdsest on võimalik esitada sisseastumisavaldusi Eesti Kunstiakadeemiasse. Õppima on oodatud kõik teotahtega, ühiskonna ja elukeskkonna parendamisest huvitatud loovad mõtlejad.

Sisseastumisavaldusi võetakse vastu kuni 28. juuni südaööni sisseastumise infosüsteemi SAIS vahendusel ning 27.-28. juunil ka Kunstiakadeemias kohapeal, Estonia pst 7, kell 10–16.

Eesti Kunstiakadeemias on võimalik õppida enam kui kolmekümnel õppekaval arhitektuuri-, disaini-, kunstikultuuri ning vabade kunstide teaduskonnas, paljudel neist saab Eestis kolmel astmel kõrghariduse omandada vaid siin. 2018. aasta sügisest on võimalik asuda õppima ka täiesti uutel õppesuundadel nagu digitoote disain, museoloogia ja kaasaegne kunst. Kogu õppekavade valiku, sisseastumistingimuste ja -ajakavaga on võimalik lähemalt tutvuda EKA kodulehel.

Sügissemestrit alustab EKA kollektiiv ühiselt uues õppehoones. Kalamajja loodud hoone on lahendatud keskendudes just tulevasele tudengile ja sellele, et maja toimiks sünergiliselt. “Me oleme kõik Kunstiakadeemia vilistlased ja meie jaoks on väga olulised juhuslikud kohtumised erinevate erialade vahel kooli sees ja me püüdsime oma arhitektuuriliste võtetega sellistele kohtumistele võimalikult kaasa aidata,” selgitab üks hoone arhitektidest Koit Ojaliiv. EKA uus maja on kavandatud kui lõuendiks, mis lubab tudengite muutusi ja sekkumisi, et oma ootusi ja lootusi realiseerida.

Loe veel

Uued erialad EKAs:

Digitoote disain

Digitoote disain tegeleb digitehnoloogial põhinevate toodete loomisega. Digitoote disainer kujundab mobiili- ja veebirakendusi, samuti tegeleb ta nutiseadmete, näiteks iseteeninduskassa või pakirobori, kasutajaliidestega. Digitoote disainer arendab samm-sammult hea kasutajakogemusega toote ja disainib selle kasutajaliidese.

Loe veel

Museoloogia

Museoloogia eriala annab teoreetilisi teadmisi ja praktilisi oskusi muuseumis töötamiseks. Õppesuunal ärgitatakse loovalt ja kriitiliselt mõtestama muuseumi rolli ja eesmärke kaasaegsel kultuuriväljal. Lõpetajatel on ettevalmistus töötamiseks mitmesugustel ametikohtadel: muuseumi kuraatori, koguhoidja, haridus- ja publikuprogrammide looja, kommunikatsiooni- või arendusspetsialisti, projektijuhina.

Loe veel

TASE'18 peanäitus on avatud neljapäevani!

Näitusevaade Lee Kelomehe lõputööst „Illusioon stabiilsusest”. Foto: Martin Buschmann

Meil on hea meel teatada, et EKA lõputööde festival TASE’18 peanäitus jääb avatuks kauem kui algselt planeeritud. Suure huvi tõttu oodatakse külastajaid lõputöödega tutvuma nädala jagu kauem kui algselt planeeritud – kuni 21. juunini. Näitus on avatud iga päev kell 10–18 EKA vabade kunstide teaduskonna hoones aadressil Lembitu 10.

Näitusel osalevad vabade kunstide, arhitektuuri, disaini ja kunstikultuuri magistrantuuri lõpetajad, aga lisaks näitavad oma taset ka vabade kunstide bakalaureusetaseme lõpetajad.

Samuti on võimalik osa saada veel TASE’18 satelliitprogrammist:

📡 Näitus “Meelega”, alates 11.05, Tallinna Linnavalitsus, Vabaduse Väljak 7
📡 Eesti kõrgeim moenäitus “NIHE”, 16.05–30.09, Tallinna Teletorn
📡 Keraamika- ja klaasiosakonna ühisnäitus “Omavahel”, 26.05–01.10, Tallinna Botaanikaaed, Kloostrimetsa tee 52
📡 EKA graafilise disaini lõpetajate näitus GD18 SHOW, 01.06 – 19.06, EKA Galerii, Vabaduse väljak 6/8
📡 EKA FOTO vitriingalerii näitus “Hommage to Lacan”, Lembitu 12 hoone ees

Läti Kunstiakadeemia külalised uudistasid EKA TASEt

Laupäeval, 17. juunil külastas EKA lõputööde näitust TASE’18 Läti Kunstiakadeemia rektor Kristaps Zarins koos loomingulise ja administratiivvaldkonna prorektori Andris Vitolinsi ning moeosakonna õppejõu Santa Zarinaga.

Külalistele avaldas muljet lõputööde kõrge tase ning lisaks kiideti ka väljapaneku head kvaliteeti. Lõunanaabritele tutvustas TASE näitust peakorraldaja Keiu Krikmann.

EKA võõrustas rahvusvahelist arhitektuuriajaloo kongressi

Rahvusraamatukogu. Foto: Paul Kuimet

Möödunud nädalal toimus Rahvusraamatukogus Euroopa arhitektuuriajaloo võrgustiku EAHN viies rahvusvaheline konverents, mis toob Tallinna ligi 300 arhitektuuriajaloolast, kokku 39 riigist. Ettekanded on jaotunud kolmele päevale, paralleelselt toimub viis sessiooni ja kõnelejate teemad ulatuvad keskajast tänapäevani.

Konverentsi avas Briti kunstiajaloolase Christine Stevensoni loeng Buildings in Bits: Lessons from the English Baroque (Tükikaupa tehtud hooned: Inglise baroki õppetunnid). Reedene peaesineja oli prof Krista Kodres, loenguga tallinlase elamust varauusajal. Konverentsi lõpetas Columbia Ülikooli professori Reinhold Martini kokkuvõttev loeng.

Loe veel

EKA animatsioon Tartu Elektriteatris

Kolmapäeval kell 18 saab Tartu Elektriteatris näha EKA animafilmide programmi! Õhtu jaguneb kahte ossa:

🎬 EKA animatsiooni BA tudengid 10 filmiga 

🎬 EKA animatsiooni MA tudengid 11 filmiga

Loe veel

AVATUD LOENG

Arhitektuuriosakond kutsub: Lõpetamata Linn / keskkond. Uurimisprojekti 3. etapi tutvustus

19. juunil kell 14 toimub Arhitektuurimuuseumis EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna uurimisprojekti “Lõpetamata linn” 3. etapi tutvustus. Kõik huvilised on oodatud!

Selle etapi eesmärk on uurida linnaplaneerimist keskkonnateemade kontekstis: kuidas luua mitmekesisemat elukeskkonda linnas, tehes koostööd loodusega.

“Lõpetamata linn” on EKA arhitektuuriteaduskonna poolt koostöös Tallinna linnaga läbiviidav kolmeaastane laiapõhjaline uurimistöö, mis küsib, milline võiks olla hea ja elamisväärne linn 21. sajandil ja kuidas see võiks väljenduda Tallinna linnaehituslikus arengus.

Loe veel

NÄITUSED

Tosin teekonda: EKA sisearhitektuuri osakonna näitus RMK peakontoris

Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakond ja RMK avavad esmaspäeval, 18. juunil kell 16 RMK peakontoris Tallinnas (Toompuiestee 24) näituse, kus saab vaadata, mis juhtus, kui 2017. aasta sügisel õpinguid alustanud 12 tudengit said ülesandeks anda Aegviidus asuvale Nikerjärve telkimisplatsile uus nägu. Ja tegu. Mida kujutab endast sotsiaalne ruum metsas? Millised on vajadused? Millised on ootused? Mis võiks üllatada? Mis võiks tähendada? Mis võiks lugeda? Semestrijagu tööd ja valmis 12 nägemust. Näitus RMK peakontoris jääb kõigile avatuks augusti lõpuni.

Loe veel

TASE '18 SATELLIIT: GD18 SHOW

Sel kevadel lõpetab Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakonna 16 noort disainerit, mille puhul on EKA Galeriis avatud lõputööde näitus “GD18 SHOW”. Väljapanekusse kuuluvad trükised, kirjatüübid, video- ja lauamängud, interaktiivsed lood, heliprojektid, ning tööd, mille tellijaks on olnud Eesti Kunstiakadeemia ise. Projektid käsitlevad teemasid, nagu tähelepanumajandus, kultuuritõkestamine, stereotüübid, isikuloome, õõvaorg jpm.

Näitus on avatud 19. juunini.

Loe veel

Tallinna XVII Graafikatriennaali noortenäitus Sfäärid 2. osa

Tallinna XVII Graafikatriennaali noortenäituse Sfäärid teine osa on avatud Kultuurikatla koridoriklubis. Näitus kasutab sfääri kui kontseptuaalset metafoori – need on inimesele käepäraste vahenditega loodud hübriidsed ja sümboolsed tegelikkused, kooseksisteerimise ruumid, mis võimaldavad inimestel inimestena eksisteerida.

Osalevad kunstnikud – Valentin Alizer, Ann Pajuväli, Mark Antonius Puhkan, Irma Isabella Raabe, Kadi Reintamm, Elina Saat, Kristina Mirjam Villand ja S3+A1 (Delija Thakur, Helga Aliis Saarlen, Elise Roos ja Patrik Olejňák). Näituse kuraatorid on EKA graafika osakonna dotsendid Eve Kask ja Oliver Laas. Näituse kujundaja on Delija Thakur, graafiline disainer Kerli Virk.

Näitus on avatud 16. juulini.

Loe veel

EKA MAAILMAS

EKA etnomood tundras

Eelmisel nädalal esitles EKA moeosakond oma etnograafiast inspireeritud loomingut Yamali poolsaarel, Siberi arktilises sfääris. Salehardi linnas aset leidnud festival ” Душа Тундры ” toob kokku soome-ugri rahvaste kultuuriparemiku juba mitmendat aastat ja pakub eelkõige ülevaadet animistliku helikeele uustõlgendustest. Mood kui meedium oli festivalil esindatud esmakordselt. Näitusel olid EKA BA tudengite Kristiina Jeromansi ja Marleen Afanasjevi pärandkultuuri mõjutustega kollektsioonid. Moeosakonna professor Piret Puppart viis läbi etnograafiat ja disainmõtlemist kombineeriva töötoa handi ja neenetsi rahvusest huvilistele.

Vaata pildigaleriid

EKA AVATUD AKADEEMIA

EKA rahvusvahelisse suvekooli esitati taotlusi 57st riigist

EKA rahvusvahelise suvekooliTallinn Summer Academy of Art, Design and Architecture – Presence & Possibilitiessoovijate registreerimine tasuta kursustele on lõppenud. Üliõpilastele mõeldud viiele kursustele esitati 250 taotlust 57 riigist. Enim sooviavaldusi laekus Venemaalt, Leedust, Valgevenest ja Soomest.

Lisaks toimub suveakadeemia raames kaks tasulist kursust, Short Photography and Image-Making Course ja How to Develop User Experience (UX) as a Key Component of Branding millega on võimalik veel liituda, sinna on laekunud 27 sooviavaldust.

EKA suvekoolides osalenud mehhiklane Andres Mutis kiidab oma kogemust: “Minu jaoks on kõige väärtuslikum kogemus olnud inimestega kohtumine, ideede jagamine kaaslastega, õppekava välised tegevused (baarid, saun, karaoke jms). Paljudega, kellega kursustel kohtusin, olen siiani ühenduses ja näeme aeg-ajalt. Kursused on alati hästi ette valmistatud ja suurepäraste juhendajatega, olles heaks võimaluseks uute oskuste või harrastuste omandamiseks.”

Loe suvekooli juhendajatest ja osalejate kogemusest

TRÜKIMUST

EKA Kirjastus esitleb: Karin Pauluse koostatud mahukas artiklikogumik Eesti tootedisainist

Esmaspäeval, 18. juunil kell 17 esitletakse Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (Lai 17) artiklikogumikku “Tööstuskunstist tootedisainini”. Karin Pauluse koostatud 334-leheküljeline raamat koondab kokku tootedisaini, aga ka disaini laiemalt käsitlevaid artikleid ajavahemikust 1934–2018. Raamat ilmub Eesti Kunstiakadeemia Disainiraamatu sarjas.

Koostanud: Karin Paulus
Toimetanud: Neeme Lopp
Kujundus ja küljendus: Ivar Sakk
Sarja makett: Indrek Sirkel ja Koit Randmäe

Kogumikku on võimalik esitluselt osta hinnaga 10 eurot.

Loe veel

Ilmus ruumiuurimuslik ajakiri SISU–LINE #4

Graafiline disain: Stuudio Stuudio

Täna esitleti Eesti Sisearhitektide Liidus ruumiuurimusliku ajakirja SISU–LINE #4, mille on ühiselt välja andnud EKA arhitektuuriteaduskond koos ESLiga.

Värskelt trükist saabunud ajakiri põhineb SISU sümpoosionil Naked Space / ''Alasti ruum'' (Luzern / Tallinn), arutledes muutuva ruumi ja arhitektuuri kui elava organismi võimalikkuse üle.

Oma ruumist, poliitilisest ruumist ja alasti ruumist kirjutas Londoni Architectural Association School of Architecture verivärske juht Eva Franch, kes kriitilise praktikuna on aktiveerinud arhitektuuri- ja kunstiskeenet New Yorgi Storefront for Art and Architecture galeriis. Samuti on ajakirjas tekste ja töid paljudelt EKAlastelt.

Loe veel

EKAlased

EKA lõpuaktused toimuvad 21. juunil Rahvusraamatukogus

Selleaastane lõpuaktus toimub 21. juunil Rahvusraamatukogu suures saalis (Tõnismägi 2, Tallinn).

Kell 12 algab aktus disaini- ja kunstikultuuri teaduskondade lõpetajatele

Kell 15 doktorikooli ning arhitektuuri- ja vabade kunstide teaduskondade lõpetajatele

Aktustest toimub ka otseülekanne, mille lingi leiad neljapäeva hommikul EKA kodulehe avalehelt.

EKA lõpupidu 2018: II Dimensioon

Peale lõpuaktust seavad EKAlased oma sammud klubisse Laev (Sadama 25a), sest 21. juunil kell 21.30 on aeg panna punkt järjekordsele õppeaastale ja saata teele tublid lõpetajad. Klubisse on püstitatud mitmesuguseid atraktsioone ja kell 22.00 toimub ka eriprogramm lõpetajatele. Seda kõike tehakse 90ndate hõngus!

Esinevad live-bänd ja DJ-d, kelle seast võivad EKAlased leida tuttavaid nägusid.

Esinevad:

🎶THE BOONDOCKS
🎵PÜHAMÜRISTUS
🎶Priit
🎵Cristo Madissoo
🎶Pirkko
🎵Karmo&Nathan 
🎶Martin Haljaste

Loe veel FB ürituse lehelt
Nädalakirja koostab
Mart Vainre Kommunikatsioonispetsialist
mart.vainre@artun.ee
+372 6267 111
Nädalakirja toimetab
Solveig Jahnke Kommunikatsioonijuht
solveig.jahnke@artun.ee
+372 5626 4949

Eesti Kunstiakadeemia

 

kunstiakadeemia@artun.ee

+372 6267 111 / +372 5626 4949

www.artun.ee

Facebook Instagram