Eesti Kunstiakadeemia nädalakiri #109

UUDISED

TASE'18 avatakse juba sel kolmapäeval

TASE on Eesti Kunstiakadeemia igakevadine lõputööde festival, mille peanäitus toimub sel aastal EKA vabade kunstide teaduskonna hoones aadressil Lembitu 10. Näitus avatakse 30. mail kell 17 ning külastajaid oodatakse lõputöödega tutvuma kuni 13. juunini, iga päev kell 10–18

Vaata kogu TASE programmi

TASEt näidates #3: arhitektuuriteaduskond

Kliki videol, et näha kuidas EKA arhitektuuri magistrant Veiko Vahtrik käsitleb oma magistritöös eluaseme taskukohasuse teemat Tallinna kontekstis. Ta uurib, milliseid strateegiaid ja taktikalisi sekkumisi on elamuehitust planeerides võimalik teostada, et vältida kinnisvarahindade kasvuga kaasnevat ruumilist segregatsiooni Tallinnas.

Video: Cloe Jancis ja Lee Kelomees. Graafiline disain: Martina Gofman, Johanna Ruukholm, Nathan Tulve

Vaata arhitektuuriteaduskonna lõpetajate magistritööde teemasid siit

Annika Kiidroni kollektsioon “It’s A Trap?” võitis ERKI Moeshow 2018 peapreemia

Palju õnne! Foto: Brita Binsol

EKA tudengite korraldatud moesündmusel esitles oma kollektsioone 20 noort moeloojat nii Eestist, Lätist, Leedust, Soomest kui Venemaalt.

Teise koha pälvis Päivi Leino Soomest kollektsiooniga “Atmosphere” ning kolmanda koha Laima Jurca Lätist kollektsiooniga “Creativity as a Manifestation of Freedom”.  Eriauhindadena pandi välja praktikakoht Roberta Eineri juures aastal 2019, mille võitis Kerttu Reinmaa (EKA moedisain) kollektsiooniga “Hand Me a Hanky”. Teine eriauhind “Anatomy of Couture” - Tallinna suvekool läks EKAlastele Külli-Triin Laanetile ja Nele Kurvitsale (mõlemad EKA moedisaini tudengid), kes esitlesid kollektsiooni “HAND-IN-LOVE”. Publiku lemmikuks osutus Kirke Talu (EKA nahakunst, aksessuaari- ja köitedisain) kollektsioon “WICKED RAIDER”.

Palju õnne!

Vaata ERKI peapreemia pälvinud kollektsiooni siit

Uued õppejõud EKAs!

EKA uues õppehoones hakkab olema ka värsket verd! Foto: Tõnu Tunnel

Arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna lektoriks valiti Sille Pihlak
Tekstiilidisaini osakonna professoriks valiti Nithikul Nimkulrat
Graafilise disaini osakonna dotsendiks valiti Ott Kagovere
Moedisaini osakonna dotsendiks valiti Julia Valle Noronha
Muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna dotsendiks valiti Riin Alatalu
Kunstihariduse osakonna lektoriteks valiti Anneli Porri ja Helen Arov

Tere tulemast!

Pildigalerii: uue EKA õppehoone ehitus!

Arhitektuur: KUU arhitektid
Sisearhitektuur: Pink
Ehitaja: Astlanda
Fotod: Tõnu Tunnel

Veel pilte peagi valmivast EKA uuest õppehoonest Kalamajas

Proovieksamitel ja infotundidel saab teada, mida EKAsse sisseastumisel on oodata!

EKA pakub sisseastujatele võimalust tulla konsultatsioonidele, infotundidesse ja proovieksamitele, kus selgitatakse huvilistele loovülesannete eesmärke, jagatakse nõu portfooliote kohta ja vastatakse küsimustele.  Aastatega on EKA sisseastumiseksamid paljuski muutunud ja konsultatsioonide eesmärk on leevendada sisseastujate asjatuid hirme või eelarvamusi. Tere tulemast EKAsse!

Proovieksamid, infotunnid ja konsultatsioonid:

  • 31.05. kell 14.00 ehte- ja sepakunsti eriala infotund
  • 04.06. kell 11.00 graafilise disaini eriala infotund
  • 05.06. kell 15.30 tootedisaini ehk uue nimega tööstus- ja digitootedisaini eriala infotund
  • 07.06. kell 11.00 vabade kunstide teaduskonna erialade infotund
  • 07.06. kell 12.00 õppekava Kunst (maal, graafika, installatsioon ja skulptuur) proovieksam
  • 07.06. kell 13.00 stsenograafia eriala proovieksam
  • 07.06. kell 13.00 animatsiooni eriala proovieksam
  • 07.06. kell 14.00 tekstiilidisaini eriala infotund
  • 15.06. kell 11.00 moedisaini eriala infotund ja proovieksam
  • 25.-28.06. arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala proovieksamid

Erialade infotundide nimekiri ja ajakava on üleval ning täieneb pidevalt EKA kodulehe sisseastumise rubriigis.

Registreerumine infotundidesse ja proovieksamitele SIIN!

11.-28.06.2018 toimub EKAsse õppima asumise avalduste esitamine SAISis

Loe veel

Eesti kaitsetööstuse ja EKA koostöö: jääkidest tehtud uued tooted

Lapse jaoks ebamugavale turvavööle pakuti välja lahendus – Turvakaisu! See on sündinud tekstiilitööstuste tootmisjääkidest, muutes keskkonda säästes autosõidud mugavamaks. Turvakaisu kaitseb turvavöö terava ääre soonimise eest ning toetab lapse pead, et uni oleks magus. Prototüüp ja foto: Eliize Hiiop

EKA Jätkusuutliku Disaini Labori, Tallinna Ülikooli ja Eesti Kaitsetööstuse Liidu kööstööl toimus aastane projekt, millega kaardistati Eesti kaitsetööstuse tootmisjäätmete hulka ja nende käsitlemise viise. Seejärel katsetati jätkusuutlike disainimeetoditega. Väärtustava taaskasutuse meetodil otsiti lahendusi, et jõuda tootmisjääkidest ringmajanduseni ning juurutada kvaliteedijuhtimist. Töörühmad pakkusid välja üle kümne võimaluse jäätmete taaskasutuseks.

Projektis osales veel 12 partnerit: sh Päästeamet, Politsei- ja Piirivalvemet, Sangar AS, YKK Finland jt.

Loe veel

Kirjandusajaloolane dr Epp Annus esines EKA seminaril "Sotskolonialismi paradoksid"

Seminaride sarja kolmas seminar “Sotskolonialismi paradoksid”. Foto: Kristina Jõekalda

Seminaride sarja “(Kunsti)ajalooloome. Ümberkirjutamise küsimusi” käis esinemas Eesti Kirjandusmuuseumi ja Ohio Riikliku Ülikooli kirjandusteadlane dr Epp Annus. Sari toimub prof. Krista Kodrese juhitava personaalse uurimistoetuse „Kunsti ajaloostades. Kunstiajalooalane teadmisloome Eestis muutuvate ideoloogiate ja distsiplinaarsete arengute ühisväljal“ raames. Projektis osalevad veel prof Virve Sarapik ning doktorandid Kristina Jõekalda, Kädi Talvoja, Maria Jäärats, Eero Kangor

AVATUD LOENG

Viimane Rahvusvaheline Laeng sel õppeaastal – Antonia Alampi avatud loeng "Notes Towards Geographies of Imagination"

31.05 kell 18 loeng Teaduste Akadeemia saalis (Kohtu 6) 
01.06 kell 10.15 seminar KVIs (Suur-Kloostri 11)

Oma loengus räägib SAVVY Contemporary kunstikeskuse direktor ja Extra-City kunstikeskuse kuraator Antonia Alampi käimasolevast projektist Berliini SAVVY kunstikeskuses, mida ta arendab koos Bonaventure Ndikungi, Olani Ewunneti ja Lynhan Balatbatiga. See lähtub 18. sajandi teises pooles elanud endise orja ja esimese Ameerika mustanahalise naisluuletaja Phillis Wheatley luuletusest “On Imagination”.

Loe veel

Michael Lye (RISD / NASA) avatud loeng "Disain ekstreemoludes: avakosmos"

RISD üliõpilaste disainilahendus Marsi pinnale maandumiseks mõeldud kosmosesõidukile

Esmaspäeval, 4. juunil 2018 kell 13 toimub Estonia pst 7 ruumis E-241 Rhode Island School of Design (RISD) õppejõu tööstusdisainer Michael Lye avatud loeng "Disain ekstreemoludes: avakosmos". Oma loengus keskendub Lye disainile 0-gravitatsioonitingimustes. Kõik huvilised oodatud!

Loe veel

Samson Shafrani avalik loeng “3D tehnoloogiate kasutamine uues moekunstis”

Samson Shafrani avalik loeng toimub Eesti Kunstiakadeemias 5. juunil kell 10 (Estonia pst 7, ruum 429). Loeng käsitleb digitaalset 3D-mudeldamist, kiiret prototüüpimist (3D-printimine), 3D-tehnoloogia kasutusvõimalusi moedisainis ning seda, kuidas nende abil loomingulist protsessi tõhustada ning kunstniku/käsitöölise käekirja ja digitaalsest tootmisprotsessist lähtuvat esteetilist sõnavara lähendada.

Loe veel

NÄITUSED

TASE '18 SATELLIIT: “Lasnamäe. Lõpetamata linn”: arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna aastanäitus

Ulla Alla, Nina Steiner ja Madli Kaljuste stuudioprojekt

Milline on Lasnamäe tulevik? Millised on Lasnamäe ja teiste sarnaste vabaplaneeringuga paneelelamurajoonide probleemid ja mida saab paremaks muuta? Igakevadine EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna aastanäitus kannab sel korral pealkirja “Lasnamäe. Lõpetamata linn”. Näitus võtab kokku arhitektuuritudengite ja osakonna õppejõudude lõppeva õppeaasta töö, mis keskendus Tallinna suurima linnaosa tulevikuvisioonidele. Näitus avatakse Tallinnas Draakoni Galeriis teisipäeval, 29. mail kell 18 ning see jääb avatuks 9. juunini.

Loe veel

TASE '18 SATELLIIT: GD18 SHOW

Sel kevadel lõpetab Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakonna 16 noort disainerit, mille puhul avatakse neljapäeval, 31. mail kell 17 EKA Galeriis lõputööde näitus “GD18 SHOW”. Väljapanekusse kuuluvad trükised, kirjatüübid, video- ja lauamängud, interaktiivsed lood, heliprojektid, ning tööd, mille tellijaks on olnud Eesti Kunstiakadeemia ise. Projektid käsitlevad teemasid, nagu tähelepanumajandus, kultuuritõkestamine, stereotüübid, isikuloome, õõvaorg jpm.

Näitusel osalevad: Kermo Aruoja, Allan Aug, Martina Gofman, Elis Kitt, Kaspar Kuldkepp, Vello Lutter, Oskar Mihhailov, Joosep Noorväli, Anselm Oja, Eva Rank, Johanna Ruukholm, Anastassia Tšepaikina, Nathan Tulve, Karl Uibo, Mathias Väärsi ja Väino Õun.

Näitus on avatud 19. juunini.

Loe veel

Tallinna XVII Graafikatriennaali noortenäitus Sfäärid 2. osa

Tallinna XVII Graafikatriennaali noortenäituse Sfäärid teine osa avatakse 31. mail kell 18, Kultuurikatla koridoriklubis. Näitus kasutab sfääri kui kontseptuaalset metafoori – need on inimesele käepäraste vahenditega loodud hübriidsed ja sümboolsed tegelikkused, kooseksisteerimise ruumid, mis võimaldavad inimestel inimestena eksisteerida.

Osalevad kunstnikud – Valentin Alizer, Ann Pajuväli, Mark Antonius Puhkan, Irma Isabella Raabe, Kadi Reintamm, Elina Saat, Kristina Mirjam Villand ja S3+A1 (Delija Thakur, Helga Aliis Saarlen, Elise Roos ja Patrik Olejňák). Näituse kuraatorid on Eve Kask ja Oliver Laas. Näituse kujundaja on Delija Thakur, graafiline disainer Kerli Virk.

Loe veel

Reedetud tunded ehtenäitusel “Nean päeva”

Reetmise mõju inimhingele on võtnud uurida rühm noori ehtekunstnikke, kes näitavad oma töid ehtekunsti näitusel “Nean päeva.” Näitus toimub selle nimel erandkorras avatavas Pika jala väravatornis (Nunne tn 1), kus nähtavate tööde autoriteks on kunstnikud Anni Voll, Erle Nemvalts, Hansel Tai, Kaia Ansip, Kaur Virkebau, Liina Lelov, Noga Rachel Harel, Sille Luiga, Sigrid Kuusk ja Triin Kukk.

“Nean päeva” on avatud 31. maist kuni 6. juunini.

Loe veel

TASE '18 SATELLIIT: EKA FOTO uus vitriingalerii avaneb Vít Havraneki näitusega “Hommage to Lacan”

Prahas elava kunstiteoreetiku ja kuraatori Vít Havráneki näitusega "Hommage to Lacan" avatakse uus vitriingalerii. Galerii on kinnitatud Lembitu 12 maja külge, 4. juunil kell 14 toimub hoone ees näituse avamine koos performance-iga.

Näitus “Display Case: Enjoy the Mirror” tegeleb varasest Keskajast pärit reflexio (lad. k.) mõistega, mis viitab mehhaanilise takistusega kohtuva keha tagasipõrkumisele. Peegeldumise metafoor on siin kasutatud nii fotograafiale viitavas tähenduses kui psühhoanalüütilises Jaques Lacani “peegelfaasi” tähenduses.

Loe veel

Rühmituse Urmas-Ott näitus “Tuba” Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis

Näitus-installatsioon TUBA. Objekt esiplaanil: Lauri Kiluski keraamiline teos Nukuke. Foto Hans-Otto Ojaste ja Urmas Lüüs

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum algatatud sarjaga „Tuba“ suhestuvad kunstnikud siinset kunsti- ja argikeskkonda kujundava esemelise maastikuga. Eesmärk on tuua muuseumi trepigaleriis vaatajate ette keskkond, mis põhineb kogudest pärineval ja täiendavalt juurde otsitud materjalil ning märksõnadel.

Esimesena on väljakutse ees rühmitus Urmas-Ott (EKA ehtekunsti osakonna õppejõud Urmas Lüüs ja vilistlane Hans-Otto Ojaste). Nende ekspositsiooni esteetika tugineb lapsepõlvemälestustele. Asjad, paigutus, mööbel, helid, lõhn. Need ei esinda ühtegi kindlat ajastut või stiili, vaid allub pigem ajaloo vertikaalse kuhjumise loogikale. Ruumis asuvad objektid on valminud viimase 100 aasta jooksul. Nendest moodustub kodune keskkond, mis on tuttav enamikule Eestis kasvanud ja elanud inimestele.

Näitus on avatud 5. augustini.

Loe veel

Ehte- ja sepakunsti osakonna lõpetajad avavad Fahle galeriis näituse „See ei tähenda midagi“

Tänasest on avatud ehte- ja sepakunsti osakonna lõpetajate näitus „See ei tähenda midagi“ Fahle galeriis (Tartu mnt 84a) ei tähenda lõpetajate sõnul, et nüüd oleks kõigel lõpp.

Näitus jääb avatuks 3. juunini.

Loe veel

EKAlased

EKA lõpuaktused toimuvad 21. juunil Rahvusraamatukogus

Selleaastane lõpuaktus toimub 21. juunil Rahvusraamatukogu suures saalis (Tõnismägi 2, Tallinn).

Kell 12 algab aktus disaini- ja kunstikultuuri teaduskondade lõpetajatele

Kell 15 doktorikooli ning arhitektuuri- ja vabade kunstide teaduskondade lõpetajatele

Seniks aga edu kaitsmistel ja... tähistamiseni!

Nädalakirja koostab
Mart Vainre Kommunikatsioonispetsialist
mart.vainre@artun.ee
+372 6267 111
Nädalakirja toimetab
Solveig Jahnke Kommunikatsioonijuht
solveig.jahnke@artun.ee
+372 5626 4949

Eesti Kunstiakadeemia

 

kunstiakadeemia@artun.ee

+372 6267 111 / +372 5626 4949

www.artun.ee

Facebook Instagram