Kiedy czytasz posty w social mediach, rozmawiasz z drugą, dopiero co poznaną osobą i dowiadujesz się nowych rzeczy to natychmiast też zadajesz pytanie: Tak, to interesujące, ale dlaczego mam w to wszystko uwierzyć?
Wsłuchujesz się w reklamę i znów zadajesz podobne pytanie - dlaczego mam w to uwierzyć.
Chcemy poznać dowody, które potwierdzą przekazywane informacje.
Za skrótem RTB kryją się słowa po angielsku - reason to believe - i oznaczają właśnie odpowiedź na pytanie dlaczego warto w to coś uwierzyć.
Ten schemat komunikacji jest bardzo skuteczny.
1. Doświadczony menedżer zanim poprosi współpracownika o wykonanie zadania niezwłocznie dodaje dlaczego o to prosi. Czyni to według schematu "Proszę Cię zrób X, ponieważ Y".
2. Liderzy, którzy chcą zachęcić innych, by im towarzyszyli, również stosują tę zasadę, mówią "Zrobimy X, dzięki temu osiągniemy Y".
A teraz postaw się w sytuacji kandydata, który szuka informacji o potencjalnym pracodawcy. Znajduje wiele informacji na stronie internetowej, w postach publikowanych w social mediach i zadaje podobne pytanie - dlaczego mam w to wszystko uwierzyć? Czy to aby nie propaganda?
Jako przedstawiciel pracodawcy chcesz rzeczowo i szczerze opowiadać o swojej firmie.
Kiedy opisujesz swojego pracodawcę, kulturę organizacji, relacje międzyludzkie, wartości, normy, opowiadasz o nowych projektach i zadaniach, to pamiętaj, by koniecznie dodać, że:
- na potwierdzenie przytaczasz opinie pracownikow i ich historie - to sprawdzony dowód społeczny, jak to opisywał Robert Cialdini,
- powołujesz się na wyniki badań opinii pracowników, mówiąc ile procent pracowników jest zadowolonych pracy (lub ile procent pracowników poleciłoby swojego pracodawcę jako cenione miejsce pracy),
- pokazujesz zdjęcia i filmy jak się pracuje, w jakich warunkach.
Jednym słowem powołujesz się na wiarygodne źrodła takie jak: historie pracowników, stażystów, wyniki badań opinii pracowników, opinie zadowolonych klientów zewnętrznych. Wiarygodne czyli takie, które można sprawdzić.
To ważne, bo chcesz wywołać reakcję emocjonalną, jak i racjonalną.
Chcesz wiedzieć o jakie kwestie będą pytać kandydaci? Co ich interesuje?
I w tym zakresie mogę Ci pomóc.
Właśnie trwa badanie atrakcyjności pracodawcy i każdy kandydat czy pracownik może wziąć w nim udział, podzielić się opinią na temat swojego pracodawcy lub ocenić potencjalnego pracodawcę.
To projekt, który realizuję wraz z moim kolegą, również doktorantem UW. W ten sposób zbieramy informacje jakie czynniki sprawiają, że dana firma jest postrzegana jako atrakcyjny pracodawca.
O co pytamy? zadajemy 25 pytań i weryfikujemy, które spośród 5 grup czynników ma znaczenie w opinii kandydatów i pracowników. Zastosowaliśmy autorski kwestionariusz, który jest inspirowany międzynarodowymi badaniami prowadzonymi przez P. Berthona, australijskiego badacza.
W ten sposób poznamy odpowiedzi na pytania, które grupy walorów są ważne dla kandydatów, mianowicie:
- ekonomiczne jak wynagrodzenie, benefity finansowe,
- społeczne jak kontakty z ludźmi, atmosfera w firmie,
- rozwojowe, jak kształtowanie kariery zawodowej,
- sposobu i stopnia wykorzystania wiedzy kandydatów przez pracodawców,
- sposobów przyciągania zainteresowania przez pracodawców jak rozpoznawalne marki konsumenckie.
- jak pracodawców oceniają osoby z różnych pokoleń, różnych branży
- czy opinie kandydatów i pracowników w Polsce są zbieżne z opiniami kandydatów z Australii, wybranych krajów Azji i Europy Północnej.
Więcej o zastosowanej metodzie piszę na moim blogu: LINK. Jest tam i nagranie podcastu, które polecam.
Ogólny raport opublikuję pod koniec lutego 2022, ponieważ opinie zbieramy do końca stycznia 2022.
Zachęcam Cię weź udział w badaniu, wystarczy, że wejdziesz na stronę www.atrakcyjnipracodawcy.pl
Badanie jest anonimowe, nie zbieramy żadnych danych osobowych. O najważniejszych wnioskach napiszę w newsletterze.
Znając odpowiedzi na pytania kandydatów łatwiej będzie Ci przygotowywać posty w social mediach i opowiadać o swoim pracodawcy. Wystarczy, że odpowiesz już w poście na pytanie "dlaczego mam Ci uwierzyć", a sprawisz, że Twój komunikat będzie bardziej wiarygodny.
O wykorzystaniu reguły RTB napiszę więcej w newsletterze płatnym, już w lutym 2022, opisuję tzw. schemat domku komunikacyjnego i jak go zastosować w komunikacji propozycji EVP. Przytaczam też informacje z wybranych książek i artykułów naukowych.
Czym są newslettery płatne, to cykl 12 newsletterów, w postaci pogłębionych artykułów omawiających 1-2 tematy związane z: procesem EB, badaniami w organizacjach - satysfakcji, zaangażowania czy kultury organizacji. Możesz zacząć subskrypcję w dowolnym miesiącu.
"Psychologia komunikowania się dla menedżerów" Teresy Rzepy. Nowa recenzja już na blogu.
Wpisz do kalendarza i powiadom znajomych:
09.02.2022 - bezpłatny webinar "Strategia komunikacji marki pracodawcy na jednej stronie", obowiązują zapisy.
Pozdrawiam i do usłyszenia w piątek 28 stycznia 2022.
|