Dzień dobry S,

dziś kilka słów o RTB. 


Już wyjaśniam.

Kiedy czytasz posty w social mediach, rozmawiasz z drugą, dopiero co poznaną osobą i dowiadujesz się nowych rzeczy to natychmiast też zadajesz pytanie: Tak, to interesujące, ale dlaczego mam w to wszystko uwierzyć? 

Wsłuchujesz się w reklamę i znów zadajesz podobne pytanie - dlaczego mam w to uwierzyć. 

Chcemy poznać dowody, które potwierdzą przekazywane informacje.

Za skrótem RTB kryją się słowa po angielsku - reason to believe - i oznaczają właśnie odpowiedź na pytanie dlaczego warto w to coś uwierzyć

Ten schemat komunikacji jest bardzo skuteczny.

1. Doświadczony menedżer zanim poprosi współpracownika o wykonanie zadania niezwłocznie dodaje dlaczego o to prosi. Czyni to według schematu "Proszę Cię zrób X, ponieważ Y".

2. Liderzy, którzy chcą zachęcić innych, by im towarzyszyli, również stosują tę zasadę, mówią
"Zrobimy X, dzięki temu osiągniemy Y". 

A teraz postaw się w sytuacji kandydata, który szuka informacji o potencjalnym pracodawcy. Znajduje wiele informacji na stronie internetowej, w postach publikowanych w social mediach i zadaje podobne pytanie - dlaczego mam w to wszystko uwierzyć? Czy to aby nie propaganda? 

Jako przedstawiciel pracodawcy chcesz rzeczowo i szczerze opowiadać o swojej firmie. 

Kiedy opisujesz swojego pracodawcę, kulturę organizacji, relacje międzyludzkie, wartości, normy, opowiadasz o nowych projektach i zadaniach, to pamiętaj, by koniecznie dodać, że:

- na potwierdzenie przytaczasz opinie pracownikow i ich historie - to sprawdzony dowód społeczny, jak to opisywał Robert Cialdini,

- powołujesz się na wyniki badań opinii pracowników, mówiąc ile procent pracowników jest zadowolonych pracy (lub ile procent pracowników poleciłoby swojego pracodawcę jako cenione miejsce pracy),

- pokazujesz zdjęcia i filmy jak się pracuje, w jakich warunkach. 

Jednym słowem powołujesz się na wiarygodne źrodła takie jak: historie pracowników, stażystów, wyniki badań opinii pracowników, opinie zadowolonych klientów zewnętrznych. Wiarygodne czyli takie, które można sprawdzić. 

To ważne, bo chcesz wywołać reakcję emocjonalną, jak i racjonalną.

Chcesz wiedzieć o jakie kwestie będą pytać kandydaci? Co ich interesuje?

I w tym zakresie mogę Ci pomóc. 

Właśnie trwa badanie atrakcyjności pracodawcy i każdy kandydat czy pracownik może wziąć w nim udział, podzielić się opinią na temat swojego pracodawcy lub ocenić potencjalnego pracodawcę. 

To projekt, który realizuję wraz z moim kolegą, również doktorantem UW. W ten sposób zbieramy informacje jakie czynniki sprawiają, że dana firma jest postrzegana jako atrakcyjny pracodawca. 


O co pytamy? zadajemy 25 pytań i weryfikujemy, które spośród 5 grup czynników ma znaczenie w opinii kandydatów i pracowników. Zastosowaliśmy autorski kwestionariusz, który jest inspirowany międzynarodowymi badaniami prowadzonymi przez P. Berthona, australijskiego badacza. 

W ten sposób poznamy odpowiedzi na pytania, które grupy walorów są ważne dla kandydatów, mianowicie:

- ekonomiczne jak wynagrodzenie, benefity finansowe,

- społeczne jak kontakty z ludźmi, atmosfera w firmie,

- rozwojowe, jak kształtowanie kariery zawodowej,

- sposobu i stopnia wykorzystania wiedzy kandydatów przez pracodawców,

- sposobów przyciągania zainteresowania przez pracodawców jak rozpoznawalne marki konsumenckie.

Poznamy też:

- jak pracodawców oceniają osoby z różnych pokoleń, różnych branży

- czy opinie kandydatów i pracowników w Polsce są zbieżne z opiniami kandydatów z Australii, wybranych krajów Azji i Europy Północnej.

Więcej o zastosowanej metodzie piszę na moim blogu: LINK. Jest tam i nagranie podcastu, które polecam. 

Ogólny raport opublikuję pod koniec lutego 2022, ponieważ opinie zbieramy do końca stycznia 2022. 

Zachęcam Cię weź udział w badaniu, wystarczy, że wejdziesz na stronę www.atrakcyjnipracodawcy.pl

Badanie jest anonimowe, nie zbieramy żadnych danych osobowych. O najważniejszych wnioskach napiszę w newsletterze. 

Znając odpowiedzi na pytania kandydatów łatwiej będzie Ci przygotowywać posty w social mediach i opowiadać o swoim pracodawcy. Wystarczy, że odpowiesz już w poście na pytanie "dlaczego mam Ci uwierzyć", a sprawisz, że Twój komunikat będzie bardziej wiarygodny.

O wykorzystaniu reguły RTB napiszę więcej w newsletterze płatnym, już w lutym 2022, opisuję tzw. schemat domku komunikacyjnego i jak go zastosować w komunikacji propozycji EVP. Przytaczam też informacje z wybranych książek i artykułów naukowych. 

Czym są newslettery płatne, to cykl 12 newsletterów, w postaci pogłębionych artykułów omawiających 1-2 tematy związane z: procesem EB, badaniami w organizacjach - satysfakcji, zaangażowania czy kultury organizacji. Możesz zacząć subskrypcję w dowolnym miesiącu. 

Polecane lektury:

"Psychologia komunikowania się dla menedżerów" Teresy Rzepy. Nowa recenzja już na blogu

Wpisz do kalendarza i powiadom znajomych:

09.02.2022 - bezpłatny webinar "Strategia komunikacji marki pracodawcy na jednej stronie", obowiązują zapisy. 


Pozdrawiam i do usłyszenia w piątek 28 stycznia 2022. 


Unsubscribe