Zobrazit_v_prohlížeči

Česká vláda by měla přehodnotit dosavadní pozici vůči Íránu

  • Již nějakou dobu je řešena otázka dodržování mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, která byla uzavřena v červenci 2015 (známá jako Joint Comprehensive Plan of Action – JCPOA) rozhodujícími světovými mocnostmi a Íránem. Po USA se nyní z „jaderné dohody“ chce stáhnout i samotný Írán. Evropa pod vedením Francie, Německa, Británie a Itálie evidentně není schopna tomuto vývoji zabránit.
  • Řada zemí, jako je například Izrael, USA, Velká Británie či Polsko, dlouhodobě upozorňují na fakt, že JCPOA nenaplnila původní záměr a počínání Íránu je čím dál nebezpečnější. Írán je angažován v řadě regionálních konfliktů prostřednictvím tzv. proxy aktivit a posiluje svou vojenskou moc.
  • Pozice Evropské unie, obhajující dohodu JCPOA, je vedena hlavně ekonomickými zájmy, což je koneckonců legitimní. Chce-li však hrát EU globální roli, musí být její zahraniční politika mnohem komplexnější. Nemůže přehlížet spolehlivé informace o tom, že Írán používá prostředky získané díky dohodě JCPOA umožňující přístup íránské ropy na světové trhy, k dalšímu zvyšování vojenských výdajů. Tyto výdaje proudí v nemalé míře i do výzkumu a testování balistických raket, včetně těch schopných nést i jaderné hlavice.
  • Česká zahraniční politika by měla přehodnotit kurz nastavený ministrem Zaorálkem a začít hrát aktivní roli v tom, aby Evropská unie tyto skutečnosti nepřehlížela.
  • Jedná se o otázku strategické důležitosti. Jde v ní jak o efektivitu Společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU, tak o bezpečnost v globálním měřítku. Jedná se v neposlední řadě i o vztah České republiky s důležitými spojenci, jako jsou Spojené státy či Izrael. Z hlediska obchodního je relace s Íránem svým objemem naprosto marginální. Naopak, našimi rozhodujícími obchodními partnery na Blízkém východě jsou země, jako je Saudská Arábie či Izrael. V tak důležité agendě by měla být pozice České republiky prodiskutována v relevantních výborech.
Potřebujete vědět
Podle výzkumu agentury Nielsen Admosphere provedeného pro Nadační fond nezávislé žurnalistiky více než čtvrtina Čechů starších 15 let věří, že „nelegální migraci obyvatel muslimských zemí do Evropy ve skutečnosti organizuje EU.“ Téměř každý pátý respondent nad 55 let si myslí, že demonstrace proti vládám v ČR, na Slovensku a v Maďarsku platí George Soros.
Sinolog a zakladatel think-tanku Sinopsis.cz Martin Hála ve svém novém článku pro The Jamestown Foundation popisuje, jak se vypadá „ekonomická diplomacie“ Čínské lidové republiky ve střední Evropě. Hovoří například o kultivaci mainstreamových politiků a finanční podpoře politických stran, zatímco úroveň investic zůstává nízká.
Černohorský vrchní soud odsoudil 14 lidí na základě obvinění z terorismu a vytvoření kriminální organizace, která byla součástí pokusu svrhnout vládu v říjnu 2016. Mezi odsouzenými jsou také dva agenti ruské vojenské zpravodajské služby Eduard Shishmakov a Vladimir Popov, kteří jsou rovněž spojování s pokusem o vraždu Sergeie Skripala a jeho dcery ve Velké Británii.
Přední izraelský výzkumný institut hodnotí vystoupení čínského prezidenta na posledním summitu „Belt and Road“ jako indikaci toho, jaké obtíže Čína již nyní očekává při implementaci své iniciativy.
Hlavní polský think-tank na energetickou bezpečnost hodnotí kauzu znečistěné ropy jako největší krizi v historii ropovodu Družba.
Istanbulští voliči půjdou v červnu znovu k volbám starosty, jelikož nejvyšší volební komise předchozí hlasování, v němž těsně zvítězila Erdoganova opozice, anulovala. Volby v Turecku již dlouho nelze považovat za svobodné a spravedlivé, ale dosud byly respektovány jejich výsledky. Erdoganova diktatura se tím posouvá do další fáze.
Neschopnost členských států Evropské unie shodnout se na společném postupu a akci v Libyi ukazuje na limity společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU i ve svém bezprostředním sousedství. Nelze předpokládat, že vynucování jednotné pozice většinovým hlasováním by akceschopnost Unie posílilo.
Česká dezinformační kauza týdne

Noční vlci v Praze

Na českých dezinformačních serverech rezonovala minulý týden především zastávka kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci, kteří se zastavili na pražských Olšanských hřbitovech. Na sledovaných webech se dohromady objevilo celkem 41 článků, jež se o Nočních vlcích alespoň zmiňovali. Jejich návštěva byla často spojována s debatou o roli SSSR při osvobozování Československa.

Mezinárodní dezinformační kauza týdne

Dezinformace o Švédech, kterou od iDnes převzaly i dezinformační weby

V neděli 12. května 2019 vyšel na serveru iDnes.cz článek s názvem Švédové nezvládají integraci. Žákům přidají intenzivnější výuku arabštiny. Stejný článek vyšel v tištěné verzi o dva dny dřív. Už samotný titulek je zavádějící, nejedná se o výuku čistě arabštiny, a rozhodně nelze na základě toho říci, že by Švédové nezvládali integraci. Článek obsahuje několik znepokojivých nesrovnalostí, které se nezakládají na pravdě; jedná se o chybnou a zmanipulovanou interpretaci dvou na sobě nezávislých článků, které vyšly v angličtině na zpravodajském webu thelocal.se.

Děti přistěhovalců podle autora článku zaostávají ve škole, a proto se švédská vláda rozhodla rozšířit škálu předmětů vyučovaných v jejich rodných jazycích. Nic takové se ve skutečnosti neděje. Vládě byl pouze podán návrh (který zatím nebyl schválen), aby se výuka rodných jazyků přistěhovalců přesunula z odpoledních hodin do první poloviny dne. Důvodem je únava žáků po obědě a kolize s kroužky. Nejedná se o výuku jiných předmětů v rodných jazycích přistěhovalců, ale o výuku přímo těchto jazyků. Návrh se snaží zajistit, aby přistěhovalci ovládali své rodné jazyky, protože je to pro ně výhodné do budoucna a mají pro to přirozené predispozice, kterých je škoda nevyužít. Originální článek navíc hovoří kromě arabštiny také o somálštině, angličtině, bosenštině, srbochorvatštině, perštině, kurdštině, španělštině, finštině, albánštině a polštině. Vesměs se tedy jedná o jazyky evropské.

V článku je podobných nesrovnalostí víc, včetně zavádějícího úvodního obrázku, na kterém je vyobrazen chlapec afroamerické rasy, nebo videa o vandalismu ve Švédsku připojeného na konci, jímž autor dává výuku rodných jazyků do přímé souvislosti s násilím. Velmi podrobně článek rozebral server manipulatori.cz.

Zajímavé je, že tuto zprávu od iDnes převzala také česká dezinformační scéna a reagovalo na ni i několik politiků. Článek z tištěné verze z 10. května byl téměř ihned převzat Parlamentními listy, ještě před tím, než jej vydala webová verze iDnes. Zkrácenou verzi článku sdílel například český Sputnik nebo pravdive.eu, a dokonce jeho verzi vydal i jeden z největších dezinformačních webů na Slovensku Hlavné správy.  

Tragéd týdne - Zuzana Majerová Zahradníková

Poslankyně zvolená za ODS, která nedávno řady této strany opustila, sdílela na svém Facebooku již zmíněnou “zprávu” o švédské marné snaze integrovat přistěhovalce, která vyšla na iDnes. Tato “zpráva” byla různými nezávislými zdroji vyvrácena. Přesto se na profilu poslankyně objevila, a to navzdory tomu, že ji převzala česká i slovenská dezinformační scéna.

facebook twitter
Think-tank Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se