kuukiri EKA ÕPE, november-detsember 2023

Sel korral:

  • Avatud Akadeemia uute kursuse loomise üleskutse
  • Mis imeloom ikkagi see ainekaart on?
  • VR labor tutvustab oma tegevusi ja tulevikku
  • Pikk intervjuu EKA emeriitprofessori David Vsevioviga
  • Kuulamiseks tulevikuhariduse podcastid

Lõputööde kaitsmised jaanuaris 2024

Jaanuaris on lõputööde kaitsmiste aeg 22.-25. jaanuar. Kes soovib sel ajavahemikul oma lõputööd kaitsta, palun sellestteada anda oma õppespetialistile hiljemalt 4. detsembriks 2023!

 

2024/2025. õppeaasta akadeemiline kalender

Õppeprorektor Anne Pikkov kinnitas järgmise õppeaasta akadeemilise kalendri, mis on leitav kodulehelt.

EKA avatud akadeemia uute kursuste konkurss ja kevadsemestri kursused

EKA õppejõud - tulge ja looge uus kursus EKA avatud akadeemias! Ootame kursuste ideedega kandideerima lisaks õppejõududele ka EKA vilistlasi ja teisi loovalade spetsialiste. Kandideerimise tähtaeg on 23. jaanuar 2024. Täpsema info leiad siit.

EKA avatud akadeemia uus aasta saabub põneva, loomingut avardava ning ohtralt praktilisi oskusi pakkuva kevadsemestriga! Täiendusõpe loob võimaluse omandada värskeid erialaseid teadmisi või õppida hoopis midagi sellest, mida varasemalt pole saanud proovida. Kevadsemestri programmis on ootamas kursused, kus saab disainida oma valgusti või luua portselanehteid, avastada UI/UX disainitehnoloogiaid või õppida hoopis kunsti koguma.

Tutvu kursustega siin!

EKA töökojad. VR labor

VR labori juhatajana alustas tööd alates 1. septembrist Henry Rikk, kes on neljanda kursuse arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala üliõpilane.

Kristiina Krabi-Klanberg uuris, mida VR laboris teha saab, kes seda kasutavad ning milliseid võimalusi seoses tehnoloogia arenguga üldse laual on.

Loe intervjuud SIIT!

Milleks EKAs ainekaart?

Anneli Porri koolitusel “Kuidas luua õppimist toetav ainekaart?” analüüsiti, milleks on ainekaarti vaja ning kuidas seda teha viisil, mis toetab õppimist. 

Alljärgnev on ka juba Wikis: Õppejõu meelespea  > Enne õppetöö algust > Õppeaine ainekaart ja aineprogramm all on link Kokkuvõte ainekaardi ja aineprogrammi olulisusest õppetöö läbiviimisel [Parema resolutsioonia tutvumiseks lae alla].

Õpetamiskonsultatsioonid!

Ka sel õppeaastal saavad nii koosseisulised kui koosseisuvälised õppejõud tulla personaalsetele õpetamiskonsultatsioonidele, mida viivad läbi kunstihariduse osakonna lektor Anneli Porri ja digiõppe disainer Kaja Toomla.

 

 

Anneli Porri (foto Taaniel Raudsepp)

Konsultatsioonid saavad toimuda ka distantsilt Zoomis vms platvormil.

Ühe konsultatsiooni pikkus on max 45 min ning registreerida saab, kirjutades anneli.porri@artun.ee ja kaja.toomla@artun.ee. 

Registreerimisel palun täpsustada, millises õpetamistööga seotud aspektis nõu oleks vaja:
– kursuse terviklik kavandamine ja kursuse sisu väljendamine ainekaardi vormis;
– õppemeetodite kavandamine ja kasutamine, õppeühiku ülesehitus;
– hindamine, hindamismeetodi valik, hindamiskriteeriumide sõnastamine;
– üldpädevuste toetamine aineõppes;
– grupi juhtimine;
– “Küsida-võib-kõike”-pakett alustavale õppejõule.

 

Rohkem infot õppejõudude toetamise kohta siit: https://wiki.artun.ee/et/oppetoo/meelespea

Intervjuu EKA emeriitprofessori David Vsevioviga

 

Oktoobris pälvis legendaarne EKA õppejõud ja armastatud raadiosaatete autor David Vseviov aasta õpetaja auhinnagalal haridustöötaja elutööpreemia (loe teadet siit). See oli hea alibi läheneda Davidile intervjuu-sooviga ning küsida nii tema õppejõu-tee alguse, humoorikate seikade kui ka ühiskondliku mõtleja rolli kohta. Loodan, et lugejate peas kõlavad vastused Davidi iseloomuliku intonatsiooni ja väikese muigega!

Maarin Ektermann: Tulles sinu õppejõu töö ja tee alguse juurde, siis milline oli noor õppejõud David Vseviov?

David Vseviov: Minu tee õppejõuna algas väga kummaliselt ja seda Usuteaduste Instituudis. Sügaval nõukogude ajal järsku avastati, et on üks selline instituut, kus ei olegi punaseid aineid. Võib arvata, et selline avastus põhjustas instituudis paanika, sest ignoreerida taolist korraldust ei saanud. Kuidagi jõudsid nende mõtted kunstiajaloolase Kaur Altoani, kes on minu hea sõber ja kursusekaaslane ning tema siis omakorda soovitas mind. Mul on siiamaani päris palju tuttavaid sellest ringkonnast. Ning minu teekond EKAsse oli väga sarnane – oli probleem, et kes hakkab andma müstilist ainet „Teaduslik kommunism“. Ma olen täitnud sellises korgi funktsioonis, mind on kutsutud mitte sellepärast, et ma oleksin potentsiaalselt hea, aga hirmust, et tuleb äkki keegi veel hullem! Töötasin tollal Ajaloo Instituudis ja minu esimesel kursusel EKAs olid näiteks Livia Leškin, Signe Kivi jt. Rekord oli, et ma ei pidanud nendega ühtegi loengut semestri jooksul, vaid leppisime kokku, mis eksamil tuleb ja sellega see asi lõppeb. Nii et see oli kummaline algus. Tegelikult ka juba nendes raamides sai teha midagi normaalset, sest olukord Eestis oli ikkagi vabam kui see, mis valitses kuskil Venemaal. Tagantjärele ei ole keegi mulle ütlema tulnud, et ma kedagi punase plämaga piinanud oleks.

Maarin: Mis sind aga just EKA juures nii pikalt on hoidnud?

David: No te olete ju siin nii sümpaatsed! Ma olen tegelikult olnud ka Tallinna Ülikoolis, pidanud mammutloenguid, kogu ploki nimi oli „Euroopa tsivilisatsioon“ ja seal oli saalis u 400-500 tudengit. Siis mul oli ikka Anne Veski tunne! Hinnati kirjalike töödega, aga nende läbilugemine oli üsna mõttetu, sest nii suurele hulgale ei jaksanud ju kuidagi tagasisidet anda. Nii et EKA kammerlikus on olnud väga sümpaatne. Kuigi, alguses olid mul ju ka siin esimesele kursusele suured loengud, kohustuslikud ka veel. Ja vaesed tudengid – need algasid kell 8.15! Aga mõned eelistasid siiski magada pigem minu loengutes kui kodus!

 

LOE KOGU INTERVJUUD SIIT!

EKA on olnud kolm aastat Euroopa Liidu Erasmus + Knowledge Alliance’i projekti FAST45  (Futures Art School Trends 2045) liige ning nüüd avaldatakse järjest tulemeid, milleni partnerid on ühise töö ja arutelude käigus jõudnud. Rohkem infot kogu projekti kohta siit: https://fast45.eu/

Nüüd jõuavad aga kuulajateni episoodid 2022. aastal korraldatud suvekoolist, mis kasutas tuleviku loovharidusest mõtlemise käivitamiseks tööriistana LARPi meetodeid. Suvekooli käigus salvestati mitmeid intervjuusid, mis leidsid aset nö aastal 2045 (või õnnestus neil saavutada ühendus aastaga 2022!) ning erinevad loodud karakterid/rollid valgustasid läbi teatud tahke. 

Suvekooli kohta saab lähemalt uurida siit: https://learningplatform.fast45.eu/summer-school-footnotes-2045/

 

Podpastid leiab aga platformidelt Spotify, Deezer ja Mixcloud!

 

Juba on kuulamiseks väljas näiteks järgmised osad:

Episode 1 - What is the PODPAST?

Episode 2 - Tuning into Time Travel: A Journey with 0ct0p0s

Episode 3 - Disrupting Systems of Learning, Breaking Down Barriers in Education and Lifelong Learning - A Conversation with Kobe Ardui

Episode 4 - Multispecies Art and Multispecies Learning in 2045 with Bifolia

Episode 5 - Artistic Freedom, Art Activism and Possible Futures for the Arts in Societies: A Conversation with Kai Lehikoinen, Uni Arts Helsinki

Episode 6 - Digital Art, Accessibility and Collaboration in 2045: A Conversation with Lena Gieske, Film University Babelsberg KONRAD WOLF

Episode 7 - Climate Futures, Cross-Institutional Learning and Holistic Solutions in 2022 and beyond: A Conversation with Maria Hansen, ELIA

Episode 8 - Symbiosis, Sustainability and Common Grounds in 2045 - A Konversation with Karel

 

.... ning neid lisandub igal nädalal!

 

 

Parimate soovidega,
Maarin Ektermann, koostaja
maarin.ektermann@artun.ee

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram

Saite selle kirja, sest soovime jagada Teiega EKA tegemisi

Loobun EKA kirjadest