Zobrazit v prohlížeči

Česká vláda by měla přijmout národní verzi sankční legislativy Magnitsky Act

  • Ministři zahraničí unijních států minulé pondělí schválili začátek prací na evropské verzi cílených lidskoprávních sankcí. Nástroj známý jako Magnitsky Act umožňuje zaměřit personalizované sankce na konkrétní osoby nebo organizace, které se podílejí na masivním porušování lidských práv a fakticky jim například zabránit v cestování na konkrétní území nebo spolupráci s bankami daného státu. Tento nástroj dnes již přijaly Spojené státy, Kanada, Velká Británie nebo baltské země.
  • Jelikož lze očekávat, že evropská úprava bude vždy kompromisnější a tedy mírnější než ta národní, česká vláda by měla přijmout národní verzi tohoto sankčního nástroje, který by posílil lidskoprávní linii české zahraniční politiky. Skupina poslanců tuto legislativu již v Poslanecké sněmovně připravuje, proto by se k ní měl ministr zahraničních věcí a další vládní představitelé přihlásit a společně takový zákon prosadit.

Personální změny

Do nového roku 2020 vstupuje Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty s následujícími pěti personálními změnami:

Pozici předsedy správní rady uvolnil k 10. prosinci 2019 spoluzakladatel a dlouholetý výkonný ředitel Radko Hokovský, který organizaci po téměř patnácti letech kompletně opouští. Radko Hokovský zakládá nový mezinárodní think-tank European Center for Internal Security, který se bude věnovat zejména boji proti islámskému extremismu a terorismu, prevenci masové imigrace a obecně zajištění vnitřní bezpečnosti v evropském kontextu. Dr. Hokovský, který tuto problematiku vyučuje na Univerzitě Karlově, tak navazuje na činnost Programu pro vnitřní bezpečnost a mezinárodní platformu HOMEAFFAIRS – Internal Security Forum Prague, které v Evropských hodnotách vybudoval. Od nového roku budou tyto aktivity dále pokračovat samostatně a nezávisle na Bezpečnostním centru Evropské hodnoty, které se bude dále zaměřovat na čelení Ruska a Číny v Evropě. Díky tomuto rozdělení dojde k transparentnímu oddělení obou aktivit, které mají odlišné partnery, donory i cílové skupiny.

Předsedou správní rady se stal Petr Holec, který doposud ve správní radě působil jako její člen a řadu let působí ve statutárních orgánech zapsaného spolku Evropské hodnoty, kde dohlíží zejména na manažerské řízení organizace.

Pozici předsedy dozorčí rady opustil Jiří Kopal, který s Evropskými hodnotami spolupracoval od roku 2012 a předtím byl například zakladatelem Ligy lidských práv.

Novým předsedou dozorčí rady se stal Jan Famfollet, který v letech 2015–2017 působil na pozici zástupce ředitele pro finanční a projektové řízení Evropských hodnot a od roku 2017 byl členem správní rady.

Jako seniorní analytik programu Kremlin Watch nastupuje David Stulík, který působil posledních 12 let jako diplomat EU na pozici tiskového mluvčího Delegace EU v Kyjevě. Do svého působení v Kyjevě pracoval mj. v Člověku v tísni, East-West Institutu anebo byl členem poradního orgánu EU Evropského sociálního a hospodářského výboru. David Stulík se bude v Evropských hodnotách věnovat aktivitám týkajících se Ruska, Ukrajiny a Gruzie.

Celá tisková zpráva je k dispozici zde.

Potřebujete vědět
  • Další špatná zpráva pro Huawei: V Norsku bude budovat síť 5G firma Ericsson.
  • Čínský velvyslanec v Dánsku vydíral premiéra Faerských ostrovů. Hrozil, že jestli faerská vláda nedá společnosti Huawei kontrakt na zbudování 5G sítě, Čína se souostrovím neuzavře vzájemně výhodnou obchodní dohodu.
Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Střelba v ostravské fakultní nemocnici dala vzniknout řadě konspiračních teorií
  • Starosta Řeporyjí Pavel Novotný to od dezinformátorů stále schytává
  • Čeští dezinformátoři jsou rázem experti na britský volební systém a podle nich jedině oni výsledky tamějších voleb do parlamentu interpretují správně
  • Petr Nečas se pustil do bagatelizování čínského vlivu v ČR
Česká dezinformační kauza týdne

Reakce na střelbu v Ostravě – bezpečnostní experti i konspirační teorie

Minulé úterý došlo v Ostravě k tragické události, při které ozbrojený muž zastřelil v čekárně místní fakultní nemocnice sedm lidí a následně při útěku před policií zabil i sám sebe. Celkově byla častá obava, aby událost nevedla k omezování legálního držení zbraní. Některé články pak tvrdily, že „pokud by v Ostravě na místě byl někdo z přítomných s legálně drženou zbraní, tak obětí vraždícího vyšinutého jedince mohlo být podstatně méně“. Velký prostor byl na dezinformačních webech v této věci věnován komentářům bývalého náčelníka Vojenského zpravodajství Andora Šándora, jenž se k incidentu vyjadřoval i v mainstreamových médiích. Ten však vyjádřil jasný nesouhlas s tím, že by útočníkovi v činu mohl zabránit člověk s legálně drženou zbraní. Kritika se snesla na zásah policie či pokrytí události v České televizi, ať už z per samotných dezinformátorů či z úst bezpečnostního experta Davida Bohbota.

Kromě komentářů ale byly zveřejněny i poctivé konspirační teorie, na které je expert především Aeronet. V článcích na tomto serveru se jich objevilo rovnou několik, od „banálních“, například že střelec byl ve skutečnosti profesionál, po opravdu komplikované. Aeronet například pracuje s možností, že stopy vedou k válce mezi židovskými klany.

Kritizován byl i spolek Milion chvilek pro demokracii za to, že neodvolal demonstraci konající se stejného dne večer. Tento spolek byl mimochodem také terčem absurdní konspirační teorie, když ho v sobotu předseda KSČM Vojtěch Filip spojil s kybernetickým útokem na nemocnici v Benešově.

Zahraniční dezinformační kauza týdne

Vítězství konzervativců v čele s Borisem Johnsonem vyvolalo v českých dezinformátorech oslavnou náladu

Minulý týden se ve Velké Británii konaly parlamentní volby, z nichž vítězně vyšla konzervativní strana, jíž šéfuje Boris Johnson, jedna z nejvýraznějších tváří Brexitu a nový premiér. Česká dezinformační scéna se rozhodla tuto událost řádně oslavit množstvím pochvalných článků a nezapomněla využít příležitost k propagování tzv. Czexitu.

K tématu se samozřejmě vyjádřil i Institut Václava Klause, který sdílel na svém facebookovém profilu komentář, který následně převzal i dezinformační server Infokurýr nebo Sputnik. Institut používá zavádějící interpretaci britských parlamentních voleb jako „fakticky nového referenda o Brexitu“ a využívá ji k útoku na česká mainstreamová a veřejnoprávní média. Stejným způsobem tyto volby vysvětluje a využívá k napadání ČT i známý český dezinformátor Michal Semín, který přispěl svou troškou do mlýna článkem v rubrice „Zamyšlení“ na Euportále. Ten ve svém článku mimo jiné píše například i to, že v České republice se referendum o odchodu z EU nehlasovalo proto, že vládní moc referendum na toto téma zakázala. Příležitost si nenechal ujít ani Petr Mach, který publikoval výsostně pochvalný článek na Parlamentních listech s poetickým titulkem „Nigel Farage a Boris Johnson jsou borci“.

Tragéd týdne – Petr Nečas

Tento týden se na pozici tragéda týdne probojoval bývalý premiér Petr Nečas, který na Českém rozhlase Plus vystoupil v diskuzním pořadu Veroniky Sedláčkové. „Protivníkem“ mu byl senátor Marek Hilšer a tématem byl čínský vliv v Česku. Petr Nečas se nebál prohlásit, že veřejná debata je na toto téma v ČR příliš hysterická. Podle něj Bezpečnostní informační služba zkrátka nemůže říct, že je v ČR bezpečno, protože by přišla o práci a Čína je teď zkrátka nový obětní beránek.

Přihlásit se k odběru
facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

Nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. 

info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se