Eesti Kunstiakadeemia nädalakiri #96

UUDISED

EKA kutsub avatud uste päevale 1. märtsil!

1. märtsil toimub Eesti Kunstiakadeemia avatud uste päev, mis annab hea võimaluse EKA erialade ja inimestega lähemalt tutvuda. Uksed on avatud kõigile huvilistele.

Avatud uste päeva avab kell 10:30 tervituskõnega rektor Mart Kalm (Estonia pst 7 õppehoone fuajees). Päeva jooksul toimuvad erialade tutvustused, avatud loengud, töötoad ja õpperuumide ning stuudiote külastused.

Päev tipneb kell 17 algava ekskursiooniga EKA uues õppehoones Kalamajas, Kotzebue tn ja Põhja puiestee nurgal. 2018. aastal EKAsse astuvad tudengid alustavad õppetööd just seal. Avatud uste päeva lõpuüritus algab kell 18 EKA üliõpilasesinduse korraldatud vabas vormis koosviibimisega sisearhitektuuri osakonna stuudios, Nunne tn 11.

EKA avatud uste päeva peastaap koos infolaua ja tudengikohvikuga asub Estonia pst 7 õppehoones, muusikat mängib raadio EKA ehk REKA!

Tutvu programmiga ja registreeru siin

Eesti Kunstiakadeemia meenutas Vabariigi aastapäeva aktusel oma liikmete olulist rolli vabadusvõitlustes

Oliver Orro loeng "Päästekomitee konspiratiivkorter EKAs"

Aktuse kõne pidas lektor teadur Oliver Orro teemal “Päästekomitee konspiratiivkorter EKAs”. Eesti Kunstiakadeemia on Eesti Vabariigi loomisel kandnud olulist rolli. Ajaloo otsustaval hetkel asus toonase Tallinna Kunsttööstuskooli territooriumil Päästekomitee konspiratiivkorter, kus (üli)kooli esimese direktori Voldemar Pätsi vend Konstantin Päts, Jüri Vilms ja Konstantin Konik sepistasid vaba riigi loomist. Hiljem, sügaval nõukogude ajal, oli ERKI (Eesti Riiklik Kunstiinstituut) vaba mõtte kandja - ülikooli vilistlased, tudengid ja õppejõud, sh Heinz Valk, Enn Põldroos, Leonhard Lapin, Ignar Fjuk jpt loomeliitude liikmed juhtisid ärkamisajal taasiseseisvumise liikumist ning võitlesid oma sõna, loomingu ja mõtte jõuga vaba riigi taastamise eest. 

“Oleme uhked Eesti Kunstiakadeemia panuse üle ja tahame tänada ning tunnustada oma liikmeid selle eest. Eesti Vabariigi sajandal aastal pühendame riigile uue õppehoone, kus kanname edasi vaba mõtte jõudu ja hoiame elus ja arendame eesti kultuuri,” ütles rektor akadeemik Mart Kalm.

Abakhan Creative Award stipendiumi pälvis moedisainer Mariliis Niine

Abakhan Creative Award nominentide näitus EKA fuajee galeriis on avatud kuni 28. veebruarini. Foto: Evert Palmets

Veebruaris, 2018. aastal esmakordselt aset leidnud Abakhan Creative Award stipendiumi pälvis Eesti Kunstiakadeemia tudeng, noor moedisainer Mariliis Niine. Žürii liikme Tanel Veenre sõnul on EKA moedisaini tudengil vormi ja faktuuriga töötamiseks mänguline, hoone, uuenduslik ja mahlakas meetod. Stipendiumile olid nomineeritud ka Kristiina Puz ja Katrin Aasmaa.

Loe veel ja vaata pildigaleriid

EKA tootedisainiosakond alustab koostööd tehnoloogiaettevõttega Cleveron

Ühe edukaima Eesti kapitalil põhineva arendus- ja tootmisettevõttena plaanib Cleveron sel aastal välja tulla uue droonile kinnituva pakiveomooduliga. Koostöös Eesti Kunstiakadeemia 3. kursuse tootedisainiosakonna üliõpilastega otsitakse disainlahendusi Cleveroni pakiautomaatidega ühilduvatele droonimoodulitele, mis võimaldaks pakkuda täiesti ilma inimese sekkumiseta pakivedu.

Loe veel

Spellbound valiti WORTH Euroopa võrgustikus potensiaalikate projektide hulka

Spellbound valiti hiljuti 111 projekti seast 27 potensiaalikama hulka WORTH Euroopa võrgustikus, ning asub selle grandi abil uusi tasemeid avastama. Spellbound toob selle projekti raames kokku Kristi Kuusk (EKA tekstiilidisaini osakonna dotsent) uurimustöö jätkusuutliku nutitekstiili valdkonnas, Hollandi illustraator Kerstin Zabransky ja tootmisettevõtte Pambu OÜ Pärnus.

Loe veel

Krista Kodres on esindatud üle-euroopalises naistippteadlaste võrgustikus AcademiaNet

Alates 22. veebruarist 2018 on 16 Eesti naissoost tippteadlast esindatud portaalis AcademiaNet. Nende seas on ka Eesti Kunstiakadeemia doktorikooli juhataja, kunstiteaduse eriala doktoriõppekava juht, prof Krista Kodres. AcademiaNet on naissoost tippteadlasi koondav üleeuroopaline andmebaas ja võrgustik, mis pakub neile lisavõimalust rahvusvaheliselt välja paista ning leida uusi koostöövõimalusi.

Loe veel

AVATUD LOENGUD

Avatud seminar: kriitiline disain

EKA interaktsioonidisaini osakond esitleb Michael A. Fowleri (Emily Carr University) seminari "Kriitiline disain". Pärast seminari vastavad EKA avatud uste päeva raames IxD.ma õppejõud kõigi huviliste küsimustele interaktsioonidisaini õppekava kohta. Üritus toimub inglise keeles.

Loe veel

Kohvihommik ”Elu ja olu Palestiinas”

1. märtsil jätkub kohvihommikute traditsioon EKA sisearhitektuuri osakonnas. Kell 9 on Nunne tn 16 õppehoone 1. korruse saalis kohviliste ees laval meie osakonna juht Hannes Praks ning tudengid Marie-Elise Chhabra ja Heleri Koltšin, kes räägivad enda kogemusest Birzeiti ülikoolis Palestiinas. Juttu tuleb nii oma projektidest kui ka üldiselt sellest, mida Birzeiti ülikoolis õppimine tähendab ja kuidas see muudest koolidest erineb.

Loe veel

NÄITUSED

Näitus EKA Galeriis – "I Spy With My Little Eye 2"

EKA Galeriis on avatud Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti magistritudengite ja Austria kollektiivi SUPRA//STRUKTUR ühisnäitus “„I Spy With My Little Eye 2”.

Osalevad kunstnikud: Maarja Mäemets, Mari-Liis Makus, Annika Mätlik, Sigrid Luitsalu, Kateriin Rikken, SUPRA// STRUKTUR: Marlene Lahmer, Oliver Alunovic, István Antal.

Näitus on avatud 17. märtsini.

Loe veel

Urmas Lüüsi isiknäitus “Inimese mõõt” HOP galeriis

Neljapäeval 1. märtsil kell 18.00 avatakse HOP galeriis (Hobusepea 2, Tallinn) Eesti Kunstiakadeemia õppejõud, kunstnik Urmas Lüüsi näitus “INIMESE MÕÕT” / “THE MEASURE OF MAN”.

Näitus on läbi kolme nädala muutuv installatsioon. Avamise õhtul, lükatakse käima protsess, mis viib savist ja rauast skulptuuri taas oma materjali algvormi. Nii nagu surevad ja kõdunevad inimesed, neelavad keemilised protsessid kunstniku poolt materjalile pealesunnitud kultuurilisi tähendusi. Ülistus füüsilise materiaalsuse ülemvõimule.

Näitus jääb avatuks 20. märtsini.

Loe veel

EKA ja Aalto ülikooli MA tudengite näitus: System & Error EKKMis

Francisco Martínez'i kureeritud näitus on tehtud kahe ülikooli vabade kunstide MA tudengite ühistöö tulemusena. Kunstnikud, kes töötasid koos:

  • Madis Kurss ja Martha Jessen
  • Mirka Sulander ja Elina Saat
  • Hanna Perälä ja Heleliis Hõim
  • Sandra Schneider, Anu Jalas ja Kadi Reintamm
  • Uzair Amjad, Aman Askarizad ja Aap Jaapan
  • Ana Fernandes ja Mark Antonious Puhkan
  • Solveig Lill ja Tuomas Lehtomaa
  • Elham Rahmati, Danai Anagnostou ja Heidi Paju

Näitus jääb avatuks 4. märtsini.

Loe veel

Jätuvalt avatud:

Leonhard Lapini isikunäitus „Tühjus ja ruum“ Kumu kunstimuuseumis

Leonhard Lapin. Kalevi kojutulek. 1987. Õli. Eesti Kunstimuuseum

Kumu kunstimuuseumis on avatud EKA emeriitprofessori Leonhard Lapini (1947) isikunäitus „Tühjus ja ruum“. Näitus jätkab Kumu klassikutesarja, mille raames on varem toimunud Tõnis Vindi, Raul Meele, Jüri Okase ja Andres Toltsi näitused.

Näitus jääb avatuks 13. maini.

Loe veel

Karl-Erik Talveti näitus "Värvivalangud" Eesti Sõjamuuseumis

EKA maaliosakonna magistrant Karl-Erik Talveti näitus on avatud Eesti Sõjamuuseumis. Kaitseliidu 28. taasasutamise aastapäevale pühendatud maalinäitus lõpeb 28. märtsil oksjoniga, mille tuludest 50 protsenti annetatakse Eesti Vigastatud Võitlejate Ühingule.

Näitus jääb avatuks 28. märtsini.

Loe veel

Paco Ulman'i näitus "Heitmaa" Eesti Arhitektuurimuuseumis

Foto Paco Ulman

Mis on heitmaa sügavam olemismeel ja mida inimesed sealt otsivad? Mida selle keskkonna abil endas kompenseeritakse? Mida on heitmaal – urbaansele keskkonnale nii omasel vaheruumil – üle või puudu, et inimesi sinna ikka ja jälle tõmbab? Neile küsimustele püüab vastuseid leida EKA õppejõu, arhitekti ja kunstniku Paco Ulmani näitus „HEITMAA“ Eesti Arhitektuurimuuseumis.

Näitus jääb avatuks 25. märtsini.

Loe veel

Eve Kask isikunäitus “2+2=...” Tartu Kunstimuuseumis

Tartu Kunstimuuseumi esimesel korrusel on avatud Eesti Kunstiakadeemia graafika osakonna dotsent, kunstnik Eve Kask isikunäitus “2 + 2 = …”. Näitus asetub tõe ja fiktiivsuse piirimaile ning suhestub eelkõige tõejärgsuse fenomeniga, esitades kunstniku viimaste lähiaastate silmapaistvamat loomingut.

Näitus jääb avatuks 13. maini.

Loe veel

EKA MAAILMAS

-30°C / põhjapõder / jõulumees / introvertne soomlane – EKAlased Lapi Ülikoolis Cirruse töötoas

Kuidas tuleb toime nutitehnika -30°C külmas? Miks on soomlased käigust ära jätnud soome kelgu, mis küll originaalis sootuks Rootsist pärit? Kuidas panna introvertne soomlane võõrastega jääd murdma? Nendele ja paljudele teistele küsimustele otsisid tudengid vastuseid rahvusvahelises Cirruse töötoas Lapi Ülikoolis, 5.-9. veebruarini toimunud töötoas Nature, Design and Innovation. Workshop toimus koostöös Eesti Kunstiakadeemia, Islandi Kunstiakadeemia ja Lapi Ülikooliga.

Loe veel

EKA'lased

Uue EKA üliõpilasesinduse valimised on alanud

Mis on üliõpilasesindus ja miks peaks kandideerima?

• Üliõpilasesindus on 7-liikmeline EKA üliõpilaskonna esindusorgan, mille valivad EKA tudengid

• Üliõpilasesindus korraldab olulisi kooli üritusi, nagu peod, laadad jne, lisaks esindavad liikmed teisi tudengeid mitmesugustes nõukogudes, kus saab avaldada arvamust õppetööga seonduvate küsimuste ja probleemide kohta

• Üliõpilasesindusel on oma ideede elluviimiseks vabad käed ja lisaks sellele ka päris korralik eelarve, mida saate oma äranägemise järgi kasutada

• Preemiaks on motiveeriv stipendium

Loe veel

Kandideeri EKA õppejõuks – tähtaeg 1. märts!

ARHITEKTUURITEADUSKOND

Arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna lektor (0,25)

DISAINITEADUSKOND

Tekstiilidisaini osakonna professor, osakonnajuhataja ja õppekava juht (1,0)

Moedisaini osakonna dotsent, eksperimentaalne mood (0,5)

Moedisaini osakonna dotsent (0,5)

Nahakunsti osakonna dotsent, osakonna juhataja ja õppekava juht (1,0)

Graafilise disaini osakonna dotsent (0,5)

KUNSTIKULTUURI TEADUSKOND

Muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna dotsent, muinsuskaitse ajaloo, teooria ja praktika alal (1,0)

Kunstihariduse osakonna lektor, kunstiteose analüüsi ja galeriipedagoogika alal (0,5)

Kunstihariduse osakonna lektor, üldhariduskooli kunstiõppe didaktika ja praktika alal (0,25)

VABADE KUNSTIDE TEADUSKOND

Joonistamise õppetooli dotsent, õppetooli juhataja (0,75)

Loe veel
Nädalakirja koostab
Solveig Jahnke Kommunikatsioonijuht
solveig.jahnke@artun.ee
+372 5626 4949
Nädalakirja koostab
Mart Vainre Kommunikatsioonispetsialist
mart.vainre@artun.ee
+372 6267 111

Eesti Kunstiakadeemia

 

kunstiakadeemia@artun.ee

+372 6267 111 / +372 5626 4949

www.artun.ee

Facebook Instagram