Savaitinė grūdų rinkos apžvalga

43 savaitė, spalio 21 - 27

Parengė „AGROCHEMA“ grūdų rinkos analitikas Karolis Čeikus

Praėjusi savaitė rinkoje buvo gana rami. Ryškėjantis kelias Brexit procese sumažino rinkų nerimą dėl Europos ekonomikos perspektyvų, tačiau FED bazinių palūkanų normos mažinimo laukimas šią savaitę vyksiančio posėdžio metu, vistiek nuspaudė žemyn nuo spalio pradžios stiprėjusį Euro kursą. Teigiamas naujienas prekybos konflikte Čikagos birža panaudojo pelnų fiksavimui. MATIF biržos rapsų kaina atsispyrė nuo dviejų mėnesių žemumų, o kviečių kaina nesugebėjo pralaužti pasipriešinimo aukščiausiame lygyje per 3 mėnesius.

GRŪDINĖS KULTŪROS

Praėjusią savaitę gruodžio mėnesio pristatymo kviečių kontraktai MATIF biržoje pirmą kartą per pastarąsias 7 sesijas fiksavo kritimą, kuris buvo lygus -0,25 Eur iki 181 Eur lygio. Savaitės viduryje paskelbtas pranešimas, kad Turkija perka 127,5 tūkst. kietųjų kviečių, tačiau pranešimas rinkoje ženklesnės reakcijos nesulaukė. Nekantraujančiuosius sulaukti pranešimų iš JAV – Kinijos prekybos derybų, penktadienį pasiekė naujienos, kad telefoninio pokalbio metu abiejų šalių delegacijoms pavyko pasiekti esminių susitarimų tarpiniame prekybos susitarime, tačiau kviečių kainas Europoje pašokdinusios naujienos Čikagos biržoje turėjo trumpalaikį poveikį ir iki regiono rinkos uždarymo išblėso nepalikdamos ryškesnio pėdsako.

GRŪDINIŲ KULTŪRŲ KAINOS PROGNOZĖS ARTĖJANČIAI SAVAITEI

Savaitgalį pasirodęs pranešimas apie JAV – Kinijos derybininkų diskusijas buvo aptakus ir kaip įprasta pašykštėjo daugiau detalių apie progresą, todėl trumpuoju laikotarpiu teigiamos naujienos iš prekybos derybų gali paskatinti kviečių kainos augimą. Kviečių kainai įtakos judėti žemyn gali turėti pirmadienį pasirodysiantis USDA pranešimas iš JAV laukų: praėjusią savaitę šiaurinėje JAV dalyje kritulių buvo šiek tiek mažiau lyginant su daugiamečiu vidurkiu, o tai galėjo teigiamai paveikti tiek derliaus likučių nuėmimą, tiek žieminių kviečių sėją.

ALIEJINĖS KULTŪROS

Po dvi iš eilės savaites fiksuoto kritimo lapkričio mėnesio pristatymo rapsų kaina praėjusią savaitę augo 2,5 Eur iki 380,25 Eur lygio. Svarbesnių naujienų pozicijoje nebuvo paskelbta, o kainos augimui įtakos turėjo ir išsilaikiusi įtampa Britanijos išstojimo iš ES procese, kur pamažu aiškėja scenarijus, kad Britanijos parlamentas gali priimti B. Johnsono pasiektą susitarimą, tačiau Britanijai gali nepavykti išvengti pirmalaikių rinkimų bei Brexit išstojimo termino pratęsimo iki kitų metų sausio pabaigos. Kinija praėjusią savaitę padidino kvotą tarifais neapmokestinamų sojų pupelių įsigijimui, tačiau lieka atviras klausimas, kaip jai pavyks paskatinti šalies ūkininkus pirkti amerikietiškas sojas, kurios rinkoje yra brangesnės už Braziliškus analogus.

ALIEJINIŲ KULTŪRŲ KAINOS PROGNOZĖ ARTĖJANČIAI SAVAITEI

Rapsų kontrakto galiojimui einant į pabaigą, jo dinamiką ateinančią savaitę gali lemti su kontrakto perkėlimu į kitą laikotarpį susiję procesai. Vertinant pastarųjų penkerių metų duomenis, stebimas ženklus kainų skirtumo kintamumas tarp pastarojo bei vasario mėnesio laikotarpių kontraktų.

LIETUVOS NAUJIENOS

Pirmadienio rytą LR Žemės Ūkio Ministerija (ŽŪM) išplatintame dvisavaitiniame pranešime paskelbė, kad antroje spalio pusėję Lietuvos kviečių supirkimo kainos, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai buvo beveik 11 proc. mažesnės bei sudarė 164,14 Eur/t už toną, Rugių supirkimo kaina sudarė 112,77 Eur/t ir buvo beveik ketvirtadaliu mažesnė lyginant su pernai metais, kvietrugių kainos vidurkis sudarė 141,25 Eur/t (-17 proc. YoY), o rapsų 367,38 Eur (+1,5 proc. YoY). Anot ŽŪM šių metų rugsėjį bendros grūdų eksporto apimtys sudarė beveik 312 tūkst. t ir buvo beveik 2,2 karto didesnės lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai.

AGROCHEMA

www.agrochema.lt

MailerLite