Zmiana cen leków niezależna od "Apteki dla Aptekarza" - komentarz firmy Pex PharmaSeqence

Na wysokość kosztu przeciętnego opakowania wpływają różne czynniki. Jest to, między innymi, zmiana struktury rynku polegająca na częstszym kupowaniu produktów droższych – na przykład nowszych terapii lub produktów silnie promowanych w mediach (w przypadku produktów dostępnych bez recepty). Innym czynnikiem wpływającym na średni koszt opakowania jest zmiana cen produktów stale obecnych na rynku – wypadkowa podwyżek i obniżek cen.

Analiza porównawcza struktury rynku w styczniu 2018 vs styczeń 2017 wskazuje, iż wzrosty średniego kosztu opakowania niezrefundowanego produktu wydanego na receptę o 6,2% wynika przede wszystkim (+5,5%) ze zmiany struktury rynku. W niektórych rodzajach terapii (np. przeciwzakrzepowe leczenie chorób naczyń, leczenie bólu, leczenie padaczki i niektórych psychoz) pacjenci kupili więcej opakowań leków droższych od przeciętnej. Warto też zwrócić uwagę na obserwowany od kilku lat powolny wzrost udziału większych opakowań przepisywanych przez lekarzy. To zjawisko także powoduje wzrost średniego kosztu opakowania, jako, że większe opakowania mają z reguły wyższą cenę. W segmencie produktów pełnopłatnych wydawanych w aptece na podstawie recepty przeciętna liczba jednostek leku zawarta w jednym opakowaniu wzrosła o 1,2% w badanym okresie. Czytaj cały komentarz.

Czy flupirtyna zniknie z rynku?

Główny Inspektor Farmaceutyczny decyzją 2/WS/2018 wstrzymał w obrocie wszystkie serie preparatu Katadolon – jedynego zarejestrowanego w Polsce produktu zawierającego flupirtynę.

Przyczyną jest negatywna opinia Komitetu ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków w zakresie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Czytaj więcej

E-recepta: apteki otrzymają specjalne oznaczenia

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny m.in. za informatyzację systemu ochrony zdrowia, zapowiada, że w pilotażu e-recepty uczestniczą te placówki, które jasno zadeklarowały chęć udziału w projekcie. Przekonuje również, że pilotaż e-recepty prowadzony jest nie tylko z myślą o lekarzach, farmaceutach i pacjentach, ale również jako sprawdzian dla Ministerstwa Zdrowia, inspekcji farmaceutycznej oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Czytaj cały artykuł

Marek Tomków gościem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress 2018)

W dniach 8-10 marca 2018r. odbywa się Kongres Wyzwań Zdrowotnych (HCC). W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach już po raz trzeci spotkają się specjaliści ze świata medycyny, farmacji, nauki, gospodarki, a także przedstawiciele polityki i administracji. Samorząd aptekarski w wydarzeniu reprezentuje Marek Tomków, wiceprezes NRA. 

Jak co roku, wydarzenie stało się znaczącym w skali Europy forum wielowątkowej debaty dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemu ochrony zdrowia. Tegoroczna edycja kongresu przyciągnęła ok. 300 prelegentów i ponad 2,5 tys. gości. 

Dr n. farm. Jerzy Łazowski w wywiadzie dla mgr.farm o emigracji zawodowej farmaceutów

O zasadach migracji zawodowej wie niemal wszystko. Dr n. farm. Jerzy Łazowski jest nie tylko autorytetem w dziedzinie farmacji onkologicznej, ale i przewodniczącym komisji uznawania kwalifikacji zawodowych Naczelnej Izby Aptekarskiej. Rozmawiamy z nim o skali i kierunkach emigracji zawodowej wśród farmaceutów oraz napływie pracowników aptecznych z Ukrainy...

Dr n. farm. Jerzy Łazowski jest przewodniczącym komisji uznawania kwalifikacji zawodowych Naczelnej Izby Aptekarskiej. (fot. MGR.FARM)

Łukasz Waligórski: W ostatnim czasie dość dużo mówi się o tym, że mnóstwo polskich farmaceutów szuka pracy za granicą. Jak wyglądają statystyki?

Jerzy Łazowski: Jeśli chodzi o farmaceutów, którzy wyjeżdżają z Polski by pracować w innych krajach, to ich liczba od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie. Jest to rocznie około 120 do 130 osób. Wyjeżdżają do różnych krajów. Głównie jest to Wielka Brytania, która od samego początku jest najczęstszym kierunkiem emigracji zarobkowej polskich farmaceutów. Następna jest Irlandia i do tego dołączyły w ostatnim czasie Niemcy, które bardzo chętnie przyjmują naszych farmaceutów. Do tego można doliczyć jeszcze Norwegię. Oczywiście ta liczba wyjeżdżających jest tylko szacunkowa. My możemy jedynie policzyć tych, którzy starali się i otrzymali odpowiednie dokumenty umożliwiające im wyjazd i pracę za granicą. Jednak czy faktycznie wyjechali – tego już nie wiemy, bo nie dostajemy od nikogo takiego potwierdzenia. Chociaż z pełnym przekonaniem, mogę powiedzieć, że 90% z nich jednak wyjeżdża. Czytaj cały wywiad

Senacka komisja zdrowia zgodna ws. e-recepty

Rządowy projekt ustawy dotyczący wdrożenia e-recepty trafił na obrady senackiej komisji zdrowia.  Członkowie komisji nie mieli zastrzeżeń. Ustawa została przyjęta bez poprawek. Teraz trafi pod obrady na posiedzeniu planarnym Senatu.

Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że e-recepty od razu będą wystawiane zarówno na leki refundowane i nieufundowane. Lekarze będą mogli je wystawiać w gabinetach lekarskich, podczas wizyt domowych, a także podczas konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. W obradach komisji uczestniczyła prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Brakuje leków w polskich aptekach. Nawet tych ratujących życie. Kombinatorzy przepakowują je i wywożą za granicę

Według różnych szacunków rocznie z Polski wyjeżdżają leki o wartości 1,5-2 mld zł – uważa Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej. Jak? Nieuczciwe firmy zakładają prywatne przychodnie. Takie przychodnie wypisują recepty na rzadkie leki, które następnie lądują za granicą. 

kreskowy (numer EAN), który umożliwia sprawdzenie, co to jest. Leki są więc w Polsce przepakowywane. Otrzymują wówczas nowy numer EAN, który nie jest już objęty kontrolą i ewentualnym zakazem wywozu.

Takie kombinacje się opłacają i to bardzo. Lek przeciwzakrzepowy Clexane kosztuje w Polsce ok. 100 zł, w Niemczech jest to już około 100 euro, czyli 400 zł. Czytaj artykuł w Gazecie Wyborczej

Dnia 7 marca 2018 r. odbyły się posiedzenia: zespołu ds. ustawy o zawodzie oraz zespołu ds. pilotażu opieki farmaceutycznej. W spotkaniach obu zespołów udział wzięli przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej. Prace nad ostateczną wersją ustawy o zawodzie trwają, trwa omawianie i dopracowywanie szczegółów. Podobnie jest z pilotażem Opieki Farmaceutycznej, zespół pracuje nad najlepszą koncepcją projektu. Ciąg dalszy prac na następnych posiedzeniach, które zaplanowane są na kwiecień. 

Wszystkie podmioty biorące udział w dystrybucji leków muszą współpracować - komunikat europejskich organizacji ws. braku leków w aptekach

Naczelna Izba Aptekarska jako członek Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU), organizacji zrzeszonej w grupie roboczej pracującej również nad problemem braku leków w aptekach i ich nielegalnego wywozu poza granice krajów, przyłącza się do apelu o działania mające na celu wyeliminowanie problemu. Skala nieprawidłowości w całej Europie jest duża i naraża życie oraz zdrowie pacjentów. Ważne jest wspólne podjęcie działań w tym zakresie.

Europejskie stowarzyszenia reprezentujące producentów leków i wyrobów medycznych, dystrybutorów i hurtowników, a także farmaceutów (skupione wokół grupy roboczej, wymienione na końcu komunikatu) z zadowoleniem i satysfakcją przyglądają się podejmowaniu działań, które mają zaradzić problemowi niedostępności leków. Nieprawidłowości zostały dostrzeżone przez europejskie agencje takie jak: HMA (the Heads of Medicine Agencies), EMA (European Medicines Agency) oraz Rada i Komisja Europejska. Przedstawiciele stowarzyszeń, które wspólnie pracują nad rozwiązaniami, zgodnie twierdzą, że aby wypracować długoterminowe rozwiązania eliminujące braki leków na rynkach europejskich potrzebna jest współpraca i ujednolicone działania wszystkich podmiotów na etapie całego łańcucha dostaw. Dlatego wzywają wszystkie podmioty mające związek z łańcuchem dystrybucji, aby nie bagatelizowały problemu i włączały się w inicjatywy i działania organizowane przez rządy swoich krajów oraz społeczności branżowe. Czytaj więcej 

W Kraśniku aptekarze nie chcą mieć nocnych dyżurów. Starosta: Złamanie miejscowego prawa

Apteki w Kraśniku nie chcą pełnić dyżurów w nocy i od wczoraj są czynne maksymalnie do godz. 22. – To samowolna decyzja aptekarzy będąca złamaniem miejscowego prawa – podkreśla Andrzej Maj, starosta kraśnicki.

Informujemy, że od dnia 1 marca 2018 r. apteki w Kraśniku będą pełnić naprzemiennie dyżury w dni powszednie, soboty, niedziele i święta w godzinach od 8 do 22. Zmianie ulegają godziny dyżurów, natomiast kolejność pozostaje zgodna z harmonogramem”. Pismo tej treści otrzymał starosta kraśnicki Andrzej Maj. Pod informacją znalazły się pieczątki wszystkich 24 działających na terenie Kraśnika aptek. Czytaj cały artykuł.

Aby obejrzeć materiał na ten temat w TVP Lublin kliknij w zdjęcie poniżej.

Zapowiedzi ...

Lublin 13-15.04.2018 II Ogólnopolskie Mistrzostwa Farmaceutów oraz Studentów Wydziałów Farmaceutycznych w Piłce Siatkowej

Osoby, które chcą uczestniczyć w Mistrzostwach powinny spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków: posiadać Dyplom ukończenia studiów na wydziale farmaceutycznym, posiadać Prawo Wykonywania Zawodu Farmaceuty, w przypadku studentów dokumentem dopuszczającym będzie certyfikat wydany przez dziekanat. Więcej szczegółów kliknij tu

Płock 17.03.2018 Posiedzenie naukowo-szkoleniowe

Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie uprzejmie informuje, iż  w sobotę 17 marca 2017 r. o godz. 15.30 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku przy ul. Medycznej 19 odbędą się  2 posiedzenia naukowo-szkoleniowe  w ramach ciągłego szkolenia   farmaceutów. Szkolenie jest bezpłatne.Szczegóły

Kielce: 20 marca 2018 Konferencja naukowo – szkoleniowa oraz spotkanie z Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym

Spotkanie z Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym dotyczyć będzie
następujących zagadnień:
* Wystawianie zapotrzebowań i ich realizacja
* Recepta farmaceutyczna
* Naruszenie art. 94a (zakaz reklamy aptek) ustawy Prawo Farmaceutyczne
* Najczęstsze błędy podczas kontroli aptek

Więcej szczegółów na temat konferencji

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

NIA

ul.Długa 16, 00-238 Warszawa

e- mail: nia@nia.org.pl

tel. (+48 22) 635 92 85; 635 06 70

http://www.nia.org.pl/

Masz uwagi, chcesz zgłosić temat?

iwona.klita@nia.org.pl

MailerLite