Twój cotygodniowy przegląd eko-newsów! Wyświetl w przeglądarce
facebook instagram linkedin
W tym tygodniu...
miasta przyszłości
Czas zapowiedzieć konferencję Miasta Przyszłości

Dlaczego? Bo czuję się "ojcem chrzestnym" tej konferencji. W końcu organizuję ją z ramienia Fundacji Miasta Przyszłości (w której jestem Członkiem Zarządu) oraz mojego pracodawcy (firmy Sweco).

Pierwotnie konferencja miała się odbyć 21 maja, ale przez koronawirusa trzeba było przesunąć wszystko w czasie. Przy okazji podjęliśmy decyzję o zmianie formuły konferencji na bardziej przystającą do rzeczywistości i oczekiwań - będzie to 3-dniowa konferencja w dniach 15-17 września z profesjonalną transmisją na żywo ze studia.

Uważam, że tematykę, prelegentów i zaproszonych gości dobraliśmy w taki sposób, że będzie ciekawie i merytorycznie. Zaplanowaliśmy sesje tematyczne dotyczące rewitalizacji, energooszczędnych budynków, zieleni i wody w miastach, drewnianych wieżowców, przekształcaniu ulic czy kształtowaniu miast przez mieszkańców. Jeśli interesujesz się tematyką miejską, to jestem przekonany, że konferencja Ci się spodoba. Na dodatek ja też jestem w programie.

Sprawdź szczegóły konferencji

PS. W tym tygodniu odrzuciłem propozycję zagrania w spotach o tematyce eko w ramach kampanii Czysta Polska. Tym sposobem nie zostanę "eko-gwiazdą" telewizji Polsat. Po prostu działalność biznesowa (=węglowa) pana Solorza nie koresponduje z moimi ekologicznymi przekonaniami.

Mój subiektywny przegląd ciekawych eko-tematów
izera
Czy "polski" samochód elektryczny odniesie sukces?

Pod względem marketingowym sukces już został odniesiony, bo chyba wszyscy mówią o marce Izera zaprezentowanej w tym tygodniu przez spółkę Electromobility Poland. Plany są śmiałe - budowa fabryki w Polsce i seryjna produkcja dwóch modeli w 2023 roku. Specjaliści szanse powodzenia Izery oceniają jednak mizernie, na 10-20%. Ale na pewno ktoś na tym zarobi.

Powodzenia
plastik w oceanach
710 mln ton plastiku w oceanach do 2040 roku

Eksperci na łamach czasopisma naukowego "Science" opublikowali niepokojące wyliczenia. Wynika z nich, że do 2040 roku na naszej planecie będzie 710 milionów ton plastiku. Co ciekawe, zdaniem uczonych jest to najbardziej optymistyczny scenariusz, który zakłada, że ilość zanieczyszczenia plastikiem zostanie zredukowana o 80 procent.

Że co proszę?!
klimat i biznes
Zmiany klimatyczne grożą chaosem w biznesie

"Ryzyka natury finansowej w połączeniu z fizycznymi zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych mogą wywołać katastrofalne skutki, jakich nigdy nie doświadczyliśmy" - taką przyszłość widzi grupa kilkudziesięciu amerykańskich inwestorów zarządzająca aktywami wartymi łącznie prawie 1 biliona dolarów. Oznacza to spadek wartości wielu firm. To bardziej przemawia niż upały, susze i powodzie.

Show me the money
agrofotowoltaika
Agrofotowoltaika, czyli połączenie upraw i OZE

Instalacje fotowoltaiczne umieszczone ponad uprawami na specjalnych stelażach ograniczają promieniowanie słoneczne padające na rośliny i glebę. Pod panelami temperatura jest niższa niż temperatura otoczenia, co poprawia sprawność paneli. Ograniczenie promieniowania zmniejsza też parowanie, przez co więcej wilgoci zostaje w glebie. Wydaje się, że są same plusy tego rozwiazania.

Brzmi sensownie
eko buty z lidla
Buty z plasiktu wyłowionego z oceanu do kupienia w Lidlu

Muszę przyznać, że jestem w pozytywnym szoku, że Lidl wpadł na taki pomysł. Oczywiście nie był pierwszy, bo przecież Adidas już od jakiegoś czasu ma w ofercie buty ze zrecyklingowanego morskiego (a właściwie plażowego) plastiku. O ile ktoś faktycznie potrzebuje takich butów, to może za jedyne 59,90 zł dodać stopom nieco ekologiczności. 

Już biegnę
atmosfera
Gazy cieplarniane chłodzą atmosferę?

Wyniki badań prowadzonych przez australijskich naukowców na Antarktydzie pokazują, że górna warstwa atmosfery na Ziemi, w regionie zwanym "mezosferą", jest niezwykle wrażliwa na rosnące stężenia gazów cieplarnianych. Jednak zamiast ocieplania, w ciągu 24 lat górna warstwa atmosfery ochłodziła się o około 3°C, czyli 1,2°C na dekadę.

Kto by pomyślał
Eko-scytująca ciekawostka

Według danych z końca czerwca 2020 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 12 271 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W pierwszym półroczu 2020 r. przybyło ich 3 275 sztuk – o 65% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

[Źródło: PSPA]

Podoba Ci się newsletter? A może chcesz się podzielić ciekawymi eko-tematami? Albo po prostu pogadać o ekologicznym życiu? Napisz do mnie!

Pozdrawiam i życzę zdrowia!
Janusz
blog@green-projects.pl

Green Projects

Poznań, Polska

facebook instagram linkedin

Otrzymałeś ten email ponieważ zapisałeś się na eko-scytujący newsletter. Jeśli naprawdę chcesz zrezygnować, to wielka szkoda, bo myślę, że warto poszerzać ekologiczne horyzonty.

Jednak się wypisuję
MailerLite