Szanowni Państwo,
zakończyły się VIII Dni Twierdzy Poznań. Przesyłam krótkie podsumowanie akcji.

Mamy także świeże fotografie (prosimy o podpisanie zdjęć nazwiskami fotografów, będącymi częścią tytułu pliku) – do pobrania tutaj: https://we.tl/t-MHuFr9iNvy

W razie pytań pozostaję do dyspozycji.
Łączę pozdrowienia,
Wojciech Mania
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna
e-mail: w.mania@plot.poznan.pl
telefon: 661 622 046

Twierdza Poznań otwarta i bezpieczna - odbyły się VIII Dni Twierdzy Poznań

W ostatni weekend wakacji, czyli 29 i 30 sierpnia 2020 roku forty i schrony Poznania po raz ósmy otworzyły się dla zwiedzających. „Dni Twierdzy Poznań” przyciągnęły tłumy zwiedzających.

Tegoroczne „Dni Twierdzy Poznań” odbywały się w szczególnych warunkach. Organizatorzy spotkań dołożyli wszelkich starań, by program był nie tylko różnorodny i ciekawy, ale także bezpieczny.
Nowością w programie był schron przeciwlotniczy przy ulicy Kościelnej na poznańskich Jeżycach. Choć względnie niewielki, to przyciągnął w trakcie weekendu ponad 1100 osób. To już trzeci taki obiekt udostępniony w tej okolicy. Wcześniej udostępniany był sąsiedni Luftschutz, także przy ulicy Kościelnej i szczelina przeciwlotnicza w Parku Sołackim.
Jednak nie byłoby Twierdzy Poznań bez XIX-wiecznych fortów. Fort VI, gdzie poza zwiedzaniem kazamatów można było obserwować rekonstrukcje historyczne, zarówno militarne, jak i cywilne. W zaaranżowanej w forcie kawiarni z okresu okupacji można było skosztować kawy żołędziowej i ciasta okopowego upieczonego według przepisu z czasów pierwszej wojny światowej.
Załoga Fortu Ia w wydarzeniu „Poznańczycy roku 1920” nawiązywała do udziału Wielkopolan w Bitwie Warszawskiej. Można też było z bliska podziwiać ułańskie konie i sprawną replikę czołgu Renault FT, skonstruowanego w 1917 roku. Do Fortu Ia dotarło przynajmniej 800 osób. Wizyta tutaj była także okazją, by zostać honorowym dawcą krwi, dzięki obecności „Krwiobusa”.
Popularnością cieszyły się także pozostałe miejsca biorące udział w „Dniach Twierdzy Poznań”: Fort Va z unikalnym mostem zwodzonym, rzadko dostępny Fort VIIa i schrony. Bardzo szybko rozeszły się wejściówki na przyrodnicze wycieczki „Nocne życie fortów”, które były okazją do spotkania się z nietoperzami w Forcie III.
Niezmienną popularnością cieszyły się spacery po Cytadeli. W tym roku jeden ze schronów w Parku Wilsona można było odwiedzić nie ruszając się z domu, a to dzięki wirtualnemu spacerowi.
Po raz pierwszy udało się także przygotować program zwiedzania wybranych obiektów w języku angielskim i niemieckim oraz migowym.
Już archiwalny program VIII Dni Twierdzy Poznań można zobaczyć na stronie www.dnitwierdzypoznan.pl. Relacje i zdjęcia dostępna na profilu Facebook www.facebook.com/DniTwierdzyPoznan.

Kontakt dla mediów:
Wojciech Mania
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna
e-mail: w.mania@plot.poznan.pl
telefon: 661 622 046

Unsubscribe
Created with MailerLite