Zobrazit v prohlížeči

Doporučení týdne: Česká vlády by měla důrazně reagovat na čínské vydírání a vyhostit několik čínských zpravodajců

  • Novináři Aktuálně.cz a Reuters zveřejnili čínskou diplomatickou nótu, odevzdanou počátkem ledna Kanceláří prezidenta republiky, v které čínská vláda vyhrožuje třem konkrétním českým firmám působících v Číně. Ty dle čínské ambasády „budou za cestu předsedy Senátu platit“.
  • Toto explicitní vydírání českých institucí a českých firem ze strany čínské vlády je naprosto nepřijatelné. Čínský velvyslanec Zhang již opakovaně jedná v naprostém rozporu s diplomatickým protokolem: v prosinci 2018 veřejně lhal o obsahu jednání s premiérem Babišem, během roku 2019 vytvářel nepřijatelný nátlak na české instituce a došel až tak daleko, že ministr kultury Zaorálek odešel z jednání s čínským ambasadorem poté, co „mu lhal do očí“.
  • Toto stupňované zastrašování a nově potvrzené vydírání českých institucí by měla česká vláda jednoznačně odmítnout.
  • Česká republika by měla reagovat na několika úrovních:

    1. Vláda by měla vyhostit několik čínských diplomatů, kteří v Česku dle výroční zprávy BIS působí pod diplomatickým krytím a vykonávají nepřátelskou činnost. Podobně jednáme v případě nepřátelských aktivit Ruska, proto není důvod to samé aplikovat v případě Číny.

    2. Ministr zahraničí Tomáš Petříček by měl na Radě EU pro zahraniční záležitosti (FAC) požadovat společné prohlášení EU odsuzující nepřijatelné čínské zastrašování ČR a Švédska, které čelí podobnému tlaku.

    3. Vláda by měla požádat Evropskou komisi, která členské státy EU zastupuje v obchodních záležitostech, aby obdobné obchodní výhružky při jednání s Čínou vzala v zřetel.

    4. Sněmovní zahraniční výbor by v rámci dialogu měl pozvat čínského velvyslance, aby své jednání v posledních měsících vysvětlil českým zákonodárcům a zodpověděl otázky týkající se těchto čínských výhružek.

Výběrové řízení

Hledáme kolegu, který bude na plný úvazek spravovat naše sociální média, komunikační strategie a mediální plán. Termín odevzdání přihlášek: sobota 29. února 2020

Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Dezinformátoři se jasně přidali na stranu nově zvoleného ombudsmana Křečka
  • Pražský primátor Zdeněk Hřib to schytal za návrh na přejmenování náměstí před ruskou ambasádou
  • Častěji se objevovaly články s protiromskou tématikou
Česká dezinformační kauza týdne

Dezinformátoři jako ochránci ochránce lidských práv

Poslanecká sněmovna zvolila minulou středu novým ombudsmanem Stanislava Křečka, jenž byl navržen prezidentem Zemanem. Křeček si získal kontroverzní pověst například svými názory zpochybňujícími vážnost diskriminace či rasismu. Kromě části opozice se ke Křečkově kandidatuře negativně vyjádřil spolek Milion chvilek pro demokracii, který oznámil, že v případě jeho zvolení vyjde do ulic. To vyvolalo pozdvižení u některých politiků a rovněž na dezinformačních serverech, které se jaly nového ombudsmana bránit. Volbě ombudsmana a hrozbě Milionu chvilek bylo na sledovaných serverech věnováno celkem 153 článků, z nichž se naprostá většina nesla v duchu hájení Křečkových kompetencí, a naopak odsuzování protestů proti němu. Dezinformátoři také opět zcela absurdně spojovali Milion chvilek s nacisty.

Zahraniční kauza týdne

Čeští dezinformátoři znovu vzkřísili téma ukrajinského Euromajdanu

Pravidelný přispěvatel jednoho z nejaktivnější dezinformačních webů v České republice Protiproud.cz Václav Danda se při příležitosti šestého výročí pádu ukrajinské vlády Viktora Janukovyče následkem tzv. Euromajdanu rozhodl toto téma opět vzkřísit i na poli tuzemské dezinformační scény. Napsal „vzpomínkový“ článek, ve kterém opakuje svá předešlá manipulativní a nepravdivá prohlášení o tom, že se jednalo o „krvavý státní převrat, který byl řízen západními zpravodajskými centrálami a tajnými službami Spojených států“. Oživuje článek dnes už klasicky konspiračním tvrzením, že se mělo jednat o „bruselskou operaci, jež měla být úvodem k napadení Ruska“. Ke konfliktu s Ruskem však vzápětí nakonec nedošlo údajně pouze proto, že americkým prezidentem byl zvolen Donald Trump. Ponecháme bez komentáře skutečnost, že k pádu vlády Viktora Jakunovyče došlo v únoru 2014 a Donald Trump byl zvolen do funkce až v lednu 2017. USA tedy podle všeho zásadně promarnily dlouhé tři roky příležitostí k vojenskému napadení Ruska za Baracka Obamy, což už ale Danda v článku nijak nevysvětluje. Od Protiproudu pak článek překopírovala také Nová republika a web Pravdive.eu, a ten dokonce hned dvakrát – jednou 15. 2. a podruhé o den později.

Vylhané zdražování masa v EU posloužilo jako brána nenávistných článků namířených proti Unii

Server Parlamentní listy minulý týden lživě „informoval“ veřejnost o tom, že „Frakce Zelených (tam jsou čeští Piráti) a socialistů v Evropském parlamentu začaly projednávat klimatickou daň na maso, jejímž cílem je drasticky snížit jeho konzumaci v celé Unii“. Web Euractiv, který má mimo jiné za úkol informovat české občany o dění v EU, již tuto zprávu dementoval. I přesto tato „zpráva“ posloužila jako brána pro vodopád nenávistných článků nasměrovaných proti Evropské unii. Server Infokurýr například kritizoval českou eurokomisařku Věru Jourovou za to, že zastupuje Brusel, a ne ČR. Autor si zjevně neuvědomil, že Evropská komise je jediná unijní instituce, která ze své podstaty zastupuje zájmy EU a totéž logicky dělají jednotliví eurokomisaři, kritizovat za to Jourovou je tedy naprosto absurdní. Europoslanec za SPD Ivan David na Parlamentních listech dále obhajoval nepravdivou informaci o zdražování masa, což následně převzal také web Pravdivě.eu, který v jiném článku kritizuje přerozdělování peněz z fondu soudržnosti, protože „Praha spolkne vše“. Faktem ovšem je, že peníze z fondu soudržnosti se nijak nepřerozdělují a jsou alokovány pro státy (nikoliv regiony) pro velké infrastrukturní projekty životního prostředí a transevropských sítí. Fondy, z nichž se peníze přerozdělují do jednotlivých regionů, se souhrnně nazývají strukturální – jedná se o Evropský sociální fond a Evropský fond pro regionální rozvoj.

Tragéd týdne – Jaroslav Foldyna

Kontroverzní poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna na jednání Sněmovny o volbě ombudsmana prohlásil, že ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek měl posílat předsedům politických stran výhružné esemesky, aby nevolili Stanislava Křečka. Šéfové ODS, Pirátů, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN však uvedli, že od Pánka žádnou podobnou zprávu nedostali, stejně tak toto lživé nařčení odmítl i Člověk v tísni. Sociální demokracie se od Foldynova vyjádření distancovala a její vedení má v plánu se jeho chováním dále zabývat. Člověk v tísni je častým terčem útoků dezinformačních webů.

Přihlásit se k odběru
facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

Nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. 

info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se