Źle się stało, że termin „polityka historyczna” zastępuje nam często pojęcie „historycznej pamięci”. Bo to ona jest fundamentem, ona uczy pokory i wyważonego spojrzenia na własne dziedzictwo. I dyskusji zamiast posługiwania się frazesami. A w majowym numerze e-Miesięcznika o pamięci i historii jest nie mniej, niż o kulturze.
Wywiad z Michałem Sobańskim, założycielem i prezesem Fundacji im. Feliksa hrabiego Sobańskiego, dotyka nie tylko kwestii tradycji i pamięci, lecz również jej mądrego kultywowania w dzisiejszych realiach. Tak, aby nie miała wymiaru muzealnego, ale by pozwalała uczyć odnalezienia w przeszłości źródeł tego, co jest wokół nas. Jan Bolanowski, dziennikarz „Faktu”, pisze o… polskich koloniach. A precyzyjnie, koloniach dawnej Rzeczypospolitej. Więcej ujawnić nie możemy, trzeba po prostu przeczytać.
Od historii przechodzimy do kultury. Tomasz Dereszyński z Grupy Polska Press pisze o problemach dla muzyki (i w zasadzie dla całej kultury), które spowodowała pandemia. W tej dziedzinie wyjątkowo mocno odczuto jej skutki. Stanisław Bukowski, lider zespołu Stach Bukowski, opowiada w specjalnym nagraniu o początkach grupy.
Pesymistycznie – aczkolwiek realistycznie – o czytaniu Polaków pisze wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego Marcin Rosołowski. Nie mamy czym się chlubić, a państwo nie ma żadnego pomysłu, jak zmienić ten zawstydzający stan rzeczy. Czytamy o wiele mniej, niż pół wieku temu, zaś na Internet nie da się już zwalić wszystkiego, szczególnie, gdy eBooka można mieć na wyciągnięcie ręki.
Jest co czytać – a więc miłej lektury!
|