Eesti Kunstiakadeemia nädalakiri #98

UUDISED

Aasta oodatuim moesündmus ERKI Moeshow tuleb taas!

ERKI Moeshow 2017

Andekad moeloojad, julged modellid ja hullumeelsusi armastav publik, rõõmustagem – 26. mail toimub Eesti pikima ajalooga moedemonstratsioon juba 31. korda.

Käesoleval aastal soovib ERKI Moeshow juhtida inimeste tähelepanu privaatsusele nii virtuaalses kui meid ümbritsevas maailmas. Turvaaugud, identiteedivargused, andmete kergekäeline jagamine – need on vaid mõned näited meid ümbritsevatest ohtudest, millele meeskond tähelepanu juhtida kavatseb.

Konkurss kavandite saatmiseks on alanud! Tööd tuleb kohale tuua Eesti Kunstiakadeemia fuajees asuvasse valvelauda või saata need postiga aadressile Estonia pst 7. Konkursi tähtaeg on 28. märtsil kell 17.

Tutvu reglemendi ja lisainfoga SIIN.

Loe veel

Tänavused Kuld- ja Hõbenõela nominatsioonid on EKA moeosakonnale eriti viljakad!

Kristel Kuslapuu. Foto: Aleksander Kelpman

  • Hõbenõelale on nomineeritud Katrin Aasmaa, kes alles õppimas EKA moedisaini osakonna BA III kursusel. Vt ka Katrini intervjuud Terevisioonis!
  • Kuldnõelale on nomineeritud Kristel Kuslapuu, kes kevadel lõpetas EKA moedisaini osakonna BA õppe. Vt Kristeli loomingut siit!

Hoiame teile pöialt!

Loe veel

PULSS vallutab Nautica keskuse seest ja väljast!

Moeosakonna eksperimentaalvormide näitus PULSS, mis alles jõudis tagasi Peterburist, näitab alates 15.märtsist end täies ilus Nautica keskuse (Ahtri 9) aatriumis. Samuti neelavad näituse fotod enda alla keskuse hiidekraanid nii sees kui väljas, küttes punaseid kirgi ka möödjasõitjate seas.

Näitus jääb avatuks 15.aprillini.

Näidendi "Richard3" kostüümi- ja lavakujunduse lõi EKA stsenograafia tudeng Freda Purik

Nädalavahetusel esietendus Paide Muusika- ja Teatrimajas näidend “Richard3”, millele tegi kostüümi- ja lavakujunduse EKA stsenograafiaosakonna 3. kursuse tudeng Freda Purik. Etendus tervikuna valmis koostöös Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Eesti Kunstiakadeemia ning Paide Muusika-ja Teatrimajaga. Järgmised etendused toimuvad 31.03 kell 18.00 Paides ning 02.04 kell 19.00 Tallinnas Vene Teatris.

EKA tootedisainiosakonna üliõpilased mõtestasid koostöös tehnoloogiaettevõttega Cleveron droonivedu

EKA tootedisainiosakonna üliõpilane Julien Hac. Foto: Liina Lelov

Ühe edukaima Eesti kapitalil põhineva tehnoloogiaettevõttena plaanib Cleveron sel aastal välja tulla uudse drooniveo lahendusega. Koostöös Eesti Kunstiakadeemia tootedisainiosakonna 3. kursuse üliõpilastega alustati disainilahenduste väljatöötamist Cleveroni pakiautomaatidega ühilduvate droonimoodulitele, mis võimaldaks pakkuda ilma inimese sekkumiseta pakivedu.

Loe veel

AVATUD LOENGUD

61. välkloeng KÜLMAVÕITU & Ehituskunsti uue numbri esitlus

Jo Van Den Berghe illustratsioon ajakirjale Ehituskunst #59 “Külmavõitu”

Eesti Arhitektuurikeskus kutsub neljapäeval, 15. märtsil kell 18:00 kõiki kinno Sõprus, et järjekordsel välkloengul uurida, milliseid tingimusi esitab külmavõitu kliima ruumile. Ning millise jälje jätab lõputu külma ja sooja vahel kõlkumine siin sündinud kultuurile. Kuidas saada külmast võitu? Mida on võimalik ammutada meie mitteteadvuse sellest kihistusest, mis on lahutamatult seotud temperatuuri kõikumisega?

Välkloengu inspiratsioon sündis Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna ajakirja Ehituskunst sama pealkirja kandvast värskest numbrist, mis on ka välkloengul saadaval – samuti teemat veelgi avav tõlketekstide kogumik “Ehituskunsti raamatukogu #2: Arhitektuur ja soojusmõõde”, mis on mõeldud kõigile ruumihuvilistele, keda huvitavad soojusmõõtme ja ruumi seosed.

Loe veel

Kunstnike Linda ja Daniela Dostálková avalik loeng “The Roles Belong Together”

Teisipäeval, 13. märtsil kell 17.30 tutvustavad kunstnikud Linda ja Daniela Dostálková Eesti Kunstiakadeemias oma erinevaid praktikaid ja loomingut. Avalik loeng on tasuta ning toimub Estonia pst 7 neljandal korrusel ruumis 410 (GD stuudioruum).

Samal nädalal viivad õed Dostálkovád läbi töötoa fotograafia ja graafilise disaini tudengitele. Dostálkovád tegelevad oma praktikas sootsiumi ja kaasaegse kunsti kriitilise mõtestamisega ning kutsuvad end näitusetegijateks. Nende üks märkimisväärsemaid projekte on 2016. aastast alates toiminud Institutsionaalse Homöopaatia Hübriidne Sotsiaalse Kunsti Agentuur, mis propageerib erinevate institutsioonide teineteisemõistmist. Vt veel: www.dostalkova.com

Loe veel

Margit Säde avatud loeng “Pilvepurustajad” – sissejuhatus Tallinna XVII Graafikatriennaali

Täna kell 17.00 toimub graafikaosakonnas Margit Säde avatud loeng “Pilvepurustajad”. Loengus tuleb lähemalt juttu Tallinna XVII Graafikatriennaali teemanäitusest “Pilvepurustajad: Intensiivsus ja kavatsus”. Kombineerides fanaatilisi ideid ja somnambuulseid nägemusi koos hoolikamalt läbimõeldud taktikatega toob näitus tähelepanu erinevate kunstnike omamaailmadele, mis pakuvad alternatiive elule “transformatiivses digitaalses ühiskonnas” ehk elule “pilves”.

Hea õpetamise seminar küsib: kuidas teha õppekava turundust ja kommunikatsiooni?

Millised sõnumid EKAs õppimisest levivad? Milline on EKA maine? Kuidas leida sisseastujaid? Kuidas turundatakse EKAt ja õppekava? Kuidas olla oma õppekavaga meedias nähtav? Mille kaudu saame teha ennast mõistetavaks?

Seminaris vaatame õppejõu ja õppekava juhi vaatenurgast EKA ja õppekava kommunikatsiooni ja turunduse temaatikale. Seminar toimub 28. märtsil kl 14–17 Suur Kloostri 11, ruumis S-103. Registreerida saab 20. märtsini!

Seminari panustavad kommunikatsioonistrateeg, filmikriitik ja -režissöör Ilmar Raag (MA Ohio ülikool) ja EKA kommunikatsioonijuht Solveig Jahnke (MA Asbury ülikool) jt.

Loe veel ja registreeru

Hasso Krulli loengud “Tänapäeva askees”

Kus me oleme? Mida me saame teha? Kas meie elu saab olla kunstiteos? Kaks loengut keskenduvad neile küsimustele. Peamisteks märksõnadeks  on: müüt ja keel, toit ja mets, sõda ja raha.

Avatud loengud toimuvad Vabade kunstide teaduskonnas, Lembitu 10, ruum 101.

14.03.18 kell 18.00 - 21.00

21.03.18 kell 18.00 - 21.00

Infotund: EKAs valminud teostega “kauplemine” turul

EKAs valmib igapäevaselt palju erinevaid teoseid: fotod, kursuse- ja lõputööd, raamatud, maalid, skulptuurid, tellimustööd koostöös ettevõtete ja organisatsioonidega jne. Iga loometegevuse alguses on osapooltel võimalik kirjalikult kokku leppida, kuidas jagunevad teose autorid ja õigused ning milline saab olema teosega “kauplemise” viis.

Küsimused, mida infotunnis käsitletakse:

  • Kes on õppeprotsessis valminud teoste autoriteks EKAs?
  • Missugused on autoriõigused?
  • Kuidas jaotuvad autorite varalised õigused tudengite, õppejõudude ja EKA vahel?
  • Missugused on võimalikud autoriõigustega seotud kokkulepped koostöölepingutes, et vältida hilisemaid vaidlusi ja varalisi kahjusid?
Loe veel

NÄITUSED

Kaisa Maasiku näitus “Su armastus teeb haiget” Tartu Kunstimaja Monumentaalgalerii

Neljapäeval, 15. märtsil kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis fotoosakonna magistrandi Kaisa Maasiku isikunäitus „Su armastus teeb haiget”. Näitus käsitleb pere- ja lähisuhtevägivalla temaatikat läbi Eesti inimeste lugude. Galeriist saab ühine installatiivne kogemisruum, kus on võimalik mõtiskleda isiklike mälestuste üle. 

Näitus on avatud 8. aprillini.

Loe veel

Sisearhitektuuri tudengite näitus “Viis visiooni” Narva Aleksandri Suurkirikus

Makett Narva Aleksandri Suurkirikust

Narva Aleksandri Suurkirikus (Kiriku 9, Narva) on avatud Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri kolmanda kursuse näitus “Viis visiooni”.

Narva Aleksandri Suurkiriku saalilahendused valmisid 2017. aasta sügissemestril viie meeskonna erialaprojektidena. Tudengid esitavad oma töödega küsimuse – mis võiks kirikuruumist saada?

Näitus on avatud 9. aprillini.

Loe veel
Vaata pildigaleriid

Fotodokumentalistika näitus „Koerailmutus” EKA fuajeegaleriis

Emakeelepäeval, 14. märtsil kell 18.00 avaneb Eesti Kunstiakadeemia fuajees (Estonia pst 7/ Teatri väljak 1) fotograafiaõppejõu ja kunstniku Kalev K Vapperi poolt kureeritud fotodokumentalistika näitus „Koerailmutus”. Näitus EKA avatud akadeemia fotodokumentalistika kursuse otsene tulemus.

Näitusel esinevad dokumentaalfotograafid: Airi Leon, Birgit Varblane, Liina Uuetoa, Marit Linke, Terje Äkke, Urmas Roos, Mark Slavin, Sven Tupits, Igor Zujev ja Vallo Vahesaar.

Avamise põgusaks osaks saab ka Jürgen Rooste ja Kalev K Vapperi emakeelepäevale pühendatud etteaste, mis on vaheetapiks terve päev kestvale Kristjan Jaak Petersoni luulemaratonile linna eri paigus.

NY kunstniku Sheri Wills-i näitus "Mida valgus mäletab?” Draakoni galerii keldrisaalis ja töötuba EKAs

Draakoni galerii keldrisaalis on avatud Sheri Wills-i (USA) isiknäitus "What does light remember? / Mida valgus mäletab?”, mis valmis EKA Narva Kunstiresidentuuris. Näitus vaatleb kinnipüütud valguse materiaalset loomust metafoorilises võtmes, uurides selle võimet säilitada mälestusi ja valgustada kustutatud maastikke.

Sheri Wills on New Yorgist pärit kunstnik ja Rhode Island School of Design’i õppejõud, kes töötab peamiselt filmi-, video-performance'i ja installlatsiooni vallas.

Sheri Wills'i juhendamisel toimus EKA vabade kunstide teaduskonnas ka video- ja installatsiooni töötuba "Where is cinema? A post-cinema practice workshop”. Töötoa raames analüüsisid tudengid erinevaid valgusprojektsiooni praktikaid läbi ajaloo ning lõid eksperimentaalseid video- ja valgusinstallatsioone.

Loe veel

Üürikorteri näitus “Kohatu”

Vabade kunstide teaduskonna I ja II kursuse tudengid avasid nädalavahetusel omaalgatusliku pop-up näituse “Kohatu” Kadrioru linnaosas asuvas tühjas üürikorteris. Kahepäevane näitus uuris, mis defineerib üürikorterit kui kodu, kas elukoht ja kodu on kaks eri asja ning mis teeb kodust kodu. Noored kunstnikud lahkasid oma teostes teemasid nagu identiteet, kodu, kodutunne ja erinevad rollid, mis kaasnevad elukoha vahetamisega. 

Jätkuvalt avatud:

Urmas Lüüsi isiknäitus “Inimese mõõt” HOP galeriis

Neljapäeval 1. märtsil kell 18.00 avatakse HOP galeriis (Hobusepea 2, Tallinn) Eesti Kunstiakadeemia õppejõud, kunstnik Urmas Lüüsi näitus “INIMESE MÕÕT” / “THE MEASURE OF MAN”.

Näitus on läbi kolme nädala muutuv installatsioon. Avamise õhtul, lükatakse käima protsess, mis viib savist ja rauast skulptuuri taas oma materjali algvormi. Nii nagu surevad ja kõdunevad inimesed, neelavad keemilised protsessid kunstniku poolt materjalile pealesunnitud kultuurilisi tähendusi. Ülistus füüsilise materiaalsuse ülemvõimule.

Näitus jääb avatuks 20. märtsini.

Loe veel

Näitus EKA Galeriis – "I Spy With My Little Eye 2"

EKA Galeriis on avatud Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti magistritudengite ja Austria kollektiivi SUPRA//STRUKTUR ühisnäitus “„I Spy With My Little Eye 2”.

Osalevad kunstnikud: Maarja Mäemets, Mari-Liis Makus, Annika Mätlik, Sigrid Luitsalu, Kateriin Rikken, SUPRA// STRUKTUR: Marlene Lahmer, Oliver Alunovic, István Antal.

Näitus on avatud viimast nädalat – kuni 17. märtsini.

Loe veel

Leonhard Lapini isiknäitus „Tühjus ja ruum“ Kumu kunstimuuseumis

Leonhard Lapin. Kalevi kojutulek. 1987. Õli. Eesti Kunstimuuseum

Kumu kunstimuuseumis on avatud EKA emeriitprofessori Leonhard Lapini (1947) isiknäitus „Tühjus ja ruum“. Näitus jätkab Kumu klassikutesarja, mille raames on varem toimunud Tõnis Vindi, Raul Meele, Jüri Okase ja Andres Toltsi näitused.

Näitus jääb avatuks 13. maini.

Loe veel

Karl-Erik Talveti näitus "Värvivalangud" Eesti Sõjamuuseumis

EKA maaliosakonna magistrant Karl-Erik Talveti näitus on avatud Eesti Sõjamuuseumis. Kaitseliidu 28. taasasutamise aastapäevale pühendatud maalinäitus lõpeb 28. märtsil oksjoniga, mille tuludest 50 protsenti annetatakse Eesti Vigastatud Võitlejate Ühingule.

Näitus jääb avatuks 28. märtsini.

Loe veel

Paco Ulman'i näitus "Heitmaa" Eesti Arhitektuurimuuseumis

Foto Paco Ulman

Mis on heitmaa sügavam olemismeel ja mida inimesed sealt otsivad? Mida selle keskkonna abil endas kompenseeritakse? Mida on heitmaal – urbaansele keskkonnale nii omasel vaheruumil – üle või puudu, et inimesi sinna ikka ja jälle tõmbab? Neile küsimustele püüab vastuseid leida EKA õppejõu, arhitekti ja kunstniku Paco Ulmani näitus „HEITMAA“ Eesti Arhitektuurimuuseumis.

Näitus jääb avatuks 25. märtsini.

Loe veel

Eve Kask isiknäitus “2+2=...” Tartu Kunstimuuseumis

Tartu Kunstimuuseumi esimesel korrusel on avatud Eesti Kunstiakadeemia graafika osakonna dotsent, kunstnik Eve Kask isiknäitus “2 + 2 = …”. Näitus asetub tõe ja fiktiivsuse piirimaile ning suhestub eelkõige tõejärgsuse fenomeniga, esitades kunstniku viimaste lähiaastate silmapaistvamat loomingut.

8. märtsil kell 18 toimub näitusel kunstnikuvestlus, kus Eha Komissarov vestleb Eve Kask-iga.

Näitus jääb avatuks 13. maini.

Loe veel

EKA MAAILMAS

EKA vabade kunstide tudengid ja õppejõud Vilniuses

7.–9. märtsil viibisid EKA vabade kunstide teaduskonna tudengid ning õppejõud Vilniuses. Koos külastati Vilniuse Kunstiakadeemiat, kus kohtuti sealsete õppejõudude Antanas Šnarase ja Konstantinas Bogdanasega, kes tutvustasid maali- ja skulptuuriosakondi.

Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuses kohtuti hispaania kunstniku Daniel Steedmann Mangranega, kes viis läbi giidituuri oma isikunäitusel “Phantom”. Lisaks külastati projektiruumi Autarkiat – “kunstnike päevakeskus”, mis töötab nii kunstnike kohtumispaiga, restorani, stuudio, galeriina, jpm – ning kunstiprojektina töötavat restorani Delta Mitybat, mis oli osa Leedu paviljonist Veneetsia biennaalil.

EKA animatsioon festivalil MONSTRA, Lissabonis

Kaader filmist "A Chronic Circus", autor Helen Woolston

8.-18. märtsini toimub Portugalis, Lissabonis animatsioonfilmide festival MONSTRA. Tudengifilmide võistlusprogrammi valiti Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni osakonna nelja tudengi filmid:

Helen Woolston “A Chronic Circus” (2017)

Äggie Pak Yee Lee “Muteum” (2017)

Heta Jäälinoja “Penelope” (2016)

Aili Allas, Anne Mirjam Kraav, Liisi Grünberg “Valgusring” (2017)

“Valgusring” valiti ka MONSTRA eriprogrammi “Best Short Film in MONSTRA à Solta”, mis linastub Portugali erinevates linnades kuni detsembrini 2018. Lisaks linastub festivalil ka professor Priit Pärna ning dotsent Olga Pärna filmide retrospektiiv. Linastub ka EKA animatsiooni osakonna valikprogramm, mis tutvustab tudengite viimase 5 aasta loomingut.

Loe veel

EKA animatsiooni tudengid ja õppejõud Tamperes

Soomes toimus Tampere 48. Filmi Festival ja Bootcamp. Osalesid tudengid Eestist (Eesti Kunstiakadeemia animatsiooni osakond ja Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut), Soomest (Tampere University of Applied Sciences) ja Hiinast (Communication University of China).

Tudengitele tutvustati YLE filmistuudioid, töökodasid ja ladusid, õppimis- ja koostöö võimalusi, toimus erinevaid töötubasid ja vestlusringe. Tudengid said nautida filmifestivali linastusi ja kohtuda režissööridega.

Festivali raames toimus ka professor Priit Pärna joone olemusele keskendunud loeng “Line”.

Loe veel

Jaan Toomiku isiknäitus Riias

EKA maaliosakonna juhataja, prof Jaan Toomiku isiknäituse “Theatre of Gestures” kureeris Mūkusala Kunstisalongi peagalerii jaoks Andris Brinkmanis. Näitusel on eksponeeritud valik Jaan Toomiku loomingust, mis on valminud aastatel 2008-2018.

Näitus jääb avatuks 12. aprillini.

Loe veel

Marge Monko isiknäitus Budapestis ja osalemine kunstibiennaalil Innsbruckis

Budapesti galeriis Ani Molnár avaneb EKA fotograafia osakonna juhataja, prof Marge Monko isiknäitus ‘Women of the World, Raise Your Right Hand’, mis on järjeks aasta alguses Tallinna Linnagaleriis avatud olnud näitusele.

Lisaks osaleb Marge Monko märtsis Innsbrucki rahvusvahelisel kunstibiennaali. Seal on väljas installatsioon ‘New Romance’ (2016) ja video ‘Dear D’ (2015).

Loe veel

TRÜKIMUST

Ilmub kogumik arhitektuuri soojusmõõtmest

Eesti Kunstiakadeemia Kirjastuselt ilmub sarja “Ehituskunsti raamatukogu” 2. köitena kogumik “Arhitektuur ja soojusmõõde”, mis on pühendatud arhitektuuri soojusmõõtmele.

Raamatut esitletakse neljapäeval, 15. märtsil kell 18 kinos Sõprus Eesti Arhitektuurikeskuse arhitektuuri välkloengu “Külmavõitu” raames, kus esitletakse ka ajakirja Ehituskunst 59. numbrit.

Loe veel

"Esteetika kui poliitika" tõlkija Anti Saar on Kultuurkapitali aastapreemiate nominentide seas

Eesti Kunstiakadeemia Kirjastuses 2017. aastal välja antud Jacques Rancière'i esseekogumiku „Esteetika kui poliitika“ (koost Neeme Lopp) tõlkija Anti Saar on valitud selle raamatuga Kultuurkapitali kirjanduse aastapreemiate nominentide hulka mõttekirjanduse kategoorias.

Hoiame pöialt!

Loe veel

Neljapäeval, 15. märtsil kell 19.00 tähistatakse KUMUs ajakirja Estonian Art 20. juubelit. Raamatu “Estonian Art 20” esitlusel astuvad üles EKA uusmeedia osakonna tudengid Helen Västrik ja Ave Vellesalu, kes viivad läbi eksperimentaalse live-esituse, kasutades iseehitatud soundbox’e.

Raamat koosneb 15 intervjuust, kus üks kunstnik intervjueerib teist, kelle looming on kirjutajat kõige enam mõjutanud. Esindatud on mitmed EKA vabade kunstide teaduskonna vilistlased ning õppejõud – Jaan Toomik, Krista Mölder, Jaanus Samma, Pille-Riin Jaik, Tanja Muravskaja, Laura Kuusk, Andres Lõo, Raul Keller, jpt.

EKA'lased

Hea tudeng – milliseid vabaaineid Sina tahaksid?

Täida palun alljärgnev ankeet ning vaatame, kuidas saaksime vabaaineid paremaks ja huvitavamaks muuta. Võib-olla on kõik muidugi juba praegugi väga hästi, aga kui midagi kripeldab antud teemal, siis on just nüüd aeg oma panus anda!

Küsimustiku leiad siit
Nädalakirja koostab
Solveig Jahnke Kommunikatsioonijuht
solveig.jahnke@artun.ee
+372 5626 4949
Nädalakirja koostab
Mart Vainre Kommunikatsioonispetsialist
mart.vainre@artun.ee
+372 6267 111

Eesti Kunstiakadeemia

 

kunstiakadeemia@artun.ee

+372 6267 111 / +372 5626 4949

www.artun.ee

Facebook Instagram