Zobrazit v prohlížeči

Vláda by měla vyhodnotit svá selhání v krizové komunikaci během pandemie

Během posledních dvou měsíců česká státní správa prošla zátěžovým testem své komunikace. Důvěra ve vládní opatření během nouzového stavu byla opakovaně narušována kvůli nekoordinované komunikaci státních složek, neschopnosti aplikovat základní zásady krizové komunikace a evidentnímu nezvládnutí nadresortní koordinace komunikace. Přitom již v prosinci 2016 byl vládou schválen Audit národní bezpečnosti, který například stanovuje jako potřebné kroky vytvoření týmů strategické komunikace na silových rezortech. To se za necelé čtyři roky stalo pouze na ministerstvu vnitra (kde vzniklo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám), zatímco rezorty obrany a zahraničí stále byť malé týmy koordinující plánování a realizaci strategické komunikace nemají. Neschopnost státní správy efektivně komunikovat v krizové situaci probíhající pandemie se tak ukázala v celé nahotě. Dalším dlouhodobým selháním státu je faktická absence koordinační role Úřadu vlády v oblasti strategické komunikace bezpečnostních témat.

Vláda by po skončení urgentní fáze pandemické krize měla provést vyhodnocení svých komunikačních chyb tak, aby byly popsány systémové problémy. Toto vyhodnocení by mělo být začleněno do každoročního vyhodnocení Akčního plánu Auditu národní bezpečnosti, který je předkládán Bezpečnostní radě státu.

Online debata:

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty ve spolupráci s think-tankem Macdonald Laurier Institute pořádají online veřejnou diskusi s autory připravované knihy „Hidden Hand: Exposing the Chinese Communist Party Hostile Interference against Western Democracies“.

Panelisti:

  • Mareike Ohlberg, German Marshall Fund, DE
  • Clive Hamilton, Charles Sturt University, AU
  • Charles Burton, Mcdonald Laurier Institute & European Values Center for Security Policy, CA

Moderátor:

  • Jakub Janda, Director, European Values Center for Security Policy, CZ

Diskuse proběhne 18. května 2020 o 14:00.

SLEDUJTE ZDE
Potřebujete vědět:
  • Belgická bezpečnostní služba (VSSE) podezřívá Čínu ze špionáže zaměřené na belgický a britský výzkum vakcín a biologických látek, které by mohly být použity jako biologické zbraně. Tato čínská špionáž nicméně nemá žádnou přímou souvislost se současnou pandemií koronaviru a byla zaznamenána už v tajných reportech VSSE z let 2010-2016.
  • V časopisu New Republic vyšel článek o amerických univerzitách a jejich autocenzuře akademických článků zaměřených na témata, která by se mohla dotknout Číny. Autocenzura není ani tolik důsledkem stamilionových čínských investic do amerických univerzit nebo nárůstu studentů z Číny, ale spíše důsledkem snahy amerických univerzit se Číně zavděčit a nijak se jí nedotknout
  • Pokud by ruský Gazprom získal zakázku na dostavbu Dukovan, dá se v České republice očekávat podobný ruský „elite capturing“ jako v Srbsku. Gazprom vlastní většinu v srbském národním energetickém koncernu NIS (srbská verze ČEZu) a nabízí zaměstnání pouze lidem, kteří mohou v budoucnosti posloužit ruským zájmům, jak dokazuje studie organizace NATO Stratcom Centre of Excellence
  • Německo vydalo zatykač na ruského hackera Dmitrije Badina, jenž je podezřelý z hackerského útoku na německý Bundestag v roce 2015 a na emailové adresy Hillary Clintonové a Demokratické strany. Jak Německo, tak i Spojené státy věří, že Badina útoky pověřila ruská vojenská rozvědka GRU.
  • Institute for National Strategic Studies vydal studii o tom, jak se Spojené státy vypořádaly se sovětskými dezinformacemi během studené války
Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Výrazným tématem bylo údajné přepisování dějin v souvislosti s výročím konce druhé světové války
  • Mnoho článků se rovněž věnovalo odstraněnému pomníku maršála Koněva a vybudovanému pomníku vlasovcům či zpochybňovalo pravdivost informací o ruském agentovi s ricinem
  • Ze zahraničních témat se řešila tradičně migrace, byly šířeny konspirační teorie o koronaviru
Česká dezinformační kauza

Na pozadí 75. výročí konce druhé světové války se ústředním tématem českých dezinformátorů stalo přepisování historie

Minulý týden se česká dezinformační scéna významně věnovala českým dezinformačním kauzám v souvislosti s oslavami Dne osvobození. Pokračovala nekritická podpora ruských narativů týkajících se pomníku maršála Koněva a ruského muže pod diplomatickým krytím, který přicestoval do Prahy s ricinem v kufříku, nově se připojila jednostranná nenávist vůči Ruské osvobozenecké armádě (ROA) neboli tzv. vlasovcům a snaha přesvědčit občany České republiky, že jim všichni lžou a ruský výklad dějin je ten jediný správný.

Jiří Kobza z SPD pojal za nutné napsat obsáhlý článek o tom, že především Praha by měla být Rudé armádě neskonale vděčná, neboť skutečnost, že Rudá armáda dorazila do Prahy již prakticky osvobozené, zde nehraje roli; nejdůležitější totiž bylo to, že nacistická vojska věděla, že Rudá armáda se blíží, a to stačilo. S troškou kontrafaktuální historie se dají dělat zázraky podobné tomuto: „Nyní si tedy zkusme představit, co by se asi v Praze a s jejími obyvateli dělo, nebýt zde reálná vize přijíždějící Rudé armády…“. Nutno podotknout, že Jiří Kobza na svůj článek může být právem pyšný, po jeho originálním vydání na webu Protiproud jej sice s minimální námahou, ale zato stoprocentní shodou publikovala také Nová republika, Pravdive.eu, Infokurýr, Vlastenecké noviny a Euportál.

V souvislosti s přepisováním historie se dezinformační weby často vracely k tragické události, která se stala v malé obci Zákřov na Olomoucku v předvečer konce druhé světové války, kdy zde bylo mučeno a zavražděno devatenáct mužů. Autoři článků na webech Czech free press, První zprávy nebo afra.cz obviňují z tohoto činu právě vlasovce a akcentují tuto konkrétní událost ve snaze poukázat na přepisování historie. Problém je akorát v tom, že při své snaze poukázat na přepisování historie přepisují historii. Faktem je, že masakr v Zákřově měl na svědomí ruský kozácký 547. prapor ve službách wehrmachtu, který součástí ROA nebyl. Paměť národa doslova píše: „Cílem vojáků z 547. praporu s krycím názvem Feuermittel bylo potírání partyzánů a jejich pomocníků. K Němcům se přidali pod příslibem speciálních privilegií a z nenávisti k sovětskému Rusku.“ Na tuto událost z téhož důvodu poukázal i Vojtěch Filip v rozhovoru pro MF Dnes, který posléze interpretoval Sputnik.

Válka o válečné památníky pokračuje

Kromě upozorňování na přepisování dějin obecně pokračují dezinformační weby v útocích na pražské starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) a Pavla Novotného (ODS), kteří ve svých městských částech odstraňují či budují pomníky způsobem, jenž se dezinformátorům nepozdává. Pohled dezinformátorů se přitom zcela shoduje s pohledem Ruské federace. Zatímco v posledních týdnech byla pozornost upřena především na starostu Prahy 6 Koláře, který nechal odstranit kontroverzní sochu sovětského maršála Koněva, nyní se do hledáčku dezinformátorů dostal i Novotný. Ten totiž na začátku května ve svých Řeporyjích odhalil plánovaný pomník vlasovcům, proti kterému dezinformátoři protestují již od doby, co Novotný ohlásil záměr jej postavit. Ostře kritizováno bylo rovněž Novotného vystoupení v Aréně Jaromíra Soukupa.

Naopak pochvaly se na dezinformačních webech dostalo například Robertu Vašíčkovi z SPD, který během pátečního Dne vítězství vyrukoval s replikou pamětní desky připomínající vojska maršála Koněva, jež dříve visela na Staroměstské radnici. S ní poté vykonal tour po Praze, během které repliku vždy na chvíli postavil před Staroměstskou radnici, na místo odstraněné Koněvovy sochy v Bubenči či před řeporyjský pomník vlasovcům. Vašíček se díky tomu dostal i do ruských médií, kde byl mimo jiné chybně označen za starostu Prahy 11, přestože je v této městské části pouze opozičním zastupitelem. Funkce starosty je ale Vašíčkovi v ruských médiích připisována běžně. Pozitivně bylo referováno také o pietní akci sympatizantů ruského motorkářského klubu Noční vlci. Značný prostor byl stále věnován kauze s ruským agentem s ricinem, o jejíž pravdivosti je na sledovaných webech silně pochybováno.

TRAGÉD TÝDNE - Ivan David

Europoslanec za hnutí SPD Ivan David na svém facebookovém profilu, na kterém se dezinformace neobjevují poprvé, publikoval příspěvek o údajném přepadávání a okrádání řeckých farmářů v okolí Théb migranty z místního ubytovacího centra pro migranty. Jak ale zjistil server Manipulátoři.cz, ani jedna z fotografií, které David ke svému příspěvku přiložil, není aktuální. První pochází z února a lidé, proti kterým těžkooděnci na snímku zasahují, nejsou migranti, nýbrž místní Řekové protestující právě proti výstavbě záchytného střediska pro migranty. Na zbylých dvou fotografií je zachycen dům řecké novinářky po nájezdu zlodějů, ke kterému došlo v lednu. Ivan David jako zdroj svých informací uvádí řecké weby el.gr a pronews.gr, o jejichž důvěryhodnosti lze významně pochybovat. Například prvně jmenovaný web má totiž dokonce oddíly zvlášť věnované chemtrails či UFO.

Přihlásit se k odběru
facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

Nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. 

info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se