Sveiki,
darbams įgaunant pagreitį, pranešame, kad Vartotojų aljansas atstovaus grupės nariams pasitelkdamas advokatę Ingą Abramavičiūtę. Jeigu prireiktų, advokatei taip pat padės advokatė Daiva Dumčiuvienė ir advokatas Rytis Jokubauskas. Grupės nariai turės galimybę iš anksto (iki tampant grupės nariais) susipažinti su advokatų teikiamų paslaugų sąlygomis.
Dėl sulaukiamų klausimų apie grupės ieškinį ir būtinus atlikti veiksmus jam pareikšti, šiame naujienlaikraštyje aptariamas grupės ieškinio institutas.
Grupės ieškinio koncepcija Lietuvoje buvo apibrėžta 2011 m., nurodant, jog Lietuvos teisėje reglamentuoti grupės ieškinio institutą reikėtų dėl objektyvių priežasčių. Viena iš jų – siekis užtikrinti didelių grupių, susidedančių iš asmenų, kuriuos vienija teisinis ir faktinis pagrindas byloje, interesų gynimą, kai jų ieškinius nagrinėti individualiai būtų neekonomiška ir neefektyvu.
Grupės ieškinys yra ne mažiau kaip 20 fizinių ar juridinių asmenų grupės interesais pareikštas ieškinys, jeigu šią grupę vienija tam tikri bendri interesai ir visų grupės narių reikalavimas yra grindžiamas tuo pačiu pagrindu. Vartotojų aljansas gali atstovauti tik vartotojams, todėl prie grupės ieškinio prisijungti negalės tie, kurie naudojosi „Citybee“ paslaugomis per darbdavio paskyrą.
„Citybee“ incidento atveju, grupės ieškinio reiškimą sudarys trys stadijos:
- Pasirengimas;
- Pretenzija;
- Grupės ieškinio nagrinėjimas teisme.
Toliau aptariama pirmoji stadija – pasirengimas.
Šioje stadijoje bus renkama grupė, jos nariai pasirašys teisingumo ministro nustatytos formos pareiškimą dėl sutikimo būti grupės nariu ir atstovavimo susitarimą su Vartotojų aljansu (toliau – Susitarimas). Susitarime bus aptartos grupės narių atstovavimo sąlygos, bylinėjimosi išlaidų paskirstymo tvarka. Susitarimą su grupės nariais sudarys individualios sąlygos (pvz. dėl turtinės žalos atlyginimo) ir standartinės sąlygos visiems grupės nariams.
Grupės suformavimas yra tam tikras grupės narių susitarimas veikti kartu ginant savo interesus: visų pirma, grupės nariams išreiškiant pasitikėjimą dėl jų interesų atstovavimo per konkretų grupės atstovą, o grupės atstovui sutinkant atstovauti grupei grupės ieškinio byloje, antra, grupės nariams pasitikint jo priimamais sprendimais. Šis pasitikėjimo elementas svarbus tiek formuojant grupę iki grupės ieškinio padavimo teismui, tiek ir vėliau ją pildant. Asmenys, pareikšdami savo sutikimą tapti grupės nariais, kartu išreiškia ir pasitikėjimą konkrečiu grupės atstovu (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2021 m. sausio 6 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-170-1075/2020).
Tinkamas grupės atstovas yra viena iš būtinų prielaidų, tam, kad teismas galėtų priimti grupės ieškinį. Grupės atstovas turėtų būti suprantamas kaip grupės vedlys. Teismas, spręsdamas grupės atstovo tinkamumo klausimą, įvertina atstovo sąžiningumą, reputaciją, kompetenciją, patirtį, procesinį elgesį, interesų konflikto su grupės nariais nebuvimo faktą.
2020 m. liepos 1 d. pasikeitus teisiniam reguliavimui, nustatyta, jog kai grupės ieškiniu reiškiami reikalavimai kyla iš vartojimo teisinių santykių, reikalavimas dėl grupės narių narystės asociacijoje nėra taikomas, jei ši yra įgaliotoji vartotojų asociacija. Vartotojų aljansas atitinka Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatyme numatytas sąlygas ir yra laikomas įgaliotąja vartotojų asociacija, todėl gali atstovauti ir nesančių jos nariais asmenų interesus.
Vartotojų aljansas, kaip įgaliotoji vartotojų asociacija, galės tapti oficialiu atstovu grupės ieškinio procese tik po to, kai bus pasirašytas Vartotojų aljanso ir kiekvieno nario susitarimas dėl atstovavimo reiškiant grupės ieškinį.
Vartotojų aljansas
el.paštas: ieskinys@vartotojualjansas.lt
|