Zobrazit v prohlížeči

Vláda ČR by měla prosazovat rozšíření sankcí vůči Rusku kvůli masové vraždě při sestřelení letu MH-17

  • Mezinárodní tým vyšetřovatelů minulý týden zveřejnil rozhodnutí zahájit trestní řízení proti čtyřem osobám zodpovědným za vraždu 283 civilistů při sestřelení letu MH-17 ruskou raketou nad Ukrajinou v roce 2014. Jde o masovou vraždu, kterou provedli vojáci Ruské federace pomocí zbraňového systému BUK vlastněného a řízeného Ruskou federací.
  • Česká republika by měla jasně dát mezi spojenci najevo, že podporuje zpřísnění sankcí vůči Ruské federaci, která o tomto brutálním činu dodnes otevřeně lže. Konkrétním krokem by bylo zavedení personálních sankcích jak na aktéry onoho sestřelení, tak na několik desítek osob vytvářejících otevřené lži o této masové vraždě ze svých pozic v ruských státních médiích. Takovéto osoby by neměly mít fyzický přístup na území EU a jejich majetky v západním světě by měly být zmraženy. EU by tak dala jasně najevo, že toto jednání ruského státu je pro ni nepřijatelné.
Potřebujete vědět

Státy Perského zálivu dlouhodobě napomáhají šíření salafismu na západním Balkáně. Islamisté zaplňují uvolněné místo, které zde zanechávají EU a USA svým postupným stahováním z regionu. Saúdská Arábie, Katar a Spojené arabské emiráty zde působí zejména prostřednictvím investic, charitativních nadací a vzdělávacích aktivit.

Militantní islamisté vytváření rozsáhlou mezinárodní utajovanou strukturu s cílem útočit na ekonomický systém Západu. Europol se zúčastnil rozbití kriminální organizace, která se ve Španělsku podílela na financování teroristických aktivit Al-Káidy v Sýrii prostřednictvím nelegálních obchodů, daňových podvodů, praní špinavých peněz a využívání finančních převodů systémem „Hawala“.

Evropské státy by měly za účelem ochrany voleb před zahraničním vměšováním zveřejňovat všechny pokusy o kyberútoky a nebát se odvety. V nové studii pro The Atlantic Council Jean-Baptiste Jeangène Vilmer shrnuje, kdo se snažil ovlivňovat francouzské prezidentské volby v roce 2017, proč byl tento pokus neúspěšný a co se od francouzského přístupu můžeme naučit.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v pondělí rozhodlo o vrácení hlasovacích práv Ruské federaci (ta je ztratila kvůli anexi ukrajinského Krymu v roce 2014). Za vrácení hlasovacích práv Rusku hlasovali dva poslanci za ANO, proti byl zástupce Pirátů a poslanec za ČSSD se zdržel hlasování. Podle předsedy ukrajinské delegace rozhodnutí dává najevo, že si Rusko může dělat, co chce, včetně anexe cizího území a vraždění, a přesto nic neztratí.

Česká dezinformační kauza týdne

Dezinformátoři nepravdivě tvrdí, že znásilňující migrant k nám byl z Německa vyhoštěn

Nešťastný případ znásilnění, ke kterému došlo minulé úterý na Litoměřicku, kde neúspěšný žadatel o azyl v Německu původem z Afriky znásilnil nezletilou dívku, byl minulý týden jedním ze dvou dominantních domácích témat české dezinformační scény. Velké množství článků však nesprávně uvádělo, že pachatel k nám byl z Německa vyhoštěn – ze 30 článků, které do čtvrtečního večera na sledovaných webech k tématu vyšly, jich tuto mylnou informaci uvádělo 17. Téměř bez výjimky odkazovaly na Litoměřický deník, který s touto zprávou přišel jako první (později text článku upravil).

Zatímco většina článků na dezinformačních webech se vzhledem k čerstvosti případu a nepotvrzení informací od policie držela i na své poměry spíše zdrženlivější formulace, předseda SPD Tomio Okamura na svém facebookovém profilu neváhal o vyhoštění psát bez nejmenších pochyb. 

Milion dezinformací o Milionu chvilek

Stále se také šíří dezinformace o spolku Milion chvilek pro demokracii a jím konaných protivládních demonstrací. Již známou lež, že demonstranti za svou účast dostávají zaplaceno, tentokrát šířil i Václav Klaus st., později se za to však omluvil. Objevila se však řada nových výmyslů: Aeronet například „odhalil“ napojení Milionu chvilek na sudetské Němce, k podobnému závěru došel i server Hoppner. Na Facebooku zase koloval lživý příspěvek, podle kterého byl předseda spolku Mikuláš Minář např. podezřelý z distribuce drog či vyloučen ze školy, což později vyvrátila přímo jeho domácí Filozofická fakulta UK.   

Zahraniční dezinformační kauza týdne

Americký špionážní letoun sestřelen nad Íránem 

V uplynulém týdnu se dominantním tématem na poli zahraničních kauz stalo sestřelení amerického bezpilotního dronu íránskými revolučními gardami. Tuzemská dezinformační scéna si takovou příležitost nenechala ujít a mezi 17. a 23. červnem 2019 sledované weby publikovaly 94 článků, jejichž úkolem bylo čtenáři vysvětlit, co přesně se vlastně stalo. Český konzument alternativních médií si tak může vybrat hned z několika různých variant: Vlastenecké noviny nabídly základní verzi o tom, že americký dron byl sestřelen nad Íránem, a obvinily Pentagon ze lži (podle Pentagonu se dron pohyboval v mezinárodních vodách, nikoliv nad íránským územím). K této možnosti se přiklonil také Sputnik. Server pravdive.eu přišel s tím, že vedle bezpilotního dronu letělo ještě špionážní letadlo i s posádkou, což dokazuje vysokou míru benevolence ze strany Íránu, neboť úplně klidně mohli sestřelit letadlo s posádkou, oni se však rozhodli sestřelením bezpilotního dronu nikoho nezabít. Propracovanější teorii přinesl web euportal.cz, který napsal, že letoun RQ-4 Global Hawk je chybně a lstivě označován jako dron, ale přitom se jedná o “obří bezpilotní letadlo”, v podstatě “řízená bomba s křídly, jakýsi robot – kamikadze”. Důvodem přítomnosti amerického dronu v této oblasti byl útok na dva ropné tankery v Ománském zálivu, ze kterého USA viní Írán. Server euportal.cz však tvrdí, že za útokem stojí USA, neboť tak získaly záminku na posílení své vojenské přítomnosti v oblasti.   

Tragéd týdne - Rudolf Jindrák

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta ČR Rudolf Jindrák poskytnul rozhovor “diskusnímu pořadu” Slobodný vysielač, který se sám o sobě řadí mezi přední dezinformační média na Slovensku. Jindrák zde kromě jiných dezinformací a lží tvrdil také to, že Německo není suverénní země, protože základní zákon není totéž, co ústava. Bývalý velvyslanec v Německu označil toto tvrzení za “doklad naprosté ztráty soudnosti.”  

facebook twitter
Think-tank Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se