Proč je téma aktuální? Stejně jako instituce vyššího vzdělávání v ostatních západních zemích budou i české vysoké školy a veřejné výzkumné ústavy do budoucna stále významnějšími cíli čínských vlivových operací. Čínský autoritářský stát totiž již před několika lety zahájil globální kampaň, kdy se prostřednictvím vazeb se západními univerzitami snaží zejména o posilování svého vlivu a reputace obecně a o získávání citlivých vyspělých technologií, které nedokáže sám vyvinout. V posledních pěti letech můžeme jasně pozorovat zvýšení těchto aktivit i na území ČR, které dokládá například řada kauz okolo Univerzity Karlovy a Univerzity v Pardubicích, zahrnující pokusy od záměrného ovlivňování výuky, přes utajené platby pro vysokoškolské pedagogy až po spolupráci univerzitních expertů na vývoji výbušnin s entitami z ČLR. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu českých vysokých škol, které mají navázanou spolupráci s protějšky z ČLR, a v kombinaci s rostoucím počtem tamějších studentů přijíždějících na studia do ČR bude tento problém nadále nabývat na závažnosti. Separátním a vysoce problematickým aspektem čínských aktivit v této oblasti je pak existence tzv. Konfuciových institutů – globální sítě organizací s oficiálním cílem šířit a popularizovat čínskou kulturu, které jsou ale ve světě spojeny s celou řadou kauz týkajících se omezování akademické svobody a obvinění ze špionáže. V současnosti v ČR působí hned dva Konfuciovy ústavy – na Univerzitě Palackého v Olomouci a na soukromé VŠFS v Praze. K tomu ještě navíc na českém území existují dvě další pracoviště menšího formátu se stejnými cíli, tzv. Konfuciovy třídy, které můžeme nalézt na VŠB – Technické univerzitě v Ostravě a VŠTE v Českých Budějovicích. Zásadní riziko představuje zejména fakt, že jsou tyto ústavy vždy zřízeny jako integrální součást svých partnerských univerzit, tedy mají podíl na jejich řízení a přístup k vnitřním záležitostem, přičemž jejich čínští pracovníci jsou zároveň de facto státními zaměstnanci ČLR a jsou proto podřízeni jejím zákonům.
Proč je současná situace rizikem pro ČR? Bezpečnostní informační služba a zpravodajské agentury ze zemí jiných členů NATO již dlouhodobě a opakovaně varují, že čínští špioni se vědeckým institucím snaží ukrást vyvíjené technologie a ovlivňovat jejich prostřednictvím veřejné mínění. S ohledem na opravdu vysoké množství kauz čínského vlivu na univerzitách v Evropě a Severní Americe je zřejmé, jaké nebezpečí ČR hrozí. Ve Spojených státech již došlo kvůli nelegální činnosti pro ČLR k obvinění řady osob z akademického prostředí. Samostatnou kapitolou je pak existence Konfuciových institutů a tříd, jejichž špatná reputace vychází z dokumentovaných případů nátlakové činnosti na jejich partnery například v oblasti omezování akademické svobody u témat, jako jsou Tibet nebo situace Ujgurů. Tyto skutečnosti vedly v několika zemím k jejich úplnému uzavření. Kombinace všech těchto aspektů ukazuje na výrazné riziko zachování současného stavu věcí v ČR.
Jak by Česká republika měla v boji proti čínskému vlivu ve výzkumných ústavech postupovat? Ministerstvo školství by vzhledem k nepochybné hrozbě, které čínské vlivové snahy v akademickém prostředí představují, mělo sáhnout k důraznějšímu postupu a inspirovat se u jiných zemí čelících stejným výzvám. V první řadě by si ministerstvo mělo stanovit za cíl najít legální způsoby, jak v ČR neumožnit další existenci Konfuciových institutů, které pak mohou volně působit jako čínské trojské koně uvnitř institucí financovaných z peněz daňových poplatníků, jak je tomu v současnosti. Je proto na místě zvážit změnu zákona tak, aby české univerzity, které na svou činnost dostávají veřejné finance, musely transparentně vykazovat všechny své příjmy pocházející ze zemí mimo EU a NATO. V neposlední řadě by se pak český stát, který je hlavním zdrojem financí pro vysoké školy, měl zasadit o to, aby v určitých oblastech citlivých technologií nebylo s výzkumníky z ČLR vůbec možné spolupracovat.
Více kontextu:
- Pokud jde o spolupráci se západními univerzitami a výzkumnými ústavy, čínský stát spustil před několika lety organizovanou globální kampaň s cílem nelegálního získávání technologii a uplatňování vlivu na zahraničních kampusech.
- Česká kontrarozvědka BIS opakovaně varuje, že cílem čínských zpravodajců jsou i vědecké instituce v Česku.
- Poslední z řad skandálů kolem Konfuciových institutů je například ukončení spolupráce ze strany Helsinské univerzity po obvinění ze špionáže a pokusu blokovat diskuse studentů o Tibetu.
|