W tym tygodniu na blogu

antykonsumpcyjna piramida

Black Friday to czarny dzień dla środowiska

Więcej zużytych zasobów, więcej odpadów, więcej zanieczyszczeń i masa niepotrzebnych rzeczy. To są skutki promocyjnych ofert, które nas kuszą z okazji Black Friday (i nie tylko). Konsumpcjonizm jest zły dla naszej planety. Jednak dobra wiadomość jest taka, że im bardziej ograniczymy konsumpcję, tym nasz ślad ekologiczny będzie mniejszy.

Jak to zrobić?

Mój subiektywny przegląd ciekawych eko-tematów

Hit tego tygodnia, czyli film o naprawianiu klimatu

Od środy chyba cały internet już mówi o tym promocyjnym filmiku przygotowanym z okazji Konferencji klimatycznej. Jest to naprawdę dobrze zrealizowane dzieło z gatunku science-fiction. I na długo zostaje w pamięci...

Chcę zobaczyć

Greenpeace zareagowało na ten godny Oscara film

I przygotowało swoją wersję klipu uzupełnioną o pewne informacje, które zdecydowanie bardziej oddają rzeczywistość związaną z polskim zaangażowaniem w ochronę klimatu. Już tak pięknie to nie wygląda jak w oryginale.

Pokaż

Ślepnąc od świateł

Pamiętacie kiedy ostatni raz mogliście podziwiać Drogę Mleczną? Mi się to zdarza bardzo rzadko. A wszystko przez zanieczyszczenie światłem, które nie tylko uniemożliwia obserwację gwiazd, ale także negatywnie wpływa na zegary biologiczne roślin i zwierząt. Można temu jednak przeciwdziałać, o czym dowiecie się z tego przekrojowego artykułu.

Oświeć mnie

Auta elektryczne jednak przyjazne dla klimatu

Tak wynika z najnowszej analizy przygotowanej przez Europejską Agencję Środowiska. W całym cyklu życia elektryki mimo wszystko powodują mniejsze emisje CO2 niż ich spalinowe odpowiedniki. A będzie przecież jeszcze lepiej, gdy prąd do ładowania będzie pochodził z OZE.

Interesujące

Najbardziej przyjazne europejskie kraje dla aut elektrycznych

Na początek spoiler - Polski wśród najlepszej ósemki nie ma, choć gdybyśmy przyjęli wersję rzeczywistości z filmiku powyżej, to 1. miejsce było by pewne.

Kto wygrał?

Prom napędzany zdechłymi rybami

Takie rzeczy tylko w Norwegii. Paliwo do statków, czyli płynny biogaz, będzie wytwarzane z rybich resztek i innych odpadów organicznych. Do kompletu będą też statki elektryczne i na LNG.

Ale pomysł

Stężenie CO2 coraz wyższe

Im więcej emitujemy CO2, tym większe jego stężenie w atmosferze. To dość oczywiste i dlatego najnowsze wyniki mówią o poziomie 405,5 ppm. To tak żebyście wiedzieli, co wisi w powietrzu.

Ale jak to?

Islandia zakazuje jednorazowych plastików

Walka z plastikiem trwa i na kolejnych frontach są powody do zadowolenia. Od 2020 roku jednorazówki zostaną zakazne razem z mikrogranulkami.

Świetnie

IKEA na Black Friday promuje rzeczy, które już masz w domu

Kolekcja „PRZYDA SIĘ” przypomina o rzeczach leżących na strychach, w piwnicach oraz w szafach. IKEA chce w ten sposób zwrócić uwagę na ilość oraz wartość posiadanych przez nas już przedmiotów. Ciekawa akcja, choć i tak na pewno jakieś promocje w sklepie będą.

Przyda się

Nespresso chce być bardziej ekologiczne, ale są lepsi

Od 2020 r. kapsułki reklamowane przez Clooney'a mają być wytwarzane z aluminium pozyskanego w zrównoważony sposób (w sensie z odpowiednim certyfikatem). Tymczasem w UK firma Halo Coffee produkuje już biodegradowalne kapsułki, które są kompatybilne z ekspresami Nespresso. 

Kawaaaaa!

Ja nie chcę, żeby powstała nowa elektrownia węglowa!

Jeśli się zgadzasz, to podpisz skierowaną do premiera petycję przeciwko budowie elektrowni Ostrołęka C. 

Eko-scytująca ciekawostka

Według "Story of stuff" jedynie 1% zakupionych produktów jest nadal w użyciu po 6 miesiącach.

Podoba Ci się newsletter? A może chcesz się podzielić ciekawymi eko-tematami? Albo po prostu pogadać o ekologicznym życiu? Napisz do mnie! 

Pozdrawiam
Janusz
blog@green-projects.pl

Green Projects

Poznań, Polska

Facebook Instagram Linkedin Email

Otrzymałeś ten email ponieważ zapisałeś się na eko-scytujący newsletter. Jeśli naprawdę chcesz zrezygnować, to wielka szkoda, bo myślę, że warto poszerzać ekologiczne horyzonty. 

Jednak się wypisuję!