RitimBlog Koşu Postası #5
Koşu Postası devam ediyor

Daha önceki yayınları okumadıysanız posta arşivine göz atabilirsiniz. Hep belirttiğim gibi bu yayınlarla ilgili sizlerin fikirleri çok önemli, lütfen paylaşmaktan çekinmeyin:  posta@ritimblog.com 

Siz okumaktan keyif alıyorsanız ve bu yayının hoşuna gideceğini düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa en alttaki bağlantıları kullanarak ya da bu epostayı yönlendirerek onları da postadan haberdar edebilirsiniz.

Bu postayı aldınız çünkü Ritim Koşu Postası'na abone oldunuz. Üyelikten çıkmak istiyorsanız en alttaki "Listeden Çık" bağlantısını kullanabilirsiniz.

10 Mayıs 2018

Wings for Life World Run

Geçtiğimiz haftanın en büyük koşu olayı Wings for Life World Run idi. Organizasyonun 5. tekrarı tüm dünyada 66 ülke ve 203 noktada aynı anda gerçekleşti. Bitiş çizgisinin koşucuları kovaladığı yarışta sonuç dereceniz aracın sizi yakalamasına izin vermeden kat edebildiğiniz mesafe ile ölçülüyor ve yarış, parkurdaki son koşucuların yakalanması ile sona eriyor.

Bu yıl, geçen senenin de kazananı olan tekerlekli sandalyeli atlet Aron Anderson 89,85 km yol katederek yine dünya genelinde birinci oldu. İkinci 76,77 km ile Almanya'dan Andreas Strassner, üçüncü ise Gürcistan'daki yarışta 74,69 km koşan Rus Aleksandr Cheburkin oldu. Kadınlarda dünya geneli birincisi Almanya'daki yarışta 53,78 km koşan Portekizli Vera Nunes, olurken ikinci İsviçre'deki yarışta 53,73 km koşan Hırvat Nikolina Šustić oldu. Bu yılın kadınlar üçüncü ve dördüncüleri İzmir'deki yarıştan çıktı. Comrades Maratonu'nun ünlü Rus ikizleri Olesya ve Elena Nurgalieva sırasıyla 53,61 ve 52,26 km koştular.

Türkiye'deki yarışta kadınlarda Olesya Nurgalieva birinci olurken erkeklerde 2014'ün de kazananı (Alanya, 55,93 km) Murat Kaya oldu. Kaya bu yıl 62 km'yi geride bıraktı ve yakalama aracına yakalandı. Bu sonuçla ülke birincisi olurken dünyada da 15. oldu.  [Tüm sonuçlar]

Fotoğraf İzmir'deki yarıştan. Görüntüdeki koşucu Türkiye'deki yarışın kadınlar birincisi ve dünya geneli kadınlar üçüncüsü Olesya Nurgalieva. Fotoğrafın kaynağını tespit edemedim.

EMU 6 gün yarışı

Geçtiğimiz hafta bir de 6 gün yarışı vardı. Kendisi zaten ekstrem kabul edilen ultramaraton dünyasının da ekstremleri olan gün yarışları arasında önemli biri EMU 6 Gün yarışı 3-9 Mayıs arası koşuldu. Macaristan'ın Balatonfüred kentinde tamamı asfalt olan 926,82 metrelik bir parkurda koşulan yarış organizasyonun sitesinden canlı olarak da yayınlandı.

92 kişinin yer aldığı yarışta kadınlarda İsveç'ten Kristina Paltén 721,066 km ile birinci, yine İsveç'ten Lena JensenNew 706,237 km ile ikinci ve Japon Sumie Inagaki de 698,822 km ile üçüncü oldular. Erkekler de ise Avustralyalı Mick Thwaites 836,918 km ile birinci, Fransız Didier Sessegolo 802,119 km ile ikinci ve Amerikalı Ivo Majetic de 785,943 km ile üçüncü oldular.

Bu haberi okuyan herkesin aklına bu alandaki dünya rekorunun ne olduğu takılacağı için buraya o bilgiyi de eklemem gerektiğini fark ettim. Kadınlarda rekor 883,631 km ile Yeni Zelandalı Sandra Barwick'e ait. Erkeklerde ismi söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama yine de yazalım; Yiannis Kouros bu alanda da rekorun sahibi ve mesafesi 1038,851 km.

Kenya ve doping - Abel Kiprop

Geçtiğimiz haftaya hiç duymak istemediğimiz ama çok fazla duyduğumuz için de alıştığımız haberlerden biri damgasını vurdu. Önce 1500 metrenin en önemli isimlerinden olan Abel Kiprop'un kanında EPO bulunduğu haberi medyaya düştü. Ardından Kiprop doping iddialarına karşı çıktığı bir basın bildirisi yaptı. Bu bir itiraz bildirisiydi, ancak içeriği ile Kenya'da doping kontrollerinin nasıl acayip şekillerde işlediğine dair ipuçlarını herkese duyurmuş oldu. Kontrolün bir gün önceden haber verildiği veya kontrole gelenlerin atletlerden para aldığı gibi ilginç bilgiler ortaya çıkınca son beş yıldır 40'tan fazla Kenyalı atletin doping yaptığının ortaya çıkmasının nedenleri de su üstüne çıkmış oldu.

Konunun içeriği o kadar üzücü ki detaylarına girmek istemiyorum. Şunu yazsam yeterli olur herhalde: Abel Kiprop 2008 Olimpiyat oyunlarında 1500 metrede Rashid Ramzi'nin arkasında ikinci olarak gümüş madalya almış, ancak sonradan Ramzi'nin doping cezası almasıyla ödülü altına dönüştürülmüştü. Bunu Kiprop'un o dönemde de doping yaptığı gibi bir çıkarımla değil olayın artık ne kadar trajikomik bir hal aldığını göstermek için eklemek istedim.

Prag ve Cenova'da maratonlar koşuldu


Cenova'da sıcak bir havada koşulan yarışta hem erkeklerde hem de kadınlarda geçen yılın birincileri yine ipi göğüsledi. Erkeklerde Kenya'dan William Yegon 2:12:10, kadınlarda ise Etiyopya'dan Amelework Fekadu 2:38:05 koştular.

Prag'da koşulan IAAF Gold Label maratonda ise Boston Maratonu'nda yarışı tamamlayamayan Amerikalı Galen Rupp o yarış için yaptığı hazırlığın sonucunu aldı. Bitiş çizgisini 2:06:07 sürede geçen Rupp daha önceki en iyi derecesi olan 2:09:20'yi 3 dakikadan fazla iyileştirmiş oldu. Bu derecesi aynı zamanda onu Amerika'nın gelmiş geçmiş en hızlı üçüncü maratoncusu yaptı. Başlangıç tabancasını IAAF başkanı Sebastian Coe'nun patlattığı yarışta kadınların birincisi ise yarış öncesi favoriler arasında görülmeyen Kenyalı Bornes Jepkirui Kitur oldu. Yarışı 2:24:19 sürede tamamlayan Kitur da kişisel en iyi derecesini 4 dakika civarında iyileştirmiş oldu.

 

Gordion Yarımaratonu koşuldu

Pazar günü Ankara'nın Polatlı ilçesinde tarihi Yassıhöyük alanı çevresinde ilk defa koşulan Gordion Yarımaratonu ve 10 km yarışı vardı. İlk edisyonu olmasına ve Wings For Life yarışı ile aynı güne denk gelmesine rağman parkurlarına 600'e yakın koşucu çıkarmayı başaran organizasyonda para ödüllerinin de olması kürsüde hızlı atletlerin yer almasını sağladı. Bitiş çizgisini geçen koşucu sayıları ve birinciler şöyle oldu:

10 km kadın 168 kişi - Elif Mert 37:50
10 km erkek 275 kişi - Ahmet Alkanoğlu 32:10
Toplam 443 kişi

YM kadın 23 kişi - Bahar Doğan 1:27:16
YM erkek 110 kişi - Argachew Assefa 1:10:34
Toplam 133 kişi

Dünya Yürüyüş Şampiyonası tamamlandı

Biliyorum bu bir koşu postası ama bu haberi vermeden geçmek istemedim. 5-6 Mayıs tarihlerinde Çin'in Taicang kentinde IAAF Dünya Yürüme Şampiyonası düzenlendi. 50, 20 ve 10 km parkurlarına sahne olan organizasyonun sadece sonuçlarını vermekle yetineceğim. Sonuçlar bir koşu postasında yer almayı hak ediyor. :)


50 km kadınlar Rui LIANG CHN 4:04:36 (dünya rekoru-üstteki fotoğraf)
50 km erkekler Hirooki ARAI JPN 3:44:25 (ilk 3 Japon)

20 km kadınlar Maria GONZÁLEZ MEX 1:26:38
20 km erkekler Koki IKEDA JPN 1:21:13

10 km kadınlar Alegna GONZÁLEZ MEX 45:08
10 km erkekler Yao ZHANG CHN 40:07

[Fotoğraf: IAAF sitesinden-Getty]

2018 Patika Dünya Şampiyonası

Önümüzdeki hafta sonu İspanya'da 2018 Patika Dünya Şampiyonası koşulacak. 10-13 Mayıs arasında, Penyogolisa Trail yarışları kapsamında koşulacak olan dünya şampiyonası 85 km'lik bir etapta olacak. Ne yazık ki başvuru yapılmadığı için Türkiye'den katılım yok. Başvurular ülkelerin atletizm federasyonları tarafından yapılıyor.

Penyogolisa Trails yarışı oldukça eski bir yarış. Bu yıl yirmincisi düzenlenen organizasyondaki 60 km (3300m+) MIM ve 108 km (5600m+) CSP parkurları yanına bu yıl dünya şampiyonası için 85 km (5000m+) TWC parkuru eklenmiş.

Aynı organizasyon çerçevesinde ITRA’nın olağan yıllık toplantısı da düzenlenecek. Bu toplantıya Türkiye organizatör temsilcisi olarak katılacak olan Caner Odabaşoğlu'nun konu ile ilgili haberini Koşu Forum'da okuyabilirsiniz

Dünya şampiyonasında hem erkeklerde hem de kadınlarda İspanya, Fransa ve İngiltere takımları favori olarak görülüyor. Gözler, İspanya takımında iki yıldır birinci olan Luis Alberto Hernando ve geçen yılın ikincisi Cristofer Clemente, Fransa takımında ise 2016 UTMB birincisi Ludovic Pommeret ile 2015 dünya patika şampiyonu Sylvain Court üzerinde olacak. Kişisel mücadelede ise tanıdık isimlerden Amerikalı Zach Miller var. Kadınlarda ise favori olarak görülen isimler arasında Fransız Nathalie Mauclair, İspanyol Maite Maiora, Azara García ve Amerikalı Clare Gallagher var.

Yarışın rotasına şuradan canlı takip sitesine ise şuradan ulaşabilirsiniz.

IAAF Doha 2019'da gece maratonu

2019'da Doha'da düzenlenecek olan Dünya Atletizm Şampiyonası'nda koşulacak maratonun Doha caddelerinde gece yarısı koşulmasına karar verildi. 28 Eylül-6 Ekim tarihlerinde düzenlenecek organizasyonda stadyum yarışları bölünmüş akşam seansları şeklinde yapılacak ve hiç gündüz seansı olmayacak.

Hafta sonu yarışları

Bu hafta sonu Türkiye'de yine çok sayıda yarış var. Bozcaada'da New Balance Yarımaratonu ve 10 km koşusunun 8.'si düzenleniyor. Giresun Aksu'da yarımaraton ve 10 km yarışları ve İzmir'de de 19 Mayıs Yol Koşusu gerçekleşecek. Öte yandan Fethiye'de 10 km, 25 km ve 50 km parkurlarına sahip patika yarışı koşulacak.

 

 

Şimdilik bu kadar. İlerleyen haftalarda daha çok ve detaylı içerikle devam etmeyi umuyorum. Öneri ve görüşlerinizi lütfen paylaşın. İlgileneceğini düşündüğünüz kişileri aşağıdaki bağlantıları kullanarak bu postadan haberdar ederseniz sevinirim. 

Bir sonraki postada görüşmek dileğiyle.

Koşu Postasına Üye Ol
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Epostayı Yönlendir
RitimBlog

Bu eposta Mert Derman tarafından periyodik olarak hazırlanıp üyelere gönderilmektedir. 

MailerLite