view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Zmowa na rynku suplementów diety?
uokik.gov.pl
Suplementy diety - postępowanie w sprawie zmowy
  • Czy spółka Solgar Polska narzucała sprzedawcom detalicznym ceny suplementów diety?
  • Czy konsumenci nie mogli kupić tych produktów taniej?
  • UOKiK wszczął postępowanie w tej sprawie. Zarzuty postawił zarówno spółce, jak i menadżerom.

Wypowiedź Michała Holeksy wiceprezesa UOKiK

Ponad 70 proc. Polaków zażywa suplementy diety, a ponad 50 proc. sięga po nie codziennie*. W ubiegłym roku wartość tego rynku przekroczyła 4,5 mld zł, a w 2020 r. ma osiągnąć 5 mld zł.

Urząd wszczął postępowanie w sprawie zmowy na rynku suplementów diety. - UOKiK zwraca szczególną uwagę na ochronę konkurencji na dynamicznie rozwijających się rynkach, takich jak suplementów diety. Wszczęliśmy postępowanie przeciwko Solgar Polska. Postawiliśmy również zarzuty dwóm menadżerom z tej firmy, którzy mogli być bezpośrednio odpowiedzialni za kwestionowane ustalenia – mówi Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK. Czytaj więcej na www.uokik.gov.pl

mgr.farm
PILNE: UOKiK wszczął postępowanie przeciwko SOLGAR za zmowę cenową. Co z aptekami?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko firmie Solgar. Podczas przeszukań w siedzibie firmy zdobyto wiele dowodów na istnienie zmowy skutkującej zawyżaniem cen suplementów diety tej firmy. Postawiono zarzuty dwóm menadżerom spółki. Nie mogą spokojnie spać też apteki, w których sprzedawano jej produkty…

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie możliwej zmowy cenowej na rynku suplementów diety.  Urząd poinformował w jej trakcie, że wszczął postępowanie w sprawie firmy Solgar Polska. Miała ona ustalać ceny po jakich mieli sprzedawać jej suplementy inni przedsiębiorcy. Więcej na mgr.farm

rynekaptek.pl

NIA apeluje: informujcie o naruszeniach prawa

Farmaceuci, którzy mają podejrzenia, że w aptekach, w których pracują, mogło dojść do naruszenia prawa antymonopolowego w zakresie sprzedaży suplementów firmy Solgar, jak również innych przypadków naruszeń, powinni skontaktować się z UOKiK - radzi NIA.

Warunki handlowe dla produktów nierefundowanych, które dana apteka ma w swojej ofercie, ustalane są na podstawie indywidualnych kontraktów handlowych zawieranych pomiędzy danym przedsiębiorcą a dystrybutorem.

- Umowa określa szczegółowe warunki współpracy (m.in. politykę cenową oraz sposób promocji produktów). Należy jednak pamiętać, że jej zapisy nie mogą być sprzeczne z zobowiązującym prawem - przypomina w komunikacie Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej. 

- Farmaceuci, którzy mają podejrzenia, że w aptekach, w których pracują, mogło dojść do naruszenia prawa antymonopolowego w zakresie sprzedaży suplementów diety firmy Solgar, jak również innych przypadków naruszeń, powinni skontaktować się z UOKiK, celem przedstawienia konkretnych dowodów potwierdzających istnienie zmowy cenowej - dodaje.

- W ostatnim czasie widzimy wzrost zainteresowania UOKiK rynkiem farmaceutycznym. Z uznaniem przyjmujemy każde działanie tego urzędu prowadzące do ograniczenia lub likwidacji patologii na tym rynku. Jednocześnie przypominamy, że już wiele miesięcy temu Naczelna Izba Aptekarska zgłaszała do UOKiK podejrzenia naruszenia przepisów w zakresie stosowania zmów cenowych dotyczących leków przeciwzakrzepowych. Czekamy na rozstrzygnięcie postępowania w tej sprawie - podkreśla rzecznik Izby. Czytaj cały atykuł na www.rynekaptek.pl

rynekaptek.pl
Koniec z ograniczaniem aptekom dostępu do leków?

"Informujemy, iż z dniem 16.05.2019 r. odstępuje się od wymogu uwierzytelniania recepty na leki Prolia, Neulasta i Neupogen" - taki komunikat zamieścił na Twitterze wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

Po informacji( 15 maja) o działaniach UOKiK przeciwko zmowie cenowej dystrybutora suplementów diety, Naczelna Izba Aptekarska przypomniała o innych zdarzeniach na rynku aptekarskim, które dotychczas nie zostały rozwiązane.

"Przypominamy, że już wiele miesięcy temu Naczelna Izba Aptekarska zgłaszała do UOKiK podejrzenia naruszenia przepisów w zakresie stosowania zmów cenowych dotyczących leków przeciwzakrzepowych. Czekamy na rozstrzygnięcie postępowania w tej sprawie - napisał w komunikacie rzecznik Izby, Tomasz Leleno. Czytaj dalej na www.rynekaptek.pl

wyborcza.pl
Celowe pompowanie cen suplementów diety. UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Solgar Polska

Postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest skierowane nie tylko przeciwko Solgar Polska, ale także przeciwko dwóm jej menadżerom za narzucanie dystrybutorom minimalnych cen suplementów.

Solgar Polska jest dystrybutorem suplementów diety: ziół i mikroelementów, produkowanych przez amerykańską spółkę Solgar. Sprzedawane są one zarówno w aptekach, jak i przez internet. Medykamenty tej firmy są w Polsce popularne, ale drogie. Na przykład 50 kapsułek witaminy D3 w polskich aptekach internetowych kosztuje około 100 zł. Ten sam preparat, ale 120 kapsułek, w USA można kupić za 51 zł.

UOKiK nie badał, bo nie musiał, o ile Solgar Polska zawyżał cenę minimalną suplementów. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, mogło to być kilkadziesiąt procent, bo „żeby interes się opłacał, to ceny muszą być zawyżane co najmniej o jedną trzecią”. Czytaj cały artykuł na www.wyborcza.pl

Aktualności
mgr.farm

Czy 1 sierpnia zniknie ponad 200 aptek w całej Polsce?

Za niecałe trzy miesiące wygasną zezwolenia około 200 aptek funkcjonujących w Polsce. Stanie się to jednego dnia – dokładnie 1 sierpnia. Choć było o tym wiadomo już od roku, przedsiębiorcy zdają się ciągle nie dostrzegać zagrożenia. Apteki oraz zatrudniony w nich personel można jeszcze uratować. Wszystko jednak w rękach farmaceutów…

Walka z nielegalnym wywozem leków i odwróconym łańcuchem dystrybucji może przynieść nieoczekiwane żniwo. Zagrożone jest około 200 aptek funkcjonujących w całej Polsce. A wszystko za sprawą nowelizacji Prawa farmaceutycznego z 7 czerwca 2018 roku.

W ustawie tej znalazły się zapisy, które od 1 sierpnia 2018 roku wprowadziły zakaz łączenia działalności polegającej na obrocie produktami leczniczymi z wykonywaniem działalności leczniczej. Innymi słowy przedsiębiorcy prowadzący działalność leczniczą, nie mogą handlować lekami – zarówno jeśli chodzi o sprzedaż hurtową, jak i detaliczną (apteki, punkty apteczne). Jednocześnie ci, którzy prowadzili obie te działalności w momencie wprowadzenia ustawy, dostali 12 miesięcy na zrezygnowanie z jednej z nich. W przeciwnym razie zostaną im automatycznie cofnięte zezwolenia na prowadzenie hurtowni, apteki lub punktu aptecznego. Ten termin mija właśnie 1 sierpnia 2019 r. Czytaj cały atykuł na mgr.farm

rynekaptek.pl

Pełna wiedza o lekach to jedno. Na tym jednak nie kończy się zakres naszych kompetencji

Ponad 90 proc. Polaków ufa farmaceutom. Jednocześnie ich pracę kojarzy głównie ze sprzedażą leków, nie do końca wiedząc, czego jeszcze może od nich oczekiwać. To najważniejsze wnioski z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez agencję Biostat na zlecenie Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej - mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA.

Raport jest częścią szerokich działań edukacyjnych prowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii wizerunkowej „Po pierwsze farmaceuta”. Akcja ma charakter edukacyjny, a jej celem jest przede wszystkim pokazanie Polakom, że farmaceuta to nie tylko sprzedawca, lecz przede wszystkim ekspert w dziedzinie farmakologii i zdrowia. 

Badania wyraźnie pokazały, że wiedza Polaków na temat pracy farmaceutów jest stosunkowo niewielka. Przybliżmy zatem pacjentom czego właściwie mogą od Was oczekiwać?

Od wielu lat walczymy z krzywdzącym nas stereotypem farmaceuty-sprzedawcy.  Wydawanie leku to tylko wierzchołek góry lodowej tego czym zajmujemy się na co dzień. Przede wszystkim jesteśmy ekspertami w dziedzinie farmakoterapii i zdrowia. Obok lekarzy czy pielęgniarek stanowimy ponad 30-tysięczną grupę zawodową. Udzielamy nawet dwa miliony porad pacjentom trafiającym do aptek każdego dnia. Czytaj dalej na www.rynekaptek.pl

rynekaptek.pl

Skala skuteczności interwencji farmaceutów jest pochodną ich wiedzy i zaufania pacjentów

Na całym świecie szuka się rozwiązań idących za pacjentem poza szpital czy przychodnię. I wszędzie okazuje się, że to właśnie farmaceuci ze względu na dostępność i posiadaną wiedzę doskonale wpisują się w potrzeby pacjentów i systemów ochrony zdrowia - mówi Michał Byliniak, wiceprezes NRA, prezes stołecznej ORA.

- Jesteśmy sobie w stanie w przyszłości wyobrazić pełną automatyzację dystrybucji leków. Ale to nie spowoduje, że pacjent będzie bezpośrednio zaopatrzony w informację. Obecnie jedną z kluczowych ról apteki jest zapewnienie dostępności do leków. Ale na całym świecie rola dystrybucyjna apteki zaczyna być równoważona przez dodatkowe zadania apteki. Farmaceuci zaczynają systemowo uzupełniać pracę lekarzy w pewnych czynnościach, będąc najbardziej dostępnymi profesjonalistami, do których pacjent regularnie wraca - dodaje. 

Rynek Aptek: Czyli mówimy już o opiece farmaceutycznej?

Michał Byliniak: Opieka farmaceutyczna jest zdefiniowana dosyć wąsko. W tym przypadku mówimy o różnego rodzaju serwisach, które nie zawsze będą miały charakter pewnej udokumentowanej czynności. Ewidentnie jesteśmy w momencie, kiedy jest potrzeba uruchomienia aptek jako centrów wsparcia pacjenta. Obecnie potencjał aptek systemowo nie jest niemal w ogóle wykorzystany.

Spójrzmy, jak to działa w zakresie compliance. Duża grupa pacjentów, nie przyjmuje zaordynowanych leków lub przyjmuje je nieprawidłowo. Oczywiście przyczyny tego problemu są złożone i są przedmiotem bardzo wielu badań i interwencji na całym świecie. Nie możemy zapominać, że jedną z bardzo istotnych przyczyn nieprzestrzegania zaleceń lekarskich są emocje pacjentów. Znacząca grupa pacjentów nie chce być chora, wypiera informacje o tym, że ma chorobę przewlekłą, że musi przyjmować leki do końca życia, zmienić styl życia, rzucić nałogi zacząć dbać o siebie. Pacjenci albo odstawiają leki, albo przyjmują je po swojemu. Za tym wszystkim stoją emocje. Konieczność przyjmowania leku codziennie przede wszystkim przypomina pacjentowi, że jest chory. W takich przypadkach żadna technologia spełni swojego zadania, a ogromną rolę może odegrać farmaceuta. Czytaj cały wywiad www.rynekaptek.pl

rp.pl
Czy apteka zwróci pieniądze za lek wycofany z obrotu?

Czy pacjent może liczyć na zwrot pieniędzy za wadliwe lekarstwo, które zostało wycofane z obrotu decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego?

Takie pytanie dostaliśmy od czytelniczki, która ze strony rp.pl dowiedziała się, że syrop na kaszel kupiony kilka dni wcześniej dla dziecka, został wycofany z obrotu  - zawierał składnik groźny dla zdrowia.

Zapłata za jeden syropek może nie wydrenuje kieszeni, ale jeśli spojrzeć na problem leków wycofanych z obrotu szerzej, można dojść do wniosku, że pacjenci zostawiają w aptekach całkiem spore sumy za coś, czego nie powinni stosować. W 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał aż 140 decyzji o wycofaniu produktów leczniczych z obrotu. Wyjątkowo dużo z powodu afery z walsartanem, substancji czynnej w wielu lekach na nadciśnienie, którą ich producenci kupowali od chińskiego wytwórcy. Podejrzewano, że jest skażona i szkodliwa dla zdrowia. Czytaj całość na www.rp.pl

politykazdrowotna.com
WHO powołuje zespół ds. e-zdrowia. Trwa rekrutacja ekspertów

Światowa Organizacja Zdrowia powołuje do życia interdyscyplinarny zespół ds. zdrowia cyfrowego. Poszukuje ekspertów.

Nowo utworzony Departament Zdrowia Cyfrowego WHO będzie zajmował się rozwojem kierunkowym i wykorzystaniem potencjału cyfrowych technologii medycznych, w celu promocji wykorzystania ich na całym świecie. 

W celu realizacji przedmiotowych zadań, WHO wyłoni światowych ekspertów z różnych dziedzin związanych ze zdrowiem cyfrowym. Część ekspertów może zostać wybranych docelowo do interdyscyplinarnego zespołu, część może zostać oddelegowana do konkretnych podgrup specjalizacyjnych.

Członkowie grupy będą posiadali pełne know-how w dziedzinie zdrowia cyfrowego w realizacji krajowych i globalnych programów: cyfrowej polityki zdrowotnej, sztucznej inteligencji, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, innowacjach biomedycznych, chirurgii robotycznej, technologiach "wearable" (jak smartwatche w zdrowiu itd.), blockchain, etyka, zarządzanie i bezpieczeństwo w ekosystemie opieki zdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia cyfrowego, ekonomiki zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem cyfrowego zdrowia i prawa zdrowotnego ze szczególnym uwzględnieniem cyfrowych technologii medycznych. Czytaj więcej na www.politykazdrowotna.com

Prezes NRA nominowana w Plebiscycie Kobiety Medycyny 2019

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska znalazła się wśród 30 kandydatek, które walczyły o tytuł Kobiety Medycyny 2019. To już szósta edycja Plebiscytu.

W tym roku na liście pojawiły się nowe Panie - wszystkie niezwykłe i wyjątkowe - które działając na rzecz rozwoju medycyny i poprawy warunków leczenia ludzi w Polsce dokonują rzeczy dla innych niemożliwych. Wyróżniają się przy tym niezwykłą osobowością i empatią. Są charyzmatyczne, pomysłowe i potrafią dążyć do celu.

Organizatorem plebiscytu organizowanego od 2013 roku jest redakcja portali „Kobiety i Medycyna” oraz “Portale Medyczne”.

Zapowiedzi
pharmacyshow.pl
Warsaw Pharmacy Show już w najbliższy weekend

mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, wygłosi wykład Inauguracyjny pt. "Czy zawód farmaceuty potrzebuje promocji? Case study kampanii edukacyjnej, Naczelna Izba Aptekarska"

Zapraszamy 18 maja, godzina 11.30 Pani Prezes zaszczyci także grono Prelegentów w Panelu dyskusyjnym na temat przyszłości opieki farmaceutycznej w Polsce, który rozpocznie się o godzinie 13.00.

Podczas targów wykład pt: "Trendy w opiece farmaceutycznej w Europie" przedstawi Wiceprezes NRA, Prezydent PGEU Michał Byliniak. 

Wiecej informacji na pharmacyshow.pl

popierwszefarmaceuta.pl
Debaty o stanie farmacji w Polsce

Już w maju organizatorzy kampanii wizerunkowej zawodu farmaceuty Naczelna Izba Aptekarska oraz Fundacja Aflofarm przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji rozpoczynają cykl debat na uczelniach medycznych na temat stanu polskiej farmacji. Będziemy rozmawiać ze studentami i z przedstawicielami władz uczelnianych o przyszłości tego zawodu.

Liczymy na rzeczowe dyskusje w znakomitym gronie. Relacje ze spotkań już wkrótce.

Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
Naczelna Izba Aptekarska

ul. Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite