Zobrazit v prohlížeči

Vláda ČR by měla urychleně nominovat svého kandidáta do Evropské komise a vyjmenovat své priority

  • Zatím se zemím střední a východní Evropy nepodařilo obsadit žádnou z nejvyšších funkcí v Evropské unii pro nadcházející období. Česká vláda by nyní měla soustředit své úsilí na to, aby maximalizovala svůj vliv v budoucí Evropské komisi.
  • Zaprvé by vláda měla co nejdříve oficiálně nominovat silného a kompetentního kandidáta, který bude mít šanci na obsazení agendy a pozice, ze které Česká republika bude mít největší užitek. S ohledem na úspěšné působení Věry Jourové v dosavadní Komisi by její volba byla logickou cestou. Řada států své nominanty již má a prosazuje je, v ČR o tom ještě vláda ani nejednala.
  • Zadruhé by vláda měla pojmenovat portfolia, o která má zájem a která jsou zároveň realistická s ohledem na postavení ČR v Unii. Pak o nich mohou čeští diplomaté začít na různých úrovních vyjednávat.
  • Zatřetí, vláda nesmí zapomenout na obsazení maxima pozic členů kabinetů ostatních komisařů. Jedná se o velmi vlivná místa, v jejichž získávání předchozí Sobotkova vláda selhala.
  • V neposlední řadě by se vláda měla postarat o to, aby se alespoň některé české priority dostaly do politického a legislativního plánu, se kterým se nová Komise bude ucházet o důvěru v Evropském parlamentu.
  • Za to vše je primárně zodpovědný premiér, ale bez osobní angažovanosti všech relevantních ministrů, státní tajemnice pro evropské záležitosti, náměstků a diplomatů, kteří musí aktivovat své kontakty napříč kontinentem, nelze očekávat úspěch.
  • Ve všech čtyřech bodech by vláda měla formulovat své priority transparentně, aby veřejnost mohla v listopadu tohoto roku zcela konkrétně zhodnotit, jak byla vláda úspěšná v prosazování českých zájmů při formování Evropské komise na období 2019–2024.
Potřebujete vědět

Většina z půl milionů Syřanů, kteří přišli do Německa od roku 2015, se nechce vrátit zpět. Přestože Islámský stát byl vytlačen a na mnoha místech skončily boje, syrští uprchlíci se obávají návratu do Asadovy diktatury a mnozí mají pocit, že se již usadili ve svém novém domově. Pro německé úřady a společnost bude těžké vynucovat imigrační zákony, podle kterých by mělo začít navracení Syřanů zpět.

Německá vláda odmítá poskytnout pozemní jednotky do operací v severní Sýrii proti Islámskému státu. Američané, kteří nesou největší podíl na úsilí ze západních států mezinárodní koalice a chtějí se postupně stáhnout z regionu, tak neuspěli se svou žádostí v Berlíně. Německá armáda je zatím zapojena pouze do leteckých a výcvikových operací.

Írán oznámil, že prolomí limit na obohacování uranu, který měl daný smlouvou o omezení jeho jaderného programu. To je další důkaz, že smlouva je špatná a nepřinesla původně deklarované cíle. Českou podporu této smlouvy je třeba přehodnotit.

Prezident Trump na setkání s čínským prezidentem na posledním summitu G20 vyhlásil "příměří". Zatím nedojde ke zvýšení tarifů na další zboží dovážené do USA. To znamená, že americký spotřebitel nebude nést další celní zátěž, která již nyní činí 5 miliard dolarů měsíčně v důsledků zvýšených tarifů za poslední rok. Tvrdý postoj vůči Číně je vítaný, ale ne nutně prostřednictvím celní války

Česká dezinformační kauza týdne

Milion chvilek pro demokracii opět terčem dezinformací

Protestní hnutí Milion chvilek pro demokracii už lze zařadit mezi klasické terče českých dezinformátorů. Přestože počet článků vydaných na sledovaných dezinformačních webech na toto téma zvolna klesá, mezi tuzemskými tématy alternativní scény stále dominuje. V uplynulém týdnů takových článků bylo vydáno 71 a 73,2 % z nich disponovalo negativním sentimentem. Sentiment článků je vyobrazen na grafu.

Parlamentní listy neúnavně publikují komentáře a rozhovory, v nichž se opakuje názor, že hnutí Milion chvilek v České republice “rozjíždí barevnou revoluci”, destabilizuje stát a narušuje výsledek demokratických voleb. Z celkového počtu 71 článků jich Parlamentní listy vydaly za týden 27, což je suverénně nejvíce. Druhý nejaktivnější server pravdive.eu vydal na stejné téma 18 článků, v nichž vysvětluje, že hnutí Milion chvilek je výsledkem frustrace opozičních politických stran, které již deset let nevyhrály jediné volby. Europoslanec za SPD generál Hynek Blaško ve svém komentáři vůči umělcům vystupujícím na protestech jde dokonce tak daleko, že nazývá Zdeňka Svěráka dementním starcem a zrádcem vlasti. 

Zahraniční dezinformační kauza týdne

Evropská komise má novou předsedkyni, která se ihned stala terčem kritiky českých dezinformátorů

Během prvního červencového týdne byla jedním z nejdiskutovanějších témat volba předsedy/předsedkyně Evropské komise, a to se samozřejmě promítlo i do české dezinformační scény. Sledované dezinformační weby stihly publikovat 118 článků, které obsahovaly jméno nejpravděpodobnější kandidátky na tuto pozici, Němky Ursuly von der Leyen, jak ukazuje následující graf.

Pro srovnání stejné množství českých mainstreamových online médií za stejně dlouhou dobu vydalo 138 článků obsahující jméno Ursuly von der Leyen, což znamená, že kvantitativně se alternativní dezinformační scéna téměř vyrovnává mainstreamu.

V souvislosti s novou předsedkyní Komise se objevila celá řada různých lží, polopravd a konspiračních teorií, ze kterých si čtenář dezinformačních médií může vybrat. Pro server pravdive.eu není Ursula von der Leyen dostatečně konzervativní a jejímu zvolení pomohla skutečnost, že ovládá francouzštinu, díky čemuž si tato matka sedmi dětí naklonila francouzského prezidenta Macrona natolik, že její zvolení podpořil. Jiný článek na stejném webu nabízí katastrofický scénář, v němž nová předsedkyně Komise Českou republiku definitivně “zbavuje kontroly nad vlastním osudem”. Europoslanec za SDP Ivan David poskytnul rozhovor Parlamentním listům, v němž demonstroval nepřijatelnost Ursuly von der Leyen jako předsedkyně komise prohlášením o směřování EU směrem k unitárnímu státu,  „v němž bychom museli být poslušni Berlínu prostřednictvím Bruselu. A do jisté míry i Washingtonu prostřednictvím Berlína a Bruselu.” Tento rozhovor pak převzaly další dezinformační stránky jako například Vlastenecké noviny.  

Tragéd týdne – Tomio Okamura

Tomio Okamura se pokusil využít památný den upálení mistra Jana Husa k odsouzení současné politické elity za její ignoraci vůči osobnosti Jana Husa a ve svém facebookovém příspěvku tvrdil, že Husovo jméno není mezi význačnými osobnostmi na fasádě Národního muzea. Husovo jméno tam však je.

facebook twitter
Think-tank Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se