view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie

www.polsatnews.pl

Jak wygląda obecna sytuacja aptek w obliczu walki z koronawirusem?

Dostawy leków nie są zagrożone, nie należy robić zapasów
Bilans pracy farmaceutów- 21 mln wizyt w 8 dni
Nie wszystkie apteki
uwzględniły rekomendacje NIA, należy zadbać o personel
Paracetamol czy ibuprofen? Skonsultuj z farmaceutą

Gościem programu NowyDzień w polsatnews.pl była Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

www.pytanienasniadanie.tvp.pl

Pacjenci w obliczu walki z koronawirusem. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Stosujmy profilaktykę
Dokonujmy przemyślanych zakupów w aptekach
Nie ufajmy bezgranicznie Internetowi
-
nie ma leku na koronawirusa
Ibuprofen czy paracetamol?
Fakty i Mity. 

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej była gościem programu Pytanie na śniadanie w TVP 2.

www.nia.org.pl

Zawody medyczne jednym głosem apelują do rządu
Przedstawiciele samorządów zawodów medycznych spotkali się 18 marca w formule on-line. Tematem rozmów było zagrożenie COVID-19. W ocenie przedstawicieli zawodów medycznych ta szczególnie trudna sytuacja wymaga zespołowego działania i dlatego powstała inicjatywa zwrócenia się z apelami do rządu polskiego, do pacjentów oraz do środowiska lekarskiego.
Zachęcamy do zapoznania się i prosimy o pomoc w rozpowszechnianiu ich treści. 

Tylko razem możemy pokonać zagrożenie, jakie wynika z szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Pełna treść apeli znajduje się tutaj.

www.forsal.pl

Izba aptekarska apeluje: Do apteki chodźmy tylko po leki, zrezygnujmy z kupowania suplementów i kosmetyków.

Samorząd aptekarski apeluje do pacjentów, by odwiedzali apteki jedynie po leki i zrezygnowali z zakupów, gdy chcą nabyć tylko suplementy czy kosmetyki. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno zwrócił się za pośrednictwem Twittera z prośbą, by ograniczyć wizyty w aptece i dokonywać przemyślanych zakupów.

"Kupujcie jedynie potrzebne leki. Ograniczcie do minimum zakup suplementów, szamponów czy kosmetyków w aptekach” – napisał.

Naczelna Izba Aptekarska rekomenduje aptekom ogólnodostępnym i punktom aptecznym wydawanie pacjentom leków w wyznaczonych strefach lub za pośrednictwem okienek do sprzedaży nocnej.

W ocenie samorządu aptekarskiego zachodzi uzasadniona konieczność ograniczenia bezpośredniej styczności personelu aptek w kontaktach z pacjentami.

Tomasz Leleno Tomasz Leleno
@TLeleno
View on Twitter

Drodzy #Pacjenci❗ Podczas wizyty w #apteki prosimy Was o dokonywanie przemyślanych zakupów: ✅Kupujcie jedynie potrz… https://t.co/BWgMgXzvpR

23 See TLeleno's other Tweets
www.rmf24.pl

Aptekarze apelują: Ograniczcie zbędne zakupy w aptekach

Naczelna Rada Aptekarska apeluje do Polaków o ograniczenie zbędnych zakupów w aptekach. Głównie po to, żeby nie narażać: siebie, innych oraz pracowników aptek - na ryzyko zachorowania na koronawirusa.

Idźcie tylko po leki i to te, które są niezbędne. Szampon przeciwłupieżowy, czy ulubiony suplement może poczekać - namawia wiceprezes Rady. W rozmowie z RMF FM Marek Tomków mówi o tym, z jakimi problemami spotykają się teraz aptekarze. 

Jak mówi w rozmowie z Grzegorzem Kwolkiem, teraz aptekarze najczęściej borykają się z przeciążenie pracą i brakiem środków dezynfekcyjnych. Codziennie w każdej z aptek, których jest ponad czternaście tysięcy, pojawia się co najmniej pięćset osób. Aptekarze są przeciążeni pracą, brakuje także taniego spirytusu farmaceutycznego, który mógłby posłużyć nie tylko do dezynfekcji aptek.

Mając do dyspozycji kilkanaście tysięcy izb recepturowych w aptekach będziemy w stanie sami sobie ten płyn do dezynfekcji wytworzyć, co więcej będziemy w stanie zapatrzeć również rynek, czyli naszych pacjentów - mówi wiceprezes Rady Marek Tomków.

Naczelna Rada Aptekarska rekomenduje, jeżeli jest to możliwe, sprzedaż leków przez specjalne okienka, które na co dzień są wykorzystywane przy dyżurach nocnych. I zachęca, żeby osoby starsze prosiły o realizację recept dzieci, wnuki albo młodszych sąsiadów.

W ocenie samorządu aptekarskiego zachodzi uzasadniona konieczność ograniczenia bezpośredniej styczności personelu aptek w kontaktach z pacjentami.

www.rynekaptek.pl

WHO jednak przyznało rację EMA ws. ibuprofenu

WHO przyznaje rację Europejskiej Agencji Leków i zmienia rekomendację w sprawie stosowania ibuprofenu w leczeniu COVID19 - informuje dr Grzegorz Cessak, prezes URPL.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła niedawno, aby osoby zakażone COVID-19 unikały stosowania ibuprofenu przy zwalczaniu objawów grypowych.

Rzecznik WHO Christian Lindmeier powiedział, że eksperci agencji zdrowia ONZ odradzają póki co stosowanie ibuprofenu na własną rękę. Co innego, jeśli ibuprofen przepisze lekarz – to ostatecznie od niego zależy, co zaleci pacjentowi.

Francuscy lekarze jako pierwsi wskazali, że leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, mogą znacznie zaostrzać infekcję wywołaną przez SARS-CoV-2 i doprowadzić do ciężkich powikłań. Badanie na ten temat zostało opublikowane w czasopiśmie medycznym The Lancet. Francuski minister zdrowia Olivier Véran opublikował tweeta, ostrzegając, że stosowanie ibuprofenu i podobnych leków przeciwzapalnych może być „czynnikiem obciążającym” w zakażeniach koronawirusem. W związku z tym poradził przyjmowanie paracetamolu.

Europejska Agencja ds. Leków z tą tezą się nie zgodziła i wydała oświadczenie, w którym wskazała, że w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19.

Teraz WHO przyznało rację Agencji i podało, że "nie otrzymało żadnych doniesień o jakichkolwiek negatywnych skutkach stosowania ibuprofenu, wykraczających poza zwykłe, które ograniczają jego użycie w niektórych populacjach".

www.rynekaptek.pl

Farmaceuci, wystawiajcie RF. Umożliwia to ustawa o COVID-19

Drodzy Farmaceuci, otrzymujemy informacje o trudnościach w dostępie do lekarzy POZ. Prosimy o korzystanie z prawa do wystawiania recept farmaceutycznych - apeluje Marek Tomków, wiceprezes NRA.

- Drodzy Farmaceuci, otrzymujemy informacje o trudnościach w dostępie do lekarzy POZ. Prosimy o korzystanie z prawa do wystawiania recept farmaceutycznych. Ustawa o COVID pozwala na ich użycie w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta - podał na Twitterze Marek Tomków, wiceszef NRA.

- Jako lekarz rodzinny dziękuję za ten wpis! POZ ogarniają jak mogą. Ci, którzy od dawna mają wszystko online są do przodu. Dajmy szansę pozostałym. Wspierajmy się. Poza receptami udzielamy porad, w tym w zastępstwie AOS. Rejestracje dwoją się i troją - odpowiedział na wpis lekarz Aleksander Biesiada.
Czytaj więcej tutaj.

www.nia.org.pl

Zabezpieczenie personelu aptek. Apel do przedsębiorców

W związku z sygnałami docierającymi do izb aptekarskich, dotyczącymi braku wdrożenia działań zabezpieczających personel aptek przed ryzkiem zakażenia koronawirusem lub wdrażaniem ich w sposób częściowy, Naczelna Izba Aptekarska wzywa do natychmiastowego:

 1. Zastosowania się do wytycznych przygotowanych przez samorząd aptekarski w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym
 2. Udostępnienia pracownikom aptek środków ochrony osobistej i płynów dezynfekujących
 3. Wdrożenia procedur ograniczających liczbę pacjentów oczekujących w izbie ekspedycyjnej do koniecznego minimum, sprzedaż w wyznaczonych strefach lub za pośrednictwem okienek do sprzedaży nocnej.

Jednocześnie przypominamy, że rozwój pandemii wymaga wdrażania rozwiązań nadzwyczajnych, których najwyższym celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 oraz ochrona fachowego personelu zatrudnionego w Państwa placówkach.

Adnotacja:

Komunikat został wysłany do największych sieci aptecznych działających na rynku polskim.

Ministerstwo Zdrowia Ministerstwo Zdrowia
@MZ_GOV_PL
View on Twitter

📺Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie? #koronawirus #integracja 👉👉👉https://t.co/9kGuswdcuj Materiał do pobrania… https://t.co/ilLl08VgtE

99 See MZ_GOV_PL's other Tweets
Kancelaria Premiera Kancelaria Premiera
@PremierRP
View on Twitter

Co robić podczas kwarantanny? ⤵⤵⤵

468 See PremierRP's other Tweets
Kancelaria Premiera Kancelaria Premiera
@PremierRP
View on Twitter

Premier @MorawieckiM w #KPRM: Dziękuję lekarzom, pielęgniarkom, aptekarzom, farmaceutom, pracownikom inspekcji zdr… https://t.co/fvDZJok3tE

861 See PremierRP's other Tweets
Komunikaty
www.nia.org.pl

Szybsze rozliczenie refundacji

Zgodnie z komunikatem, środki finansowe zostaną przekazane aptekom przez Narodowy Fundusz Zdrowia najpóźniej następnego dnia po pozytywnej weryfikacji dokumentów rozliczeniowych.

Komunikat dostępny jest tutaj.

www.nia.org.pl

Komunikat NFZ dotyczący wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na wyroby medyczne

Aktualnie realizacja zlecenia na wyroby medyczne w aptece jest możliwa po podaniu numery zlecenia i numeru PESEL pacjenta. Komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia. Czytaj tutaj.

www.nia.org.pl

Komunikat dla aptek

Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska uprzejmie informuje, że w ramach działań podjętych przez Naczelną Izbę Aptekarską oraz Ministerstwo Zdrowia, Agencja Rezerw Materiałowych w ostatnich dniach przekazała bezpłatnie aptekom kilkanaście tysięcy 5 litrowych płynów dezynfekujących Trisept Max. Płyny te, mają posłużyć personelowi pracującemu w aptekach do ochrony osobistej zgodnie z ich przeznaczeniem.

Produkt ten nie jest przeznaczony do odsprzedaży.

Czytaj więcej tutaj.

Rynek farmaceutyczny

Apteki prywatne#apteki sieciowe. Materiał  TVP1  Alarm! 

Informacje
www.oia.lodz.pl

Studenci farmacji będą wspierać apteki. Wolontariat w trakcie zagrożenia epidemiologicznego

Paweł Stelmach,  Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi informuje, że Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zgłosił gotowość wsparcia aptek w postaci pomocy świadczonej przez studentów na zasadzie wolontariatu.

Kierownicyy aptek chcący skorzystać z ww. pomocy proszeni są o zgłaszanie zapotrzebowania poprzez formularz.

Otrzymane zgłoszenia zostaną przekazane niezwłocznie do władz Wydziału, które we współpracy z środowiskiem studentów będą, w miarę możliwości biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, delegować studentów farmacji do Państwa aptek. 

Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

www.nia.org.pl

Zmiana kategorii dostępnościz Rp na OTC dla produktu leczniczego Ibuprom Ultramax

Prezes URPL 28 lutego 2020 roku wydał decyzję dotyczącą zmiany kategorii dostępności z Rp na OTC dla produktu leczniczego Ibuprom Ultramax, Ibuprofenum, tabletki powlekane, 600 mg, nr pozwolenia 24295. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

Decyzja Prezesa Urzędu w sprawie niniejszej zmiany kategorii dostępności weszła w życie z dniem wydania zawiadomienia tj. 28 lutego 2020 roku.

Jednocześnie decyzją Prezesa Urzędu z dnia 28.02.2020 r. została zmieniona nazwa produktu leczniczego z: Ibuprofen Dermogen (Ibuprofenum) tabletki powlekane, 600 mg na: Ibuprom Ultramax (Ibuprofenum) tabletki powlekane, 600 mg.

Decyzje dostępne są poniżej.

Decyzja zmiana kategorii dostępności z Rp na OTC

Decyzja zmiana nazwy z Ibuprofen Dermogen na Ibuprom Ultramax

Ibuprom Ultramax – ulotka dla pacjenta

www.nia.org.pl

Zmiana kategorii dostępności z Rp na OTC dla produktu leczniczego Cetigran

Prezes URPL 6 marca 2020 roku wydał decyzję dotyczącą zmiany kategorii dostępności z Rp na OTC dla produktu leczniczego Cetigran, Cetirizini dihydrochloridum, tabletki powlekane, 10 mg, nr pozwolenia 12462. Podmiot odpowiedzialny: Aristo Pharma Sp. z o.o.

Decyzja Prezesa Urzędu w sprawie niniejszej zmiany kategorii dostępności weszła w życie z dniem 15 marca 2020 roku.

Decyzje dostępne są poniżej.

Decyzja zmiana kategorii dostępności z Rp na OTC

Cetigran – ulotka dla pacjenta

Zapowiedź

Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie zaprasza na LIVE z Prezesem OIA w Warszawie, Wiceprezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej - Michałem Byliniakiem.

PLAN LIVE'U:

1. Sprawozdanie z działań samorządu dotyczących koronawirusa
2. Czego możemy spodziewać się w związku z obecną sytuacją?
3. Sesja wolnych pytań i odpowiedzi

Czas trwania live'a: 1 godzina


W dyskusji w tym wydarzeniu mogą Państwo wcześniej publikować swoje pytania. Łatwiej będzie na nie w ustrukturyzowany sposób odpowiedzieć.

Dołącz tutaj.

  Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
  NIA

  Długa 16, Warsaw
  Poland

  tel. 226350670
  nia@nia.org.pl
  Anulowanie subskrypcji
  MailerLite