RitimBlog Koşu Postası #6
Koşu Postası'nda sakin bir hafta

Bu hafta hem koşu dünyasında görece az gelişme olması hem de benim kısa bir tatilde olmam içeriğin önceki haftalara nazaran az olmasına neden oldu. Az da olsa öz bir içerik var çünkü patika koşu dünyasında çok önemli bir hafta sonu geride kaldı.

Daha önceki yayınları okumadıysanız posta arşivine göz atabilirsiniz. Hep belirttiğim gibi bu yayınlarla ilgili sizlerin fikirleri çok önemli, lütfen paylaşmaktan çekinmeyin:  posta@ritimblog.com. Siz okumaktan keyif alıyorsanız ve bu yayının hoşuna gideceğini düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa en alttaki bağlantıları kullanarak ya da bu epostayı yönlendirerek onları da postadan haberdar edebilirsiniz.

Bu postayı aldınız çünkü Ritim Koşu Postası'na abone oldunuz. Üyelikten çıkmak istiyorsanız en alttaki "Listeden Çık" bağlantısını kullanabilirsiniz.

17 Mayıs 2018

2018 Patika Dünya Şampiyonası

Hafta sonunun en büyük koşu olayı İspanya'da Penyogolisa Trail yarışları kapsamında koşulan patika dünya şampiyonasıydı. Yarışı beklendiği gibi İspanyol Luis Alberto Hernando kazandı. 2016 ve 2017'nin de kazananı olan Hernando 88,1 km (4900 m kazanım) olan parkuru 8 saat 38 dakikada tamamlayarak 3 yıl üst üste dünya patika şampiyonu oldu. Valencia bölgesinin kuzeyinde yer alan Castellon'da gerçekleşen yarışta liderliği çok uzun bir süre Amerikalı Zach Miller elinde tuttu. Parkurun yarısı geçilirken Miller'ın ardından ikinci sırada İngiliz Tom Evans vardı ve Hernando henüz 4. sırada ilerliyordu. İkinci yarıda yavaşça ön sıraya doğru ilerleyen Hernando bitişe 23 km kala Miller'ı geçerek ön sıraya yerleşti. Miller'ın zor anlar yaşadığı belliydi çünkü Cristofer Clemente, Tom Evans ve diğer İngiliz Jonathan Albon da sırayla önüne geçtiler. İspanyolun ardından bitişten sırasıyla 12 dakika sonra yani 8:46'da Clemente, 8:49'da Evans ve 8:53'te de Albon geçti. Bu sırada Miller 8. sıraya kadar gerilemişti.

İlk iki sırayı paylaşan ikiliye 13. olan Pablo Villa da eklenince İspanyollar takım sıralamasında birinci oldular. 3. ve 4. olan İngilizler de takım arkadaşları Ryan Smith (16.) ile birlikte gümüş madalya aldılar. Başlangıçta altın ya da gümüş alması beklenen Fransızlar ise bronz ile yetindiler. 

Kadınlar yarışında ise ilk 20 km'de geçen senenin kazananı Adeline Roche ön sıradaydı. Ancak o noktadan sonra Hollandalı Ragna Debats öne geçerek arayı açmaya başladı. Geride kalan Roche, bir süre sonra İspanyol ikili Laia Canes ve Gemma Arenas'a da geçildi. Son 10 km'de bu ikiliden Arenas daha fazla tutunamayınca Fransız Claire Mougel'in üçüncülüğe yükselmesine engel olamadı. Bitişte sıralama ve süreler şöyle oldu: Ragna Debats (Hollanda) 9:55:00, Laia Canes (İspanya) 10:11:11 ve Claire Mougel (Fransa) 10:15:23.

İkinci, dördüncü ve beşinci sırayı alan İspanyol kadın koşucular (Laia Cañes, Gemma Arenas ve Maite Maiora) takım olarak altına uzanmış oldular. Fransız takımı gümüş, ilk beşe giremeseler de 8., 10. ve 12. olmayı başaran Amerikalılar ise bronz madalyayı aldı. 

Yarışın tüm sonuçlarını şuradan görebilirsiniz. Yarıştan güzel kareler görmek isterseniz irunfar ekibinin fotoğrafları şurada.

Önceki yıllara ait sonuçlar.

Fotoğraftaki koşucu Amerikalı Zach Miller. Patikanın biçimi hakkında güzel ipuçları verdiği için şampiyonun değil Miller'ın fotoğrafını kullandım. Kaynak: irunfar - Kirsten Kortebein 

Bozcaada Yarımaratonu

Bu yıl 8. kez düzenlenen Bozcaada Yarımaratonu cumartesi günüydü. Yarımaratonun yanı sıra 10 km parkuruna da sahiplik eden yarışa bu yıl 1989 kişi kaydolmuştu. Bitiş çizgisini geçen toplam koşucu sayısıysa 1525 oldu. Yarımaraton koşan 169 erkek 33 kadın, yani toplam 202 koşucu, 10 km koşansa 738 erkek, 585 kadın toplam 1323 koşucu vardı. 

10 km parkurunda kadınlarda Nursel KARATAŞ 39:34 ile, erkeklerde de Argachew ASSEFA 33:50 ile ipi göğüsleyen isimlerdi. Yarımaratonda ise kadınlarda 1:32:23 süre ilse Duygu TURGUT BOYAN, erkeklerde 1:12:50 ile Üzeyir SÖYLEMEZ  birinci oldular.

Yarışın planlanandan bir saat kadar geç başladığı bunun da havanın ısınmasıyla sonuçlara negatif yansıdığı söyleniyor. Her sene adaya çok büyük coşku getiren organizasyonun bu sene daha önceki yıllara nazaran sönük olduğu da konuşulanlar arasında. 

[Tüm sonuçlar]

İzmir 19 Mayıs Yol Koşusu

Pazar günü İzmir'de 10 km'lik parkuruyla İzmir 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Yol Koşusu vardı. Genç erkeklerde 21, genç kadınlarda 11 koşucunun koştuğu yarışta yaş gruplarında erkeklerde 485 kadınlarda ise 154 koşucu bitiş çizgisinden geçti. Kadınlar genel sıralamada Yayla Kılıç Ferdi 36:37, erkeklerde ise Getaye Gelaw 30:05 sürede birinci oldular. 

[Tüm sonuçlar]

Giresun Yarımaratonu koşuldu

Pazar günü Giresun'da 4. Giresun Aksu Yarı Maratonu ve 10 km yarışı vardı. Bitiş çizgisini geçen koşucu sayıları ve birinciler şöyle oldu:

10 km kadın 101 kişi - Nursel Karataş 39:55
10 km erkek 226 kişi - Kemal Yıldırım 32:45
Toplam 337 kişi

YM kadın 30 kişi - Nevin Şahin 1:24:34
YM erkek 104 kişi - Ercan Muslu 1:10:22
Toplam 134 kişi

30 yıldan sonra 3 saatten yavaş maraton

Birkaç hafta önce koşulan Boston Maratonu sert hava koşulları nedeniyle hem ilginç sonuçlara hem de çok sayıda hayal kırıklığına sahne olmuştu. Birçok elit sporcu da dahil çok sayıda koşucunun hedefinin çok uzağında kaldığı yarışta belki de en büyük hayal kırıklıklarından birini Mark Cucuzzella yaşamış. 30 yıldır 100'e yakın maraton koşan Cucuzzella o yarışa kadar hiç 3 saatin üstünde yarış bitirmemiş. 51 yaşındaki koşucu en uzun aktif sub3 (üç saatin altında koşulan) maraton serisine sahip koşucuyken o talihsiz Boston Maratonu'nu 3:04:31 sürede bitirince serisi sonlanmış. Bu şekilde bilinen en uzun seri ise 33 yılla İngiliz Chris Finill'e aitmiş. Finill, 1981-2013 yılları arasındaki tüm Londra Maratonlarını 3 saatin altında koşmuş.

33 yaşında büyük bir ayak sakatlığı yaşarken geçirdiği bir ameliyat sonrasında hem çıplak ayakla koşu hem de Maffetone'un düşük yoğunluklu antrenman tekniklerine tutunan Cucuzzella bir minimalist koşu mağazası sahibi ve http://naturalrunningcenter.com/ sitesinde tekniklerini anlatıyor. 

Ben de birkaç yıl önce Koşu Gazetesi'nde yazdığım "Altı Üstü Koşu Ayakkabısı" başlıklı yazıda Mark Cucuzzella'nın bir videosunu kullanmıştım.

4. Tahtalı Run To Sky bu hafta sonu

Bu hafta sonu patika ve sky running koşucuları Çıralı'da Tahtalı Dağı ve çevresinde olacaklar. Her yıl parkurlarının sayısını artıran organizasyonda bu yıl 5 farklı yarış olacak. Hafta sonu koşucular, Ultra Sky 100 km (5200 m kazanım), Berg Sky Race 60 km (3800 m kazanım), ana yarış olan Run To Sky 27 km (2650 m kazanım) ve Chimera Run 30 km (1000 m kazanım) patika parkurları yanı sıra bir de 6 km uzunluğunda 1200 m kazanımlı dikey kilometre yarışında (vertical k) ter dökecek. "Bir dağ beş zorlu yarış" sloganıyla duyurulan organizasyonda parkurlar yıldan yıla kar geçişleri veya sıcaklık gibi farklı zorluklara sahne olabiliyor. Bakalım bu yıl koşucuları Tahtalı Dağı'nda neler bekliyor olacak?

Hafta sonu Tahtalı dışında Samsun'da 19 Mayıs Uluslararası Yarımaratonu koşulacak.

 

Şimdilik bu kadar. İlerleyen haftalarda daha çok ve detaylı içerikle devam etmeyi umuyorum. Öneri ve görüşlerinizi lütfen paylaşın. İlgileneceğini düşündüğünüz kişileri aşağıdaki bağlantıları kullanarak bu postadan haberdar ederseniz sevinirim. 

Bir sonraki postada görüşmek dileğiyle.

Koşu Postasına Üye Ol
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Epostayı Yönlendir
RitimBlog

Bu eposta Mert Derman tarafından periyodik olarak hazırlanıp üyelere gönderilmektedir. 

MailerLite