Cześć ,

Po szale związanym z wybijaniem coraz to dziwniejszych monet kolekcjonerskich przyszedł czas na banknoty. W sumie nic dziwnego, bo skoro na monetach dało się zarobić krocie, to można rozszerzyć wachlarz ofert.

Banknoty kolekcjonerskie ukazują się w Polsce od 2006 r. Początkowo nie odbiegały za bardzo od standardów przyjętych dla banknotów, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić.

Pierwszym udziwnieniem był banknot z 2020 r. w grafice pionowej. Ostatni zaprezentowany projekt był tak kolorowy i przepełniony symboliką (swoją drogą mało związaną z postacią prezentowaną na banknocie), że w opinii wielu odbiorców wyglądał jak „festyniarski” bibelot.

Internauci podchwycili trend i zaczęli inny banknot „uzupełniać” o brakujące wg nich elementy. Tak powstały parodie banknotu, które prezentujemy poniżej. Zostawimy to bez komentarza i poddamy Twojej ocenie.

źródło: DEMOTYWATORY.PL

Moje zainteresowanie kolekcjonowaniem zostało po raz kolejny wystawione na ciężką próbę. Chciałem zobaczyć, jak prezentuje się ta tematyka za granicą, a jako że mam bliskie powiązania z USA, przyjrzałem się tamtemu rynkowi. I co się okazuje? Oni również drukują banknoty kolekcjonerskie, lecz moim zdaniem bardziej stonowane, chociaż nadal mocno kolorystyczne. Nie brakuje monet okolicznościowych, jak też tematów serii. Dlatego w tym odcinku pokażemy 2-dolarowy banknot kolekcjonerski wypuszczony z okazji Dnia Niepodległości. Sami oceńcie poziom artystyczny obu prezentowanych walorów.

-> http://url.katalogmonet.pl/yt-banknot-kolekcjonerski-USA

 

Do zobaczenia na filmie i w komentarzach ✋

Numizmatycznie pozdrawiamy 
Jacek W. Kamiński i Bartosz Błądek
Internetowy Katalog Monet

PS: Otrzymujesz ten e-mail, bo adres   jest zapisany na nasz newsletter "Kwadrans z numizmatyką". Wysyłka odbywa się za pomocą narzędzia MailerLite. Jeśli uznasz, że nie chcesz już więcej otrzymywać od nas listów, to: Wypisz się z tej listy.