Savaitinė grūdų rinkos apžvalga

37 savaitė, rugsėjo 9–15

Parengė „AGROCHEMA“ grūdų rinkos analitikas Karolis Čeikus

Žemės ūkio žaliavoms praėjusi savaitė buvo pozityvi: MATIF biržos gruodžio mėnesio pristatymo kviečių kaina augo +3,5 Eur iki 170,25 Eur lygio, o lapkričio mėnesio pristatymo kaina stiebėsi +0,75 Eur iki 383,5 Eur lygio.

KVIEČIAI

Praėjusią savaitę pasirodžiusios USDA mėnesinės prognozės rinkoje sukėlė teigiamą reakciją, o ataskaitos turinys rinkai nepateikė nieko netikėto. Nepaisant to, kad dėl augančios pasaulinės pasiūlos bei didėjančios konkurencijos USDA sumažino vidutinę šių metų kviečių kainos prognozę Čikagos biržoje bei pakėlė atsargų prognozes, rinka buvo labiau linkusi reaguoti į departamento sumažintus šių metų kviečių produkcijos lūkesčius, kurioms didžiausią neigiamą įtaką daro dėl sausrų laukiami mažesni nei anksčiau tikėtasi derliai Australijoje, Rusijoje bei Kazachstane. Gruodžio mėnesio pristatymo kviečių kaina Čikagos biržoje naujienas pasitiko fiksuodama 1,3 proc. augimą, o visa praėjusią savaitę baigė augdama beveik +4,3 proc. iki 4,832 USD.

Praėjusią savaitę Saudo Arabija paskelbė nupirkusi 780 tūkst. t. kviečių, o šiame konkurse daugiausiai užsakymų susirinko „Holmud Limited“. Vidutinė šio pristatymo kaina įskaitant logistiką bei kitus kaštus siekia beveik 197,3 Eur ir buvo beveik 14,6 Eur mažesnė lyginant su liepos mėnesio konkursu. Nemaža dalis šio užsakymo, prognozuojama, bus padengta produkcija iš Juodosios Jūros regiono, o tuo tarpu konkursą laimėjusi ES kontraktų dalis bus padengiama kviečiais iš Baltijos Jūros regiono, kurie šiuo metu yra vidutiniškai 6-7 Eur už toną pigesni lyginant su Vokietijos konkurentais.

KVIEČIŲ KAINOS PROGNOZĖ ARTĖJANČIAI SAVAITEI

Derliaus ėmimo sezonas vakaruose išlieka vienu iš didžiausių kainą žemyn spaudžiančių veiksnių šiuo metu tarptautinėse rinkose: sėkmingam derliaus nuėmimui JAV geras prielaidas turėtų formuoti laukiami geri orai, o Kanada savo šalies šio sezono kviečių nuėmimo prognozes žada pakelti 0,9 proc. iki 32,5 mln. t. stebėdama gerą situaciją kviečių laukuose. Didelės žalos regione nepadarė ir praėjusią savaitę rytine JAV bei Kanados pakrante nusiritęs uraganas Dorian, po kurio regiono ūkiai patyrė mažesnius nuostolius nei buvo tikėtasi. Skirtingos pozicijos stebimos ir dėl kviečių derliaus Rusijoje: rinkos analitikams tikintis rekordinių šalies derlių, USDA praėjusios savaitės pranešime paskelbė sumažinanti Rusijos derliaus lūkesčius. Tuo tarpu eksportuotojai paskelbė, kad Rusijos rugpjūčio mėnesio eksporto apimtys pasiekė 4,778 mln. t., o rugsėjį jos turėtų siekti apie 3,8 mln. t., taip dar labiau formuodamos spaudimą kainos mažėjimui kviečių pozicijoje.

ALIEJINĖS KULTŪROS

USDA pranešimas praėjusią savaitę paskatino 3,4 proc. lapkričio mėnesio pristatymo sojų pupelių kainos augimą Čikagos biržoje, o savaitinis pozicijos augimas buvo lygus 4,8 proc., kainai pasiekiant 8,9875 USD už bušelį lygį. Kultūros produkcijos rezultatus, šį sezoną turėtų bloginti dėl prekybos konflikto sumažėję JAV ūkininkų pasėlių laukai, o tuo tarpu paklausos augimą formuoja pranešimai, kad Kinija įsigijo 10 laivų amerikietiškų sojų, įvykdydama didžiausią produkcijos įsigijimą nuo birželio mėnesio. Rapsų kainoms augimo prielaidas toliau formuoja sausi orai Europoje, bei rinkų abejonės dėl blogų derlių kamuojamos ES tolimesnio rapsų kultivavimo perspektyvų. Rapsų kainos lygį taip padeda palaikyti alternatyvių biodegalų pasiūlos mažėjimas dėl ES pritaikytų importo tarifų iš Indonezijos importuojamam palmių aliejui. Globalią rapsų kainą prilaiko pranešimai, kad augantį žaliavos trūkumą padės kompensuoti šiemet didėsiančios Kanados rapsų eksporto apimtys.

ALIEJINIŲ KULTŪRŲ KAINOS PROGNOZĖ ARTĖJANČIAI SAVAITEI

Greitą augimą praėjusią savaitę fiksavusi sojų pupelių kaina pasiekė pusantro mėnesio aukštumas ir savaitės pradžioje gali bandyti atsitraukti nuo šio lygio. Vis dėlto, augimą pozicijoje gali palaikyti pozityvios naujienos iš JAV – Kinijos prekybos derybų, kuriose praėjusią savaitę abi konfliktuojančios pusės apsikeitė gerumo gestais, galinčiais teigti apie šalių siekius ieškoti kompromiso. Tuo tarpu antrą savaitę iš eilės rapsų kainai nepavyksta prasimušti virš 383,5 Eur lygio, ties kuriuo kaina gali užsibūti ilgesnį laiką arba palaipsniui pajudėti į viršų, jeigu rinkoje toliau bus nerimaujama dėl sausų orų Europoje.

AGROCHEMA

www.agrochema.lt

MailerLite