view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Leki nie dla wszystkich - nowelizacja Prawa farmaceutycznego
fakty.tvn24.pl

Fundacje i placówki opiekuńcze odcięte od leków. Wszystko przez nowe przepisy

Nowe prawo, nowe porządki. Leki z apteki już nie dla fundacji, domów opieki i Caritasu. Zmieniły się farmaceutyczne przepisy i w aptekach zamknęły się drzwi dla firm. Rząd chciał uderzyć w lekowych oszustów, ale przy okazji ucierpieli też najsłabsi.

Sygnały alarmowe napływają z całego kraju - między innymi z Białegostoku. Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza im. dr Ireny Białówny nagle straciła prawo do kupowania leków dla dzieci. - Jest to dla nas duży problem. Wczoraj okazało się, że apteka wstrzymała nam wydawanie wszelkich faktur na leki wypisywane na recepty. Mogą być tylko faktury wypisywane imiennie na dzieci, a nikt nam tego po prostu nie rozliczy - mówi Katarzyna Liedke-Charkiewicz, zastępca dyrektora. Sprawdzamy - źle jest też w placówkach Caritasu. - Mamy problem z wykupowaniem recept. Możemy tylko dostać fakturę imienną na nazwisko z wystawionej recepty. Nie możemy otrzymać faktury na Caritas. W tym momencie nie mamy skąd tych leków zdobyć - mówi Ewa Piotrowska, pielęgniarka Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Wolskiej w Warszawie.

Cios w najsłabszych Problemy spowodowała nowelizacja prawa farmaceutycznego, która ma zlikwidować nielegalny obrót lekami. Bywało dotąd, że firmy odkupowały leki z aptek i wywoziły je za granicę. Rząd uderzając w mafię lekową przy okazji uderzył jednak w najsłabszych.

Przepisy karne zostały rozciągnięte w tak szeroki sposób, że niechcący objęto nimi również takie jednostki jak domy pomocy społecznej, domy dziecka, apteczki szkolne, apteczki każdego przedsiębiorcy, kolonie, domy samotnej matki i wiele, wiele innych jednostek - tłumaczy Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Dotyczy to tych wszystkich organizacji - także pozarządowych - które najbardziej potrzebującym po prostu kupują leki. - Od 6 czerwca się znaleźliśmy w zupełnie nowej rzeczywistości prawnej. Na razie nie wiemy, jak się w niej odnajdziemy - mówi Joanna Luberadzka, prezes zarządu fundacji "Przyjaciółka". Potrzebna nowelizacja Nowa sytuacja prawna spowodowała, że na fakturę nie można kupić też wielu leków bez recepty. - W tej chwili wystarczy, że przedsiębiorca kupi do apteczki w swojej firmie krople żołądkowe i weźmie na to fakturę, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat pięciu, podobnie jak farmaceucie, który mu taki lek sprzeda. Nawet zwykły żel stosowany po ukąszeniach komarów kupiony na obóz harcerski może skończyć się taką właśnie pięcioletnią odsiadką - tłumaczy Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że trzeba będzie po raz kolejny szybko znowelizować ustawę farmaceutyczną. - Analizowaliśmy na kolegium kierownictwa Ministerstwa Zdrowia tę sytuację i tę ewentualną zmianę. Decyzja nie została jeszcze podjęta, jak szybko, bo wiadomo, że wszystko zależy od Sejmu. Sejm mamy jutro, a najbliższy mamy w lipcu - mówi Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. Kiedy sytuacja wróci do normy? Nie wiadomo. Marek Nowicki.

OBEJRZYJ MATERIAŁ FAKTÓW TVN

nia.org.pl

Domy dziecka bez leków? Tak wygląda walka z mafią lekową!

6 czerwca br. weszła w życie nowelizacja Prawa farmaceutycznego zaostrzająca przepisy związane ze zbywaniem produktów leczniczych przez apteki i punkty apteczne (art.86a). Nowe prawo miało ograniczyć proceder nielegalnego wywozu leków za granicę. W rzeczywistości uderza m.in. domy pomocy społecznej, domy dziecka, szkoły, czy zakłady pracy, które nie będą mogły kupić wielu leków bez recepty (OTC). Za złamanie przepisów grozi kara nawet do 5 lat więzienia.

Zmiany w kontrowersyjnym art. 86a Prawa farmaceutycznego wprowadziło Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Zdrowia. Znajdowały się one w projekcie nowelizacji już na etapie konsultacji publicznych. O szkodliwości ich wprowadzenia od samego początku alarmowała Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, jednak głos samorządu aptekarskiego został zbagatelizowany.

– W naszej ocenie, bardzo często dochodzi do sytuacji, że nawet domy dziecka czy szkoły i przedszkola zakupują zwykłe leki OTC, leki przeciwbólowe czy krople żołądkowe i biorą na to fakturę. W związku z tym traktowani są jako przedsiębiorcy. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której takie osoby mogłyby podlegać odpowiedzialności karnej – argumentował wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, która odbyła się 3 kwietnia br.

Absurd goni absurd

Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej przepisy w żaden sposób nie  osiągną  podstawowego celu, jakim miała być walka z mafią lekową. W efekcie uniemożliwiają domom pomocy społecznej, domom dziecka, szkołom, czy zakładom pracy zakup wielu leków bez recepty (OTC), wykorzystywanych do leczenia popularnych dolegliwości, takich jak: biegunka, gorączka, czy drobne skaleczenia. Restrykcje ograniczające sprzedaż tych produktów są niezrozumiałe, gdyż nie były one nigdy zagrożone wywozem. Zatem wprowadzenie dotkliwych sankcji karnych (nawet do 5 lat więzienia), zbliżonych do tych stosowanych za nieumyślne spowodowanie śmierci, nie znajdują uzasadnienia.

Tworzenie regulacji, w wyniku których przestępcą może zostać fryzjer, kosmetyczka,  wychowawca kolonijny, czy osoba opiekująca się seniorami ,stawia pod znakiem zapytania prawdziwy cel wypracowanych rozwiązań. Dlatego należy jak najszybciej poprawić przepis tak, aby karą nie była objęta sprzedaż leków OTC (zgodnie z poprawką składaną przez NIA).

Jednocześnie sprzeciwiamy się stanowieniu prawa stawiającego farmaceutę przed wyborem pomiędzy niewydaniem faktury i odpowiedzialnością karno-skarbową, a wydaniem jej przedsiębiorcy oraz poniesieniem z tego tytułu odpowiedzialności karnej.

W pełni popieramy ideę walki z mafią lekową – stoimy jednak na stanowisku, że nie może ona odbywać się kosztem uczciwych farmaceutów i przedsiębiorców. Żródło: www.nia.org.pl

mgr.farm

WAŻNE: Komu i co apteka może sprzedać od 6 czerwca?

Ogromne emocje wzbudzają obowiązujące od wczoraj przepisy, które regulują co i komu może sprzedać apteka. Nowe prawo miało ograniczyć proceder „odwróconego łańcucha dystrybucji”, który jest przyczyną braku wielu leków w aptekach. Okazuje się jednak, że przepisy ograniczą dostęp do leków szkołom, domom dziecka, fundacjom i zakładom pracy.

6 czerwca weszła w życie nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która zaostrzyła przepisy dotyczące zbywania produktów leczniczych przez apteki i punkty apteczne. Gruntownej przebudowie uległ art. 86a tej ustawy, który wprowadził wiele ograniczeń dotyczących tego komu i co może sprzedać apteka. Farmaceuci już od pewnego czasu apelowali, że przepis są nieżyciowe i spowodują zamieszanie. Okazuje się, że sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana.

Nasza redakcja o absurdalnych przepisach pisała już w styczniu, kiedy znajdowały się jeszcze na etapie konsultacji publicznych. Podczas procedowania nowelizacji w Sejmie wprowadzono w kontrowersyjnym art. 86a drobne zmiany. Apelowała o to między innymi Naczelna Izba Aptekarska. Finalnie jednak okazuje się, że to co miało poprawić ustawę, jeszcze bardziej ją skomplikowało. Czytaj dalej na mgr.farm

Aktualności

Opieka farmaceutyczna w Sejmie RP

W dniach 11-12 czerwca b.r. na terenie Sejmu RP odbyły się badania przesiewowe dla pracowników kancelarii oraz posłów RP. Świadczone były również usługi z zakresu opieki farmaceutycznej.

Naczelna Izba Aptekarska przygotowała stanowisko, w którym farmaceuci świadczyli usługi m.in. w zakresie przeglądów lekowych, obsługi urządzeń medycznych oraz interakcji lekowych. Na miejscu obecni byli również: prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, oraz prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej Piotr Brukiewicz. Serdecznie dziękujemy farmaceutom: Piotrowi Merksowi, Walentynowi Pankiewiczowi oraz Effiomowi Uman-Ntukowi i Pawłowi Konradowi Tuszyńskiemu za udział w wydarzeniu i duże zaangażowanie w projekt.

Nowy Prezydent elekt PGEU

11 czerwca 2019 r. podczas Zgromadzenia Ogólnego PGEU, które odbywa się w Krakowie, przedstawiciele organizacji wybrali nowego prezydenta, który swoją funkcję będzie pełnił w 2020 roku. Został nim Duarte Santos, członek zarządu Portugalskiego Stowarzyszenia Farmacji (ANF).

W przemówieniu, które wygłosił po ogłoszeniu wyników wyborów Santos podkreślił: „Jestem naprawdę zaszczycony, że mogłem być mianowany Prezesem PGEU 2020. Praktyka apteczna szybko się rozwija i należy ukierunkować ją na zaawansowaną opiekę nad pacjentem i innowacyjne usługi. Rolą PGEU jest wspieranie członków w przeprowadzaniu tych zmian. PGEU powinno służyć  jako platforma wymiany praktyk i pokazywać, że usługi apteczne są bardzo ważne dla systemu opieki zdrowotnej.”

Duarte Santos to pasjonat farmacji. Od 2014 r. jest profesorem na Wydziale Farmacji Uniwersytetu w Lizbonie. Ma zamiar uzyskać tytuł MBA w AESE Business School w Lizbonie. W maju 2013 r. Duarte został członkiem zarządu ANF.

mgr.farm

Raport ZPA PharmaNET o aptekach pełen dziur. Media zmanipulowane?

Na początku tygodnia Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET opublikował informację mówiącą o tym, że po wejściu w życie „apteki dla aptekarza”, aż 83 miejscowości zostały bez apteki. Farmaceuci bardzo szybko zaczęli weryfikować te informacje i okazało się, że dane ZPA PharmaNET nieco mijają się z prawdą…

W miniony poniedziałek Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Business Center Club rozesłały do mediów raport, dotyczący stanu rynku aptecznego w Polsce. Wynikało z niego, że liczba aptek dramatycznie spada, na czym cierpią przede wszystkim mieszkańcy wsi i małych miejscowości. Informacja ta została zacytowana w dziesiątkach mediów ogólnopolskich. Czytaj dalej na mgr.farm


radiolodz.pl

"Apteka dla Aptekarza" - jakie są skutki ustawy po dwóch latach od jej wprowadzenia?

Dwa lata temu weszła w życie ustawa pod roboczą nazwą "Apteka dla Aptekarza". Miała uregulować rynek sprzedaży leków i zapewnić pacjentom większe bezpieczeństwo. Efekty ustawy oceniają dwa raporty BCC i Izby Aptekarskiej, jednak wnioski, jakie przedstawiają ich autorzy, są skrajnie różne. 
Ustawa nazywana jest "Apteką dla aptekarza", ponieważ wprowadziła wiele restrykcyjnych przepisów i utrudnień w otwieraniu nowych placówek. Mogą to robić tylko farmaceuci, ale są też inne obostrzenia, np. dotyczące odległości czy liczby mieszkańców. Marcin Piskorski, prezes zarządu pracodawców aptecznych PharmaNET powiedział, że w Polsce zniknęło 1850 aptek. - Apteki zamykają się głównie na terenach wiejskich czy w małych miasteczkach, czyli tam, gdzie według założenia apteki miały się otwierać. Nowych wniosków o otwarcie apteki prawie nie ma, to są pojedyncze przypadki. Kiedyś takich wniosków było ok. 80 miesięcznie, teraz jest kilka - poinformował Piskorski. 

Zdaniem Marcina Piskorskiego, z każdym rokiem aptek będzie coraz mniej. - Przed wejściem w życie "Apteki dla aptekarza" odbyły się badania wśród farmaceutów, czy chcą zostać przedsiębiorcami i otwierać aptekę. Prawie 90 proc. z nich powiedziało, że nie, bo nie każdy chce być przedsiębiorcą. To jest ryzyko, to są kredyty, to jest stres. Rynek jest trudny. Różnica była kiedyś taka, że te, które się zamykały, były uzupełniane o nowe, które się otwierały. Liczba otwarć i zamknięć była zbliżona. Dziś mamy sytuację taką, że po wejściu w życie ustawy "Apteka dla aptekarza", liczba zamknięć jest taka sama, natomiast liczba otwarć drastycznie spadła.

Zupełnie inną opinię na temat skutków ustawy ma Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek i przede wszystkim samorząd aptekarski. On też był pomysłodawcą ustawy i długo walczył o wprowadzenie nowych zapisów. Jak mówi rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno, ustawa przyniosła wiele korzyści. - Według nas ustawa "Apteka dla aptekarza" spełnia swoje założenia. Od momentu ich wprowadzenia powstało 319 nowych aptek i punktów aptecznych na terenach wiejskich. Z kolei o połowę spadła liczba upadających aptek na tych terenach. Przed wprowadzeniem tej regulacji codziennie upadały dwie apteki indywidualne, a otwierały się trzy sieciowe. Ten trend został zahamowany. To pokazuje, że ustawa działa - dodał Leleno. Posłuchaj i dowiedz się więcej.

Jedynka Polskie Radio
Dyrektywa fałszywkowa - wyzwania

O wyzwaniach związanych z wdrożeniem w polskich aptekach dyrektywy fałszywkowej mówił na antenie radiowej jedynki wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Michał Byliniak. Zapraszamy do posłuchania audycji dostępnej TUTAJ

nia.org.pl

Okresowe braki produktu leczniczego Euthyrox N (wskazanie refundacyjne: niedoczynność tarczycy)

Firma Merck Sp. z o.o. (producent leku  Euthyrox N), informuje o okresowych brakach refundowanego produktu Euthyrox N. Informacja o dostępności poszczególnych mocy produktu jest na bieżaco przekazywana przez producenta do Urzedu Regulacji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Sytuacja ograniczonej dostępności zwiazana jest ze wzrostem zapotrzebowania w Europie, na którego pełne zaspokojenie nie pozwalają moce produkcyjne firmy. Czytaj cały dokument na www.nia.org.pl

politykazdrowotna.com

Sejm: Nowy przewodniczący Komisji Zdrowia

13 czerwca o godz. 10:07 Komisja Zdrowia wybrała nowego przewodniczącego Komisji Zdrowia. Kto teraz będzie szefował tej komisji?

Nowym przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia został Tomasz Latos (PiS). Za kandydaturą posła opowiedziało się 16 członków komisji, przeciw było - 6, a 1 wstrzymał się od głosu.

Tomasz Latos do tej pory sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Komisji, w związku z czym przedstawiciele komisji muszą jeszcze wybrać na to stanowisko nową osobę. Ze względu na brak kandydatur podczas czwartkowego głosowania, ustalono że nowy wiceprezes zostanie wybrany na następnym posiedzeniu. Czytaj więcej na www.politykazdrowotna.com

farmacja.pl

UOKiK sprawdzi relacje pomiędzy DOZ, a jego franczyzobiorcami

UOKiK skierował do drugiego etapu dwa postępowania dotyczące rynku farmaceutycznego. Dotyczą one przejęcia Medix przez DOZ oraz Dolnośląskiej Grupy Aptecznej (DGA) przez spółkę Panathea. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że w wyniku tej koncentracji istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji. DOZ zarządza aptekami działającymi pod nazwą „DOZ Apteki dbam o zdrowie”. 

Medix jest franczyzobiorcą kilkunastu placówek tej sieci . Z danych przekazanych przez przejmującą spółkę wynika, że po koncentracji mogłoby dojść do ograniczenia konkurencji na niektórych lokalnych rynkach. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie badania rynku, w którym UOKiK będzie weryfikował otrzymane informacje. Ponadto urząd sprawdzi relacje pomiędzy DOZ a jego franczyzobiorcami. Czytaj dalej na www.farmacja.pl

Zapowiedzi

Debata "Innowacje w polskich szpitalach – scenariusz możliwy do zrealizowania?"

W najbliższy wtorek 18.06.2019 odbędzie się konferencja Innowacyjny Szpital, a w ramach niej debata: "Innowacje w polskich szpitalach". Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

Mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Krzysztof Łanda, Wiceminister Zdrowia 2015-2017.

Maciej Biardzki, lekarz, menedżer zdrowia.

Prof. dr hab. Ewelina Nojszewska, dyrektor Centrum Badań nad Funkcjonowaniem Systemu Ochrony Zdrowia przy SGH.

Prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ICZMP).

Debatę poprowadzi Milena Kruszewska wraz z Tomaszem Leleno!

Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
Naczelna Izba Aptekarska

ul. Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite